Otvíráme první kamenné knihkupectví v Brně. Přidejte se k nám
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019

312 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019

Geniální přítelkyně

Díl první

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední... Číst víc

4,5 191 hodnocení
1. díl série
Geniální přítelkyně
Nakladatel
Prostor, 2019
296 stran
4 hodiny čtení

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština

312 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle
Další knižní vydání (3)
Geniální přítelkyně - Komplet - Elena Ferrante, Prostor, 2021
Brožovaná vazba
Čeština, 2021
Do 15 dní

1 139 Kč


Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2018
Brožovaná vazba
Čeština, 2018
Vyprodané

Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2016
Brožovaná vazba
Čeština, 2016
Vyprodané

Další knižní vydání

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

Doprava zdarma od 999 Kč
Více než 5 000 výdejních míst
Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Gazely - Patrik Hartl, Bourdon, 2023

Více o knize

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize).

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí.

Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.

O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se literární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina L’amore molesto (1992, Tíživá láska) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně, tvořené romány L’amica geniale (2011, Geniální přítelkyně), Storia del nuovo cognome (2012, Příběh nového jména), Storia di chi fugge e di chi resta (2013, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou), Storia della bambina perduta (2014, Příběh ztracené holčičky), dal podnět k intenzivnějšímu pátrání po její identitě. Univerzitní profesor Marco Santagata je na základě literárního zkoumání jejích děl přesvědčený, že za jménem Eleny Ferrante se skrývá historička Marcella Marmo; novinář Claudio Gatti, který zas sledoval tok peněz, přišel s odhalením, že je to překladatelka Anita Raja, manželka spisovatele Domenica Starnoneho. Existují i teorie, že autorem knih je sám Starnone, jiní spekulují o týmové spolupráci manželského páru, případně i dalších osob z okolí nakladatelství Edizioni E/O, které knihy Eleny Ferrante vydává.

Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. S jejím vypravěčským mistrovstvím, které není založeno na narativních experimentech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech, se už mohli čeští čtenáři setkat v románě Dny opuštění (2011).

Její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza), stejně tak došlo na motivy tetralogie Geniální přítelkyně a v produkci HBO k zfilmování této slavné neapolské ságy.

3. vydání.

Číst víc
Originální název
L'amica geniale
Počet stran
296
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
120×190 mm
Hmotnost
303 g
ISBN
9788072604142
Rok vydání
2019
Edice
Astra
Naše katalogové číslo
464719
Styl
politický, válečný, psychologický, historický
Jazyk
čeština
Překlad
Původ
Itálie
1. díl série
Geniální přítelkyně
Nakladatel
Prostor
Pro koho
pro ženy
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,5 / 5

191 hodnocení

137
40
8
4
9

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Geniálna priateľka

Elena Ferrante rozpráva príbeh o dvoch priateľkách a po dočítaní jeho prvej časti vám neostáva nič iné, len nedočkavo vyčkávať na ďalšie pokračovania. Priateľstvo dobrej Lenú a zlej Lily je krásne opísané a všetky jeho radosti a starosti sa vám odohrávajú pred očami, akoby ste vy sami žili na konci päťdesiatych rokov v Taliansku.
Kniha sa mi pre svoj jazyk čítala trochu pomalšie, čo však neubralo nič na jej pútavosti a mojej zvedavosti, čo si autorka pre priateľky prichystala ďalej.

Číst víc
Názor čitateľa

Milujem čítať ságy, lebo keď ma príbeh zaujme, tak chcem byť jeho súčasťou, čo najdlhšie. A presne taká Geniálna priateľka je. Pútavý príbeh priateľstva dvoch žien, ktoré spolu vyrastajú od útleho detstva. Detské lásky, zlomené srdcia, chudoba, krutosť a krása Talianska. Už teraz sa teším na pokračovanie.

