Vánoce
Rozložíš paměť - Marek Torčík, Paseka, 2023
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019

303 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2019

Geniální přítelkyně

Díl první

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední... Číst víc

4,4 24 hodnocení
1. díl série
Geniální přítelkyně
Nakladatel
Prostor, 2019
296 stran
4 hodiny čtení

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština

303 Kč

Skladem, objednávejte ale rychle
Další knižní vydání (3)
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2018
Brožovaná vazba
Čeština, 2018
Vyprodané

Geniální přítelkyně - Elena Ferrante, Prostor, 2016
Brožovaná vazba
Čeština, 2016
Vyprodané

Geniální přítelkyně - Komplet - Elena Ferrante, Prostor, 2021
Brožovaná vazba
Čeština, 2021
Do šesti dní

1 297 Kč


Další knižní vydání

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

Doprava zdarma od 999 Kč
Více než 5 000 výdejních míst
Záložky ke každému nákupu

Vánoční skřítci doporučují

Knihy pro babičku

Více o knize

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize).

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí.

Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.

O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se literární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina L’amore molesto (1992, Tíživá láska) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně, tvořené romány L’amica geniale (2011, Geniální přítelkyně), Storia del nuovo cognome (2012, Příběh nového jména), Storia di chi fugge e di chi resta (2013, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou), Storia della bambina perduta (2014, Příběh ztracené holčičky), dal podnět k intenzivnějšímu pátrání po její identitě. Univerzitní profesor Marco Santagata je na základě literárního zkoumání jejích děl přesvědčený, že za jménem Eleny Ferrante se skrývá historička Marcella Marmo; novinář Claudio Gatti, který zas sledoval tok peněz, přišel s odhalením, že je to překladatelka Anita Raja, manželka spisovatele Domenica Starnoneho. Existují i teorie, že autorem knih je sám Starnone, jiní spekulují o týmové spolupráci manželského páru, případně i dalších osob z okolí nakladatelství Edizioni E/O, které knihy Eleny Ferrante vydává.

Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. S jejím vypravěčským mistrovstvím, které není založeno na narativních experimentech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech, se už mohli čeští čtenáři setkat v románě Dny opuštění (2011).

Její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza), stejně tak došlo na motivy tetralogie Geniální přítelkyně a v produkci HBO k zfilmování této slavné neapolské ságy.

3. vydání.

Číst víc
Originální název
L'amica geniale
Počet stran
296
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
120×190 mm
Hmotnost
303 g
ISBN
9788072604142
Rok vydání
2019
Edice
Astra
Naše katalogové číslo
464719
Styl
politický, válečný, psychologický, historický
Jazyk
čeština
Překlad
Původ
Itálie
1. díl série
Geniální přítelkyně
Nakladatel
Prostor
Pro koho
pro ženy
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

24 hodnocení

15
6
1
1
1

Jak se líbila kniha vám?

Čtenářské recenze

4
Gundžovníky - Július Satinský, Lucia Molnár Satinská (editor), 2018
Právě čtu
Gundžovníky

Ahojte, rada čítam literatúru faktu, psychologické a motivačné knihy, sem tam si uletím na románoch kde netreba veľmi premýšľať a sem tam si rada prečítam vojnovú literatúru :)

