Přečtete na zařízeních:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartphone nebo tablet s příslušnou aplikací
  • Počítač s příslušnou aplikací

Nelze měnit velikost písma, formát je proto vhodný spíše pro větší obrazovky.

Více informací v našich návodech

Přečtete na zařízeních:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartphone nebo tablet s příslušnou aplikací
  • Počítač s příslušnou aplikací

Více informací v našich návodech

Přečtete na:

Nepřečtete na:

Jak číst e-knihy zabezpečené přes Adobe DRM?

jankina.kniznicka

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

23-ročná knihomoľka a recenzentka (romantických) príbehov pôsobiaca na instagrame (bookstagrame) pod menom @jankina.kniznicka ♡ sleduj ma pre knižné inšpirácie ♡ prečítané knihy: 2020: 58 | 2021: 80 | 2022: 47 | 2023: 22 | 2024: 24 | 2025: 27 | 2026: 6/35 ♡

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
O mně

23-ročná knihomoľka a recenzentka (romantických) príbehov pôsobiaca na instagrame (bookstagrame) pod menom @jankina.kniznicka ♡ sleduj ma pre knižné inšpirácie ♡ prečítané knihy: 2020: 58 | 2021: 80 | 2022: 47 | 2023: 22 | 2024: 24 | 2025: 27 | 2026: 6/35 ♡

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Moje srdcovky

Moje aktivity

Janka Magicová napsala recenzi

03.06.2026 11:30

Priznám sa, že táto evitovka mi v knižnici ležala celkom dlho, ale konečne prišiel jej čas. Nemohla som ju už viac prehliadať, pretože pre mňa je autorka Katka Kuniková tohtoročným objavom, čo sa pozitívne odrazilo aj pri knihe Ženské tajomstvá. Dievča z obrazu bol opäť príbeh, ktorý ma nadchol a ostane vo mne ešte dlho.

Počuli ste už slovné spojenie “liečiteľka/doktorka/uzdravovateľka” knižiek? Ani ja nie, ale o to viac mi to znie milo. Hlavná postava Scarlet sa živí prácou, ktorú by sme určite chceli vykonávať viaceré. Knižné reštaurovanie, opravovanie, liečenie alebo navracanie kníh do života je pekná, ale aj náročná práca. O to viac som si cenila všetky poznatky, ktoré si autorka knihy musela naštudovať, aby nám o tom vytvorila pútavý príbeh. Páčil sa mi pohľad do detstva, kedy sa Scarlet prvýkrát stretla s tým, že knihy sa dajú liečiť a v dospelosti to pretavila do reality, čo znamená, že svojich snov by sme sa nikdy nemali vzdávať. Okrem toho je aj sprievodkyňou mesta a galérie, pričom toto povolanie tiež obdivujem a páčili sa mi historky, ktoré sa k miestam viazali. Po čase jej úplnou náhodou jej do cesty prichádza sused Alan, ktorý je tiež umelec, a ich vzťah sa vyvíja ako na horskej dráhe.

Tento príbeh mi opäť uštedril veľa prekvapení. Stále nechápem, ako to tie evitovky robia, že v malom formáte vydania je tak veľa pekných myšlienok. A tieto úvahy týkajúce sa kníh (napr. knihy majú dušu) vo mne zarezonovali o to viac, že sa s tým maximálne stotožňujem. Pekný príbeh, kde vdýchla autorka všetkým postavám život a vykreslila tajuplný a romantický svet, hoci aj s pár prekvapivými udalosťami. Scarletina mama Stella nám v príbehu tiež rozpovie svoj život a práve tu sa skrývajú mnohé nevypovedané tajomstvá a bolesti z tráum. Ako píše autorka, vedela by som si predstaviť, že tento román by sa odohral aj v inom storočí, a rozhodne by bol stále zaujímavý. Bol by dostatočne romantický, prekvapivý, napínavý, miestami vtipný, ale aj ťažký, pretože obsahuje pohľad na vážne témy.

