Eva Francová

2

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Zobrazit více

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2019
Zobrazit více

Moje aktivity

2
2

Eva Francová napsala recenzi

17.01.2022 08:22

Seznamte se s Maxem, devadesátiletým mužem, jehož zdánlivě poklidný život nabere obrátky poté, co se rozhodne vyhledat svou dávno ztracenou lásku. Tu potkal během druhé světové války v Německu a od té doby o ní neslyšel. Po více jak šedesáti letech mu pomůže s pátráním jeho dcera Beth a díky novým možnostem narazí zřejmě na důležitou stopu.

Kromě Maxe tu však máme silné ženy napříč generacemi. Kromě jeho dcery tu poznáváme Johannu a Mettu. Sestry, které žily v nacistickém Německu. Ač to nebyl jednoduchý život, ani jedna se nevzdala bez boje a dělala vše pro to, aby pomohla té správné straně.

V knize se střídá minulost a přítomnost, ocitáme se na třech různých místech, ale nebojte se, že by to bylo nepřehledné. Vše je opravdu dobře podané, čtenář se tak krásně orientuje, a i přesto je tu zachováno tajemství do poslední chvíle.

Ač je to příběh z druhé světové války, jsou tu skvěle vykresleny silné rodinné vztahy, a to u všech našich hrdinů. Je tak vidět, že právě v těžkých dobách je nejdůležitější rodinná soudržnost a to, když se máte na koho obrátit s prosbou o pomoc. Hlavní hrdina Max je navíc každým coulem sympaťák, při čtení si ho zamilujete, ať už jako staříka v domově důchodců anebo mladého vojáka při bojích v Německu.

Kromě rodinného soužití se však dostaneme i přímo do válečné vřavy, přímo na válečné pole mezi vojáky. Při čtení těchto scén jsem měla před očima válečný film, jak to bylo skvěle vylíčeno.

Knížka je napsaná neskutečně čtivě a díky tajemství, které chcete odhalit, Vás to nutí číst dál a dál. Já ji v podstatě nedala z ruky, dokud jsem ji celou nepřečetla. A nezapomeňte si připravit kapesníky, protože nejednou i slzička ukápne.

Pár připomínek bych ke knize měla – občas byl příběh hodně předvídatelný (doporučuji nečíst anotaci, prozradí toho až příliš) a celé to bylo psáno dost jednoduše. Každopádně poslední stránky jsem doslova hltala, tak nakonec hodnotím vcelku vysoko.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

16.01.2022 15:22

Toto je skutečný příběh sester Foxových, zakladatelek spiritismu. Příběh nás zavede (nejen) do Ameriky, kolem roku 1850. Tři ženy, které přivolávaly mrtvé a díky nim vzniklo po celém světe spiritistické hnutí a lidé se snaží komunikovat s duchy dodnes.

Toto je téma, které mě hned zaujalo a já se na knížku moc těšila. Bohužel mě kniha ze začátku zklamala, nečetlo se mi to dobře. Naštěstí se to zhruba v polovině zlomilo a já si čtení užívala a nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Co mi asi od začátku vadilo bylo to, že je čtenáři prozrazeno určitě tajemství sester Foxových, kdyby to tak nebylo, byla by knížka více tajemnější a překvapivější.

Druhá část knížky mě pohltila natolik, že jsem po dočtení vyhledávala další informace o sestrách Foxových a celkově o spiritismu. Takováto tajemná a nadpřirozená témata, navíc podle skutečných událostí, mám v knihách moc ráda.

Toto je jasný příklad knihy, kde se vyplatí dočítat, i přesto, že mě začátek neoslovil, jsem si nakonec čtení moc užila. Od autorky jsem četla knihy Kdo šije u Podolské? a Apatykář a ty mě bavily od začátku do konce.

3,5*/5*

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

16.01.2022 15:02

Příběh patnáctileté Delilah, která miluje čtení a obzvláště pak jednu pohádku, kterou čte pořád dokolečka. Něco jí k ní přitahuje a neví co, až jednoho dne zjistí, že princ v knize je skutečný a ráda by se s ním setkala.

Tuto knihu pro mládež napsala známá spisovatelka bestsellerů společně se svou dcerou. Knihy od Jodi Picoult mám moc ráda, takže jsem prostě musela sáhnout i po této, i když už rozhodně nejsem její cílová skupina.

Příběh mě i tak zaujal a představa, jaké by to bylo, kdyby obživly postavy z knížky a co vlastně takové postavy dělají, když knížku zrovna nikdo nečte, je zajímavá v každém věku. Příběh je doplněn nádhernými ilustracemi, které mě opravdu bavily.

Co mi však vadilo, tak kombinace pohádky a „puberťáků“. Pro malé děti tam bylo až dost věcí pro starší, pro „puberťáky“ to bylo až moc pohádkové.

Celkově tedy pěkný příběh, ale nezískal si mě.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

16.01.2022 14:04

Příběh Ruth, židovské dívky. Tato kniha je soubor jejích deníků a dopisů, které napsala během druhé světové války. Narodila se v roce 1920 ve Vídni, během války se dostává do Norska, kde zůstává sama, bez rodiny. Osudný je jí 26. listopad 1942, kdy je zatčena a poslána do Osvětimi.