Číst víc
28. března 2016
Geniálna kniha

Výborne napísaná kniha, ktorá si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, ako sa jej u nás dostáva. Pri jej čítaní sa vám v hlave bude premietať taliansky film a prenesiete sa atmosférou do krutého Neapola, kde sa konflikty a hádky často riešia fackami a bitkou. Tam vyrastajú dve priateľky, ich vzťah sa postupom času mení, no čokoľvek sa v ich životoch udeje, sú stále spolu - v dobrom aj zlom. A toho zlého je tam teda celkom dosť. Krásny príbeh priateľstva medzi dvoma ženami preložila slovenská spisovateľka Ivana Dobrakovová.

Číst víc

Čtenářské recenze

Sara Mia Velinská
Neověřený nákup
5
17.5.2023
Keď sa ma niekto spýta, aký vplyv má na mňa Elena Ferrante, odpoviem mimoriadny - zakaždým ako dočítam jej dielo, mám chuť moje písanie povesiť na klinec. Pocit (pod)priemernosti je dostatočne skutočný, aby trvalo pár dní, kým na neho zabudnem (kým Elenine umenie prestane vládnuť mojím myšlienkam). Nepíšem to preto, aby som si lacno-trápne vynútila nesúhlas, ale preto, aby som poukázala na jej výnimočnosť a genialitu. Genialitu v uchopení reality v jej surovej úprimnosti, v odhalení aj tých najnižších pohnútok, ktoré radšej popierame aj sami pred sebou, v pochopení a zobrazení ľudských charakterov a ich slabosti, ale predovšetkým genialitu rozprávania. Ferrante sa nezdržiava otrockým citovaním dialógov, dáva im iba druhoradý význam. Vyhýba sa pátosu, srdcervúcim scénam. Nič z toho nepotrebuje, aby nás strhla presvedčivou, vášnivou výpoveďou (jej zručné, až famózne narábanie s pôsobivou slovnou zásobou by si zaslúžilo samostatný stĺpček).

Dve ženy. S rovnakým pôvodom, s rozdielnymi osudmi, spojené intenzívnym celoživotným priateľstvom, ktoré viac či menej ovplyvňuje ich životné rozhodnutia. Vzťah veľmi blízky, hlboký, podnetný, zachraňujúci, zraňujúci, zhubný. A predsa výnimočný v tom, ako sa v ňom stierajú hranice medzi láskou a nenávisťou, oddanosťou a závislosťou, inšpiráciou a manipuláciou, závisťou a veľkorysosťou, i v tom, že napriek trhlinám a (občas) pochybnej prospešnosti, pretrval cely život.

Ich osudy sú vyobrazené z pohľadu Eleny, zmierlivej, usilovnej študentky, ktorá je spočiatku tou submisívnou častou dvojice. Od detstva túži byť v blízkosti Lily, nevyspytateľnej, nebojácnej a mimoriadnej bystrej priateľky, pretože tieto vlastnosti Elenu fascinujú aj desia, no najmä ju neustále poháňajú vpred. Dievčatá spája zvedavosť, túžba po poznaní, láska ku knihám, sny o budúcnosti a (spočiatku tajný) vzájomný obdiv. Ich povahy nemôžu byt odlišnejšie, no jednu vlastnosť majú nepochybne spoločnú - húževnatosť. Každú z nich privedie k objektívnemu úspechu, hoci jedna má potrebu hltať poznatky, živiť intelekt zúrivo a bez konkrétnej ambície, druhá má ambíciu svoj intelekt predviesť.

