Vianoce
Ženy z bloku 10 - Hans Joachim Lang
Ženy z bloku 10
299 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Ženy z bloku 10

Lékařské pokusy v Osvětimi

Nakladatel
Ikar CZ, 2014

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách...

Čti víc

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách...

Čti víc
299 Kč
Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům.
Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha
2014
Vyprodané
Kniha
2018
Vyprodané
Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Die Frauen von Block 10
Počet stran
328
Vazba
pevná vazba
Rozměr
130×200 mm
Hmotnost
328 g
ISBN
9788024923949
Rok vydání
2014
Naše katalogové číslo
172093
Téma
válečníci, fašismus, holocaust, války, nacizmus
Jazyk
čeština
Nakladatel
Ikar CZ

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,1 / 5

9 hodnocení

4
2
3
0
0

15

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Malá
30.3.2021
Vždy si hovorím, že knihy o koncentračných táboroch už čítať nebudem, ale aj tak sa k týmto knihám vrátim.
Táto kniha je odlišná od ďalších kníh s touto tematikou. Nie je to klasický príbeh. Je to skôr, ako keby ste čítali nejaký dokument.
V knihe sú obsiahnuté lekárske pokusy, ktoré sa na tomto bloku robili.
Či už išlo o sterilizáciu žien či o (ne)dobrovoľné darovanie krvi.
Kniha veľmi podrobne popisuje, ako k týmto pokusom dochádzalo, a čo všetko sa na tomto bloku dialo.
Už nešlo len o neznámych ľudí, o ktorých sa nevedelo nič, iba ich číslo, ktoré im bolo pridelené. Tu sa stretávame s osobami, ktoré majú meno, ktoré prežili tieto hrôzy a vypovedali, čo sa tam dialo. Alebo ide o ľudí, o ktorých sa zachovali písomné zmienky, alebo ostali v pamäti preživších.
Najhoršie na tom však je, že aj keď bolo dostatok dôkazov a vypočutých svedkoch (často aj samotných účastníkov) lekári, ktorý sa tohto dopúšťali, nakoniec neboli spravodlivo potrestaní.
Oceňujem autorovu snahu podložiť všetko čo v knihe použil a preto v knihe nájdeme aj podrobný zoznam bibliografie, rozhovorov a podobne, vďaka čomu túto knihu vytvoril.
Nie je to ľahká téma na čítanie, ale odporúčam si to prečítať každému, nech o tom vie čo najviac ľudí, lebo onedlho tu nebude nikto kto na vlastnej koži zažil tieto krutosti a hrôzy.
Čti víc
8

Jsem milovník knih a dobrých příběhů, více není nutné vědět.

Kateřina Plickova
2.7.2016
Co všechno musí lidská bytost podstoupit, aby přišla o svou identitu, o své blízké, o celý svůj život? Co všechno se musí stát, aby se život jedince smrskl na pouhé několikamístné číslo na předloktí?

Miliony lidí to v letech 1940-1945 zažili a zbylo jen málo, aby o tom mohli vyprávět. Nacistická mašinérie pracovala rychle, efektivně a spolehlivě.

Po okupaci evropských států nacisté a jejich přisluhovači započali nelítostné selekce a deportace do táborů smrti, kde bylo jen málo naděje. Rodiny byly nemilosrdně trhány na kusy a páleny v obrovských pecích. Nikdo si nebyl jistý, jak skončí každý neradostný den v táboře.

Koncentrační tábor Osvětim patří mezi nejproslulejší svými hrůzami a koncentrací zvůle za ostnatým drátem. Všichni vězni trpěli bez rozdílu, přes to však existovala zvláštní skupina vězeňkyň, vybraných k jinému, než pracovnímu účelu. Na těchto systematicky vybíraných ženách zkoušeli nacističtí lékaři metody sterilizace, aby je mohli pak využit masově pro likvidaci celých národů. Pokusných sterilizací nebyli ušetřeni ani muži.

Kniha obsahuje šokující svědectví přeživších žen, které zůstaly zmrzačené po zbytek svých životů. Program sterilizace splnil svůj účel a postižené ženy již většinou děti mít nikdy nemohly. Bývalé vězenkyně popisují životní těžkosti spojené se svým údělem, kniha však přináší i cynické obhajoby nacistických doktorů, kteří se neštítili provádět zákroky a mrzačit zdravé lidi.

Kniha nepaří mezi lehkou četbu, mohu ji však doporučit každému, kdo se nebojí nahlédnout do šokujících zákoutí evropských dějin a nechce zavírat oči před zvůlí, která po několik dlouhých let opanovala Evropu.

Vždyť kdo nezná svou historii, je odsouzen ji opakovat.
Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Nikdy nepůjčuj knihy, protože nikdo ti je nikdy nevrátí. Jediné knihy v mé knihovně jsou ty, které mi půjčili jiní.“

Anatole France