Eva Francová

4

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Zobrazit více

Moje srdcovky

Moje odznaky

Můj názor pomáhá
2024
Můj názor pomáhá
2023
Můj názor pomáhá
2022
Můj názor pomáhá
2021
Můj názor pomáhá
2020
Můj názor pomáhá
2019
Plány do budoucnosti
Máte čtenářský profil
Zobrazit více

Moje aktivity

4
4

Eva Francová napsala recenzi

18.02.2024 15:24

Když se Olivie nastěhuje do nového bytu, začnou ji trápit noční můry, ve kterých se ji zjevuje cizí muž. Jeho návštěvy se stupňují a život Olivii velice znepříjemňuje. Pak se tu objeví Valerie, dívka, která pomůže s bojem proti cizinci. Olivie postupně odhaluje příběh cizince i Valerie a udělá vše pro to, aby noční můry skončily.

Horory úplně nevyhledávám, ale čas od času si ráda nějaký přečtu a ten čas nastal právě teď. Ač pomalejší a pozvolnější začátek, po pár stránkách vás příběh chytne a nepustí, budete potřebovat vědět víc, kdo je tajemný cizinec, co chce a jak se ho může Olivie zbavit. Nechybí dobré hororové „lekačky“ i nečekaný vývoj situace.

I když je příběh psán jednoduše, je podán poutavě a rozhodně je napínavý. Co mi trošku vadilo, tak hovorová čeština, i když… někdy jsem se nad ní pozastavila, někdy mi tam vysloveně pasovala, tak to ani nemůžu označit za nějaký problém, spíš šlo o ty si na to zvyknout. A pak jsem měla malý problém se jmény, neboť se mi Olivie a Valerie pletly a já občas nevěděla, o které zrovna čtu. Ale to je opravdu můj osobní problém.

Jinak si mě příběh získal i tím, že jednu z hlavních „rolí“ tu dostal kocour Tečka a jelikož kočky miluji, tak jsem si Tečku v knížce moc užívala. I když po dočtení musím trochu pozorněji sledovat naše kočky, zda se nechovají občas podivně

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

18.02.2024 14:21

Kniha nás zavede do odlehlé holandské vesnice, kde má místní veterinář oči jen pro čtrnáctiletou dceru jednoho z farmářů. Nikdo netuší, co mají všechno společného, ale jejich vztah přeroste v něco nebezpečného, z čehož nikdo nevyvázne bez úhony.

Autorova předchozí kniha, S večerem přichází tíseň, byla dechberoucí. Bylo to jak skvostné dílo, tak i něco brutálního až nechutného. Díky tomu jsem věděla, co mohu zhruba očekávat tentokrát a nespletla jsem se. I tentokrát to bylo skvělé čtení, které však nebylo jednoduché a bylo velmi bolavé.

Celá kniha je monologem hlavního hrdiny, který vás na začátku pohltí a vypustí až na konci. I přesto, že to vypráví jedna postava, vidíte do hlavy i ostatním, poznáte různé souvislosti a jako celek to působí skvěle.

Co od knihy očekávám, jsou emoce. Tady se mi jich dostalo opravdu nepřeberné množství. Byla jsem smutná, dojatá, šokovaná, někdy až zhnusená. Všechno do této knihy patřilo, mělo tam své místo a ač vás to kolikrát rvalo na kusy, chtěli jste vědět víc.

Kromě hlavního tématu knihy – vztahu muže s dívkou, ještě dítětem – najdete v příběhu spoustu závažných témat. Autor je postupně odkrývá a nechává nás nahlédnout do tajemství, která rozhodně nečekáte. Kolikrát je něco závažného řečeno jen tak mimochodem, že by to mohlo nepozornému čtenáři i uniknout. Myslím si, že tuto knihu si přečtu v budoucnu znovu a objevím v ní další drobnosti, které mi tentokrát unikly.

