První osoba jednotného čísla - Haruki Murakami, Odeon CZ, 2022

263 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

První osoba jednotného čísla

Od japonského vydání posledního románu Komturova smrt uběhly už více než čtyři roky. Haruki Murakami nyní přichází s novou sbírkou povídek, kterou identifikuje už názvem: První... Číst víc

4,2 8 hodnocení
Nakladatel
Odeon CZ, 2022
184 stran
3-4 hodiny čtení

Od japonského vydání posledního románu Komturova smrt uběhly už více než čtyři roky. Haruki Murakami nyní přichází s novou sbírkou povídek, kterou identifikuje už názvem: První osoba jednotného čísla. Pro autora bylo dlouho typické, že psal v první... Číst víc

  • Pevná vazba s přebalem
  • Čeština

263 Kč

Posíláme do šesti dní

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

Doprava zdarma od 300 Kč
Více než 5 000 výdejních míst
Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Jsem ráda, že moje matka zemřela - Jennette McCurdy, Ikar CZ, 2023
První osoba jednotného čísla - Haruki Murakami, Odeon CZ, 2022
263 Kč

Více o knize

Od japonského vydání posledního románu Komturova smrt uběhly už více než čtyři roky. Haruki Murakami nyní přichází s novou sbírkou povídek, kterou identifikuje už názvem: První osoba jednotného čísla. Pro autora bylo dlouho typické, že psal v první osobě. Třetí vyprávěcí osobu začal používat až v pozdních dílech. Nejen tímto prvkem, ale i stylem a tématy se teď vrací ke kořenům. Máme tu osm textů, které si můžeme labužnicky vychutnat. Murakami píše o studentském životě v 60. letech minulého století, hovoří o lásce k jazzu nebo o obdivu ke skupině Beatles; ostatně spisovatel už dvě starší povídky nazval podle jejich písní: Drive My Car a Yesterday.

V povídkách se dostávají ke slovu náhodná i záhadná setkání, autor popustí uzdu fantazii: slavný jazzový saxofonista Charlie Parker podle něj nezemřel roku 1955, ale dožil se 60. let. V úsměvné povídce Zpověď opice z Šinagawy se vypravěč na svých cestách dostane do malého hotýlku, kde narazí na mluvícího opičáka, který má rád hudbu Antona Brucknera a který mu ochotně umyje záda. Haruki Murakami v povídkovém souboru také bilancuje. Říká, že na přibývajících letech není zvláštní to, že člověk sám stárne. Překvapivé je spíš to, jak hrozně zestárli lidé z jeho generace, obzvláště ženy…
Nečekejte poselství, vysvětlení nebo rozuzlení, ba ani překvapivé pointy, ne. Povídky mají jinou schopnost – zůstanou vám v hlavě nadlouho. Možná už se jich nezbavíte nikdy.
Číst víc
Originální název
Ičininšó Tansú
Počet stran
184
Vazba
pevná vazba s přebalem
Rozměr
135×210 mm
Hmotnost
308 g
ISBN
9788020720979
Rok vydání
2022
Edice
Světová knihovna
Naše katalogové číslo
1382901
Jazyk
čeština
Překlad
Původ
Japonsko
Nakladatel
Odeon CZ
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,2 / 5

8 hodnocení

5
0
3
0
0

Jak se líbila kniha vám?