Mňa si tento román okamžite získal a svojimi opismi ma preniesol na miesto deja. Bonusom na záver je skvelé vykreslenie a opis hlavnej hrdinky Scarlet, ktorú som si od prvotnej chvíle obľúbila a mohla som sa tak stať aspoň na chvíľu ňou.

Janka Magicová napsala recenzi

03.06.2026 10:58

Spojenie chuti s domovom znie ako nápad pre trávenie ideálnych chvíľ na mieste, kde to všetci milujeme. Určite si všetci pod týmto predstavíme domov, kde sa môžeme schúliť a je naším každodenným útočiskom. Domov, kde aj obyčajná káva chutí inak a lepšie, alebo aj miesto, kde sa čas na chvíľu zastaví.

Pri tejto knihe by som mala dostať ocenenie za najdlhšie rozčítanú knihu, pretože som ju čítala viac než 3 mesiace :D. Ale nevzdala som to a, aj keď som na ňu nemala vždy čas, úspešne som ju dobojovala. Áno, na konci som dosť bojovala s príbehom… Ale poďme pekne od začiatku, kedy som tušila, že toto sa mi bude páčiť. Fliss je hlavná hrdinka, ktorá sa po smrti svojej mamy vydáva na anglický vidiek. Tu jej srdce patrí a zamiluje si to, len o tom ešte nevie. A tak isto, ako si ona hľadala cestu k svojím rodinným koreňom, som ja zbožňovala to, ako sa stal pokoj vidieka pre ňu zdrojom objavovania a nachádzania jej pravého ja. Hoci si Fliss najprv myslela, že jej život bude pokračovať v Taliansku, prechod na anglický vidiek jej ukázal, že nový domov sa dá vytvoriť kdekoľvek, kde máme už predtým zasadené rodinné korene. Samozrejme, počítajte aj s romantickou linkou, ktorá dej osvieži.

Nie je to úplne len romantická oddychovka. Táto kniha vás priam núti rozmýšľať nad vlastným šťastím v živote, nad silou rodinných väzieb a nad skutočnou definíciou slova domov. Pomedzi stránky knihy budete cítiť, ako sa Fliss vyrovnáva so stratou matky, ale aj ako potrebuje hľadať pokoj a utriediť si myšlienky. Je zraniteľná, ale nevzdáva sa a nový život začína brať s nadhľadom. Na vidieku pracuje, oddychuje, spoznáva rodinné tajomstvá a vytvára si nové spomienky. Aj preto je Chuť domova dojímavý príbeh o strate, nádeji a schopnosti začať žiť odznova. Ja milujem knihy, ktoré vyžarujú pokoj, a tu som to cítila už pri pohľade na obálku knihy. Moju pozornosť si najviac získal začiatok a úvod do deja, ktorý bol naozaj skvelý, no škoda, že si túto úroveň kniha nedržala až do konca a neobsahovala viac akcie a napätia. Niečo mi k dokonalosti síce chýbalo, ale čitateľský zážitok som si tým nenechala pokaziť.

Heidi Swain je pre mňa novým knižným objavom s príjemným štýlom písania. Rozhodne si od nej rada prečítam aj ďalšiu tvorbu. Vyskúšajte sa začítať, možno vám príbeh ulahodí. Chuť domova vám len pripomenie skutočné hodnoty v živote.

Janka Magicová napsala recenzi

02.06.2026 16:42

Výnikajúca kniha sa vraj pozná hneď. Ja som to pri tejto vedela už od prvej strany ale nechcela som robiť unáhlené závery. No, po dočítaní môžem povedať, že mám ďalšieho obľúbenca. Dámy a páni, predstavujem vám (pravdepodobne) najlepšiu a najúžasnejšiu knihu, ktorú som tento rok prečítala. Je ňou bezpochyby tajuplná VERITY.

