Babylon - R.F. Kuang, Host, 2024

Jana Medková

6

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čtenářské kolekce

Moje aktivity

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

10.11.2023 20:34

Proč je román, který má velmi zajímavý námět v našem čtenářském světě tak nedoceněný? Abych byla upřímná, patřím mezi ty čtenáře, kteří od románu očekávali něco jiného. Sice si zachovává pomyslnou temnou dějovou linku, ale ta nějak spíše ustupuje do pozadí a do popředí se dostávají přílišné popisnosti, misogynní názory, politické diskuze, a ty flashbacky. Co příběhu nemohu upřít a kvůli čemu jsem ho vlastně dočetla byla nakonec zvědavost (a vhodně zvolené formátování textu). Kdyby se příběh stále nemotal kolem pánského filozofování a odrážel se v bezvadně sepsané anotaci, možná by ho čtenáři přijímali lépe. Autorka však dobře pracuje s prostředím a má nepřebernou slovní zásobu. Kdyby však tolik neuhýbala z hlavní dějové linky, anebo ať uhýbá, ale ať to nejsou tlachy kolem. Do knihy jsem se v podstatě začetla až v posledních pěti kapitolách a závěru, které byly fajne. Moc mne to mrzí, ale Empusion nebude patřit mezi ty knihy, co bych četla znovu. A to jsem se na něj i přes vlažné čtenářské názory těšila.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

27.10.2023 18:28

Silverův prequel je snad ještě lepší! YA román První, kdo na konci zemře vyniká především sofistikovanějším zpracováním, které tkví ve smysluplném nenásilném provázání s předešlých románem. Záměrnost je zde vyloženě vyžadována! Oba queer romány zastupují vlastní příběhy ztracenců, a i přečtením jednoho, není nutné číst ten druhý či naopak. Myšlenku nesou stejnou, jenom prequel čtenáři nabízí něco navíc, a to Death-Cast launching, jenž mi v původním prvním románu chyběl. Nic proti ničemu, ale ladí jim to fakt dobře. Autor píše poutavě, svěže a velmi kvituji, že je hlavní dějová linka protkaná i jinými minipříběhy, které těžké téma ohlášené “mladé”, sice trošku táhlé (malá výtka), smrti odlehčí a postupně tak navazují na hlavní příběh. Na Silverovi je super, jak okatě píše pro “mladistvé”. Já jsem spokojená!

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

24.10.2023 06:14

Kdyby tak věděla, co vše může způsobit, tak by tu reklamu na Dash s pračkou, co pere na nejvyšší obrátky nesledovala. Nebo je jí to asi vlastně jedno. Kvok.

Páni, to byla jízda! Rozhodně doporučuji tuto krátkou novelu italského autora číst v kuse. Čtenář se tak stává svědkem jízlivého i groteskního rozhovoru, který měl proběhnout již před lety. Rozhovor se tak dostává daleko do minulosti, doslova vzhledem k věku účastníků hovoru otevírá pravěk, který je zřejmě potřeba dořešit. Souvislý text, kousavé komentáře, životní nejen milostné eskapády, Giacomina a ten závěr s velkým Zet. Český překlad italským temperamentem jenom srší. Máte-li rádi slepice nebo ne, tohle byste si měli i tak přečíst. A pokud slepice v lásce máte, rozhodně je nenechávat dívat na reklamy s pračkou! Kdo ví, co byste otevřením podobné komnaty vypustili na svět vy.
Opravdu jedinečný čtenářský zážitek!

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

21.09.2023 06:40

Obětiny jsou mrazivou cestou do hlubin lidské duše, té správné, té která chutná! Idylické léto v prapodivném, avšak podmanivém panském sídle, které je ještě podivnějšími majiteli levně pronajímané jako letní byt se pro rodinu z Queensu pomalu mění v noční můru. Jestli se jim podaří uniknout, záleží jenom na nich. Čtenáři se tak do ruky dostává poutavý, mrazivý příběh s působivou znepokojující atmosférou. Já jsem si jej užila v rámci odlehčení od složitějších témat. Opravdu se čte bleskově. Zaujal na mne rovněž tím, že je připodobňován k legendárnímu Osvícení Stephena Kinga, což velmi kvituji, (ač King je obsahově rozmanitější). V tomto případě, pořekadlo méně je někdy více určitě platí, a i tak se vám do ruky dostane slušný, nenáročný klasický “dům-horor”.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

21.09.2023 06:37

Mystický, hororový příběh z edice Světový horor nakladatelství Golden dog sice neoplývá složitou zápletkou, ale atmosféru, kterou nabízí, to plíživé zlověstné ticho a barvitá popisnost zrůdností a neméně tak pečlivě zahrnuté staré spiritistické techniky šamanismu, to povznáší Crotu nad rámec všedního, laciného hororu! Oceňuji, že autor jde tvrdě k věci a děj má dramatický spád, který má tendenci gradovat. Román se opět nečetl, ale hltal. Patřím tedy mezi ty čtenáře, kteří si Crotu užili a považuji ji za slušnou oddechovku.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

