451 stupňů Fahrenheita
E-kniha

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni... Číst víc

4,4 66 hodnocení
1. díl série
Ray Bradbury
Nakladatel
Plus, 2015
184 stran
3-4 hodiny čtení

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí Číst víc

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

209 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o eknize

Nejslavnější dílo klasika science-fiction v novém překladu451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky…Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.„Rayi Bradburymu vděčím za hodně!“- Stephen King„Ray Bradbury je Louisem Armstrongem literatury science fiction.“- Kingsley Amis„Myslím, že jsem přečetl vše, co kdy Ray Bradbury napsal.“- Federico FelliniRay Bradbury se narodil 22. srpna 1920 ve Waukeganu v Illinois. Po dokončení střední školy vydával vlastní časopis Futuria Fantasia, do něhož téměř všechny články a povídky psal sám. Záhy se však stal přispěvatelem velkých magazínů, jako byly Esquire, Collier’s či Saturday Evening Post. Jeho sbírky povídek Marťanská kronika (1950) a Ilustrovaný muž (1951) jsou považovány za klasiku žánru sicence fiction, ale patří i k milníkům americké literatury 20. století. V roce 1953 vyšel román 451 stupňů Fahrenheita, který Bradbury napsal ještě na pronajatém psacím stroji v univerzitní knihovně. Román sklidil ohlas po celém světě, Francois Truffaut podle něj natočil v roce 1966 film.Ray Bradbury byl mnohostranným autorem, psal i knížky pro děti, básně, eseje, divadelní hry a filmové scénáře. Zemřel 5. června 2012.„Základní myšlenka k napsání této knihy je ukryta hluboko v mém dětství, kdy začala má fascinace knihovnami. V sedmi letech jsem si nedovedl představit nic krásnějšího a více vzrušujícího než každý pondělní večer vyrazit s bratrem Skipem do knihovny a tam si půjčit osm či deset knih. Knihovnice mi říkala, že tolik knih určitě nepřečtu, ale já jí vždy odporoval: Ale ano, vsaďte se. Za dva tři dny jsem tu zas a půjčím si dalších deset! A pak, mnohem později, se má fascinace spojila s myšlenkou, že by se knihovny měly chránit. Když mi bylo třicet, napsal jsem povídku s názvem ,Chodec‘. Odehrávala se v budoucnosti a vyprávěla o muži, který byl zatčen za to, že si vyrazil pěšky na procházku. Ta povídka vyšla tiskem, líbila se, a tak jsem se k ní později vrátil a poslal jsem ve svém psacím stroji chodce na noční procházku znovu. Při tom se chodec setkal s dívkou jménem Clarissa McClellanová, a ta se s ním pustila do hovoru. Základ románu 451 stupňů Fahrenheita byl na světě.“ - Ray Bradbury
 
Číst víc
Originální název
Fahrenheit 451
Počet stran
184
Rok vydání
2015
Naše katalogové číslo
458649
Styl
mysteriózní, filozofický, napínavý
Jazyk
čeština
Původ
Spojené státy
1. díl série
Ray Bradbury
Nakladatel
Plus
Pro koho
pro ženy, pro dospělé, pro muže
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

66 hodnocení

30
17
5
0
0

Jak se líbila e-kniha vám?

Recenze od Martinusáků

5. března 2016
Názor čitateľa

Kultový román vydalo tento rok s predslovom autora, revidovaným prekladom a parádnou obálkou vydavateľstvo Plus. 451 stupňov Fahrenheita je teplota, pri ktorej horí papier. V temnej vízii budúcnosti existujú požiarnici, ktorí ohňom ničia knihy. Príbeh požiarnika Montaga, ktorý sa vzoprel systému, vás zasiahne svojimi myšlienkami a pointou, prinúti zamyslieť sa a hľadať paralely v dnešnom svete.

Číst víc
Martinus.cz
37
Publico manager & eknihy
28. března 2020

Dnes, keď existujú e-knihy, sa stále viac sa učíme, že kniha nie je len zhluk písmen vytlačených na papieri: je to dielo nezávislé od toho, v akej forme (fyzickej, elektronickej) existuje. No je určite jednoduchšie a intenzívnejšie predstaviť si horiacu knihu (štátom regulovaný biznis) ako symbol sveta, ktorý rezignoval: požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú, a najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sú zrazu bežnou súčasťou života. Ako milovníkovi kníh sa mi myšlienka knihy naozaj páčila, ale jej štýl ma za srdce nechytil. Vám ju ale odporúčam, najmä preto, aby ste si názor utvorili sami.