Naprieč štyrom častiam pozorujeme ich turbulentný vzťah, ich lásky, manželstvá, krízy, vzostupy a pády. Sledujeme Lilinu výbušnú energiu, kreativitu, schopnosť vidieť pre iných neviditeľné súvislosti, meniť svoje okolie/ľudí podľa svojich predstav aj ničivé vedľajšie efekty týchto schopností. Vnímame Eleninu tichú a vytrvalú energiu v snahe zmeniť v prvom rade seba, dorásť až tam, kde si bude samu seba vážiť a stane sa odolnejšou. Premeny a osudy oboch žien zostávajú úzko späté so štvrtou Neapola, v ktorej vyrástli. U Eleny sme svedkami ambície vymaniť sa z tohto prostredia chudoby a násilia a uspieť medzi intelektuálnou elitou. Naopak Lila zo štvrte neuteká, chce ju skôr zmeniť k lepšiemu. Postupne dochádza k Eleninej premene z utiahnutého dievčatka v zrelú sebavedomú ženu poznajúcu svoju hodnotu. Vystavená novým myšlienkovým prúdom a ich pravidelnej kritike odvážne rúca zastarané stereotypy ženy – matky. A to aj napriek/vďaka tomu, že je neustále konfrontovaná komplikovanou povahou Lily, ovplyvnená jej pozitívnymi aj bolestivými zásahmi, zvádzaná jej oddanosťou a inšpiratívnou inteligenciou, trápená jej zlomyseľnosťou. Život Elenu núti prehodnocovať postoje, zmieriť sa s neuspokojivou priemernosťou kompromisov, vyrovnať sa s nestálosťou lásky, pochybovať o svojich schopnostiach, o svojom charaktere, o dostatočnosti citov k vlastným deťom, o role ženy/matky, a napokon aj o dostatočnosti seba samej...

Úprimnosť ženskej spovede v tomto príbehu ma ľahko vedie k priznaniu, že som sa dodnes so žiadnou literárnou hrdinkou nestotožnila tak ako s Elenou Grecovou (a nielen preto, že je spisovateľkou). Vždy ma vnútorne zaskočí, ako autorka „hrozivo“ verne zobrazuje ľudí, akých poznám, moje vlastné zážitky, pocity, aj tie najhlbšie skryté, ktorými sa nechválim. Akoby bola Ferrante geniálna priateľka, ktorá načúva mojim sťažnostiam, môjmu najtajnejšiemu vnímaniu okolia aj seba a dokáže ho interpretovať oveľa hodnovernejšie a údernejšie ako ja, hoci ich prežívam... a pritom je to len odraz jej jasnozrivej autorskej geniality, ktorej sa určite neváhajte vystaviť.
Číst víc
lienockabb
Neověřený nákup
1
27.5.2017
Toto je prvá kniha, pri ktorej čítaní som vždy zadriemala. Rozvláčnou opisnou formou bez dialógov sa niečo opisuje. Som fanúšikom iného žánru kníh, ale keď pani Ferrante prirovnali svetový knižný kritici k Jane Austen, nedalo mi, kúpila som. Nie je to Jane Austen. :) Kniha ma neoslovila, ale to je iba môj subjektívny názor.
Číst víc
předevčírem
Z historického románu opis zvrhlostí
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Zaujímavá historická kniha z obdobia povojnového Talianska. Dej sa odohráva v chudobnej štvrti prímorského mesta Neapol. V ňom žijú aj dve dievčatá Elena a Lila. Chodia do rovnakej základnej školy, sú totiž spolužiačky, ale spomínanej Elene sa darí viac. Dokonca sa aj Lila sama dobre učí, avšak do školy už nechodí. Medzitým sa cesty oboch študovaných dievčat rozchádzajú. Do tínedžerských čias žijú akoby vo vlastnom svete, napríklad ešte nikdy nevideli more a dokonca ani nevedia, čo sa skrýva za pomyselnou bránou ich štvrte. Raz sa však namiesto cesty do školy vyberú k moru, ale zastihne ich búrka. Dej sa zvrháva, v texte sa rázom vyskytuje množstvo sexuálnych narážok a úchylností. Zatiaľ čo Elena študuje, Lila pracuje u brata a neskôr sa aj v 16-tich rokoch vydáva. Dej ostáva otvorený a neuzavretý. Číst víc
Fufo Chlupatý
Neověřený nákup
předevčírem
Z historického románu opis zvrhlostí
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Zaujímavá historická kniha z obdobia povojnového Talianska. Dej sa odohráva v chudobnej štvrti prímorského mesta Neapol. V ňom žijú aj dve dievčatá Elena a Lila. Chodia do rovnakej základnej školy, sú totiž spolužiačky, ale spomínanej Elene sa darí viac. Dokonca sa aj Lila sama dobre učí, avšak do školy už nechodí. Medzitým sa cesty oboch študovaných dievčat rozchádzajú. Do tínedžerských čias žijú akoby vo vlastnom svete, napríklad ešte nikdy nevideli more a dokonca ani nevedia, čo sa skrýva za pomyselnou bránou ich štvrte. Raz sa však namiesto cesty do školy vyberú k moru, ale zastihne ich búrka. Dej sa zvrháva, v texte sa rázom vyskytuje množstvo sexuálnych narážok a úchylností. Zatiaľ čo Elena študuje, Lila pracuje u brata a neskôr sa aj v 16-tich rokoch vydáva. Dej ostáva otvorený a neuzavretý. Číst víc
Sara Mia Velinská
Neověřený nákup
17.5.2023
Geniálna Ferrante
Keď sa ma niekto spýta, aký vplyv má na mňa Elena Ferrante, odpoviem mimoriadny - zakaždým ako dočítam jej dielo, mám chuť moje písanie povesiť na klinec. Pocit (pod)priemernosti je dostatočne skutočný, aby trvalo pár dní, kým na neho zabudnem (kým Elenine umenie prestane vládnuť mojím myšlienkam). Nepíšem to preto, aby som si lacno-trápne vynútila nesúhlas, ale preto, aby som poukázala na jej výnimočnosť a genialitu. Genialitu v uchopení reality v jej surovej úprimnosti, v odhalení aj tých najnižších pohnútok, ktoré radšej popierame aj sami pred sebou, v pochopení a zobrazení ľudských charakterov a ich slabosti, ale predovšetkým genialitu rozprávania. Ferrante sa nezdržiava otrockým citovaním dialógov, dáva im iba druhoradý význam. Vyhýba sa pátosu, srdcervúcim scénam. Nič z toho nepotrebuje, aby nás strhla presvedčivou, vášnivou výpoveďou (jej zručné, až famózne narábanie s pôsobivou slovnou zásobou by si zaslúžilo samostatný stĺpček).