Díky jejím deníkům ji dobře poznáváme od malé slečny až po dospělost. Vidíme tu, co se jí honilo hlavou, co pro ni bylo, v jakém období, důležité. Jak se vyvíjela, jak se měnily její myšlenky a pocity. Porovnání bezstarostného života během dospívání, s životem během druhé světové války, bylo opravdu až děsivé.

Opět si člověk při čtení uvědomí, jak hrozná doba to byla. Ta nenávist a agrese vůči Židům, kteří s tím nemohli vůbec nic udělat. Je to nepředstavitelná bezmoc a opravdu smutné čtení.

V této knize nečekejte informace o válce, ale hlavně osobní myšlenky Ruth, jak se cítila a kam až může člověka dohnat život, když je sám a netuší, co bude dál.

Na zápiscích je znát, že měla Ruth literární talent. Používá zde krásné věty, zajímavé úvahy, skvěle je tu vykreslena atmosféra té doby. Celkově se mi to dobře četlo. Kniha je navíc doplněna fotografiemi a zároveň i ilustracemi přímo od Ruth.

Nečekejte žádnou velkou akci, ale pomalé přemýšlení nad životem, nad válkou, nad aktuální situací. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, tady to již více skutečné být nemůže.

Smutný příběh z doby, na kterou bychom neměli zapomínat.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

16.01.2022 13:38

Příběh Emily, mladé slečny, která je samotářská a nic ji v životě neláká. Když umře její babička, slavná spisovatelka, vydává se Emily po jejich stopách, které vnučce úmyslně zanechala, aby se otevřela, vykročila do světa a zároveň zjistila, jak je to s novým rukopisem.

Tato kniha mě zaujala svou anotací i obálkou, samotný příběh měl velký potenciál, ale bohužel si mě nezískal a čtení mě vůbec nebavilo. Nezaujal mě styl, jakým je to napsané, je to takové až ukňourané, kdy se Emily věčně něco nelíbí. Jednoduchý styl, kde se neustále opakovaly stejně věty a myšlenky, tím to bylo celé předvídatelné, pomalé a nudné.

Autorka toho do knihy chtěla dát tolik – historii, tajemství, road movie, souznění s přírodou, vývoj Emily, ale nepodařilo se to. Bylo to spíše chaotické a uspěchané. Také mi vadilo, že byla hlavní hrdinka celou dobu nepříjemná a nesympatická. Autorka na tom chtěla ukázat změnu, jak se člověk může vyvinout, ale bylo to až moc okaté.

Celý příběh mohl být skvělý, bohužel nebyl a ač jsem si říkala, že je to kniha přesně pro mě, spletla jsem se a kniha bude spíše na žebříčku nejhorších knížek, co jsem četla, ač mě to velice mrzí.

2,5*/5*

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

06.01.2022 15:52

Mladá žena Linda se vydává do zapadlé vesničky Jelení Hora do pošumavských lesů. Chce se dostat blíže ke kořenům své rodiny, která odtud pochází, ale její babička nechce o minulosti mluvit. Seznámí se zde s Gerdou, která se do rodné vesnice dostala po rozvodu. Po záhadném úmrtí, které se ve vesnici stane, se obě ženy dostanou k tajemství, které mělo zůstat ukryto.

Toto byla moje první kniha od autorky a musím říct, že to bylo skvělé. Čtivě napsaný příběh, který mě okamžitě pohltil. Skvěle vykreslená atmosféra tajemné vesnice. Od začátku je tu plno akce, stále se tu něco děje a příběh tak má spád.

Co mě opravdu moc bavilo, tak různé pověry, sny, nadpřirozeno až magie a odkazy na to, co co znamená. Vše tu však bylo v takové míře, že to bylo uvěřitelné, nic přehnaného.

Příběh je různě zamotaný a pomalu odhalujeme nejedno tajemství, až nám to nakonec všechno dá smysl a vše do sebe zapadne. Bavilo mě také téma osídlování Sudet, odkud obyvatelé přišli, jaké to ze začátku bylo.

Při čtení jsem si myslela, že to bude jasných pět hvězdiček. Nakonec jednu ubírám, pár věcí mi úplně nesedlo, ale každopádně je to skvělá kniha, kterou Vám rozhodně doporučím a já se podívám po dalších knihách autorky.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

06.01.2022 15:30

Příběh patnáctiletého Michaela a ženy Hanny. Náhodou se spolu setkají, a to se vyvine až v milostný vztah. Po nějaké době Hanna zmizí. Shledání po letech však nebude vůbec pěkné, Michael potká Hannu u soudu při procesu s nacistickými válečnými zločinci.

O této knize jsem moc nevěděla, netušila jsem, co mám čekat, a nakonec si mne naprosto získala. Příběh o tom, jaká může být láska, o vině a nevině, o morální zodpovědnosti. O tom, jak se rozhodnout, který názor je správný, o tom, jaké to je žít s pocitem viny. Ač je to útlý román, mám pocit, jako kdybych hlavního hrdinu Michela znala odjakživa. Je zde ukázáno, že i na pár stránkách se dá odvyprávět velký příběh.