Moja recenzia určite nevystihne dokonalosť tohto príbehu, no budem sa snažiť priblížiť vám celú podstatu toho, čo v knihe odznelo. Toto bol príbeh, ako žiadny iný. Nikdy som podobné pocity pri inej knihe nezažila. Už chápem všetky tie recenzie na Verity, z ktorých ma mrazilo a hovorila som si len jediné: choď do toho! Ide o psychologický triler, ktorý sa mi dostal pod kožu a mala som veľký problém ovládať svoju pozornosť. Nevedela som, čomu a komu veriť. Strácala som sa v myšlienkach, pocitoch, ovládal ma strach, zimomriavky, tajuplnosť príbehu a jeho nevyspytateľnosť. Zamilovala som si celkovú atmosféru jedného domu, jednej ženy, jedného muža, jedného dieťaťa a jednej…Verity. Ona mohla za to, že som prestávala veriť realite. Kniha vo mne zlomila všetko, čo som ešte donedávne pokladala za nereálne.

Príbeh bol naozaj dokonalý. Ak by ste čakali nudnú dejovú líniu, sklamem vás. Je to to najlepšie čítanie na jesenné večery, aké si viem predstaviť. No, čítať to o polnoci v prázdnom byte chce dávku odvahy. Dej bol skvelý aj v tom, že sa tu striedala minulosť s prítomnosťou. Tá minulosť miestami bolela a to som naozaj nečakala. Táto kniha vám ukáže, čoho možu byť až ľudia schopní. Hlavná postava Lowen, ktorá objavuje poznámky na knihu vo Veritinej pracovni, vám ukáže realitu, s akou by ste sa nikdy nechceli stretnúť. Ďakujem, ale po tom čo už viem, by som do toho domu nevkročila.

Lepší triler by som asi hľadala ťažko. Týmto tlieskam Colleen za úžasnú predstavivosť a silu písať aj o ťažkých témach. Originálna zápletka, nevysvetliteľný koniec, myseľ Verity, či paranormálne javy, to je len útržok toho, čo ma v príbehu mátalo najviac. Verity vo mne bude prebývať snáď navždy. Čakala som všetko, ale tento psychotriler mi zobral slová.

Kniha: Verity (Colleen Hoover), 2022
Verity
  • Colleen Hoover
4,5
499 Kč

Janka Magicová napsala recenzi

20.03.2026 20:39

Fúha, musím uznať, že táto výpoveď autorky bola celkom silná šálka kávy. Opäť išlo o príbeh, alebo skôr o autobiografiu autorky Alisy Kriegel, ktorú by som si zrejme nevybrala, ale recenzovanie je niekedy zaujímavé v tom, že máme možnosť čítať knihy aj mimo našej komfortnej zóny. :) Stále neviem, čo si úplne o tomto myslieť, ale keďže nie som frustrovaná štyridsiatnička, zrejme mojej vekovej skupine toto čítanie určené nie je.

Ostala som v pomykove najmä z toho, že niekto je tak veľmi frustrovaný vo vzťahu, kde nič nefunguje, že o tom napíše knihu. Samozrejme, autorku nesúdim, tento motív môže byť nápomocný iným ženám, ale nehovorte mi, že táto kniha neprešla úplnou náhodou okolo marketingového ťahu - pretože si viem predstaviť, že zo zvedavosti by sa do knihy začítal ktokoľvek. Našťastie, sexualita už nie je tabuizovaná, ale aj tak som úplne neprišla na význam toho, prečo sa má autorka, ktorá je sama psychologičkou, chuť deliť o zbierku intímnych informácií, ktoré by zrejme nevytiahla na rodinnom obede. :D

Kniha je na začiatku plná sťažovania sa, ako v autorkinom minulom živote vzťah nefungoval a s mužom sa rozviedli, čo je ešte pochopiteľné. No, zároveň ma úplne nebavilo čítať o partnerských nezhodách, ktoré sa zrejme nevyriešili dostatočne v súkromí. Asi by som nebola trikrát nadšená, keby niekto verejne rozoberá môj vzťah v knihe, aj keď mená boli pozmenené. Zároveň však trochu strácam point v časti, kde autorka hovorí o svojich sexuálnych skúsenostiach, túžbach, partneroch a zoznamovaní sa s novými mužmi. Zachádza do celkom veľkých podrobností a opisuje veci, ktoré si naozaj radšej mohla nechať pre seba… No, naozaj neviem ako túto knihu hodnotiť a aký je jej zmysel. Niektoré časti boli vtipné, iné ironické, či so zmesou trápnosti.