Dve ženy. S rovnakým pôvodom, s rozdielnymi osudmi, spojené intenzívnym celoživotným priateľstvom, ktoré viac či menej ovplyvňuje ich životné rozhodnutia. Vzťah veľmi blízky, hlboký, podnetný, zachraňujúci, zraňujúci, zhubný. A predsa výnimočný v tom, ako sa v ňom stierajú hranice medzi láskou a nenávisťou, oddanosťou a závislosťou, inšpiráciou a manipuláciou, závisťou a veľkorysosťou, i v tom, že napriek trhlinám a (občas) pochybnej prospešnosti, pretrval cely život.

Ich osudy sú vyobrazené z pohľadu Eleny, zmierlivej, usilovnej študentky, ktorá je spočiatku tou submisívnou častou dvojice. Od detstva túži byť v blízkosti Lily, nevyspytateľnej, nebojácnej a mimoriadnej bystrej priateľky, pretože tieto vlastnosti Elenu fascinujú aj desia, no najmä ju neustále poháňajú vpred. Dievčatá spája zvedavosť, túžba po poznaní, láska ku knihám, sny o budúcnosti a (spočiatku tajný) vzájomný obdiv. Ich povahy nemôžu byt odlišnejšie, no jednu vlastnosť majú nepochybne spoločnú - húževnatosť. Každú z nich privedie k objektívnemu úspechu, hoci jedna má potrebu hltať poznatky, živiť intelekt zúrivo a bez konkrétnej ambície, druhá má ambíciu svoj intelekt predviesť.

