Doprava zdarma nad 300 Kč do 1.10. Chci nové knihy
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Paseka, 2018

253 Kč

Při nákupu nad 300 Kč máte poštovné zdarma
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Paseka, 2018
Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis, Paseka, 2018

Skoncovat s Eddym B.

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého... Číst víc

4,4 45 hodnocení
Nakladatel
Paseka, 2018
212 stran
3 hodiny čtení

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou... Číst víc

  • Pevná vazba
  • Čeština

253 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle
Další knižní vydání (3)
Koniec Eddyho - Édouard Louis, Absynt, 2018
Brožovaná vazba
Slovenština, 2018
Na skladě

207 Kč


En finir avec Eddy Bellegueule - Édouard Louis, Points, 2020
Brožovaná vazba
Francouzština, 2020
Do pěti dní

408 Kč


En finir avec Eddy Bellegueule - Edouard Louis, Points, 2015
Brožovaná vazba
Francouzština, 2015
Vyprodané

Další knižní vydání

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

Doprava zdarma od 300 Kč
Více než 5 000 výdejních míst
Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Doprava zadarmo nad 300 Kč - Martinus.cz

Více o knize

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitou.
Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání neuvěřitelný ohlas: knihy tehdy dvaadvacetiletého studenta se jen ve Francii prodalo přes 300 000 výtisků a byla již přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu, ale také díky otázkám, které klade: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak se vypořádat se svou sexuální orientací? Jak se dobrat svobody? Stejně jako samotné téma knihy zaujme i bravurní způsob jeho podání.
———-
"Dalo by se mluvit o návaznosti na francouzské naturalisty, třeba Zolu v románu Zabiják, nebo jejich české aktualizace, třeba Topolova Citlivého člověka nebo novelu Zuzany Kultánové Augustin Zimmermann – jenže na rozdíl od nich vítězí u Louise slast, ne realita, vítězí vzpoura, boj za vlastní individuaci, za sebepřijetí. Portrétováním členů své rodiny si autor kompenzuje jejich dřívější nezájem, jejich opovržení jeho orientací. Je to revoluční próza. A revoluce tu své dítě nesežere.
Édouard Louis napsal knihu o bolesti duše a těla. Vypsal se z toho, osvobodil se. Bolest zeslábla. A čtenář se může identifikovat. Zřejmě tady je příčina ohromného zájmu o jeho prvotinu. Skoncovat s Eddym B. je terapeutická kniha."
- Radim Kopáč, Lidové noviny
Číst víc

Citáty

„Na dětství nemám jedinou šťastnou vzpomínku. Tím nechci říct, že jsem během těch let nikdy nezakusil pocit štěstí nebo radosti. Utrpení je zkrátka totalitní: vše, co se vymyká jeho záběru, vymaže. “

Originální název
En finir avec Eddy Bellegueule
Počet stran
212
Vazba
pevná vazba
Rozměr
140×210 mm
Hmotnost
318 g
ISBN
9788074328695
Rok vydání
2018
Naše katalogové číslo
300502
Jazyk
čeština
Původ
Francie
Nakladatel
Paseka
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

45 hodnocení

26
13
4
1
1

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Velmi přístupně napsaný příběh kluka, kterému se k jeho smůle líbí kluci. Smůla je to z toho důvodu, že bydlí na francouzském venkově a jeho okolí by to z něj raději vymlátilo, i když jim to nikdy explicitně nepřiznal. Měl ovšem smůlu i v tom, že nesl vlastnosti, které se v očích jeho okolí stereotypně pojí s mužskou homosexualitou, mezi ně například počítán i vyšší hlas. Je to sonda do vědomí hlavního hrdiny a jeho nejbližších, kteří mu ale blízcí nejsou vlastně vůbec. Ale trhala mi žíly, to teda jo.

Číst víc
Skoncovat s Eddym B.

Neskutočne citlivo napísaný príbeh chlapca, ktorý je nútený počas celého svojho dospievania bojovať sám so sebou. Bojovať, aby zapadol. Aby bol taký, akého si želali jeho rodičia, súrodenci, ľudia z dediny. Aj napriek enormnej snahe však postupne zistí, že to kým je, nie je možné zmeniť. Že človek nemôže ovplyvniť to kým je, prípadne kto ho priťahuje, alebo kto sa mu páči. Jediná vec, ktorá mu zostáva, je prijatie seba samého bez výnimky.
Rozhodne odporúčam prečítať každému. Najmä však ľudom s predsudkami, ktorým možno práve táto kniha pomôže otvoriť oči.

Číst víc

Čtenářské recenze

Markéta
Neověřený nákup
16.11.2022
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Těžká a smutná kniha. Pořád jsem si musela připomínat, že se jedná o Francii devadesátých let, nikoliv padesátých. Nečekala jsem, že se něco takového v 21. století v západní Evropě děje a mám o čem přemýšlet. Číst víc
16

Knihy, knihy, knihy - čítam ich, kupujem, kochám sa nimi :-)