Čtenářské recenze

27.3.2023
První osoba jednotného čísla je útlou zbierkou ôsmych poviedok. Niektoré boli celkom zaujímavé (Charles Parker hraje bossanovu, With the Beatles), niektoré miestami až príliš absurdné (Zpověď opice z Šinagawy) a niektoré, nechcem povedať, že úplne nudné, ale rozhodne sa nepričinili o to, aby si udržali moju plnú pozornosť (Básně o Yakult Swallows).
Celkovo knihu hodnotím ako priemernú a uzavrela by som to slovami samotného autora: “Přesto jsem četl dál, napůl z pocitu povinnosti a napůl ze zvyku. Odjakživa nerad odkládám rozečtené knížky. Třeba to na samém konci ještě vezme zajímavý obrat - jakkoliv bývá pravděpodobnost, že k tomu dojde, reálně jen hodně nízká.”
Moje druhé stretnutie s Murakamim nevyšlo podľa mojich predstáv, ale možno naozaj platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo a tak toto malé nedorozumenie medzi mnou a autorom naberie ešte iný smer.
Číst víc
Eva
Neověřený nákup
19.8.2022
nový murakami
Murakami prichádza opäť s kratšími poviedkami, ktoré majú spoločné, že sa týkajú jeho vzťahov, miest, ktoré sú mu blízke, života, ktorý žil a lebo práve žije. V každom príbehu je aj niečo tajomné a presahujúce ľudské chápanie, niečo medzi životom a smrťou, inými svetmi. Poviedky sú vystavané dramaticky a tak udržiavajú čitateľa v napätí od začiatku do konca. Príjemné čítanie na letné dni. Číst víc
30.6.2022
Najnovšia kniha Harukiho Murakamiho - v českom preklade První osoba jednotného čísla - bude opäť raz polarizovať čitateľov.
Hneď na začiatok chcem povedať že určite neodporúčam knihu čitateľom ktorí sa s Murakamiho tvorbou ešte nestretli. Ak do tejto skupiny patríte, odporúčam vám siahnuť radšej po slovenskom vydaní románu Kronika vtáčika na kľúčik (v troch zväzkoch) alebo po českom vydaní knihy Kafka na pobřeží.
Ak už ale máte čo-to s majstrom Murakamim odžité, podľa mňa neoľutujete ak po knižke siahnete. Musím priznať že Komturova smrt ma príliš nenadchla a tak som ku knihe pristupoval opatrne. V ôsmich krátkych textoch tu autor využíva japonský spôsob rozprávania v prvej osobe so zručnosťou a zvláštnosťou jemu tak vlastnou. Snové rozprávania sa prelínajú s niečím čo by snáď mohla byť skutočná spomienka na autorove dospievanie v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Za absolútny vrchol zbierky považujem poviedku With the Beatles, a hneď po jej skončení sa zbierka vrhá do hlbín literárneho zatratenia s najslabším kusom Básně o Yakult Swallows (nemám rád bejzbal, sorry Števo Kráľ).
Murakami ukazuje že aj vo výtvoroch ktoré sa dajú porátať na prstoch sa dá obsiahnuť veľmi široké spektrum príbehov, z ktorých každý ponúka svoje vlastné snové posolstvo a pritom si zachováva autorov nezameniteľný rukopis.
Škrtám, alebo skôr škriabem poznámku pod svoje skoršie vyhlásenie - ak toto bude prvá kniha od Murakamiho ktorá po vás v mäkkom svetle kníhkupectva natiahne svoj mentálny háčik a namotá si vás ako bezbrannú rybičku, určite to bude neopakovateľný zážitok. Iba sa vám možno nebude páčiť.
Murakami/5 ako zvyčajne. Od úplnej nuly až po žiarivé súhvezdie za výtvory ako With the Beatles, Charlie Parker hraje bossanovu a Zpověď opice z Šinagawy
Číst víc
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Ověřený zákazník
17.6.2022
Jméno, které snad každý alespoň někdy slyšel – Haruki Murakami. Jméno, které mně připadá, že je předurčeno pro umělce. Možná jeho knížky milujete, možná se jich trochu bojíte. Ať tak či tak, tuto knihu povídek si rozhodně přečtěte.

Název knihy – První osoba jednotného čísla – nám dává tušit, že se autor vrátil ke svým začátkům, kdy pro něj bylo typické, že psal v první osobě. Osm povídek nás zavede do Japonska, dočteme se v nich o životě, lásce, ženách, ale i o smrti, hudbě, sportu. V povídkách se prolíná realita, fantazie, fikce, ale vždy tak, že to působí přirozeně a uvěřitelně a při čtení si budete říkat: „Opravdu se může opice naučit mluvit?“.

Díky tomu, že autor používá vyprávění v první osobě, působí text neskutečně reálně, jako když nám vypráví svoje zážitky a my vlastně nevíme, co je pravda a co ne. Každá povídka mě pohltila a já si chvílemi připadala, že čtu celý román, nikoliv jen krátký text, protože tam bylo vše. Popisy, které zaujmou vaši představivost, ale i emoce. Postavy, ke kterým si dokážete okamžitě vybudovat vztah a prožívat jejich příběh společně s nimi. Murakami píše s lehkostí, věty krásně a přirozeně plynou.

Od autora jsem zatím četla pouze dvě knížky. Moje první setkání s ním byla krátká novelka Spánek, která si mě získala natolik, že jsem ihned věděla, že od něj budu potřebovat další knížky. Tou byla Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování. Současná novinka mě opět navnadila, abych se podívala po dalších Murakamiho knížkách a rozšířila si tak svůj čtecí obzor.

Pokud jste od autora ještě nic nečetli, je tato povídková sbírka ideální volbou to napravit. A pokud máte jeho knížky přečtené a načtené, tak rozhodně Vás tato potěší a rádi si ji zařadíte do knihovničky mezi ostatní.
Číst víc

Haruki Murakami

Číst víc

„Vědomosti mohou být vždy nebezpečné. Jsou mocnější zbraní než kterýkoli meč či kouzlo.“

Kouzla rodu Thornů - Margaret Rogerson, 2022
Kouzla rodu Thornů
Margaret Rogerson