Naprieč štyrom častiam pozorujeme ich turbulentný vzťah, ich lásky, manželstvá, krízy, vzostupy a pády. Sledujeme Lilinu výbušnú energiu, kreativitu, schopnosť vidieť pre iných neviditeľné súvislosti, meniť svoje okolie/ľudí podľa svojich predstav aj ničivé vedľajšie efekty týchto schopností. Vnímame Eleninu tichú a vytrvalú energiu v snahe zmeniť v prvom rade seba, dorásť až tam, kde si bude samu seba vážiť a stane sa odolnejšou. Premeny a osudy oboch žien zostávajú úzko späté so štvrtou Neapola, v ktorej vyrástli. U Eleny sme svedkami ambície vymaniť sa z tohto prostredia chudoby a násilia a uspieť medzi intelektuálnou elitou. Naopak Lila zo štvrte neuteká, chce ju skôr zmeniť k lepšiemu. Postupne dochádza k Eleninej premene z utiahnutého dievčatka v zrelú sebavedomú ženu poznajúcu svoju hodnotu. Vystavená novým myšlienkovým prúdom a ich pravidelnej kritike odvážne rúca zastarané stereotypy ženy – matky. A to aj napriek/vďaka tomu, že je neustále konfrontovaná komplikovanou povahou Lily, ovplyvnená jej pozitívnymi aj bolestivými zásahmi, zvádzaná jej oddanosťou a inšpiratívnou inteligenciou, trápená jej zlomyseľnosťou. Život Elenu núti prehodnocovať postoje, zmieriť sa s neuspokojivou priemernosťou kompromisov, vyrovnať sa s nestálosťou lásky, pochybovať o svojich schopnostiach, o svojom charaktere, o dostatočnosti citov k vlastným deťom, o role ženy/matky, a napokon aj o dostatočnosti seba samej...

Úprimnosť ženskej spovede v tomto príbehu ma ľahko vedie k priznaniu, že som sa dodnes so žiadnou literárnou hrdinkou nestotožnila tak ako s Elenou Grecovou (a nielen preto, že je spisovateľkou). Vždy ma vnútorne zaskočí, ako autorka „hrozivo“ verne zobrazuje ľudí, akých poznám, moje vlastné zážitky, pocity, aj tie najhlbšie skryté, ktorými sa nechválim. Akoby bola Ferrante geniálna priateľka, ktorá načúva mojim sťažnostiam, môjmu najtajnejšiemu vnímaniu okolia aj seba a dokáže ho interpretovať oveľa hodnovernejšie a údernejšie ako ja, hoci ich prežívam... a pritom je to len odraz jej jasnozrivej autorskej geniality, ktorej sa určite neváhajte vystaviť.
Číst víc
8.2.2023
Zo začiatku bol celkom boj sa do knihy začínať ale neskôr to už pomaly išlo. Príbeh dvoch priateliek, ktoré sú veľmi rozdielne, ich cesty sa v dospievani viackrát rozdelia a opäť spoja ale ich priateľstvo to nijako nerozdeli. Príbeh o priateľstve, láske(aj tej neopätovanej), bolesti, krutosti a nepochopeni v danej dobe päťdesiatych rokov v Neapole. Číst víc
4
Gundžovníky - Július Satinský, Lucia Molnár Satinská (editor), 2018
Právě čtu
Gundžovníky

Ahojte, rada čítam literatúru faktu, psychologické a motivačné knihy, sem tam si uletím na románoch kde netreba veľmi premýšľať a sem tam si rada prečítam vojnovú literatúru :)

Silvia Palušáková
Ověřený zákazník
1.12.2022
1.diel
Prvý diel som sa musela zo začiatku veľmi premáhať či má pre mňa zmysel pokračovať v čítaní ale nakoniec po vytrvaní si hovorím, že to stálo zato :)....momentálne čítam posledný 4. diel a som zvedavá ako to celé dopadne. Každopádne vyskytuje sa tam viacero zvratov. Číst víc
Milan J
Neověřený nákup
14.11.2022
Super. Manželka si nevie vynachváliť
Išlo o darček pre manželku a tá tie knihy úplne nadšene číta, takže chválim. :)
Začala najskôr prvým dielom, no a spomenula, že kiežby mala všetky… a vraj je to dobré celé. Ale predpokladám, že to bude skôr čítanie pre ženy, aj keď teda určite nie na štýl “Evitoviek”, keďže tu ide o ťažký, hodnotný príbeh. :)
Číst víc
38
Ověřený zákazník
7.5.2022
Ak túžite zistiť, aké to je byť vo všetkých smeroch večne "tá druhá," a pritom vlastne zostať so svojím postavením spokojná, lebo inak ani neviete existovať a vyhovuje vám to, tak sa začítajte do tohto príbehu. Autorka vie ten pocit vykresliť veľmi reálne, neštíti sa ničoho. Vábi však vkusne, plynulo, s gráciou, až nebudete vedieť prestať, to sa musí nechať. Môže byť. Číst víc
5
Anna z Avonlea - Lucy Maud Montgomery, Ivona Knechtlová (ilustrácie), 2019
Právě čtu
Anna z Avonlea

