Knihy
E-knihy

Geniální přítelkyně

Prostor, 2016
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Prostor, 2016
1. díl série
Geniální přítelkyně

Další formáty

Kniha
323 Kč

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega...

Čti víc

Další formáty

174 Kč

Okamžitě ke stažení

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize).

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí.

Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.

______________

Ohlasy v médiích:
"Geniální přítelkyně je přitažlivě autentická a právem si zasloužila pozornost čtenářů po celém světě. ... Elena Ferrante zavádí čtenáře do atraktivního prostředí Neapole dvacátých let, do domů rodin z chudé čtvrti a především do vztahu s přítelkyní. Dětskýma očima vyzdvihuje to, co jí v paměti utkvělo jako – viděno dětskou perspektivou – důležité. Vzpomíná na okamžiky závisti i vítězství v malých bojích, na momenty soudržnosti i zklamání a bolesti nad ztrátou panenky, na chvíle dětského strachu." - deník Právo

"Elena Ferrante je možná ta nejlepší spisovatelka moderní doby, o které jste nikdy neslyšeli." - The Economist

"Ferrantina svěžest nemá nic společného s aktuálními trendy... je plná ozvěn literární historie." - The New York Times

"Je to doslova hypnotické. Nemohla jsem přestat číst a přemýšlet o tom." - Hilary Clinton

"Ferrante řeší přátelství a takové to 'mezi námi děvčaty' s úžasnou silou." - Gwyneth Paltrow
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha 2019
-7%
323 Kč

Posíláme do 8 dní

Kniha 2018

Vyprodané

Kniha 2016

Vyprodané

E-knihy a audioknihy

E-kniha 2016
PDF
EPUB
MOBI
174 Kč

Okamžitě ke stažení

Další
Kupte společně
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante
Příběh nového jména - Elena Ferrante
373 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
304
Nakladatelství
Prostor
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
274508
Rok vydání
2016

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,5 / 5

161 hodnocení

12
5
0
1
1

5
Tajný príbeh - Donna Tartt
Právě čtu
Tajný príbeh

Dekádne ešte stále dvadsiatnička, manželka a mamička troch malých nezbedníčkov po pár rokoch sa opäť dostávam v čítaní (a písaní) do formy.

Diana Hricová
23.7.2019
chytľavý román
Ověřený nákup
Mňa príbeh veľmi zaujal, prečítané za pár dní. Chcela som si prečítať nejakú dobrú, pôvodne taliansku knihu, aby som sa pri učení taliančiny (čítaní tej istej knihy v origináli) mohla vrátiť aj k tejto preloženej verzii. Dobre som vybrala. Čti víc
Věra Šmerdová
27.1.2019
Ověřený nákup
Vůbec jsem nevěděla, že si kupuji bestseler a ani to, že má kniha ještě tři další díly. Vyděsilo mě, když jsem uviděla seznam osob, které se v knize budou vyskytovat.
Pak mě ale kniha úplně pohltila. Na konci knihy jsem měla poprvé v životě chuť napsat autorce dopis. To bohužel není možné. Měla jsem ohromnou radost, že i další díly jsou E-knihy. (Nechci již domů žádné papíry). I další díly jsem přečetla jedním dechem. Věřím ovšem, že ne každého kniha osloví. Myslím, že je spíš pro generaci nad 40 nebo spíš 50 let.
Čti víc
Magdaléna Koutová
19.1.2018
Než jsem začala číst, tak jsem si říkala, že podlé té chvály ze všech stran musí být Geniální přítelkyně opravdu něco geniálního. Ale nakonec musím smutně konstatovat, že tak prudce geniální to nebylo.
Byl to dobrý příběh. Přišel mi jako jeden z mála, co jsem četla, až bytostně uvěřitelný, pravdivý, lidský. Cítila jsem se sama jako Lilina kamarádka, protože přesně takové to je, když se s někým znáte tak dlouho a rostete s ním.
Byl to dobrý příběh, líbil se mi, ale nebyla jsem nadšená. Teď jen přemýšlím, jestli mám v tetralogii pokračovat, protože první díl mě úplně nenadchl, ale na druhou stranu skončil tak otevřeně, že přímo vyzývá číst dál. Jako by nebyl samostatným dílem, ale prostě násilně oddělenými stránkami od dalších knih.
Uvidíme, jestli se do života geniálních přítelkyň pustím dále. Určitě po tom momentálně neprahnu.
Čti víc
Hana
23.6.2017
Je to překvapivě poutavé čtení. Nečekala jsem tak intimní zpověď a jsem nadšená podrobným popisem života v Neapoli v šedesátých letech. Jedním dechem jsem přečetla i druhý díl a těšín se na další. Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante
Příběh nového jména - Elena Ferrante
373 Kč

„Řekni mi, co čteš, a já ti povím, kdo jsi. “

anglické přísloví