Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?
Založit si profilOblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Moje srdcovky
Moje aktivity
Šla som do tejto knihy s tým, že to bude len čistá haluz, pri ktorej sa riadne zabavím, ale ono to nakoniec malo aj peknú, hlbšiu myšlienku. Samota je očividne veľká téma knihy a páči sa mi, ako sa s tým Hatala popasoval. Kapitola o depresii a samovražde ma až dojala.
Väčšina knihy je však kopa dobrodružstva a vtipných scénok, ktoré verím, že sa neľahko píšu a tak klobúk dolu pred týmto umením. Koniec s nemými, ale za to výrečnými chápadlami ma dostal. Takisto oceňujem množstvo kultúrnych narážok, najmä Gandalfove "Nemôžeš prejsť!". No a samotný nápad s Perúnom ako človekom bez domova ma hneď prenieslo na Kamenné námestie v Bratislave a prinútilo si kúpiť túto knihu. A vy by ste ju mali kúpiť a prečítať tiež.
(jedna hviezdička dole za trochu pre mňa rozpačitý začiatok, do ktorého sa mi ťažko dostávalo)
Veľmi netradičné, creepy prerozprávanie malej morskej víly. Pripravte sa na temnú, surreálnu atmosféru plnú krvi, orgánov a iných častí tela. A pomstu. Netreba príliš premýšľať nad touto knihou, treba sa len ňou nechať unášať.
Mínus a zároveň plus bol pre mňa jazyk, veľmi poetický, čo sa mi páčilo, na druhej strane autorka sa vyžívala v používaní slov, ktoré som v života nepočula a ako mi ukázali internety, tak o nich nepočuli ani native speakri. Ale to sa dá prejsť a prípadne si vygoogliť.
Ehh...Zaznačila som si asi tri básne, čo sa mi akotak páčili. Ale väčšinu času mi to prišlo, že autorka sa naučila ako vyzerá voľný verš, nakreslila nejaké pekné ilustrácie a bum, voláme to poézia.
Unpopular opinion: najlepšia Červenákova séria.
Epické, vojnové fantasy, keď sa do toho ponoríte, tak vás to nepustí. Jasné, dali by sa tomu vytknúť veci, ale na čo. Treba si to len užiť.
Bože toto bola blbosť. Celá kniha by sa kľudne mohla zmestiť to trochu dlhšieho článku na nejakom lifestylovom portáli. Zozačiatku to ešte bolo fajn, ale v druhej tretine knihy to bola taká nuda, že pozeranie na holú stenu bolo zábavnejšie. Až chronické opakovanie stále tých istých informácií, bez nejakeho hlbšieho zamyslenia a nudný a monotónny štýl písania dosiahli len to, že jediná pekná vec na tejto knihe je obálka.
Ak chcete lifestylovú knihu na podobný štýl, odporúčam radšej "The Year of Living Danishly", toto je len strata času.
"Coming-of-age" story dievčaťa vyrastajúceho na tvrdom, mrazivom ruskom vidieku. Jedná sa o fantasy inšpirované slovanským folklórom, takže veľa mýtických postáv určite rozpoznáte s našich rozprávok. Za mňa je to veľmi silná stránka knihy, ktorá ma bavila. S tým súvisí aj jedna z hlavných tém knihy, a to "súboj" medzi starým náboženstvom silne zakoreneným v ľuďoch a kresťanstvom, ktoré sa rozširuje po celej krajine. Mňa táto linka veľmi bavila, hoci si viem predstaviť, že silnejšie nábožensky-založeného čitateľa by to mohlo pohoršovať.
Zároveň je to o postavení žien v danej dobe, úlohách, ktoré sú im nanútené, a slobode, ktorú je priam nemožné získať. Je to kniha o strachu a manipulovaní obyčajných ľudí cez strach (tu by sa dali nájsť paralely aj s dneškom, však). No a hlavne je to kniha o dievčati, čo sa tomuto všetkému vzoprie a hľadá si vlastnú cestu, čo asi nie je až také orginálne, ale spracovanie rozhodne originálne je. Takže odporúčam, hlavne miľovníkom fantasy.
Jediné, či mi prekážalo, bolo občas príliš rýchle tempo deja, nakoľko kniha pokrýva udalosti počas takmer 17 rokov, a niekedy trochu mätúce opisy deja a akcie, že som občas nechápala, čo sa deje (a nepríde mi, že by to bol zámer).
Ako milovníčka severskej mytológie som musela po tejto knihe siahnuť a neľutovala som ani sekundu je čítaním. Jedná sa o prerozpáravnie životného príbehu Angrbody, obryne, ktorá zohráva dôležitú úlohu v Lokiho živote, ale väčšinu času je totálne opomínaná. Kniha vám povie o nej viac a podľa mňa dosť presne z hľadiska mytológie (hoci nie som žiadna odborníčka, len nadšenkyňa). Krásne sa to číta, má to vrstvy, je to napínavé, temné, magické. Je to silný a tragický príbeh o materstve, ktorý sa točí hlavne okolo otázky, či dokážete svoje deti milovať bezpodmienečne. Odporúčam, hlavne ak máte podobný vzťah k tejto mytológii (a ak s tým nemáte problém, tak v angličtine).
Po tejto knihe som siahla po tom, ako som ju videla niekoho opísať ako perfektný mix Practical Magic a Gilmoriek - a je to tak. Dej sa točí okolo mladej čarodenice a jej tiet, ktoré vlastnia B&B v malom mestečku a opisy útulných izieb a jesene sú balzam na dušu. Rieši sa tu záhada, ale v tomto smere to nie je podľa mňa nič prevratné. Oceňujem však, že okrem "cozy vibes" má táto kniha aj hlbšiu linku, a to prekonávanie straty blízkeho. Táto kniha sa má čítať hlavne pre atmosféru, ak neviete čo so sebou počas jesenných večerov :)
Zo začiatku ma kniha trochu hnevala, humor je príliš silený na môj vkus a hraničí s trápnosťou. Potom sa to ale rozbehne a myslím si, že každý čitateľ si z tejto knihy môže niečo odniesť.
Pána Prsteňov som čítala už veľakrát, ale vždy len v slovenčine a teraz som prvýkrát siahla po anglickom origináli. A dobre som spravila.
Myslím si, že hlavným dôvodom, prečo niekto nemá Pána Prsteňov rád, sú zdĺhavé opisy. Dej sa bohužiaľ občas zastaví kvôli dlhočizným opisom krajiny, ktoré niekedy vedia byť krásne, až si ich človek užíva, ale veľakrát vedia byť naozaj utrpenie. Pri čítaní anglického originálu som ale natrafila na jednu vec - tieto opisy vedia byť oveľa znesiteľnejšie v angličtine ako v slovenčine. Bohužiaľ, slovenský preklad nevie vystihnúť tú krásu Stredozeme, ani Tolkienovu lásku k nej. Ak vie čitateľ dobre po anglicky, bude si užívať Tolkienovu hru so slovíčkami a možno mu ani nebude vadiť pozastavenie sa v deji a vychutná si ten nádherný obraz, ktorý mu Tolkien maľuje. A možno mu to bude vadiť tak či tak. Aj tak si myslím, že stojí za prečítanie.
Ja Tolkiena milujem od detstva a hoci sa občas na týchto opisoch zdržím, viem, že dej mi to potom do bodky vynahradí. Pán Prsteňov je krásny príbeh o priateľstve a o tom, ako aj malý človek dokáže veľa zmeniť. Okrem toho má tento príbeh detailné historické a mytologické pozadie, ktoré, ak vás tieto knihy oslovia, takisto stoja za prečítanie.



