Pozitívom boli krátke kapitoly, nezvyčajná téma, motivácia zmeny a snaha autorka odpútať sa od nefunkčného vzťahu a ísť si za niečím novým v živote, no v tomto veku by som už striedanie mužov nepovažovala za vzorný príklad, navyše keď má sama malého syna. Alisa Kriegel sa drží pomysleného hesla, že keď nie je naplnená túžba v dlhodobom vzťahu, stále sa nájdu aj iní muži, čo je na jednej strane odvážne, ale nejde o nič prevratné - každý muž jej uštedrí nové rany ale aj zahojí tie staré.

Janka Magicová napsala recenzi

20.03.2026 19:50

Náučnú literatúru vôbec nevyhľadávam,, no raz za čas môže byť obohacujúce po niečom takomto siahnuť. V tomto prípade to rozhodne nebol krok vedľa a okrem mnohých nových poznatkov si odnášam aj kopu zaujímavostí a faktov. A rozhodne ma to motivovalo nezanevrieť na tému lásky, lebo je studnicou ešte mnohých neprebádaných oblastí a to je na tom fascinujúce. :)

Veľa vedných oblastí je pre mňa zaujímavých, ale nezvyknem nič konkrétne študovať do hĺbky. Väčšinou sa uspokojím s informáciami, ktoré nemusia byť úplne kompletné a problematika sexu, lásky a sebalásky donedávna nebola výnimkou - až kým sa mi do rúk nedostala táto zaujímavá novinka, ktorú pripravila redakcia slovenského týždenníku TÉMA. Redakcia tu načrtla extrémne zaujímavé oblasti, ktoré sa čítali akoby samé. Nepovedala by som, že rozhovory ohľadom lásky a vzťahov budú raz niečo, čo ma bude fascinovať, ale dosť som sa do toho ponorila. Verte mi, že by som pokojne zvládla aj ďalšie rozhovory, ktoré by rozoberali vzťahy do hĺbky. 12 odborníkov, 12 rozhovorov, 12 tematicky príbuzných oblastí, ktoré rozoberajú tie najdôležitejšie zistenia v zamilovanosti, túžbe, citoch a v postojoch k sebe a druhým ľuďom.

Mix odborníkov je pripravených zodpovedať otázky, ktoré každého zaujímajú, no odpovede na ne bežne nenachádzame. Všetky poznatky sú založené na vede, výskumoch a zisteniach, ktoré naozaj odhalia len odborníci v tejto oblasti, ako je napr. etnológ, profesor, výskumník, dokonca aj známy plastický chirurg. Páčil sa mi ponor aj do histórie, ktorá naozaj súvisí s tým, akým smerom sa naša kultúra, tradície a zvyky v našej spoločnosti menia. A tiež to, že dnes už pozorujeme značné rozdiely v tom, čo je to láska, ako sa prejavuje a akým spôsobom sa prežíva. Dnešná spoločnosť nám sama ukazuje, že práve city a svoje prežívanie staviame na prvé miesto, čo je vlastne pozitívne. Zároveň sme ako národ, v oblasti lásky a sexuality, o niečo otvorenejší a jedným z pozitív je, že sa v tejto sfére postupne stráca tabu.

Odporúčam prečítať si, nech je to pokojne aj zo zvedavosti, všetkým ženám aj mužom. Garantujem vám, že vás tieto texty obohatia a možno vám otvoria nové obzory, aby ste boli viac vnímavejší nielen k sebe, ale aj k partnerským, kamarátskym a rodinným vzťahom okolo vás.

Janka Magicová napsala recenzi

20.03.2026 18:32

Som naozaj vďačná, že som mohla skúsiť tvorbu (pre mňa) novej autorky. Zostaň nablízku prekonalo všetky moje očakávania a vlastne príbehu nemám ani čo vytknúť. Príbeh, ktorý by sme si mali raz za čas prečítať všetci, aby sme zistili, že začať odznova nie je nikdy neskoro!

