Knihy
E-knihy

Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat

Kniha Zlín, 2018
Na skladě
5-6 hodin čtení
Nakladatel
Kniha Zlín, 2018
Edice
FLEET
Překlad

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému...

Čti víc

342 Kč

Běžná cena Běžně 389 Kč

Ušetříte 12%
Stíháme do Vánoc
(PPL, Zásilkovna)

Na skladě, posíláme ihned

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné od 29 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu.

Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Mariusze Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.

Čti víc
Kupte společně
Skleněný pokoj - Simon Mawer
Moderní výživa ve fitness a silových sportech - Lukáš Roubík
792 Kč
Ušetříte 96 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
The Glass Room
Rozměr
130×200 mm
ISBN
9788074737015
Věkové doporučení
15+
Počet stran
384
Hmotnost
570 g
Rok vydání
2018
Naše katalogové číslo
372121
Vazba
pevná vazba s přebalem
Jazyk
český
Nakladatelství
Kniha Zlín

Recenze

Jak se vám kniha líbila?


Klára Minčíková
11.12.2016
Skleněný pokoj
Takto by sa knihy písať nemali... :-( "Daniela Hammer-Tugendhat v rozhovore spomína ďalšiu zaujímavú skutočnosť. Negatívny postoj rodiny Tugendhat voči známemu románu Simona Mawera Skleněný pokoj. Tento román je mnohými milovníkmi vily považovaný za veľmi dobrý a obľúbený, no samotná rodina - deti Grety a Fritza Tugendhatovcov považujú román za krádež ich rodinného dedičstva. Napriek tomu, že sa v románe nehovorí priamo o ich rodine, oni to vnímajú ako zásah do súkromia a knihu neznášajú. Predstava jej sfilmovania doháňa Danielu k zúrivosti. Hovorí, že autor knihy zasadil dej svojho románu do ich rodinnej vily, no nikdy si od nich povolenie nepýtal a nikdy by ho ani nedostal. Knihu považuje za zlú, nepravdivú a vrhajúcu zlé svetlo na ich rodinu, hoci rodina v románe je podľa slov autora fiktívna. Napriek tomu, tam mnohí čitatelia hľadajú spojitosť s originálnou rodinou Tugendhatovcov. Daniela považuje Mawerovu snahu parazitovať na sláve ikonickej vily za vypočítavosť. Hovorí, že tak, ako im prvýkrát ukradli vilu nacisti, druhýkrát im ich rodinné dedičstvo ukradol práve Mawer." Lucia Č.
Čti víc
Jiří Šabacký
29.9.2016
Od mládí (dnes je mi 64), se mi nestalo, abych po otevření knihy a začtení se do jejich řádek ignoroval dění kolem sebe, vydržel sedět devět hodin u jídelního stolu, dopován dějem, který mne do sebe vtáhnul, nenápadně, ale absolutně. Fikce, ale pravdu dobré čtení...doporučuji.
Skutečné osudy majitelů vily se mi snad podaří najít v prostoru internetu...
Čti víc
Zuzana Kadecká
Zuzana Kadecká
Martinus
6.8.2013
Pre mňa osobne najlepšia kniha tohto roka
Pre mňa osobne najlepšia kniha tohto roka. Autor na pozadí vzniku návrhu a stavby vily s neskutočnou umeleckou hodnotou vyrozpráva príbeh rodiny, ktorý budete hltať stranu za stranou a nebudete sa vedieť odtrhnúť. Očakávajte naozaj všetko (aj výborne opísané historické pozadie). Kniha vyvolala veľkú diskusiu najmä v Českej republike, keďže ju niektorí mylne vnímajú ako skutočný príbeh. Aj napriek tomu, že Simon Mawer síce reálnu rodinu Tugendhatových nekontaktoval a kniha vyšla bez ich vedomia, nemôžeme mu odoprieť to, že napísal výbornú knihu. Príbeh židovsko-kresťanskej rodiny, inšpirovaný historickými udalosťami, však netreba vnímať inak ako fikciu.
Čti víc
Viera Némethová
24.6.2013
Vyfabulovaný príbeh
ktorý nemá so skutočnými osudmi majiteľov vily skoro nič spoločné. V príbehu nesedí skoro nič, od mena architekta vily , cez majiteľov, príbeh ich detí, služobníctva....Mawer si naštudoval určite fakty o vile vopred, v texte je cítiť odvolávky na skutočnosť. Je ale smutné, že napriek tomu, že na obálke knihe je použité vyobrazenie vily Tugendhat a autor sa hneď v úvode knihy nezabudne poistiť vetami, že všetko je iba jeho literárna fikcia a s hrdinami knihy nemajú čitatelia porovnávať skutočných majiteľov vily a ich osudy, nedržal sa autor z väčšej časti faktov. Pre svoj príbeh potom radšej nemal použiť dom, ktorý je v Česku asi jedným z najslávnejších . Dehonestuje tým jeho históriu a dotkol sa tým skutočných potomkov majiteľov vily Tugendhat.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Skleněný pokoj - Simon Mawer
Moderní výživa ve fitness a silových sportech - Lukáš Roubík
792 Kč
Ušetříte 96 Kč

„Jedni čtou, aby si zapamatovali, druzí proto, aby zapomněli. “

Heinrich Heine