Knihy
E-knihy

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
392
Hmotnost
510 g
Rok vydání
2009
Vazba
pevná vazba s přebalem
Jazyk
český
Nakladatelství
Kniha Zlín
Rozměr
130×300 mm
ISBN
9788087162194
Naše katalogové číslo
73022

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,6 / 5

23 hodnocení

19
1
1
1
1

Kateřina Plickova
Kateřina Plickova
9.1.2019
Příběh čistý jako křišťál, ale ne průhledný. Osudy několika rodin přervané válkou, jejíž členové se scházejí v pokoji se stěnami čistějšími než sklo a přitom má každý z nich zde své tajemství. Kolik jich však pokoj dokáže ukrýt? Neobvyklé čtení, které není pro běžného čtenáře. Ale ke kterému se jistě vrátíte.
Čti víc
Klára Minčíková
11.12.2016
Skleněný pokoj
Takto by sa knihy písať nemali... :-( "Daniela Hammer-Tugendhat v rozhovore spomína ďalšiu zaujímavú skutočnosť. Negatívny postoj rodiny Tugendhat voči známemu románu Simona Mawera Skleněný pokoj. Tento román je mnohými milovníkmi vily považovaný za veľmi dobrý a obľúbený, no samotná rodina - deti Grety a Fritza Tugendhatovcov považujú román za krádež ich rodinného dedičstva. Napriek tomu, že sa v románe nehovorí priamo o ich rodine, oni to vnímajú ako zásah do súkromia a knihu neznášajú. Predstava jej sfilmovania doháňa Danielu k zúrivosti. Hovorí, že autor knihy zasadil dej svojho románu do ich rodinnej vily, no nikdy si od nich povolenie nepýtal a nikdy by ho ani nedostal. Knihu považuje za zlú, nepravdivú a vrhajúcu zlé svetlo na ich rodinu, hoci rodina v románe je podľa slov autora fiktívna. Napriek tomu, tam mnohí čitatelia hľadajú spojitosť s originálnou rodinou Tugendhatovcov. Daniela považuje Mawerovu snahu parazitovať na sláve ikonickej vily za vypočítavosť. Hovorí, že tak, ako im prvýkrát ukradli vilu nacisti, druhýkrát im ich rodinné dedičstvo ukradol práve Mawer." Lucia Č.
Čti víc
Jiří Šabacký
29.9.2016
Od mládí (dnes je mi 64), se mi nestalo, abych po otevření knihy a začtení se do jejich řádek ignoroval dění kolem sebe, vydržel sedět devět hodin u jídelního stolu, dopován dějem, který mne do sebe vtáhnul, nenápadně, ale absolutně. Fikce, ale pravdu dobré čtení...doporučuji.
Skutečné osudy majitelů vily se mi snad podaří najít v prostoru internetu...
Čti víc
Zuzana Kadecká
Martinus
6.8.2013
Pre mňa osobne najlepšia kniha tohto roka
Pre mňa osobne najlepšia kniha tohto roka. Autor na pozadí vzniku návrhu a stavby vily s neskutočnou umeleckou hodnotou vyrozpráva príbeh rodiny, ktorý budete hltať stranu za stranou a nebudete sa vedieť odtrhnúť. Očakávajte naozaj všetko (aj výborne opísané historické pozadie). Kniha vyvolala veľkú diskusiu najmä v Českej republike, keďže ju niektorí mylne vnímajú ako skutočný príbeh. Aj napriek tomu, že Simon Mawer síce reálnu rodinu Tugendhatových nekontaktoval a kniha vyšla bez ich vedomia, nemôžeme mu odoprieť to, že napísal výbornú knihu. Príbeh židovsko-kresťanskej rodiny, inšpirovaný historickými udalosťami, však netreba vnímať inak ako fikciu.
Čti víc
Viera Némethová
24.6.2013
Vyfabulovaný príbeh
ktorý nemá so skutočnými osudmi majiteľov vily skoro nič spoločné. V príbehu nesedí skoro nič, od mena architekta vily , cez majiteľov, príbeh ich detí, služobníctva....Mawer si naštudoval určite fakty o vile vopred, v texte je cítiť odvolávky na skutočnosť. Je ale smutné, že napriek tomu, že na obálke knihe je použité vyobrazenie vily Tugendhat a autor sa hneď v úvode knihy nezabudne poistiť vetami, že všetko je iba jeho literárna fikcia a s hrdinami knihy nemajú čitatelia porovnávať skutočných majiteľov vily a ich osudy, nedržal sa autor z väčšej časti faktov. Pre svoj príbeh potom radšej nemal použiť dom, ktorý je v Česku asi jedným z najslávnejších . Dehonestuje tým jeho históriu a dotkol sa tým skutočných potomkov majiteľov vily Tugendhat.
Čti víc

Čti víc

„Kdo zabíjí člověka, zabíjí rozumnou bytost. Kdo však zabíjí dobrou knihu, zabíjí rozum sám. “

John Milton