Velice mi sedl styl, jakým je to napsané. Dobře se mi to četlo, vtáhlo mě to do děje. Tím, jak to vyprávěl hlavní hrdina zpětně, tak tu byly zajímavé myšlenky a pohled na to, jak si některé věci za ta léta jinak uvědomil. Také se mi moc líbily úvahy o tom, jak mají další generace pohlížet na druhou světovou válku, konkrétně na koncentrační tábory.

Po dočtení jsem se hned podívala na film a výjimečně musím říct, že byl stejně dobrý jako kniha (většinou se mi filmy, které mají knižní předlohu, moc nelíbí).

Předčítač je rozhodně kniha, ke které se v životě ještě vrátím.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

06.01.2022 15:07

Další detektivní příběh s Kate Burkholderovou. Tentokrát ji požádají kolegové z newyorského venkova, aby jim pomohla s jedním případem. Jelikož se jedná o samotářskou amišskou osadu, není snadné k nim proniknout, tak se Kate bude vydávat za jednu z nich. Kromě pátrání po vraždě se bude snažit ochránit i ohrožené děti.

Tak toto byla opět jízda! Jak to autorka umí, tak už v prologu mě nalákala tak, že jsem nemohla přestat číst a knihu jsem v podstatě už neodložila. Bylo to napínavé a čte se to jedním dechem. Při čtení mi úplně běžel před očima film, jak to bylo živě napsané.

Toto je teprve moje druhá kniha ze série, ale ničemu to nevadí. Autorka vše dobře vysvětlí, že víte, o co jde a kdo je vlastně Kate. Velice zajímavé je právě téma Amišů, jejich prostředí, ve kterém žijí, jaké jsou jejich zvyky, jak se chovají.

Celý příběh byl napínavý, nečekaný a u čtení jsem ani nedýchala. Nakonec však půl hvězdičky strhávám, protože se mi nelíbilo, jak to autorka celé vyřešila a jaký byl tedy závěr vyšetřování. Ale každopádně velké doporučení a já si od autorky rozhodně přečtu i další knížky.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

06.01.2022 14:46

Příběh Edwarda, dvanáctiletého chlapce. Jeho rodina a další cestující se vydávají letadlem do Los Angeles. To se však zřítí a přežije jediný člověk – Edward. Jak se dá vyrovnat s takovou tragédií, jak na to pohlížejí ostatní a jak má žít dál. To všechno a mnoho dalšího nám přináší tento román.

V knize sledujeme dvě roviny – to, co se odehrává v letadle, poznáváme blíže několik cestujících a postupně zjišťujeme, proč se vlastně letadlo zřítilo. Ve druhé části sledujeme Edwardův život po nehodě.

Je to smutný, ale zároveň milý příběh, který nás nutí k zamyšlení, jak bychom se asi v takové situaci zachovali my.

Kniha zpracovává rozhodně zajímavé téma, ale asi jsem čekala trošku něco víc. Mám pocit, že je to psáno hodně jednoduše, spíše stylem jako kdyby to bylo určeno mladším čtenářům. A tak jsem se do toho nemohla úplně ponořit. Nedokázala jsem se sžít s žádnou z postav. Ale každopádně mě bavilo poznávat osudy jednotlivých cestujících.

Celkově si však myslím, že je to knížka, která zaujme a rozhodně stojí za to přečíst.

Čti víc

2
2

Eva Francová napsala recenzi

30.12.2021 16:53

V této knize nás autorka zavede do Francie, do roku 1942, kdy se odehraje nejznámější zatýkání francouzských Židů. Upozorňuje tak na historickou událost, o které se tolik nemluví. Sledujeme zde desetiletou Sarah, která je právě odvlečena s rodiči z bytu. V současné dějové lince sledujeme novinářku Julii, která se snaží zjistit, co se se Sarah a její rodinou skutečně stalo.

Miluji knihy s tímto tématem, anotace zněla skvěle, kniha má všude vysoká hodnocení, ale bohužel jsem byla zklamaná. Ze začátku to bylo skvělé, hltala jsem každé slovo. Hlavně dějová linka z minulosti si hned přitáhla mou pozornost. V současnosti jsme spíš jen tak poznávali postavy, které v knize budou.

Čím dále jsem v příběhu byla, tak mi současná linka neskutečně začala vadit. Život Julie byl vylíčen neuvěřitelně a spíše odpovídal žánru červené knihovny. Navíc v druhé polovině knihy již nebyly kapitoly z minulosti a čtení mě pak už nebavilo. Někdy mi připadalo, že si autorka mění charaktery postav, jak ji zrovna napadne.

Určitě zajímavé čtení o události Vélodrome d´Hiver, která se v knihách často nevyskytuje, příběh Sarah byl výborný, ale zbytek bohužel pro mě špatný.

Čti víc

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla. “

John Ruskin