Mladý, zasnený knihomoľ, nadšenec jazykov a histórie s knihou v ruke a hlavou v oblakoch.

Matej Lanča
Ověřený zákazník
16.4.2022
Geniálna priateľka v geniálnom diele
O Elene a jej umení pera som dlho počúval, no len nedávno som sa rozhodol presvedčiť sa o tom na vlastnej koži. A, môžem povedať, že je to knihomoľská lahôdka. Jazyk, vetné štruktúry, charakteristiky postáv, rozpracovanie psychológie postáv a ich vnímania, citové puto a jedinečný vzťah dvoch priateliek robia z tohto diela jednoznačne "majsterštuk"!
A, samozrejme, nedovolím si opomenúť opäť raz fenomenálny preklad Ivany Dobrakovovej!
Číst víc
6

Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.

Zuzana Hušlová
Ověřený zákazník
12.3.2022
Kniha nám odkrýva príbeh priateľstva dvoch, najskôr malých a potom už mladých, dievčat Eleny (alebo Lenú) a Lily. Celý príbeh je prerozpravaný Elenou v 1. osobe a ja som nejeden krát počas čítania knihy premýšľala nad tým, ako to všetko prežíva vo svojom vnútri Lila, ako ona vníma ich priateľstvo. Ich priateľstvo mi prišlo silné a zároveň veľakrát určitým spôsobom zvláštne. Podľa mňa sa obe navzájom v živote poháňali vpred, no niekedy mi Elena prišla až príliš závislá na Lile, akoby bez nej nevedela urobiť žiadne vlastné rozhodnutie. Každopádne autorkin štýl písania je zaujímavý a rozhodne jedinečný. Príbeh sa odohráva v 50. rokoch v jednej zo štvrtí talianskeho Neaopola a počas čítania sa dozvedáme veľa aj o spôsobe žitia tamojších ľudí, vidíme rozdiely medzi chudobnými a bohatými, vidíme kopu násilia, ktoré vtedy ľudia vnímali ako bežné, i to, ako mnohé deti museli po základnom vzdelaní prestať so štúdiom lebo, buď naň neboli peniaze, alebo ich rodičom prišlo ďalšie štúdium zbytočné a deti radšej ostávali pomáhať v domácnostiach. Životy Eleny a Lily sa v priebehu deja od seba čoraz viac odlišovali a ich záujmy čoraz viac vzďaľovali. Určite si rada prečítam aj ďalší diel, preto, aby som sa dozvedela ako sa ich priateľstvo naďalej vyvíjalo, kam ďalej smerovali ich životy a aj preto, že koniec knihy ostal veľmi otvorený a nabáda čitateľa schytiť hneď do ruky 2. pokračovanie. Číst víc
Zuzana
Neověřený nákup
7.2.2022
fantastické....
Fantastická kniha - perfektne vykreslené postavy, ktoré sa vyvíjajú, dospievajú, menia, bojujú so svojimi démonmi všetkými silami, prekvapivý, ale stále uveriteľný dej... Naozaj veľmi dobrá sonda do ženskej duše. To platí samozrejme pre celú Neapolskú ságu. Odporúčam každému, i keď mi je jasné, že to budú čítať hlavne ženy. Číst víc

Nakladatelství Prostor

Číst víc

„Líbaná ústa ničeho nepozbývají, ale obnovují se jako luna.“

Dekameron - Giovanni Boccaccio, 2014
Dekameron
Giovanni Boccaccio