Knihy
E-knihy
31. srpen 2018
Den nepřečtených knih
Chcete knihy mít nebo číst?

Co je Den nepřečtených knih?

Den nepřečtených knih, který se koná každý rok 31. srpna, je dnem jako stvořeným pro celodenní čtení. Vezmi do ruky knihu, kterou máš rozečtenou nebo takovou, která na tebe už dlouho čeká v knihovně.

Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 jej slavíme i v České republice (a vlastně i po celém světě). V internetovém knihkupectví Martinus.cz milujeme knihy, a proto nám bylo smutno, když jsme zjistili, že 23% knih, které mají Češi doma, je nepřečtených. A tak jsme se rozhodli s tím něco udělat! :-) Jelikož chceme, aby lidé knihy nejen kupovali, ale hlavně je četli, stvořili jsme den pro knihy, ve kterém by měl každý knihomol věnovat pozornost nedočteným knihám.

Zkrátka a dobře, je načase zodpovědět si otázku: Chcete knihy číst nebo mít? ;-) Sundejte z poliček skvělé příběhy, které už dlouho čekají na přečtení, připojte se ke Dni nepřečtených knih a konečně dočtěte knihy, na které jste dosud neměli čas.

Proč a jaké knihy nedočteme? Ptali jsme se Čechů v průzkumu

Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23 % nepřečtených knih. Nejčastěji jde překvapivě o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Podle našeho aktuálního průzkumu za to může nejen nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme.

knihovny
Domácí knihovna průměrného Čecha čítá nejčastěji mezi 20 - 50 knihami. O poznání lépe jsou na tom pouze dnešní padesátníci a šedesátníci, pětina z nich má totiž v knihovně hned několik set knih, 15 % dokonce 500 a více.
proč knihy nedočteme
Až třetina lidí odkládá knihu kvůli nedostatku volného času. Výjimkou zde tvoří pouze generace dnešních šedesátníků, pro které je mnohem větší překážkou únava. Další důvody, proč Češi nedočítají knihy, mají společného jmenovatele - chybí jim ty se správným obsahem.
nedočtené knihy
Nejméně dočítaný titul je světový bestseller E. L. James Padesát odstínů šedi, který je následován novinkou Počátek od Dana Browna a knihami o Harry Potterovi. Na dočtení také čeká například Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Stařec a moře.

„Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost. “

Oscar Wilde