Kateřina Plickova

9

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Jsem milovník knih a dobrých příběhů, více není nutné vědět.

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

Jsem milovník knih a dobrých příběhů, více není nutné vědět.

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Zobrazit více

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2020
2017
2016
Zobrazit více

Moje aktivity

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

10.01.2023 17:10

Tenká jasně červená knížka autora Timothyho Snydera Tyranie: 20 lekcí z 20. století je návodem i inspirací do dnešních dnů. Autor knihu napsal ještě za doby prezidentování Donalda Trumpa a mnoho kritiky je věnováno hlavně jemu, zdaleka všechen prostor však ne. Podíváte se do historie a budete sledovat žáby, jak se pomalu vaří ve vodě tyranie napříč dějinami minulého století po celé Evropě. Každá lekce je však mimo temné připomínky také optimistickým návodem k tomu, aby se dnes podobné věci nemohly opakovat nebo aby to alespoň neměli roztoužení diktátoři tak jednoduché. Jedná se o nadčasové čtení pramenící ze smutných zkušeností našich dějin, ale doporučuji jej každému, kdo s otevřenou myslí chce udělat něco více pro naši svobodu.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

03.01.2023 12:44

Kniha Darwinovy ceny s podtitulem Odpočítávání konce autorky Wendy Northcutt je již její čtvrtou knihou pojednávající o tomto tématu, sdružující příběhy úmrtí s nádechem debility a pro úplnost také příběhy s tím lepším koncem, kdy v kritickou chvíli nemyslící člověk stihl ještě vyváznout živý. Za daných podmínek sice nemohl dostat pojednávané ocenění, to však zjevně dotyčného mrzet nebude. Zatím. Kniha samotná je poněkud rozporuplná. Samotné příběhy samozřejmě fungují a jsou sranda, zbytek knihy, kde již lze autorství rozpoznat jasně, protože příběhy psal život sám, tak jednoznačný není. Komentáře čtenářů, doplňující většinu příběhů, jsou trapné až debilní a pokus o vědecké uchopení fenoménu v jedenácti kapitolách příliš nebaví. Zajímavé to je, ale příběhy mrtvých nešťastníků táhnou více. Jako nenáročnou četbu s poněkud morbidní tématikou určitě doporučuji, je však nutné počítat, že svazek na některých místech poněkud drhne a pravděpodobně v něm budete hodně přeskakovat.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

06.12.2022 20:46

Kniha Svět podle Naly autora Deana Nicholsona je jeho deníkovým zápisem na cestě skrze evropský kontinent na jízdním kole. Dean se rozhodl vydat na cestu, aby ujel svému životu, který mu přestal dávat smysl a ve chvíli, kdy to naprosto nečekal, našel v bosenské pustině malého bezbranného tvorečka. Mourovaté kotě. I když měl zprvu pochybnosti, nakonec nevydržel a kotě vzal s sebou na cestu pod širým nebem na řídítkách kola. A co se zdálo nemožné se stalo skutečností. Dean už se s kotětem rozloučit nedokázal a Nala, jak ji pojmenoval, s ním začala obrážet Evropu. Dean svou neuvěřitelnou cestu dokumentoval na svém instagramovém účtu a náhlý nárůst sledujících jej zprvu vykolejil. To vše však dokázal zvládnout, a nakonec dal každému šanci, aby pomohl tam, kde je to právě třeba. Svět podle Naly není jen nevšední cestopis, je to výpověď mladého muže, který nalezl nový smysl života v oddaném pohledu zvířete a s ním po boku začal měnit svět. Jak se mu to podařilo, můžete posoudit sami. Podle mého udělal ohromný kus práce a je úžasné, že pořád nepřestává.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

09.11.2022 21:05

Druhý díl série Ilusie s názvem Dědicové Tuonely je dynamický už od prvních kapitol a čtenář je náhle vrhnut do všeho dění. Královna severu Sarai hned v úvodu děje musí opět bojovat jako lvice, aby získala zpět to, co jí neznámé zlo vytrhlo z rukou a je ochotna projít třeba i samotným podsvětím, aby vybojovala to, co jí vždy náleželo. Zároveň za hranicemi roste pradávné zlo, aby si vzalo zpět to, co mu nikdy nepatřilo. Všichni hrdinové musí opět napnout síly i důvtip, aby porazili protivníka, jaký tu již tisíce let neměl být.

