451 stupňů Fahrenheita

Ray Bradbury

Americký spisovatel Raymond Douglas Bradbury je jedním z nejznámějších sci-fi autorů dvacátého století. Narodil se v Illinois ve Waukeganu. Jeho dědeček a pradědeček byli vydavatelé novin a Bradburyho to odjakživa táhlo ke knihám. Už jako malý hodně psal a četl a trávil většinu svého času v...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
3-4 hodiny čtení
Nakladatel
Plus, 2015
1. díl série
Ray Bradbury

Další formáty

Kniha
237 Kč

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí

Čti víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky…Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.„Rayi Bradburymu vděčím za hodně!“- Stephen King„Ray Bradbury je Louisem Armstrongem literatury science fiction.“- Kingsley Amis„Myslím, že jsem přečetl vše, co kdy Ray Bradbury napsal.“- Federico FelliniRay Bradbury se narodil 22. srpna 1920 ve Waukeganu v Illinois. Po dokončení střední školy vydával vlastní časopis Futuria Fantasia, do něhož téměř všechny články a povídky psal sám. Záhy se však stal přispěvatelem velkých magazínů, jako byly Esquire, Collier’s či Saturday Evening Post. Jeho sbírky povídek Marťanská kronika (1950) a Ilustrovaný muž (1951) jsou považovány za klasiku žánru sicence fiction, ale patří i k milníkům americké literatury 20. století. V roce 1953 vyšel román 451 stupňů Fahrenheita, který Bradbury napsal ještě na pronajatém psacím stroji v univerzitní knihovně. Román sklidil ohlas po celém světě, Francois Truffaut podle něj natočil v roce 1966 film.Ray Bradbury byl mnohostranným autorem, psal i knížky pro děti, básně, eseje, divadelní hry a filmové scénáře. Zemřel 5. června 2012.„Základní myšlenka k napsání této knihy je ukryta hluboko v mém dětství, kdy začala má fascinace knihovnami. V sedmi letech jsem si nedovedl představit nic krásnějšího a více vzrušujícího než každý pondělní večer vyrazit s bratrem Skipem do knihovny a tam si půjčit osm či deset knih. Knihovnice mi říkala, že tolik knih určitě nepřečtu, ale já jí vždy odporoval: Ale ano, vsaďte se. Za dva tři dny jsem tu zas a půjčím si dalších deset! A pak, mnohem později, se má fascinace spojila s myšlenkou, že by se knihovny měly chránit. Když mi bylo třicet, napsal jsem povídku s názvem ,Chodec‘. Odehrávala se v budoucnosti a vyprávěla o muži, který byl zatčen za to, že si vyrazil pěšky na procházku. Ta povídka vyšla tiskem, líbila se, a tak jsem se k ní později vrátil a poslal jsem ve svém psacím stroji chodce na noční procházku znovu. Při tom se chodec setkal s dívkou jménem Clarissa McClellanová, a ta se s ním pustila do hovoru. Základ románu 451 stupňů Fahrenheita byl na světě.“ - Ray Bradbury
 
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha český jazyk, Plus, 2015, pevná vazba s přebalem
Na skladě
-5 %
237 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha německý jazyk, Deutscher Taschenbuch Verlag, 2020, brožovaná vazba

Vyprodané

Kniha anglický jazyk, HarperCollins, 2013, pevná vazba
-5 %

Vyprodané

E-knihy a audioknihy

E-kniha český jazyk, Plus, 2015
PDF
EPUB
MOBI
129 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
1843-4 hodiny čtení
Rok vydání
2015
Naše katalogové číslo
458649
Jazyk
čeština
1. díl série
Ray Bradbury
Nakladatel
Plus
Publico manager & eknihy
28. března 2020

Dnes, keď existujú e-knihy, sa stále viac sa učíme, že kniha nie je len zhluk písmen vytlačených na papieri: je to dielo nezávislé od toho, v akej forme (fyzickej, elektronickej) existuje. No je určite jednoduchšie a intenzívnejšie predstaviť si horiacu knihu (štátom regulovaný biznis) ako symbol sveta, ktorý rezignoval: požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú, a najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sú zrazu bežnou súčasťou života. Ako milovníkovi kníh sa mi myšlienka knihy naozaj páčila, ale jej štýl ma za srdce nechytil. Vám ju ale odporúčam, najmä preto, aby ste si názor utvorili sami.