Číst víc

Čtenářské recenze

Natália z nathalysreading
Neověřený nákup
20.11.2023
Vďaka knihe My od Zamiatina som sa dostala aj ku tejto klasike a som rada. V recenzii na My pár ľudí spomenulo aj toto. Som za to nesmierne vďačná, pretože inak by som dielo neúmyselne prehliadla. Niečo mi hovorilo, no nikdy som sa naň nepozrela bližšie. Teraz ma ale zaujalo.

Asi každý už zachytil, že sa v príbehu pália knihy. Áno, je to pravda. Mala som z toho zimomriavky ako z 1984. Iný princíp, no ten istý pocit. Antiutópia, ktorá prekročila svoju dobu. Každý je už unavený z informácií, ktoré musí absorbovať. Akoby nás chcel svet zmiasť, a tak nám dáva prebytok poznatkov. Má to však zmysel? Sme zahltení, odvšadiaľ na nás niečo vyskakuje, pociťujeme pretlak myšlienok. Nevieme, čomu môžeme veriť. Ženieme sa za niečím, ani nevieme čím. Sme šťastní? V tejto knihe sú ľudia odbremenení od „zlých“ informácii, ktoré by mohli spôsobovať problémy a žijú v „sladkej“ nevedomosti. Ale je to správne?

Autor bol taký prezieravý, že to predpokladal skôr, ako to nastalo. Z jeho myšlienok až mrazí. Túto knihu určite precítite, lebo je opäť nadčasová. Do čoho sa to rútime? Alebo sme už dávno tam? Táto klasika vám nedovolí spať. Ponúkla mi veľa podnetov na zamyslenie a ja som ich prijala.
Číst víc
13.8.2023
Bradburyho dystopia, súčasná utópia
Autor krátky, ale významný román napísal po tom, ako bol inšpirovaný svojou vlastnou skúsenosťou, v ktorej mu bolo odopreté právo nočnej prechádzky.
Ako by vyzeral svet, keby nám bolo odopreté právo vzdelávať sa, čítať a kriticky uvažovať? Keby sa poslední intelektuáli museli schovávať a prežívať prenasledovaní, na úrovni vyhnancov? Nejaká paralela so súčasnou dobou?
Ďalšia vec, ktorá má na knihe oslovila, bola autorova veľmi presná predpoveď budúcnosti z hľadiska technického pokroku, čo ju z môjho pohľadu spomedzi najznámejších dystopií (Orwell, Huxley) činí najzaujímavejšou.
Fun fact: Keď sa Bradbury snažil zistiť presnú teplotu topenia papiera, viď titul knihy, údaj mu bol schopný poskytnúť jedine hasičský zbor. Čo je vzhľadom na obsah knihy vtipná náhoda.
Smutné je, že čo Bradbury pokladal za dystopiu, ktorá bola spôsobená násilím a odopieraním práv, je v súčasnosti naša vlastná, dobrovoľná utópia.
Číst víc
18

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Ověřený zákazník
11.7.2022
4.5
"Bez vyspelé technologie se civilizace v nejhorším případe obejde, ale bez kultury ne, bez ní přestane být civilizací." Číst víc
Marie
Neověřený nákup
27.9.2021
Na tuto knihu jsem narazila náhodou. Jednou jsem ji uviděla v knihovně a vzpomněla, že už jsem o ni někde slyšela, přesněji z recenze na instagramu. Po krátkém přemýšlení jestli kniha stojí za přečtení, jsem se rozhodla jí dát šanci a. A byla jsem mile překvapená.

Líbil se mi svět, který autor vytvořil a jak děsivě vystihl dnešní dobu, která k tomu pomalu ale jistě spěje. Svět, ve kterém lidé neznají nic jiného než umělé obrazovky a nemají žádný život. Svět, který místo aby poháry hasil, schválně oheň zakládá a trestá tak každého kdo má u sebe knihy. Ano, přesně tak. Ty krásné věci bez kterých by si mnoho z nás nedokázala představit život byli vládou prohlášené za hloupé a urážející. Osobně bych v tomto světě žíti nechtěla. A nejen z tohoto jednoho důvodu.

Kniha vypráví příběh o jednom z těch lidí, kteří zakládají požáry a pálí knihy. Ze začátku je to pro něj rozkoš, pálit. Později však, díky několika náhodným setkáním s jednou dívkou, zjišťuje, že nic není takové, jaké se to dříve zdálo. Poznává opravdovou hodnotu knih a dochází mu, že v tomto světě je něco v nepořádku. A rozhodne se s tím něco dělat...

