Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie - Karin Lednická, Bílá vrána, 2022

297 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. Během války zde tudíž panovaly zcela... Číst víc

4,0 8 hodnocení
Nakladatel
Bílá vrána, 2022
248 stran
3-4 hodiny čtení

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce... Číst víc

  • Pevná vazba
  • Čeština

297 Kč

Na skladě, posíláme ihned
Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Mýty na talíři - Tim Spector, Host, 2023
Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie - Karin Lednická, Bílá vrána, 2022
297 Kč

Více o knize

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše.

Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná. Stanný soud zasedal téměř nepřetržitě – často přímo v bloku smrti nedalekého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy. V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války. Nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v místním hostinci tři příslušníky gestapa.
Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení. Podle velitele zásahu Guida Magwitze to měla být „krvavá msta za zavražděné kamarády“. Pojal ji vskutku důkladně, protože odvetné akce pokračovaly až do února 1945. Během nich zemřeli další lidé, desítky jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Vrátili se čtyři. Vzhledem k počtu obyvatel patří Životice k nejpostiženějším obcím na území České republiky. A přece jejich tragédie upadla v zapomnění.

Karin Lednická ten příběh znovu přivádí k životu. Kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, při níž čerpá z pečlivých rešerší. Text doprovází bohatá obrazová příloha, která podtrhuje autentičnost zaznamenaného.

Poslechněte si rozhovor s Karin Lednickou v Českém rozhlasu.
Číst víc
Počet stran
248
Vazba
pevná vazba
Rozměr
130×210 mm
Hmotnost
388 g
ISBN
9788088362081
Rok vydání
2022
Naše katalogové číslo
1368303
Styl
historický
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Bílá vrána
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Kupte společně
Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie - Karin Lednická, Bílá vrána, 2022
15 roků lásky - Patrik Hartl, Bourdon, 2021
635 Kč

Hodnocení

4,0 / 5

8 hodnocení

4
2
1
0
1

Jak se líbila kniha vám?

Čtenářské recenze

Jitka Ferschmannová
Neověřený nákup
4.12.2022
Dobře napsané, téma o kterém se nikdy moc nemkuvilo, smutné obzvláště
v dnešní době, kdy se podobné hrůzy dějí nedaleko nás na Ukrajině.
Číst víc
Honza Jacek
Neověřený nákup
14.5.2022
Tak tato kniha je určena také k narozeninám. Ale četl jsem ji tajně už dříve coby e-knihu a spokojen (četl jsem předtím i oba "Šikmé kostely" a také OK). Byl jsem na ni zvědavý i z toho důvodu, že některé ohlasy na ni byli rozpačité. Pravděpodobně vycházeli ze srovnání s předešlými knihami a to je vždy ošemetné. Mně kniha nezklamala - byla zas o něčem jiném než "Kostely", ale to nevadilo. Číst víc
Marcela Kedroňová
Ověřený nákup
19.4.2022
Knihu jsem přečetla jedním dechem. Pokud očekáváte další Šikmý kostel, tak nečekejte, protože tato kniha je psaná troušku jinou formou. Přeskakuje z vyprávění do dokumentu a zpět. Někomu to nemusí vyhovovat, ale pro mne byla kniha i právě stylem psaní o to více přínosnější. Číst víc
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Ověřený zákazník
10.4.2022
Zapomenutý příběh z období druhé světové války, kdy se v už tak nelehké době, pomstili nacisté kvůli tomu, že partyzáni zabili v místní hospodě tři příslušníky gestapa. Odvetou bylo, že zemřelo 36 lidí ze Životic a to zcela bezdůvodně, krutě a před zraky svých blízkých.


Autorka nám přibližuje tragédii téměř hodinu po hodině. Seznámí nás s jednotlivými rodinami, které v Životicích žily. Celý příběh je zachycen dokumentární formou. Část kapitol pojala autorka románově, díky tomu jsou pro nás postavy bližší a lépe se do nich dokážeme vcítit. Další část jsou fakta s informacemi, jak se co odehrálo. Vše je doplněno fotografiemi rodin, písemnostmi a dalšími materiály.

Celý příběh je neskutečně smutný, drsný a hlavně nepochopitelný, že něčeho takové byli (a bohužel jsou) lidé schopni.

Velice oceňuji, jakou práci si s knihou autorka dala. Než posbírala veškeré dostupné informace, aby z toho mohla vyskládat tento příběh a veškerá fakta, tak jí to muselo zabrat spoustu času. Ale věřím, že to za to stálo a Životice tak zůstanou připomínkou hrůzných činů, kterých se má lidstvo vyvarovat.

Jediné, s čím jsem měla problém, byla jména. Chápu, že nám autorka chtěla přiblížit co nejvíce lidí, abychom to pochopili komplexně, ale měla jsem problém se v nich orientovat. Často jsem se ztrácela v tom, o kom je zrovna řeč.

Ale jinak výborná kniha a pokud se zajímáte o historii, o to, čím si musel český a polský národ v období druhé světové války projít, tak by Vás tento příběh rozhodně neměl minout.
Číst víc
4
Neobyčejný kluk - R.J. Palacio, 2018
Právě čtu
Neobyčejný kluk

Miluju knížky, ráda u nich odpočívám. Nejčastěji čtu romantiku a tu prokládám historickými romány, obvykle z 2. světové války. Nepohrdnu ani dobrým thrillerem, ale nesmí to být moc velký krvák ani psycho :-).

Veronika Enochová
Ověřený nákup
8.4.2022
Než se pustím do obsahu, musím vyzdvihnout, jak vypadá, je to prostě skvost, který chcete mít v knihovně, ne si ji jen půjčit. Má atypickou vazbu, červenou ořízku, bohatou obrazovou přílohu, text není nahuštěný, je krásně přehledná. A teď už k obsahu. Kniha detailně představuje pro mne neznámou událost, která se udála před koncem druhé světové války v Životicích, kdy partyzáni v místní hospodě zastřelili tři příslušníky gestapa. Následovala naprosto nepředstavitelná krvavá msta a další odvetné akce se táhly ještě dlouhou dobu. V kapitolách se střídají pasáže psané jako zážitky jednotlivých aktérů s dokumentární částí, kde autorka vysvětluje veškeré souvislosti. Vše je doplněno fotografiemi a dokumenty, což příběh dokonale dokresluje. I když se jedná o literaturu faktu, ne o román, čte se velmi dobře. Na dějepis jsem nikdy nebyla, ale kdyby mi látku někdo vykládal tímhle způsobem, jsem si jistá, že bych si zapamatovala podstatně víc. Za mě jednoznačně velké doporučení, o této události budu ještě dlouho přemýšlet. Číst víc

Karin Lednická

Číst víc
Kupte společně
Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie - Karin Lednická, Bílá vrána, 2022
15 roků lásky - Patrik Hartl, Bourdon, 2021
635 Kč

„Dětství je továrna na lži, které mají neukončené trvání.“

Tíživá láska - Elena Ferrante, 2018
Tíživá láska
Elena Ferrante