14.09.2023 07:46

Bylo by lepší znát přesný den vlastní smrti? Žít s pocitem, že mi zazvoní telefon a oznámí mi, že jsem ztracenec, je hrůzostrašné. Adam Silvera do svého YA queer příběhu promítá úvahy o lidské smrtelnosti. A ač rozebírá tristní téma, tento dojemný příběh je psán citlivou myslí. Líbí se mi opět nenásilné zahrnutí LGBT+ tematiky, která není na první pohled až tak zřejmá. Všechny postavy jsou výtečně propojeny a každý svou měrou přispívá k tomu, co je z názvu knihy již patrné. Celý román se nečte, ale hltá. A i když Oba na konci zemřou je fantaskní fikcí, v Silverově románu působí realisticky právě svou všedností. Silvera vytvořil svět, který dokazuje, že podstatou života jsou mezilidské vztahy. Nemůžu jinak. Za mne má pět z pěti!

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

11.09.2023 14:01

David James Poissant předvedl dramatickou jízdu od samého začátku. Čím však začít?! Téma, které kniha U jezera zpracovává není pro čtenáře ani jiné druhy lidí neznáme. Němá tajemství a latentní civilizační problémy, a to pouze ve dvou dnech! Autor poutavě svádí dohromady na jeden víkend jednu dysfunkční rodinu. Výsledkem je napínavé emočně nabité rodinné drama (nikoliv však šokující), které odhaluje jednotlivé kostlivce, které straší ve skříních každého člena rodiny Starlingových. A toto je přesně typ literatury pro mne. Musím rovněž uznat, že mi po delší době imponovalo číst o lidech mého věku. Žádné fantaskno, žádná magie. Tady na vás dýchá zkrátka běžný život. Takže za mne určitě s Poissantem nešlápnete vedle.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

28.08.2023 10:16

Není to slaďárna! Ale komplikovaná klučičí, trhlá “zmatkárna”, a mne moc pobavila! Kvituji, že autorky vyzdvihují queer téma způsobem, který nešokuje, ale reflektuje jej jako všední záležitost. Nepřekvapuje mne ani to, že si pro svůj děj autorky zvolily liberálnější prostředí než jaké nabízí naše konzervativní domovina (a nejsou jediné). Mně jejich romantický YA příběh o nádherném přátelství dvou puberťaků strhl až od samého konce. Užívala jsem si lehkou komplikovanost a relativní nepředvídatelnost děje, který tkvěl v nejasných myšlenkových pochodech obou chlapců. Z románu přímo sálá mladistvost, tolerance, svoboda. Vítám, jak je “coming out” mezi mladistvými pozitivně/neutrálně akceptován.

Za mne jednoznačně povedený oddechový knižní počin nejen pro mladistvé, u kterého jsem se několikrát příjemně zasmála, ale i stydlivě zarděla. Autorkám posílám palec nahoru.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

23.08.2023 20:29

Pokud se jedná o hororové příběhy, cíleně si vybírám ty, ve kterých figuruje dospívající mládež. Asi proto, že jejich způsob vidění světa se tak liší od toho našeho, dospěláckého. Autor tak poutavě a vlastně i přesvědčivě vykresluje svět dětskýma očima. Hororový román však nestojí ani tak na svém samotném názvu, ale na podstatně hrůznějším základu, který tkví v závažné sociální patologii spjaté s rodinnou dysfunkcí. I přes tyto znepokojivé prvky, Keene přišel s nápaditým, fantaskním, ale i dramatickým příběhem, od nějž nelze odvrátit zrak, byť se nejedná o veledílo. Závěr by si možná zasloužil více prostoru, ale mne vcelku vyhovoval. Pokud tedy zvládnete Prolog (tyhle typy prologů nemám prostě ráda, připadají mi laciné), zbytek už je třešničkou na dortu… Z Keeneho románu se tak vyklubalo fajnové čtení.

Číst víc

6
6

Jana Šimonová Medková napsala recenzi

23.08.2023 20:26

Přiznávám, že tohle je absyntovka, která se mi velmi, velmi těžce četla. Nikoliv z pohledu toho, že by byla špatně napsána. Téma je velmi těžké, emočně vyčerpávající, vyžadující klidné prostředí pro důkladné vstřebaní informací. Obdivuji reportéra za jeho odvahu zmapovat tak tristní téma, které nemá bohužel nikde zastání. Společnost ovládla slepota, strach vládne nad spravedlností a solidárností… Četbu reportáže rozhodně doporučuji absolvovat s mapou v ruce/mobilu, protože pokud chcete poznat cestu, kterou zoufalí lidé podstupují, aby se vymanili z chudoby, byť za cenu vlastní smrti, si jinak nejde vůbec představit. Za mne má tato absyntovka ANO! A rezonovat v hlavě mi bude asi ještě dlouho…

Číst víc

Bestie - ​Óscar Martínez, 2023
Bestie
  • ​Óscar Martínez
4,7
357 Kč

„Naše manželství není dokonalé. Žádné manželství není dokonalé. Byly časy, kdy to má žena vzdala. A ještě víckrát se stalo, že jsem to vzdal já. Celé tajemství je v tom, že jsme to nikdy nevzdali současně.“

To nejlepší v nás - Colleen Hoover, 2019
To nejlepší v nás
Colleen Hoover