Na ilusijské sérii mě baví nejvíce to, že je to sranda a zároveň to není pitomý, méně elegantně řečeno. Postavy si na nic nehrají a opravdu mluví tak, jak jim na severu zobáky narostly a neváhají se u toho zpít jak dogy. Přitom však stále zůstávají na straně dobra a spolu s nečekanými spojenci se vrhají do boje za dobro a svobodu pro každou bytost. I další díl byl důkazem, že autorka opravdu umí psát a že Ilusie má pevné základy, na kterých stojí. Důmyslně vymyšlený svět jednoduše funguje a je vždy radostí do něj načas nakouknout a připomenout si, proč milujeme seveřany a proč je s nimi i přes vážnost situace vždy radost být i pít.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

08.11.2022 19:05

Kniha Čtvrť za Horizontem Evropa autorky Martiny D. Moriscoové sleduje výseč života Federica, Itala ve středním věku, který žije v Římě svůj život, o kterém už ani nepřemýšlí, jestli má smysl. Ze dne na den putuje vlakem do svého zaměstnání, cesty vlakem tráví na sociálních sítích sledováním jiných životů a netuší, proč se má další den probudit. Když v tom jednoho dne zazvoní jeho telefon a hlas a druhé straně spustí něco, co by už nečekal.

Krátký příběh protkaný humorem, nejistotou, nadějí i reáliemi současného Říma chytí nejenom za srdce. Federico je možná bručoun a možná už ztratil snahu, ale právě v tom se pozná v nějaké životní etapě každý z nás. Při čtení s ním budete chvílemi zevlovat, chvílemi se jen tak koukat a náhle zjistíte, že sedíte ve středu všeho dění a nesmírně mu fandíte, aby všechno dobře dopadlo. Až do samého závěru budete chytat každý paprsek slunce na Horizontu Evropa a posílat jej každému, kdo si taky zaslouží naději. Neskutečně silný příběh, který se zdá zprvu banální, ale je naprosto zásadní. Jako většina momentů, kterými začínají ty nejdůležitější věci v životě.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

21.10.2022 09:44

Duna autora Franka Herberta je stále aktuálním poselstvím o světě, kde se voda stává vzácnou a jen málo dostupnou komoditou a vše podléhá tlaku na těžbu zázračného koření, látky, která prodlužuje život, modrají po ní oči a každý národ s ní dokáže velké věci po svém. Příběh rodiny Atreidů přicházejících na planetu Arrakis vystřídat zlotřilé Harkonneny s poněkud naivní vizí překračuje svou dobu a ať již se čtenář podívá na jakoukoliv linii příběhu, nalezne spojitost až do současnosti. Problém s dostupností vody klepe na dveře i u nás stejně jako války o cenné komodity, které naše planeta vydává. Hlas vypravěče se tedy může zdát mnohdy trochu protivný, ale o to zajímavější. Příběh mladého Paula, který se musí vyrovnat s úlohou, jež nenaleží jeho věku ani zkušenostem a osudem, jaký mu byl dán ještě před jeho narozením, však zajímá čtenáře či diváky dodnes, a to i díky novému filmovému zpracování, o něco stravitelnějšímu masám než počin Davida Lynche. Kdo tedy neznáte, zkuste se ponořit do horkého písku planety Arrakis a naslouchat dunění obřích červů. Je pravděpodobné, že Vás to strhne v mnoha významech tohoto slova.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

18.10.2022 14:27

Kniha Seznam sedmi autora Marka Frosta je akční jízdou z britských ostrovů 19. století. Mladý Artur Conan Doyle je vtažen z poklidu své četby v malém bytě přímo do událostí přesahujících jeho chápaní a celý dosavadní známý svět. Událost stíhá událost a tehdy ještě mladý doktor se nestačí divit, co vše je možné. A přitom mu jde nejenom o život.