Jak je uvedeno v anotaci, jedná se o reinterpretaci Lolity. Já osobně Lolitu moc nemusím, kniha se mi nečetla dobře a docela jsem se s ní potrápila. Zato tento příběh je napsán skvěle a zcela vás pohltí.

Je mi jasné, že knihy od Lucas Rijnevelda budu i v budoucnu vyhledávat. Ač píše o nepěkných věcech, někdy velice otevřeně až brutálně, jeho styl je skvostný a díky tomu si čtení maximálně užívám.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

18.02.2024 13:52

Hlavní hrdina Viktor se stěhuje do Beskyd za svou vysněnou prací. Kromě ní však na něj čeká všudy přítomný zápach, v práci ho terorizuje důchodce Johan i praštěná brigádnice. Kromě práce by rád i nějakou zábavu, ale ani s tou to není na těchto místech jednoduché.

Upřímně, vůbec jsem nevěděla, co mám od knihy očekávat, jaký příběh na mě čeká. Díky tomu to pro mě bylo příjemné překvapení. Byl to rozhodně zajímavý příběh. Rozličné a osobité postavy, rozhodně zajímavé typy, které vás dokáží pobavit. Celé je to pojato vtipně, ale nechybí tu ani spousta vážných témat, která do vyprávění skvěle zapadla a vás možná donutí popřemýšlet třeba nad ochranou přírody.

Je to milé, oddechové, pohodové, ale i napínavé. Začátek byl pro mě trochu pomalejší, ale čím dál jsem se v příběhu dostala, tím více jsem potřebovala číst, abych věděla, jak to všechno nakonec dopadne.

Co se mi však opravdu moc líbilo, tak to, jak autorka píše. Připadá mi to velmi přirozené, text krásně plyne. Bavilo mě to číst i díky tomu, jak dobře to je napsáno.

Pokud hledáte oddechovku, u které se pobavíte, zamyslíte i budete napnutí, tak vám Opičku na gumě rozhodně můžu doporučit.

Číst víc

4
Eva Francová

Eva Francová získala odznak Můj názor pomáhá

18.02.2024 13:52

Děkujeme, v tomto roce jste se zařadili mezi top recenzenty! I díky vašemu názoru si ostatní čtenáři budou moci snáze vybrat.

Můj názor pomáhá
4
4

Eva Francová napsala recenzi

11.02.2024 14:07

Příběh se odehrává během léta a podzimu roku 1944 na severu Finska, kde probíhá laponská válka. Žena, které nikdo neřekl jinak než porodní bába, se bezhlavě zamiluje do německého důstojníka Johannesse. Vydává se proto do zajateckého tábora jako zdravotní sestra, aby mu byla blíž. Tím začíná neskutečný příběh.

Od prvních řádků je jasné, že to bude drsné čtení. Ale je to napsáno krásně až poeticky, i když se píše o drsných věcech. Autorka si rozhodně nebrala servítky, je to podáno velice syrově, naturalisticky a bez zabrán.

V příběhu jsou různé vzpomínky, díky nimž si začneme skládat dohromady celý příběh, který je nejen o lásce dvou hlavních hrdinů, ale hlavně o historii a nelehké situace ve Finsku. Je to však také výborný psychologický román, který nám ukáže povahy různých lidí, to, jak se chovají a proč se tak chovají.

Je to trošku zvláštní kniha. Na jednu stranu naprosto skvělá, na druhou děsivá, místy snad i směšná. Ale bavilo mě to všechno dohromady. O to víc, když jsem si nakonec přečetla, že se jedná o skutečný příběh, který má k autorce blízko.

Zjistila jsem, že je i film, podle této knihy. Těšila jsem se na něj, jak bude zpracován, ale bohužel s knížkou měl společného jen velmi málo a nelíbil se mi natolik, že jsem ho ani nedokoukala. Film tedy za mě ne, knihu vám však můžu doporučit.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

11.02.2024 13:46

V příběhu se ocitáme v letech 1945 a 2005. V první části se Gita Lauschmanová vrací domů z koncentračního tábora, ale zjišťuje, že už nemá žádný domov. V roce 2005 Gita bojuje za spravedlnost a prožívá tak svůj život celý znovu.

K této knize jsem se dostala díky společnému čtení a ptám se, proč jsem ještě od autorky nic nečetla? Budu to muset co nejdříve napravit, neboť mě její styl naprosto okouzlil. Je velice osobitý, používá nádherný jazyk, je to doslova oslava češtiny a já si čtení neskutečně užívala, i když samotný příběh je nepředstavitelný.

Historie je tu ukázána taková, jaká byla. Není to nic pro slabé povahy. Je to surové, drsné, kruté. Od prvních stránek však emočně neskutečně silné. Chtělo se mi křičet, chtělo se mi brečet, běhal mi mráz po zádech.

Ač mě některé pasáže až tak úplně neoslovily, tak i přesto hodnotím pěti hvězdičkami, neboť je to napsáno tak skvěle, že mě to jako celek opravdu zasáhlo.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

11.02.2024 13:26

Autorka prošla terapii tmou, kdy se rozhodla zpracovat smrt matky, svůj vztah s otcem i s dcerou. Přináší nám směs vzpomínek, úvah, myšlenek a autentických zážitků ze tmy.

Tato kniha byla velice osobní, intimní a místy jsem měla pocit, že slídím v soukromí až tam, kde bych vůbec neměla být. Bylo to tak silné. Úplně mě to rozložilo, emoce pracovaly na plno, velmi se mě to dotklo. Ač jsem se místy musela smát, častěji jsem však potřebovala kapesníčky, neboť jsem brečela a prožívala společně s autorkou její život.

I přesto, jak je to hodně o emocích, je to zároveň i skvěle napsané, čtení jsem si tak moc užívala, některé myšlenky jsou dokonalé a je mi už teď jasné, že se ke knize někdy v budoucnu vrátím.

Kniha mě nejen dojala a „rozložila“, ale zároveň i namotivovala žít život takový, jaký chci.

Děkuji.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

11.02.2024 12:58

V tomto příběhu sledujeme dění v Koreji od roku 1917 až do roku 1964. Čeká nás tu boj za nezávislost na Japonsku i druhá světová válka. Ale hlavně pak lidské osudy. Hlavní hrdinkou je mladá dívka Jade, která je prodána svou rodinou do školy pro kurtizány. Když se setká s osiřelým chlapcem Džung Ho, vznikne silné přátelství. Džung Ho se zapojuje do bojů za nezávislost a Jade se stává vyhledávanou umělkyní. Přetrvá jejich přátelství i přes zcela rozdílné životy?

Tato kniha mě nalákala svým názvem, nádhernou obálkou i anotací. Dozvídáme se mnohé o historii Koreje, je zde cítit síla vlastenectví, občas je příběh proložen až filozofickými myšlenkami a úvahami o světě a o životě.

Ze začátku poznáme vcelku dost postav, než se zaměříme na ty pro nás důležitější, jejichž osudy se začnou proplétat. Ač by se, díky dějinám této země, dalo očekávat, že bude kniha plná akce a napětí, bylo to spíše poklidné vyprávění, a i když se v knize stále něco děje, je to celkově pomalejší.

Možná, že i díky mému vysokému očekávání jsem z knihy nebyla úplně nadšená. Bohužel jsem si nedokázala vytvořit vztah k žádné z postav. Ty mi byly nesympatické a bylo mě tak nějak jedno, co s nimi bude dál. Většina z nich navíc byla tak dobrá, že to prostě nebylo uvěřitelné a místy to na mě působilo spíše jako pohádka než historický román.