Čti víc

Kultový román vydalo tento rok s predslovom autora, revidovaným prekladom a parádnou obálkou vydavateľstvo Plus. 451 stupňov Fahrenheita je teplota, pri ktorej horí papier. V temnej vízii budúcnosti existujú požiarnici, ktorí ohňom ničia knihy. Príbeh požiarnika Montaga, ktorý sa vzoprel systému, vás zasiahne svojimi myšlienkami a pointou, prinúti zamyslieť sa a hľadať paralely v dnešnom svete.

Čti víc

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,5 / 5

28 hodnocení

17
7
4
0
0

Peter Kocnar
12.12.2020
Určite si prečítajte
Ověřený nákup
Pútavo napísaný príbeh o dobe, ktorá ešte len mala prísť a hľa, už je tu.. Až sa tomu nechce veriť.
Pekne napísané, autor je majster slova.
Čti víc
16

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
20.9.2020
Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky. Čti víc
Miroslav Danihel
2.8.2020
451 stupňov
Ověřený nákup
Kniha je napísaná veľmi svižne na dobu kedy bola napísaná. Napriek tomu sa číta ťažko keď si človek spája jednu dobu a udalosti. Je to jedna z kníh ktorú má čítať každý človek ktorý sa chce pokladať za sčítaného a rozhladeného. Čti víc
Maja Dianova
6.12.2018
Kult
Skvelá, dych vyrážajúca kniha . Konečne som sa rozhodla si ju znovu prečítať (po ix rokoch). A znovu ma dostala jej múdrosť a nadčasovosť. Táto kniha je jedným z pokladov mojej knihovničky. Musíte si to prečítať !!! Čti víc
Pavel Stránský
28.7.2016
451 stupňů Fahrenheita jsem si chtěl přečíst už dlouho. Mám rád tyto antiutopie, které jsou prostě nadčasové a aktuální v jakékoliv době. Bohužel.
Lhostejnost lidí, která zde byla dobře vystižena, dokonce i o své nejbližší, mě opravdu vyděsila. Pro mě osobně je to jedna z nejhorších věcí, která může někoho potkat.
Celkově ten chlad byl velice hmatatelný. Lidé, kteří byli obecně přestaveni v osobě Mildred (manželkou hlavního hrdiny), se zajímali jen o televizi a tupou zábavu. Když se jim toto sebralo, začali být nesví.
Technika zde hrála velkou roli ve společnosti. Přispívala k manipulaci s veřejností a to i během spánku. Z lidí se stali na půl roboti bez emocí. Vytratila se láska, manželství fungovala spíš tak ze zvyku.
Ta uniformita lidí, jejich zájem o nic, to jak si nechají všechno líbit a podřídí se. Strašidelné.
Není to ale tak lehké čtení, vyplatí se udělat si na knihu čas. Text je dobré číst pozorně, ať pochopíme myšlenky a vnitřní spory hrdiny. Někdy je to obtížné, a je to velice důležité. Jinak varování této knihy ztrácí smysl.
Závěr knihy mě zarazil. Čekal jsem, že to dopadne nějak konkrétněji. Ale asi ani samotný autor si netroufal hádat konec.
Poslední věc, kterou chci říct...
Jak řekl kdysi jeden moudrý člověk: „Tam kde se pálí knihy, se začnou nakonec upalovat i lidé.“