Silvia Palušáková
Ověřený zákazník
1.12.2022
1.diel
Prvý diel som sa musela zo začiatku veľmi premáhať či má pre mňa zmysel pokračovať v čítaní ale nakoniec po vytrvaní si hovorím, že to stálo zato :)....momentálne čítam posledný 4. diel a som zvedavá ako to celé dopadne. Každopádne vyskytuje sa tam viacero zvratov. Číst víc
Jana Kulišová
Ověřený nákup
24.3.2022
Zaujal mě příběh dvou zcela odlišných žen, jejichž přátelství jsem tak úplně nepochopila. Líbila se mi otevřenost, se kterou autorka líčí povahu Eleny. Číst víc
12.2.2021
Neobyčajne nádherná
Jedno sa musí uznať. Nech už je Elena Ferrante ktokoľvek, (nakoľko nám jej identita zostáva skrytá), má štýl. Je to moja prvá kniha od autorky a som nadšená. Je zaujímavé sledovať ako si aj vďaka bezchybnému prekladu Alice Fremlovej dokážeme uvedomiť rozdielnosť tvorby Ferrante od iných románov. Príbeh zasadený do ulíc Neapola by sa v jeho veľmi povrchnej časti mohol zdať všedný, ba až banálny pre životy ostatných. Avšak Ferrante šla omnoho hlbšie než som na začiatku očakávala. Má obrovský talent drsne, nekompromisne a úderne vystihnúť najzákladnejšie ľudské emócie a dodať im nádych neobyčajnosti. S hlavnou postavou Elenou Grecovou som sa v mnohom stotožnila. Veľmi sa mi páčili jej úvahy ako dievčaťa, ženy, ktorá stále hľadá samú seba pri jej neustálej snahe o dosiahnutie toho najlepšieho možného scenáru, ktorým by sa jej život mal odohrávať a neustále spochybňovanie toho doterajšieho. Je to neobyčajne autentická kniha a teším sa zo započania tejto tetralógie. Číst víc
9

Dekádne ešte stále dvadsiatnička, manželka a mamička troch malých nezbedníčkov po pár rokoch sa opäť dostávam v čítaní (a písaní) do formy.

Diana Hricová
Ověřený nákup
23.7.2019
chytľavý román
Mňa príbeh veľmi zaujal, prečítané za pár dní. Chcela som si prečítať nejakú dobrú, pôvodne taliansku knihu, aby som sa pri učení taliančiny (čítaní tej istej knihy v origináli) mohla vrátiť aj k tejto preloženej verzii. Dobre som vybrala. Číst víc
Věra Šmerdová
Ověřený nákup
27.1.2019
Vůbec jsem nevěděla, že si kupuji bestseler a ani to, že má kniha ještě tři další díly. Vyděsilo mě, když jsem uviděla seznam osob, které se v knize budou vyskytovat.
Pak mě ale kniha úplně pohltila. Na konci knihy jsem měla poprvé v životě chuť napsat autorce dopis. To bohužel není možné. Měla jsem ohromnou radost, že i další díly jsou E-knihy. (Nechci již domů žádné papíry). I další díly jsem přečetla jedním dechem. Věřím ovšem, že ne každého kniha osloví. Myslím, že je spíš pro generaci nad 40 nebo spíš 50 let.
Číst víc
Magdaléna Koutová
Ověřený nákup
19.1.2018
Než jsem začala číst, tak jsem si říkala, že podlé té chvály ze všech stran musí být Geniální přítelkyně opravdu něco geniálního. Ale nakonec musím smutně konstatovat, že tak prudce geniální to nebylo.
Byl to dobrý příběh. Přišel mi jako jeden z mála, co jsem četla, až bytostně uvěřitelný, pravdivý, lidský. Cítila jsem se sama jako Lilina kamarádka, protože přesně takové to je, když se s někým znáte tak dlouho a rostete s ním.
Byl to dobrý příběh, líbil se mi, ale nebyla jsem nadšená. Teď jen přemýšlím, jestli mám v tetralogii pokračovat, protože první díl mě úplně nenadchl, ale na druhou stranu skončil tak otevřeně, že přímo vyzývá číst dál. Jako by nebyl samostatným dílem, ale prostě násilně oddělenými stránkami od dalších knih.
Uvidíme, jestli se do života geniálních přítelkyň pustím dále. Určitě po tom momentálně neprahnu.
Číst víc
Hana
Neověřený nákup
23.6.2017
Je to překvapivě poutavé čtení. Nečekala jsem tak intimní zpověď a jsem nadšená podrobným popisem života v Neapoli v šedesátých letech. Jedním dechem jsem přečetla i druhý díl a těšín se na další. Číst víc

Nakladatelství Prostor

Číst víc

„A já doufám, že jednou na hřišti nebo v reklamní agentuře s panoramatickými okny pochopíš, že odvážný není ten, kdo se pouští do rvačky a neví, jestli vyhraje, nebo prohraje. Odvážný je ten, kdo ví, že by vyhrál, ale nechá to být. “