Seznam sedmi patří mezi skvělou akční duchařinu, která i když nerozvine všechny potenciály nastíněných dějových linek, strhne čtenáře s sebou až do samého závěru. Jednotlivé postavy se svou osobností Vám přirostou k srdci a žijete s nimi jejich příběh a prožíváte veškerá příkoří. A to s mrazením v zádech, protože děsivá atmosféra knihy je vykreslena skutečně mistrně. I když se dnes jedná už o starší knihu, stále stojí za to se po ní podívat a užít si ji.

Číst víc

9
Kateřina Plickova

Kateřina Mandulová získala odznak Můj názor pomáhá

17.10.2022 10:02

Děkujeme, v tomto roce jste se zařadili mezi top recenzenty! I díky vašemu názoru si ostatní čtenáři budou moci snáze vybrat.

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

17.10.2022 10:02

Kniha Puls nemocnice autora Štěpána Neuwirtha je přepracovaným vydáním jeho původní knihy Tep nemocnice, která byla doplněna o další příběhy a myšlenky. Autor postupuje jednotlivými odděleními Fakultní nemocnice Ostrava a nechává promlouvat lékaře i sestry o zkušenostech ze své praxe. Nejedná se však o suchopárný příliv pojmů a termínů, ale o lidské příběhy plné bolesti. Vyslechnete příběhy dětí mučených svými rodiči, příběhy autonehod zaviněnými alkoholem a nezodpovědností, kdy umírali nevinní, vyprávění o sobeckosti a agresi namířené proti zdravotníkům jako hromosvodu frustrace pacientů. Je to těžké čtení o hnusu lidské mysli. Ale pak blýskne paprsek světla a přijdou vyprávění i úsměvná, nadějná, o dobrých koncích a šťastných setkáních. Vzpomínky plné naděje. Puls nemocnice je těžká kniha. Vůbec ne odpočinková. Ale zhltnete ji v průběhu několika dnů a věřím, že se k ní budete vracet. Ne pro to čtení o zlobě a beznaději. Ale pro všechnu tu naději a krásu, která se ve vyprávěních skrývá.

Číst víc

9
9

Kateřina Mandulová napsala recenzi

14.10.2022 19:57

Kniha katalogového formátu Horrorstör autora Gradyho Hendrixe přišla s nápadem umístit děj tradičního strašidelného domu do netradičního prostředí. S hrůzami a nečistými tvory se máte šanci setkat ve fiktivní prodejně nábytku ORSK, vymyšlený americký gigant nepokrytě kopírující konkurenční řetězec IKEA. Několik zaměstnanců se rozhodne přijít na kloub záhadě nočního řádění zlotřilců ničící majetek firmy v této konkrétní pobočce a spustí tím více či méně vědomě pohromu nadpozemských rozměrů, která však číhala za policovým systémem těžkého názvu již dlouho.

Příběh sám aspiroval s neobvyklými kulisami na něco nového a netradiční pojetí mohlo dodat příběhu švih hodný zapamatování. Jenže se to nestalo. Postavy Vám k srdci nepřirostou, spíše Vás budou svými poněkud nelogickými kroky štvát, prostředí nakonec svůj potenciál nevyužije a pokud měl být příběh i poněkud humorný, ztratilo se to mezi malůvkami fiktivního nábytku s prodejními texty. Kniha je napsána překvapivě čtivě, ale mezi klenot žánru nepatří. Spíše něco jako cetka z výprodeje u pokladen. Hezký, ale už je toho moc.

Číst víc

„Na ty, kteří jsou jiní, číhá nebezpečí za každým rohem.“