Šeptuchy

Jsou to bohyně, léčitelky, nebo šarlatánky? Příběh o dospívání v tajemném Podlasí

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
3-4 hodiny čtení
Nakladatel
Host, 2021

Další formáty

Kniha
332 Kč

Příběh o dospívání v kraji, který by nikdo nevymyslel Podlasí, lesnatá oblast mezi Polskem a Běloruskem, je tak trochu zapomenutý kraj. Dodnes je opředený legendami a mlhami, v nichž žijí na první pohled zvláštní lidé — mají ...

Číst víc

Příběh o dospívání v kraji, který by nikdo nevymyslel Podlasí, lesnatá oblast mezi Polskem a Běloruskem, je tak trochu zapomenutý kraj. Dodnes je opředený legendami a mlhami, v nichž žijí na první pohled zvláštní lidé — mají ...

Číst víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Příběh o dospívání v kraji, který by nikdo nevymyslel

Podlasí, lesnatá oblast mezi Polskem a Běloruskem, je tak trochu zapomenutý kraj. Dodnes je opředený legendami a mlhami, v nichž žijí na první pohled zvláštní lidé — mají svoji víru, bídu a šeptuchy: ženy, které umějí léčit. Anebo neumějí, ale všichni tomu věří.

Příběhem dospívání hrobařovy dcery Doroty v magickém kraji provází čtenáře její nejlepší kamarádka. Fenomén hranic a jejich (ne)překročitelnosti je neodbytný jako refrén devadesátkového hitu z MTV. Svět živých se prolíná se světem mrtvých, křesťanská zbožnost s pohanskou šeptuchářskou tradicí, moderní západní kulturní impulzy splývají s místním folklorem. Hrdinky románu žene nezastavitelná touha odejít, překročit hranici, vymanit se. Ale ať už půjdou kamkoli, zkušenost se životem na periferii si ponesou vždy s sebou.
Číst víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Na skladě, objednávejte ale rychle
332 Kč
-5 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
209 Kč
Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Šeptuchy
Počet stran
1833-4 hodiny čtení
Rok vydání
2021
Naše katalogové číslo
1295719
Jazyk
čeština
Překlad
Nakladatel
Host

Bylo to tajemný, magický, krásný listopadový čtení plný mlhy a temna a pohanskýho folkloru. Tím, jak se knihou nevine jedna zásadní, jasná linka příběhu to není ten typ knihy, co byste vyloženě hltali a byť sama mám ty návykový knihy v oblibě, ráda si od nich odpočinu s knížkou, při který je spoustu času na přemýšlení. Přesně takhle bych Šeptuchy charakterizovala, jako knihu, u který je čas na přemýšlení, jako knihu, u který je čas na všecko a aspoň na chviličku není třeba spěchat, i když nás svět jinak žene ke spěchu furt a všude. Tak kdybyste tím spěchem byli občas unavení, naordinujte si Šeptuchy.

Číst víc

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,1 / 5

118 hodnocení

2
3
0
0
0

Jitka
5.12.2021
Taková jiná kniha o dospívání.
Jiná v nejlepším smyslu slova.
Mladí i tady, v kraji zapomenutém, řeší klasické problémy dospívajících, staří (společně s mladými) sledují Esmeraldu, nicméně všechno je to popsáno tak nepovrchně, že prostě máte chuť autorku obejmout a vyjádřit jí svůj velký obdiv.
K tomu je příběh protkaný krásnými myšlenkami, metaforami a neotřelými přirovnáními.
Četla jsem to dlouho. Vyhodnotila jsem, že to bude mým naladěním se na podlaské plynutí času.

“Komáři se množili a umírali úměrně k životu, úměrně k akcím v Kauflandu.”

“Tajemství jsou na to, aby se o nich jednou mluvilo.”
Číst víc
2
Děti nade vše - Delphine de Vigan
Právě čtu
Děti nade vše

IG: @literarni_zasivarna Káva, hudba, knihy. Tři věci, bez kterých bych nepřežila. Miluji vlastně umění celkově, od architektury po grafický design. Jsem spíše samotář, ale zároveň miluju lidi, čas strávený s přáteli s kvalitním vínem a debaty nad vším možným i nemožným. Praha je moje láska a už v ní tak napůl žiji, což je vlastně můj splněný sen. Nejradši se procházím uličkami v centru a posedávám v kavárně s dobrou kávou. V literatuře se zaměřuji víc na klasiky. Preferuji spíš vážnější knihy, happyend není úplně pro mě. Realismus vede. Fascinuje mě ruská literatura, ale miluji i Francouze. Zbožňuji zkrátka vše, co má osobnost, ať už jde o místa, umění, či o lidi. A taky kočky.

Natálie Příhodová
5.12.2021
Vůbec nevím, jak všechny ty pocity, co po přečtení mám, shrnout.

Šeptuchy jsou útržkovité vzpomínání na dospívání v krajině, kde se zastavil čas, kde uvidíte prostřeleného čápa šípem a záchod na silnici. Je to ponuré čtení plné melancholie, zoufalství a prázdných životů. Já si ale zamilovala styl psaní Aleny Sabuchové, podtrhávala jsem si pomalu na každé druhé stránce myšlenky, které ve mně budou ještě dlouho doznívat.

Vytkla bych možná jen občasnou zmatenost, neukončenost některých zajímavých příběhů a šeptuchám vzhledem k názvu bylo věnováno podle mě poměrně málo prostoru. Zase ale musím moc pochválit délku knihy, ta je za mě úplně akorát. Kniha mi rychle utíkala a jelikož se přímo netočí kolem nějaké hlavní zápletky, tak skončila pro mě naprosto ideálně.

Určitě to podle mě není kniha pro každého, ale já si v takových depresivních zpovědích, které nezobrazují jen to dobré a sluníčkové, tak trochu libuji, haha.
Číst víc
6

Knihovnice, co radši vlastní knihy, než aby si je půjčovala.

Natálie Pecárová
1.12.2021
Šeptuchy, nostalgie, lesy, dospívání, čarodějky, víra, duchové, mlha, přátelství, samota a příběhy.

Vždycky jsem měla slabost pro lidový léčitelky a bylinkářky. Pro jejich kouzlo a zvláštní auru, kterou kolem sebe vyprávění o nich vyzařuje. Pro tajemno a úctu, co s sebou nese.
A toho všeho je v Šeptuchách nepočítaně.
Šeptuchy nejsou klasickým románem, jsou útržkovitým popisem genia loci Podlasí, pohraniční oblasti v Polsku. Jsou výpovědí životních příběhů jeho obyvatel. Letním příběhem dospívání jedné holky. Svědectvím o neodvratnosti smrti. Jsou mnohým, až je těžké zachytit, o čem vlastně jsou. Ale jsem si jistá, že každý si v nich najde svou větu, svůj příběh, který zarezonuje jeho čtenářským srdcem.
Číst víc

Číst víc
Číst víc

„Na ty, kteří jsou jiní, číhá nebezpečí za každým rohem.“