Byl to hlavně romantický příběh na pozadí dějin, ty tam jen tak klouzaly po povrchu, nebyly rozebrány více do hloubky a některá důležitá fakta nás v příběhu úplně minula. Poslední část knihy mi přišla, jako kdyby ji napsal někdo úplně jiný a měla být i v jiné knize.

Za mě tedy průměrné čtení, zajímavé prostředí, ale bohužel kniha ve mně nedokázala vyvolat žádné emoce, a to já od příběhů hlavně očekávám.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

28.01.2024 14:31

Malá rukověť k trilogii J.R.R. Tolkiena Hobit – Pán prstenů – Silmarillion a k (ne)pohádkám. Kniha pro všechny, kteří si prošli Tolkienovou trilogií i těm, kdo se na ni teprve chystají.

Tuto knihu jsem dostala od kamaráda a jelikož neznám Tolkienovu tvorbu, respektive jsem od něho nic nečetla, pouze jsem viděla filmy Pán prstenů, ale právě se chystám číst Hobita, rozhodla jsem se, že si nejprve přečtu tuto rukověť. Musím však upřímně říct, že mi tato kniha nic nepředala, a zřejmě jsem ji neporozuměla tak, jak bych měla. Nevadí, však jak autor sám píše v úvodu: Nevadí, vytrvejte. Třeba se poštěstí jindy. Tak třeba až se ponořím do knih pana Tolkiena, k této se vrátím a dá mi více porozumění.

Číst víc

4
4

Eva Francová napsala recenzi

28.01.2024 14:12

Kdo by neznal císařovnu Sisi. Rozhodně nebylo lehké k ní proniknout. Od koho jiného bychom se mohli dozvědět více než od její věrné kadeřnice. Od ženy, která s ní trávila každý den, mohla se dotýkat jejich vlasů i jejich myšlenek.

Císařovna Alžběta Rakouská, alias Sisi, si velice zakládala na svých vlasech. Pečlivě kontrolovala každý vlas, který vypadl, chtěla vlasy zdravé i náležitě upravené. Během divadelního představení si všimla nádherného účesu hlavní herečky a vyžádala si setkání s její kadeřnicí. Mladá Fanny se tak stala osobní kadeřnicí císařovny a díky jejím bystrým úvahám byla možná i něčím víc.

Miluji zbeletrizované životopisy a již od mládí mám ráda císařovnu Sisi. Filmy s Romy Shneider jsem viděla několikrát a přečetla jsem i jiné knihy o Sisi. Když jsem dočetla tento příběh, úplně mě nalákal, abych se podívala i na některý z filmů o krásné císařovně.

Celý příběh je psán svižně, lehce, mile i poutavě. Nutí vás číst dál, chcete se dozvědět víc a stále nemáte dost. Abyste nebyli zklamaní, je to kniha spíše o kadeřnici Fanny. Celý příběh nám vypráví ona, čteme tak o jejích myšlenkách a pocitech a Sisi pouze pozorujeme. Ale i tak, nebo možná právě proto, mě to moc bavilo. Fanny i Sisi si rozhodně zamilujete. Jsou to dvě silné a chytré ženy.

V knize se také dozvíte spoustu nového. Třeba to, jak se žilo v Rakousku kolem roku 1860 a to jak u císařského dvora, tak u těch nejchudších lidí. Velice mě například zaujalo, jaké sňatky byly povoleny a jaké ne, kdo o tom vůbec rozhodoval, jak se to kontrolovalo a dodržovalo. Rozhodně bylo vidět, jakou práci si autorka dala, něž zjistila všechna historická fakta.

Při čtení jsem si dohledávala obrázky a fotografie jak Sisi, tak i Fanny a zaměřila jsem se hlavně na krásné účesy, o kterých je v knize hodně psáno.

Kniha je pro všechny milovníky historie, životopisných knih, ale i pro ty, kdo mají rádi romantické příběhy.

Číst víc

Sisi - Mara Andeck, 2024
Sisi
  • Mara Andeck
5,0
379 Kč

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdný čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2021
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano