Přeskočit na hlavní obsah
Den - Michael Cunningham, Odeon CZ, 2024
Směna - Anna Beata Háblová, Host, 2022

313 Kč

Při nákupu nad 999 Kč
poštovné zdarma

Směna

Mladá výtvarnice Petra balancuje mezi touhou po úspěchu a odvržením všeho tvůrčího. Jako ostře řezané reliéfy se v ní vynořují vzpomínky na studium malby i zasuté osobní trauma... Číst víc

4,1 13 hodnocení
Nakladatel
Host, 2022
216 stran
3 hodiny čtení

Mladá výtvarnice Petra balancuje mezi touhou po úspěchu a odvržením všeho tvůrčího. Jako ostře řezané reliéfy se v ní vynořují vzpomínky na studium malby i zasuté osobní trauma... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština

313 Kč

Skladem 2 ks
Posíláme ihned

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více z kolekce

Čtenářský klub Martinus 2023

Všemi smysly - Rebecca Yarros, Nakladatelství Fragment, 2024

Více o knize

Prosadit se za každou cenu, nebo být svůj a vzdát se všech ambicí?

Mladá výtvarnice Petra balancuje mezi touhou po úspěchu a odvržením všeho tvůrčího. Jako ostře řezané reliéfy se v ní vynořují vzpomínky na studium malby i zasuté osobní trauma.
A pak je zde neradostná přítomnost, monotónní práce pokladní v supermarketu, k níž se z pragmatických důvodů uchyluje. Její vnitřní boje jsou konfrontovány s nelítostnými světy prodejny, uměleckého provozu i jejím (většinou nerovným) milostným zápasem. Vášeň pro opravdovost dovádí hrdinku až k hranicím sebevyjádření, vztahu, a nakonec i zákona.
Příběh o křehkosti současné mladé ženy, která ve svém letu nevyhnutelně naráží do skla globalizované cizoty, vlastní osamělosti i osudu.
„Nakonec není nic než síla,“ uzavírá své první prozaické dílo úspěšná autorka, která na sebe už dříve upozornila pozoruhodným propojováním aktuálních témat a žánrů.

Jak se nám kniha líbila? Přečtěte si podrobnou recenzi na našem blogu.
Číst víc
Naše katalogové číslo
1639201
Počet stran
216
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
135×205 mm
Hmotnost
238 g
ISBN
9788027513581
Rok vydání
2022
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Host
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,1 / 5

13 hodnocení

6
3
3
1
0

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Okamžitě mě upoutala anotace i obálka, i když jsem se pustila do čtení s lehkým předsudkem, že to možná bude intelektuální blbinka bez hlavy a paty. No, tak ne, bylo to skvělý!

Chytrý, promyšlený, okamžitě vás autorka vtáhne. Vnitřní svět hlavní hrdinky Petry, která místo svý vysněný umělecký kariéry pracuje v supermarketu, je neuvěřitelně bohatej a krásně popsanej. Doporučila bych to všem introvertům, co hledají něco současnýho, palčivýho, něco, co se dotýká všední reality i uměleckýho abstraktu

Číst víc

Čtenářské recenze

24.3.2024
Četla jsem jedním dechem. Zajímalo mě téma, ale líbil se mi i použitý literární jazyk.
Hlavní postava se zmítá mezi povinnostmi, které ji přibíjí k zemi a uměleckou duší, která by se chtěla vznášet. A jako obvykle spokojenost přijde až s nalezením nějakého středu - kus jistoty a přitom možnost tvorby.
Neotřelá, netuctová kniha, takhle si představuji dobrou literaturu.
Číst víc
Adra
Neověřený nákup
10.5.2023
Po tejto knihe som siahla skrz pozitívnych recenzií a tentokrát to bol celkom krok vedla.

Zo začiatku mi príbeh sedel. Život neúspešnej umelkyne Petry, ktorá skončila ako predavačka, mi prišiel až moc reálny a dosť podobný životom mnohým z nás.
Tento prítomný život nám autorka prelína so spomienkami na minulosť a snami, ktoré sú Petrinmi strašiakmi, čo bolo veľmi príjemné spestrenie inak “obyčajného” života predavačky.
Neskôr však príbeh prešiel do neskutočnej monotónnosti, aj keď to možno bolo autorkiným cieľom, pretože presne taký život žila Petra, no mňa to odradilo, a tak sa toto čítanie stalo pre mňa skôr trápením.

Autorka to však so slovami vie a jej myšlienkové pochody stáli neraz za to. No bola to jedna z mála vecí, ktoré ma hnali knihu dokončiť a potreba ju odložiť vo veľkom prevládala.
Číst víc
6
6.3.2023
Abych byla upřímná, příběh je protkán určitou melancholií, dýchá z něho beznaděj. Hlavní hrdinka jako by se v zoufalství topila. Určité pasáže knihy, hlavně ty v supermarketu mne udržely a knihu jsem přečetla až do konce, ale co jsem nemohla vystát byly ty Petřiny metafory a přirovnání, které se téměř vždy nacházely v začátcích kapitol. Uznávám však, že druhá polovina knihy mi přišla čitelnější a trochu více optimističtější. Nejedná se tedy o knihu, u níž bych, v mém případě, očekávala rereading, ale samozřejmě přijímám fakt, že jiní čtenáři budou z knihy třeba nadšeni. Číst víc
2

Čtení je moje závislost, den bez alespoň pár stránek si nedovedu představit. Čtení je můj únik do jiných světů, přemýšlení o lidech a zemích...

Lucie Hronova
Ověřený nákup
6.2.2023
Kniha mě zasáhla. Měla jsem pro stavy hlavní hrdinky pochopení, život je boj. A ona se prala statečně. Z umělecké školy za kasou, to by se mi honilo taky spousta myšlenek v hlavě. Všechny prodavačky v supermarketu obdivuji, nemohla bych to dělat. Díky zájmu o malbu a umění, se mi líbila i linka s galeriemi, myšlenky profesorů k umění atd. Poetické začátky kapitol "jsou jako....ty dny..." byly skvělé, je vidět, že autorka je i básníčka. Číst víc

Recenze, kritiky

„Nakonec není nic než síla,“ uzavírá své první prozaické dílo autorka, která na sebe už dříve upozornila pozoruhodným záběrem a mixem nejrůznějších aktuálních a nezvyklých témat a žánrů.
redakce nakladatelství Host

Umění je zrcadlem společnosti a hlavní hrdinka Petra je zase zrcadlem umění. Je pro mě nesmírně zajímavé pozorovat a zkoumat svět malířský i konceptuální. Nejsem ani na jedné straně barikády. Kdyby to otevřelo diskuzi, budu jedině ráda.
Anna Beata Háblová, autorka

Nakladatelství Host

Číst víc

„A tak se snažím být laskavý ke všemu, co vidím, a ve všem, co vidím, vidím jeho.“

Malý život - Hanya Yanagihara, 2017
Malý život
Hanya Yanagihara