Milujem to, ako ľahko sa evitovky čítajú a zároveň to, že prepájajú umenie slova so silným príbehom. Tak to bolo aj tu. Ružová nie je len optimistická farba, je to aj farba vlasov hlavnej hrdinky a o to viac mi to vykúzlilo úsmev na tvári. Nikdy nie je neskoro na to, aby človek žil podľa svojich predstáv a vie to aj Olívia. Postava, ktorá prechádza extrémnou zmenou a povedala by som, že z uzatvoreného dievčaťa sa pomaly stáva racionálna žena. Iste, má na to svoje osobné dôvody, ktoré jej nedovolia užívať si život naplno, ale z jej konaní cítiť, že túži po zmene. A v momente, ako sa zmenám otvorila, sa začal meniť aj jej život. Ale len k lepšiemu.

Na druhej strane spoznávame Dominika, ktorému tiež život uštedril nemalé rany. Spolu so svojím synom sa pretĺka životom, no v kútiku duše mu tiež chýba šťastie. A v tomto bode si obe hlavné postavy uvedomia, že keď sa človek otvorí novým príležitostiam, niečo nové si ho nájde. Bolo to skvelá jazda plná tajomných okamihov, prekvapení, odhaľovania svojho vnútra a najtajnejších zákutí svojej duše… Silný, emotívny príbeh, ktorý vám otvorí oči. Bolo naozaj príjemné tráviť s touto knihou celé dva večere a nepochybne by som si tento dej chcela sama prežiť.

Veľmi vám odporúčam skúsiť tvorbu tejto autorky. Pokiaľ ste ešte nesiahli po príbehu Olívie a Dominika, robíte chybu. Už rozumiem všetky pozitívne recenzie, pretože toto bolo radosť čítať, jednoducho tu bolo všetko - príjemný štýl písania, napínavé zvraty a citlivé témy.

Janka Magicová napsala recenzi

16.03.2026 21:17

Prosím, nepýtajte sa ma, prečo vydávam prvú recenziu v tomto roku až v marci! A prosím, nechoďte na mňa ani s otázkou, prečo je to vianočná kniha! Veď vy predsa viete, že mám obdobia, kedy ma písanie recenzií pomedzi všetok ten chaos ani len nenapadne, a potom sa už k tomu neviem dokopať. Nebudem sľubovať, že sa polepším, lebo by som tomu neverila. Tak teda vítam vás pri mojej prvej tohtoročnej recenzii. :D

Ale naozaj sľubujem, že Vianočnú pohľadnicu som čítala ešte v januári, kedy aj počasie dávalo jasne najavo, že zima ani náhodou nekončí. Problém však je, že príbeh nemal až také čaro Vianoc, takže je vlastne úplne jedno, kedy si ho prečítate. Najprv som síce nevedela, čo mám od neho očakávať, ale každé ďalšie obrátenie stránky bolo pre mňa príjemným prekvapením. Ako už z názvu vyplýva, o tú pohľadnicu aj naozaj išlo, keby vás to zaujímalo, len sa k tomu musíte postupne „prečítať“. Vadil mi jedine mierne pomalý rozbeh deja a celková nuda na začiatku. Veľmi som chcela knihu odložiť, ale verila som, že sa rozbehne, a tak sa aj stalo.

Hoci sledujeme dejovú linku dvoch odlišných postáv Nats a Duffyho rozhodne si užijete aj Mabel. Malé dievčatko s iskričkami v očiach (dcéra Nats), ktorá má skvelé komentáre na všetko, čo spolu zažívajú, a taký ten úprimný detský humor. Nats má svoj vlastný stereotypný život, Duffy prekonáva svoje životné míľniky a limity a ich cesta sa začne pretínať v sekunde, ako Duffy cestuje po svete so stratenou hračkou malej Mabel. Romantické, dojemné a milé gestá vás v tomto príbehu ešte len čakajú! Na vyvrcholenie zápletky som čakala dlho, ale o to viac to bolo prekvapivé.

Síce je vám na jar táto recenzia zbytočná, ale sľubujem vám, že v decembri si na mňa ešte spomeniete. Tak si zatiaľ aspoň napíšte knihu na svoj wishlist a v zime akoby ste našli! Poďakujete mi neskôr. :) Mimochodom, videli ste krajšiu a minimalistickejšiu vianočnú obálku? Ani ja nie.

Janka Magicová napsala recenzi

05.01.2026 18:31

Mojou poslednou prečítanou knihou v roku 2025 sa stala kniha Vianoce v škótskej dedinke. Ide o druhý diel série Škótska vysočina a aj tento príbeh mal svoje čaro a navnadil ma na zimné obdobie (rovnako ako predchádzajúca časť).

Hlavná postava Holliday premení vašu túžbu vydať sa do Škótska na realitu. Naozaj. Zoberie vás do zimnej zasneženej dedinky, kde akoby zastal čas a budete tu cítiť teplo kozuba, popíjať sladké kakao a cítiť vôňu vianočných koláčikov. Takto nejako znie predstava dokonalého vianočného obdobia, všakže? Holliday plánuje Vianočnú dedinku premeniť na niečo veľkolepé a práca v nej ju napĺňa, zatiaľ čo nový majiteľ Damon by ju najradšej zbúral. A práve tu sa ukáže, ako dokážu dva odlišné názory na existenciu Vianočnej dedinky spojiť, ale aj rozhádať. A zrazu sa stávame svedkami kompromisov, premien, dobrodružstva a nečakaných zvratov, zblíženia i nenávisti. Ale bavilo ma to sledovať a striedanie kapitol medzi Damonon a Holliday bol vhodný nápad.

Nebol to len obyčajný príbeh ale predovšetkým bol plný sily, odhodlania a sklamania z minulosti. Život dvoch postáv už nemôže byť odlišnejší, no Vianoce zrejme prinášajú nové začiatky. Príbeh je pretkaný krásnymi myšlienkami, hlbokými gestami, tajomnými maličkosťami a pohladí vás po duši. Romantický a maximálne oddychový príbeh na Vianoce? Áno, prosím, nevedela som sa dočkať ďalších kapitol a na celú tú atmosféru. Milujem spôsob, akým sa autorka snaží počas celého príbehu vykresliť zimnú atmosféru a útulné prostredie celej škótskej dedinky. Jej štýl písania je pútavý a absolútne ma nenudil. Pokiaľ plánujete ešte nasať nejakú tú vianočnú atmosféru, začítajte sa do tohto príbehu, ktorý vám ju poskytne.

Janka Magicová napsala recenzi

23.12.2025 14:57

Neviem sa rozhodnúť, či je táto obálka s oriezkou gýčom, alebo nie. Ale aj keby bola, nech len je! Veď sú predsa Vianoce a konečne to so sebou prináša aj pestrejšie farby (než je biela a čierna). Mimochodom, tretí diel série Prístav snov som naozaj prečítala za pár dní, pretože ma zaujal ešte viac než prvá časť Kaviareň Pumpkin Spice.

Ach, Kira tvoj romantický príbeh som si užila. A keby som ti mala odkázať iba jednu vec - nabudúce si s tým obchodíkom s vianočnými stromčekmi trošku viac ver! Táto rada pre Kiru ma sprevádzala po celý čas čítania, pretože Kira bola dosť skromná a nesebavedomá. No závidela som jej obchodík a pokoj v meste Dream Harbor. Čím to inak bude, že vždy autori vianočných príbehov vytvoria takú cozy atmosféru uprostred malebného mestečka, kam by som sa chcela hneď presťahovať? Musím však uznať, že aj keď Kira zápasila v obchode so všemožnými problémami, oceňujem jej nápad vybrať sa za novým životom a začať svoje vlastné podnikanie. A čo by bolo lepšie než vlastniť farmu so stromčekmi? Ja by som sa hneď pridala do spoluvlastníctva, haha. :D