Martina Baťková
Ověřený zákazník
19.2.2021
Silný príbeh
Po dlhšej dobe som opäť raz siahla po knihe z edície 100% a nemohla som si vybrať lepšie, ako autobiografický príbeh mladého francúzskeho spisovateľa - autora, ktorý v detstve úpenlivo bojoval proti nálepke, ktorá mu bola pridelená - homosexuál. Skutočnosť, ktorú počas svojho dospievania vehementne odmietal, všakovakými spôsobmi sa snažil zapadnúť, nevyčnievať z davu, byť normálny, a to aj napriek bolesti, utrpeniu a nekonečnému boju s vlastnou prirodzenosťou, ktorú kvôli komfortu iných denno-denne zažíval. V úprimnom svedectve sa čitateľ dozvedá viac o spoločenských normách oďľahlejších oblastí severného Francúzska, o chudobe a biednych podmienkach, v ktorých vyrastalo nejedno dieťa, a zároveň je spolu s Eddym nútený vyrovnávať sa s výsmechom a šikanou zo strany rovesníkov i starších. Koniec Eddyho však nie je len spoveďou o vnútornom konflikte nešťastného, nepochopeného jedinca, ktorý sa snaží zmieriť sa s vlastnou „inakosťou“, je aj autentickým zobrazením toxickej spoločnosti. Spoločnosti, v ktorej prevládajú predsudky a život jednotlivca podlieha očakávaniam ostatných, spoločnosti, v ktorej sa potláča emocionalita a miesto pre citlivý prístup a otvorenú myseľ neexistuje, kde sú násilie, hrubé zaobchádzanie, urážky a degradácia považované za prejav sily a nadradenosti. Útla no mimoriadne silná kniha, ktorá poukazuje na to, ako veľmi vie človeka ovplyvniť negatívny pohľad okolia, strach z odmietnutia, ba dokonca nenávisť k sebe samému, pritom jediné čo stačí, je mať trochu pochopenia. Číst víc
16.11.2020
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Edouard Luis nás vo svojej autobiografii vezme do chudobnej časti Francúzska, kde vyrastal v deväťdesiatych rokoch - kde vyrastal ako homosexuál v prostredí plnom toxickej maskulinity.

Eddy svoje spomienky nepodáva chronologicky, svoj život vykresľuje pomocou náhodných príhod, ktoré nám pomôžu vytvoriť si obraz o všadeprítomnej chudobe, o bolesti z toho "byť iný" i o komplikovaných vzťahoch s rovesníkmi, ktoré počas dospievania okúsil.

Tieto zážitky nijak neprikrášľuje, sú surové, doplnené autentickým jazykom vidieka. Rozprávanie vo viacerých momentoch odkazuje na súčasnosť, napovedá, že sa mu z tohto prostredia podarilo dostať a vybudovať si nový šťastnejší život, všetko to však podáva len v náznakoch, Koniec Eddyho nehovorí ten šťastný príbeh, práve naopak.

Za mňa zaujímavé a šokujúce čítanie podané svojským štýlom, záverečná báseň o začiatku jeho štúdia na strednej škole ma však príliš nebavila.
Číst víc
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Ověřený zákazník
12.6.2020
Příběh popisuje autorovo strastiplné dětství, kdy objevoval svou homosexualitu, přežíval ve škole nejen nadávky a také se snažil vydržet nepochopení v rodině.

Příběh jako takový byl neskutečný. Byl silný, otevřený, syrový. Autor bez obalu popisuje jeho život, kdy to skutečně neměl jednoduché. Vyrůstal na chudém severu Francie, ve vesnici, kde jen tak nepřipustí něco nového. Takže jeho chování a uvědomění si, že je gay, bylo pro jeho okolí nepochopitelné a neuchopitelné.

Ač je vyprávění opravdu drsné a snad i dojemné, mě bohužel nezasáhlo. Styl, jakým je kniha napsána mi nesedl. Přišlo mi to celé bez emocí, i když je to zrovna hodně emoční téma. Kniha je určitě šokující, co vše se v ní dočtete, ale já si bohužel nic neodnáším.

Každopádně pokud Vás zajímají takováto témata, určitě doporučuji k přečtení.
Číst víc
21
Les v domě - Alena Mornštajnová, 2023
Právě čtu
Les v domě

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Ověřený nákup
23.5.2020
Knižka sa síce zameriava iba na autorovo detstvo, ale že to bolo detstvo. Navyše je celkom krátka, takže sa nezdržiava nepodstatnými vecami a ide hneď k tomu dôležitému. Kníh o dospievaní, prípadne hľadaní seba samého, snahy odísť od rodiny čo najďalej a inej orientácii je dosť a určite sa nájde veľa, ktoré sú lepšie ako táto, avšak Skoncovat s Eddym B. má svoje čaro a všetko vyššie spomenuté prezentuje až s naliehavosťou a prosbou o pomoc, takže si pozornosť určite zaslúži. Číst víc
18
Bones and All - Camille DeAngelis, 2022
Právě čtu
Bones and All

*Booktrovert *Takmer všetky moje knihy sú elektronické/požičané

Romana Halušková
Ověřený zákazník
1.2.2020
Koniec Eddyho, začiatok Edouarda.
Ďalšia kniha, ktorá má presvedčila o tom ze svet je plný násilia a netolerantnosti. Zase raz som iba krútila hlavou nad tým, že aj takto sa reálne môžu správať ľudia v 21.storočí? Eddyho mi bolo počas celého čítania úprimne ľúto, nemal to vôbec vo svojom živote ľahké a jeho rodina k jeho zariadeniu do spoločnosti tiež nedopomohla. Musím povedať, že koniec knihy bol pre mňa veľkým zadosťučinením, koncom Eddyho, začiatkom Edouarda. Číst víc

Nakladatelství Paseka

Číst víc

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, zůstává očím neviditelné.“

Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry, 2022
Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry