Eva Francová

3

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Zobrazit více

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2020
2019
Zobrazit více

Moje aktivity

3
3

Eva Francová napsala recenzi

22.01.2023 15:13

Kdo by naznal fenomenální seriál Přátelé? Natáčel se 10 let a obletěl doslova celý svět. Ze šestice hlavních hrdinů se stali přes noc celebrity se vším všudy. Matthew Perry alias Chandler Bing, vždy s připraveným vtipem, nejen v seriálu. Jeho život by však sám vydal na celý seriál, ale ten by byl poněkud ponurejší a depresivnější.

Seriál Přátelé miluji, takže kniha pro mě byla jasnou volbou. Ovšem nejsem zas taková fanynka, že bych o každém z herců všechno věděla, proto pro mě byla kniha šokující a nečekaná.

Hned od začátku je kniha drsná a Matthew nás přivítá ve svém životě plném závislostí. Autor píše takovým způsobem, jako kdybyste byli u něj na návštěvě a on Vám u kafe vyprávěl, co všechno ho v životě potkalo. Připadáte si, jako kdybyste potkali kamaráda, kterého jste dlouho neviděli a teď máte pocit, že byste mu rádi pomohli.

Celý příběh je opravdu hodně otevřený, osobní a šokující. Myslím, že celou knihu mohl brát autor jako svou vlastní terapii. Životní příběh je to depresivní, avšak s lehkým nádechem naděje.

Při čtení jsem měla chuť si pustit pár dílů Přátel, nakonec jsem se podívala na dokument Přátelé: Zase spolu, kdy všichni herci vzpomínají na natáčení po sedmnácti letech (mimochodem, bylo to skvělé).

Životopisné knihy mám moc ráda, i z této jsem byla nadšená. Po jejím přečtení se budu dívat na Chandlera Binga už vždycky jinak. Hodně sil Matthew!

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

22.01.2023 14:40

Hlavní hrdinka Dannie je mladá úspěšná právnička, která má ráda vše naplánované. Její přítel David ji požádal o ruku. V jejich zásnubní den se však Dannie zdá zvláštní sen, kdy se vidí za pět let v jiném bytě a s jiným mužem. O tomto snu neřekne ani své největší kamarádce Belle, která se zná s mužem z jejího snu. Osud jim však nadělí nelehké okamžiky a obě kamarádky budou muset držet při sobě.

Čekala jsem romantiku, dostala jsem ji. Je to jednohubka, kterou přečtete za jeden večer. Ze začátku se mi to až tak moc nelíbilo, přišlo mi to takové moc „americké“. Ale jakmile jsem se dostala do druhé poloviny, nemohla jsem knihu odložit a hltala jsem každé slovo.

Poslední část jsem pak četla v slzách, autorka ve mně dokázala vyvolat pocit, jako bych v příběhu byla společně s Dannie a Bellou.

Kniha je o lásce, o tom, jak je pro koho důležitá kariéra, ale hlavně, je o přátelství. Držet při sobě i v těch nejhorších chvílích. Je to romantika s vážným tématem. Po vlažném začátku už jen chcete víc a víc a kdyby byla kniha delší o pár stránek, vůbec by mi to nevadilo.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

22.01.2023 14:16

Pravdivý příběh jednoho muže, který v životě prošel tolika, až neskutečnými, situacemi. Válka, vězení, lidské utrpení, ale i láska, sny, síla a odvaha. Ve válce byl v SS, v Rudé i československé armádě. Ocitl se v KSČ, ale také byl politickým vězněm a uprchlíkem. A stále hledal odpověď na svou otázku – jaký je smysl lidského života.

Mám ráda knihy podle skutečných událostí, mám ráda to, jak Josef Formánek píše, tahle kniha byla pro mě skvělou volbou.

Bylo to drsné, kruté, smutné, ale zároveň i krásné a nečekané. Krásně formulované myšlenky, i když většinou bolestné. Jsou tu emoce, chtělo se mi brečet, bylo mi smutno a těžko. Ale zároveň jsem se kolikrát musela usmát.

Bylo skvělé, jak se příběh prolíná se životem autora. S jeho myšlenkami a pocity, kam až ho to zavede…

Chtěla jsem číst dál a dál, chtěla jsem být součástí příběhu. Ale zároveň jsem se bála, co ještě přijde. Osud hlavního hrdiny byl těžký, bylo nepředstavitelné, čím vším si musel projít.

Silná kniha, ke které se ráda v budoucnu vrátím.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

22.01.2023 13:57

Příběh nás zavede do nezvyklého prostředí terpentýnářských pracovních táborů v Georgii kolem roku 1932. V táborech na sběr pryskyřice žijí dělníci v drsných podmínkách. Jiná práce však není, tak muži berou za vděk čímkoliv. Tři hlavní hrdinové budou muset prožít spoustu špatného, než se rozhodnou, že jim útěk zachrání život.