Čtyři hvězdičky dávám z důvodu lehce zmateného a zvláštního stylu psaní, který není úplně můj styl. Jinak ale knihu můžu ve všech směrech jen doporučit. A na závěr přidávám krátký citát z této knihy.

"Máme všechno, co potřebujeme ke štěstí, ale šťastní nejsme."
Číst víc
3

Optimista, idealista, altruista, individualista Osobnostní typ: INFP Enneagram Tritype: 485 =================================== Moderní aristokrat, mystik, ezoterik, budoucí filmový režisér a cestovatel mezi světy.

Michal Knězek
Ověřený zákazník
24.8.2021
Tohle Bradburyho dílo musí být noční můrou všech spisovatelů a nejenom jich. Obecně je to varování před stále uspěchanější dobou, kdy lidé více a více konzumují a méně myslí a uvažují. A když se podíváte, jak jsme na tom dnes, kdy během pár let konzumenti místo dvouminutových nebo delších videí začali preferovat párvteřinové skeče na TikToku, musí se vám z toho dělat zle. Abych ale nemluvil jenom o tom špatném, tak je tato kniha také oslavou knih samotných a všeho, co nám přináší. A takové myšlenky nikdy nezemřou, alespoň dokud tu bude poslední člověk, který by je nesl. Číst víc
Peter Kocnar
Ověřený nákup
12.12.2020
Určite si prečítajte
Pútavo napísaný príbeh o dobe, ktorá ešte len mala prísť a hľa, už je tu.. Až sa tomu nechce veriť.
Pekne napísané, autor je majster slova.
Číst víc
22

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Ověřený zákazník
20.9.2020
Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky. Číst víc
Miroslav Danihel
Ověřený nákup
2.8.2020
451 stupňov
Kniha je napísaná veľmi svižne na dobu kedy bola napísaná. Napriek tomu sa číta ťažko keď si človek spája jednu dobu a udalosti. Je to jedna z kníh ktorú má čítať každý človek ktorý sa chce pokladať za sčítaného a rozhladeného. Číst víc
Maja Dianova
Neověřený nákup
6.12.2018
Kult
Skvelá, dych vyrážajúca kniha . Konečne som sa rozhodla si ju znovu prečítať (po ix rokoch). A znovu ma dostala jej múdrosť a nadčasovosť. Táto kniha je jedným z pokladov mojej knihovničky. Musíte si to prečítať !!! Číst víc
Pavel Stránský
Neověřený nákup
28.7.2016
451 stupňů Fahrenheita jsem si chtěl přečíst už dlouho. Mám rád tyto antiutopie, které jsou prostě nadčasové a aktuální v jakékoliv době. Bohužel.
Lhostejnost lidí, která zde byla dobře vystižena, dokonce i o své nejbližší, mě opravdu vyděsila. Pro mě osobně je to jedna z nejhorších věcí, která může někoho potkat.
Celkově ten chlad byl velice hmatatelný. Lidé, kteří byli obecně přestaveni v osobě Mildred (manželkou hlavního hrdiny), se zajímali jen o televizi a tupou zábavu. Když se jim toto sebralo, začali být nesví.
Technika zde hrála velkou roli ve společnosti. Přispívala k manipulaci s veřejností a to i během spánku. Z lidí se stali na půl roboti bez emocí. Vytratila se láska, manželství fungovala spíš tak ze zvyku.
Ta uniformita lidí, jejich zájem o nic, to jak si nechají všechno líbit a podřídí se. Strašidelné.
Není to ale tak lehké čtení, vyplatí se udělat si na knihu čas. Text je dobré číst pozorně, ať pochopíme myšlenky a vnitřní spory hrdiny. Někdy je to obtížné, a je to velice důležité. Jinak varování této knihy ztrácí smysl.
Závěr knihy mě zarazil. Čekal jsem, že to dopadne nějak konkrétněji. Ale asi ani samotný autor si netroufal hádat konec.
Poslední věc, kterou chci říct...
Jak řekl kdysi jeden moudrý člověk: „Tam kde se pálí knihy, se začnou nakonec upalovat i lidé.“


Číst víc

Ray Bradbury

Číst víc

Nakladatelství Plus

Číst víc

„Předtím se mi smáli a pohrdali mnou pro mou ignoraci a tupost, teď mě nenávidějí pro mé znalosti a vědomosti. Co, proboha, ode mne chtějí?“

Růže pro Algernon - Daniel Keyes, 2016
Růže pro Algernon
Daniel Keyes