Čti víc
Ellie Smith
27.4.2016
Keď požiarnici podpaľujú
Je až neuveriteľné a desivé, ako Ray Bradbury v roku 1953 odhadol, akým smerom sa bude uberať spoločnosť. Samozrejme, knihy sa zatiaľ nepália, ale obrovské množstvo ľudí žije presne takým životom, ako žila Montagova manželka. Bradbury svojou novelou dokázal, aká múdrosť sa nachádza v knihách a ako sa z ľudí môžu stať len ovce bez názoru, ktoré sa ľahko vedú, keď všetky knihy zmiznú a nahradia ich iné médiá. Táto kniha sa právom radí medzi klasiku, ktorú by mal prečítať každý. Nie je až tak známa, ale rozhodne nie je nudná a ešte dlho nad ňou budete premýšľať.
Celá kniha je napísaná veľmi úsporným a strohým rozprávaním. Sám autor to vysvetľuje tak, že knihu chcel napísať rýchlo a jednoducho, čo ešte viac zdôraznilo hlavnú myšlienku celej knihy. Veľmi zaujímavé je takisto sledovať, ako autor pracuje s iróniou, napríklad, že požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú alebo že najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sa stali bežnou súčasťou života. Je to naozaj z mnohých ohľadov veľmi zaujímavá kniha, ktorú prečítate na jedno posedenie, ale určite s vami ostane navždy, pretože vás nikdy neprestane strašiť, že raz niekto príde a spáli vám všetky vaše knihy.
Čti víc
Fantasy Svet.net
8.1.2016
Ray Bradbury a jeho 451 stupňov Fahrenheita
V tomto prípade je bezpredmetné, ako budete k Bradburyho knihe pristupovať. Ak patríte k fanúšikom vedeckej fantastiky, a nielen tej populárnej, odhalíte autorov zámer poľahky. Ak ste len labužníckym čitateľom, ktorý má rád výzvy, chvíľu vám potrvá, kým si jednotlivé vôdzky pospájate dokopy a vytvoríte si konečný obraz Bradburyho fiktívnej skazy. Nič to však nemení na tom, že predkladaná antiutopická vízia vzdialenej budúcnosti, ktorá je ešte aj dnes vyzdvihovaná a chválená, vám neprinesie nič, čo ste nemali možnosť už niekde čítať (výnimku, bohužiaľ, netvorí ani YA literatúra). Mení sa len prístup autora k spracovaniu témy, voľby typu rozprávača aj výberu prostriedkov umeleckého štýlu a jeho štýlotvorných činiteľov.

Bradburyho predlohou pre tento román bola jeho krátka poviedka Chodec, ktorú vlastne upravil a doplnil. Na štruktúre románu je to, bohužiaľ, vidieť. Väčšina jeho pasáží je zbytočne podrobná, trošku umelo držaná pri živote, len aby sa dokázala prispôsobiť štruktúre románu a aby autor mohol zopakovať to, čo je čitateľovi už dávno jasné, a, ako na potvoru, rozladiť ho otvoreným koncom.

Bradburyho román 451 stupňov Fahrenheita sa radí ku klasickej vedeckej fantastike, preto je, pochopiteľne, náročný. V duchu iných velikánov vedeckej fantastiky sa snaží čitateľovi odovzdať hodnotný odkaz. Dvíha varovne prst nad tým, kam dnešná spoločnosť smeruje, prehovára čitateľovi do svedomia, a tak trochu si dovolí aj predpovedať, čo nám vzdialená budúcnosť prinesie. Svojou schémou však vôbec nevybočuje zo žánrovej roviny. Sem-tam vás dokonca zbytočne rozčúli naivným vnímaním kultúrno-spoločenských vzťahov, alebo odmietaním opustenia územia USA – územia veľmoci, ktorá práve v tejto fiktívnej realite vládne zvyšku svetu.

Talent Raya Bradburyho nespochybňujeme. Aj reedícia vydavateľstva Plus (Albatros) sa až na doslov Františka Novotného naozaj vydarila. Dvakrát si však dobre premyslite, či vám 451 stupňov Fahrenheita naozaj stojí za to, aby ste potom neľutovali, že ste svoj voľný čas mohli stráviť aj o trošku lepšie. Napríklad v spoločnosti Asimovho Azazela či Čapkovej Heleny Gloryovej. (Veronika Inglotová / Fantasy-svet.net)
Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Nejužitečnější jsou knihy, které nutí čtenáře k doplnění. “

Voltaire