Od začátku je kniha překvapivě docela drsná. Místy šokující. Smutné příběhy, nelehké lidské osudy, člověk se musel opravdu snažit, aby přežil. V době hospodářské krize v Americe to bylo těžké opravdu pro všechny. Moc mě bavilo, pro mě nové téma, sběr pryskyřice z borovic. Jakým způsobem to probíhá, kdo jej může dělat. Práce náročná, špatně ohodnocená a mnohdy i nebezpečná.

Ve chvíli, kdy přijde v knize jedna zápletka, kterou obecně v příbězích nemám moc ráda, mě to přestalo bavit a měla jsem problém knihu dočíst.

Začátek knihy – těžké lidské osudy – bylo to skvěle popsáno, mělo to spád, bavilo mě to. Prostřední část knihy byla zdlouhavá, občas nějaká akce. Poslední třetina knihy byla v podstatě už jen červená knihovna se spoustou náhod.

Pro mě kniha, která měla potenciál, ale bohužel, mě zklamala. Možná, kdybych k ní přistupovala jako k romantické knize, tak by mě mohla mile překvapit, čemu všemu se věnovala, ale já očekávala, jak se na obálce píše: „Drsný příběh z drsného prostředí a drsných časů.“ To jsem bohužel nedostala.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

15.01.2023 13:12

Příběh Standy, Romana a Štěpána – tři kluci, kteří, aniž by to tušili, se stali zločinci. Schovali něco, co už vlastně nepatří jednomu z nich a kvůli tomu začne kolotoč nedorozumění, a dokonce se dostanou až na policii. Nevědomost neomlouvá, a právě proto je potřeba znát to, jak funguje stát a jaká má pravidla.

Autorka na příběhu jednoduše a přehledně ukazuje, jak neporušit zákony, kam se obrátit, když člověk potřebuje pomoc. Vysvětlí pojmy jako příjmy a výdaje, ale třeba i dluhy a exekuce. Díky příběhu tu nejsou jen holá fakta a poučky, ale děti mohou spoustu věcí pochopit ze situací, které jim jsou blízké a znají je ze svého okolí. Kromě peněz tu autorka otevře téma sociálních služeb, policie, bydlení, zaměstnání i soudů.

K této knize si sedněte společně s Vašimi dětmi, ať už jim je 8 nebo 12 (taková kombinace věku dětí je u nás doma a myslím, že se to skvěle hodilo). Společně pak pročítejte nejen příběh, ale i vysvětlení jednotlivých pojmů. Čeká na Vás nejeden kvíz, třeba o tom, co dělat, když mám málo peněz. Jako odpovědi jsou tu pak různé tipy, jak můžeme ušetřit, nebo kde získat peníze navíc.

Dětem doma samozřejmě vysvětluji hodnotu peněz a co mají a nemají dělat. Někdy mi však chybí ta správná slova a nevím přesně, jak to vysvětlit. Díky této knize mám pomocníka, který najde ty správné věty a vysvětlení místo mě.

Byla jsem překvapena, co všechno dokázala autorka do knihy zařadit, kromě příběhu a vysvětlení tu na Vás čekají i třeba vtipy, úkoly a odkazy na další knihy nebo pořady, které se více věnují konkrétnímu tématu.

Rozhodně se podívám i po dalších knihách autorky. Nejvíce mě zaujala Jak to chodí v lidské hlavě, kde je dětem představena psychika tak, aby ji pochopily.

Kniha bavila nejen děti, ale i mě samotnou. Ať jste jakkoliv mladí nebo staří, určitě v knize najdete zajímavé a poučné věci podané jasně, přehledně a zábavně.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

15.01.2023 12:41

Osobní příběh autora Billa Browdera. Poté, co odkryl podvod v hodnotě 230 milionů dolarů, stal se úhlavním nepřítelem Ruska. Jeho právník a zároveň přítel byl v roce 2009 zavražděn jen proto, že pracoval na odhalení podvodu. Bill se od té doby snaží prosadit tzv. Magnitského zákon, který pomůže zmrazit majetek zkorumpovaným činitelům. Browder je kvůli tomu pronásledován Ruskem po celém světě a nejednou byl smyšleně obžalován.

Tuto knihu jsem poměrně dlouho odkládala. Na jednu stranu mě téma zajímalo, na druhou jsem se bála, že na mě bude kniha moc složitá, a ne úplně ji pochopím. Ale to jsme se spletla. Příběh se četl jako thriller, bylo to napínavé, šokující, čtivé a bohužel pravdivé.

Je neuvěřitelné, co všechno se kolem nás děje. Já osobně se nezajímám o politické dění ve světě, ale jsem ráda, když jsem alespoň trochu v obraze. I díky tomu jsou pro mě informace z knihy opravdu šokující. Co všechno se může v Rusku stát… i když v Rusku je možné bohužel všechno.

Je zde ukázána korupce v těch nejvyšších kruzích, to, jak se Bill pustil do vyšetřování, jak fungují či nefungují soudy po celém světě. Jsou zde vykresleny lidské povahy, jak kvůli penězům se může člověk změnit.

Při čtení mě kolikrát mrazilo, četla jsem absolutně ponořená do příběhu a knihu jsem nemohla odložit. Navíc je příběh doplněn fotkami a vy se tak můžete seznámit se spoustou důležitých lidí.

Nebojte se neznámého tématu. Bylo to zajímavé, dozvěděla jsem se spoustu nových informací, to mám u knížek ráda. Podvody, praní špinavých peněz, soudy, vraždy. Po dočtení jsem měla pocit, že za každým slovem politiků je vidět Rusko… Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale teď už zase k lehčím tématům.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

11.01.2023 14:24

Paříž a móda patří neodmyslitelně k sobě. Když k tomu přidáme špetku magie, svatební šaty od švadlen Rousselových, můžou nevěstě přinést jen šťastné manželství. To funguje ale pouze do doby, než přijde druhá světová válka. Soline musí salón uzavřít a zapomenout na něj.
O čtyřicet let později potkáváme Rory. Ženu, která se rozhodne otevřít galerii v domě, který náhodou patří Soline. Obě ženy postupně zjišťují, že je dohromady svedl osud a že toho mají společného víc, než si myslí.

Toto byl, doslova a do písmene, kouzelný příběh. Myslela jsem si, že kouzla a magie budou v knize jen obrazně, ale ne, skutečně tam byla. Ale ne nijak přehnaně, ale uvěřitelně a bylo to v příběhu moc příjemné.

Knihy z období druhé světové války mám moc ráda, tady o ní byla zhruba třetina knihy, ale i tak to bylo smutné a těžké. V příběhu ze současnosti autorka zpracovala spoustu závažných témat, jako rodinné vztahy, lásku, zodpovědnost a spoustu dalšího. Běžné věci, co mohou trápit i nás.

Kniha byla neskutečně čtivá, nemohla jsem ji vůbec odložit. Chtěla jsem vědět, jak to bude dál se Soline i Rory. Ač jsem tušila, jakým směrem se to bude ubírat, i tak autorka překvapila. Ke konci už na mě bylo v knize dost náhod a pro mě nereálných situací, ale to nezabránilo tomu, abych poslední část probrečela. Autorka dokázala vytvořit skvělou atmosféru, že jsem poslední stránky prožívala společně s hlavními hrdinkami, jako kdybych byla v knize s nimi.

Krásná dojemná a odpočinková kniha, která Vás potěší.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

09.01.2023 07:16

Kniha nás zavede na začátek druhé světové války do Berlína. Paničky nacistických pohlavárů ovšem těžkou dobu nevnímají a nerušeně se scházejí ve svém klubu, aby si maximálně užívaly života. To ovšem nemá dlouhého trvání a neznámý vrah začne mezi nimi hledat své oběti. Do vyšetřování se pouští nesourodý tým gestapáka, psychoanalytika a bohaté dědičky.

Mám ráda knihy z období druhé světové války, mám ráda i thrillery. Kombinaci obou žánrů jsem snad ještě nečetla, tak jsem se na knihu velmi těšila. Bohužel mi kniha nesedla.

Kdo má rád podrobné popisy míst, přijde si opravdu na své. Poznáme Berlín v roce 1939, všechny jeho ulice, budovy, památky. Veškeré interiéry bytů, kaváren a hotelů. Jednotlivé postavy jsou tu popsány tak, že si je živě představíte. Já mám toto všechno ráda, jen ne v thrilleru. V tomto žánru mám raději, když to má spád a jsem udržována v neustálém napětí. 600 stran je prostě na můj vkus dost.

Kromě samotného vyšetřování dal autor do příběhu spoustu závažných témat. Nemůžu je tady vypsat, abych Vás nepřipravila o překvapení, kterým směrem se bude vyšetřování ubírat. Ale za vše tu zmíním psychoanalytiku a výklad snů. Němci je v této době neuznávali, psychologové to neměli jednoduché. Ale je tu pěkně popsáno, jak pracovat se sny a s naším podvědomím.

Připravte se na hodně drsné momenty. Byla jsem překvapená, jak některé situace autor popsal, opravdu nic pro slabší povahy. Na můj vkus to bylo celé moc překombinované, ač autor poukázal na závažné problémy v historii Německa.

Věřím, že kniha si své fanoušky najde (a dozajista už našla), já si však s autorem nesedla.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

08.01.2023 12:10

Životopisná kniha autora, ve které se dostaneme od Anglie, Indie i České republiky. Vypráví nám svůj život od útlého dětství, přes období, které ho dovedlo až na pozici osobního asistenta Freddieho Mercuryho, kde působil dvanáct let, až do Freddieho smrti. Poté hledal to pravé místo, kde se usadit a co vlastně bude dál dělat. Život ho zavedl až do naší země a nyní je jeho hlavním posláním šířit mezi mladými informace o hrozbě HIV/AIDS.

Tato kniha je nejen pro fanoušky skupiny Queen, ale hlavně pro ty, co rádi čtou životopisné knihy. O Peteru Freestonovi jsem slyšela, ale nikdy jsem se nezajímala více o jeho život. Jeho příběh byl díky tomu pro mě zajímavý a jak to mám u životopisných knížek ráda, dozvěděla jsem se spoustu nového.

Kniha je čtivá, svižná, nejsou tu žádné nudné pasáže. Původně jsem se trochu obávala, aby to nebylo zdlouhavé, přeci jenom je to docela bichlička, ale má to takový spád, že knihu v podstatě nemůžete ani odložit. Samozřejmě tu nechybí ani fotografie a ilustrace. Co se fotek týče, nečekejte žádné umělecké snímky, ale momentky ze života, z nichž některé nebyly ještě nikde publikovány.

Nejedná se o podrobný život Freddieho, o tom už autor napsal jinou knihu. Je to hlavně Peterův příběh, ale i tak je tu o Freddiem spousta zajímavostí a perliček. Po dočtení knihy jsem měla chuť se podívat na film Bohemian Rhapsody a ponořit se tak do období největší slávy skupiny Queen.

Ta část knihy, kdy se autor dostal do Prahy a zamiloval si Českou republiku, byla velice zajímavá. Díky tomu, že měl dům i u moře, tak bych předpokládala, že tam se mu bude líbit víc, ale naši zemi krásně popsal a je jasné, že si to u nás musí oblíbit každý. Navíc jsem téměř až na konci zjistila, že Peter svůj domov nakonec našel asi jen 15 km od mého bydliště, takže to je nyní skoro můj soused.

Ani v České republice autor nezahálí a stále vymýšlí nové projekty. Kromě toho, že jezdil po republice s povídáním o Freddiem, pomáhal některým českým hudebním hvězdám, tak se hlavně věnuje Projektu TFA, kdy, pokud situace dovolí, jezdí nejen po České republice, ale i po světě a přednáší mladým lidem o nemoci HIV/AIDS. Je skvělé, že se pro tuto cestu rozhodl.

Bylo až neskutečné, co všechno Peter za svůj život zvládnul, kam všude se dostal, s kým vším se potkal, ale právě proto, má co vyprávět a má spoustu zajímavých příběhů pro sepsání této knihy.

Číst víc

3
3

Eva Francová napsala recenzi

08.01.2023 11:27

Hollywoodská legenda Evelyn Hugo se dostala do životní fáze, kdy se rozhodla, že světu řekne svůj příběh. Slavná herečka začínající v padesátých letech, sedmkrát vdaná, život plný luxusu. K interview si přizve neznámou novinářku Monique. Ta nejprve vůbec nerozumí tomu, proč si ji Evelyn vybrala a postupem vyprávění zjišťuje, že jsou jejich životy propojeny.

Tato kniha obletěla sociální sítě už když vyšla v angličtině i ve slovenštině. Slyšela jsem na ni tolik chvály, až jsem se tak trošku bála ji číst. Obvykle, když mám velká očekávání, tak mě kniha zklame.
Od autorky jsem četla dvě její předchozí knihy – Daisy Jones and The Six, z té jsem byla unesená a Jediné pravé lásky, která mě zklamala. Naštěstí se to tentokrát nestalo a já byl z knihy nadšená.

Je to psáno poutavě, zároveň lehce. Nahlédnete do Hollywoodu od padesátých do osmdesátých let. Jisté tajemství nás udržuje v napětí. Knihu jsem nemohla odložit. Autorka do příběhu zakomponovala spoustu závažných témat, takže můžete očekávat, že se Vás kniha dotkne. Chtěla bych Vám říci víc, ale nemohu, příběh je skvěle vystavěn, že Vás může šokovat díky momentu překvapení. Knížku si prostě musíte přečíst.

Po dočtení jsem si sepsala jen pár slov, která celý příběh vystihují – skvělé, nečekané, krásné, šokující, dojemné. Knihu Vám jednoznačně doporučuji a já se podívám i po dalších knihách autorky.

Číst víc

„Naše manželství není dokonalé. Žádné manželství není dokonalé. Byly časy, kdy to má žena vzdala. A ještě víckrát se stalo, že jsem to vzdal já. Celé tajemství je v tom, že jsme to nikdy nevzdali současně.“

To nejlepší v nás - Colleen Hoover
To nejlepší v nás
Colleen Hoover