Na tomto príbehu mi naozaj nechýbalo nič a bol celý kúzelný taký aký bol. Autorka vie ako vykresliť postavy a kedy do príbehu zasadiť aj mužského hrdinu. Bennett sa ukázal ako muž činu a nie, nebolo to len tým, že opravoval Kirin obchod všemožnými spôsobmi a pomáhal jej. Len si predstavte, prosím, akú hrejivú atmosféru so sebou Bennett priniesol a že aj vďaka nemu si Kira dovolila užiť si trošku lásky, vášne a oddychu. Romantická linka bola úplne nepredvídateľná ale zahriala by každého. Toto Vianočné čítanie bolo treba do čierneho a som rada, že aj vďaka Obchodíku som sa naladila na sviatočnú atmosféru. Ak hľadáte oddychové, humorné a zimné čítanie, toto rozhodne nevynechajte, pretože si zamilujete postavy a celé prostredie Dream Harbor, až vám to bude chýbať, keď to skončí. Viac takýchto sladkých príbehov, prosím.

Inak, vedeli ste o tom, že čoskoro vychádza aj štvrtý diel tejto série? Ja pre vás v novom roku zrecenzujem ešte druhý diel Kaviareň s vôňou škorice a rozmyslím si, či budem v tejto sérii ďalej pokračovať.

Janka Magicová napsala recenzi

23.12.2025 13:50

Tak tento zimný príbeh s všadeprítomnou atmosférou Vianoc bol naozaj čarovný. Hoci je určený skôr pre mladšie ročníky, mal niečo do seba, a veľmi som si ho užila! Priznajme si, že takéto cute a sweet príbehy počas Vianoc naozaj potrebujeme všetci. Na toto zimné obdobie je ako stvorený, aj keď obsahuje nebezpečné veľa snehu.
Naozaj som sa do príbehu zamilovala. Prostredie, postavy, atmosféra a sladký závan lásky to je presne to, čo som od čítania očakávala. Dvaja neznámy, dve rôzne konečné lokality, no jeden spoločný problém vo vlaku. Lea cestujúca na sviatky domov a Filip cestujúci na hokejový zápas. Stretnutie študentky Lei a hokejistu Filipa bolo asi také náhodné, ako keď si kúpite miestenku, no aj tak skončíte presne vedľa toho jedného človeka, ktorého ste nechceli stretnúť. Teda až na to, že Filip a Lea sa predtým nepoznali. :D Ich jazdu rýchleho zoznamovania sa som si naozaj užila. No myslím aj tú reálnu jazdu, ktorú absolvovali, pretože prešli aj pol Slovenska, len aby nakoniec skončili na tom mieste, kam pôvodne cestovali na Vianoce. Všetko narušili práve vlaky a snehová kalamita a teraz mi to príde dosť ironické aj vzhľadom na situáciu, ktorá sa so železnicami na Slovensku deje. Čiže maximálne aktuálny zimný príbeh, pri ktorom nebudete vedieť, či plakať, alebo sa smiať.
Nenútená romantika, young adult láska a motýliky v bruchu - to je presne to, čo sprevádzalo dvoch mladých cudzincov od začiatku. A najviac milujem to, ako sa ten ich spoločný čas míňal, no oni sa ho snažili svojpomocne predlžovať. Nečakala som to, no striedanie kapitol oboch postáv toho veľa prezradilo - o ich citoch, postojoch, nálade a osobných problémoch, ktoré sa s príchodom sviatkov pomaly strácali a ukázalo sa, že v živote sú omnoho dôležitejšie hodnoty, než hra s časom. Pri tomto príbehu si naozaj uvedomíte, že sa stále niekam ponáhľame a čo je to vlastne čas. Našťastie, Vianoce nás učia spomaliť a vnímať prítomný okamih.
Od autorky mám už prečítané nejaké staršie knihy a rozhodne by som mala pokračovať aj v jej novinkách, pretože tento štýl písania, zápletky a rozprávania mi maximálne sadol. Veľmi vám príbeh odporúčam, dúfam, že si ho užijete rovnako ako ja.

Je to úžasné, co všecko si mudlové vymysleli, aby se obešli bez čar a kouzel.