Jan Žižka - Petr Čornej
Jan Žižka
751 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Jan Žižka

Život a doba husitského válečníka

Na skladě
12-13 hodin čtení
Nakladatel
Paseka, 2019

Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma...

Čti víc

751 Kč

Běžná cena Běžně 790 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, posíláme ihned

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již čtvrt století. Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává.

Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Husitský válečník vystupuje na stránkách knihy jako polní velitel, jehož fenomenální úspěchy vyrůstají nejen z geniálního strategického uvažování a jedinečné schopnosti zvolit překvapivá řešení, ale i z oddanosti jeho bojovníků a nesporného charismatu, které mu nemohou upřít ani jeho nepřátelé. Sám sebe přitom vnímá jako hluboce věřícího bojovníka, naplňujícího boží vůli vždy a všude. Již v průběhu svého života se stává ikonou stoupenců husitského programu a zároveň objektem nenávisti svých protivníků.
Čti víc

Recenze, kritiky

Je to skvělé dílo přemosťující všechny dosavadní nábožensko-ideologické, a proto nehistorické spory o Žižku. Myslím, že většina historiků husitství by přes všechny vzájemné odlišnosti vzdala knize Petra Čorneje poctu.
Otakar A. Funda

Jedná se o dílo mimořádně vysokého odborného standardu. Naše dějepisectví se v něm konečně dočkalo velké Žižkovy biografie, která je moderní, odborně dokonale fundovaná a zároveň čtenářsky velice vstřícná i vůči laickým zájemcům z řad široké veřejnosti.
Jaroslav Boubín

Jestliže se úkolu zpracovat moderní Žižkův životopis ujal Petr Čornej, pak nemohl být vybrán autor povolanější.
Zdeněk Vybíral

Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
84412-13 hodin čtení
Vazba
pevná vazba
Rozměr
160×240 mm
Hmotnost
1439 g
ISBN
9788074329906
Rok vydání
2019
Naše katalogové číslo
669933
Jazyk
český
Nakladatel
Paseka
Martinus logo
Martin Kružík
Manažér marketingu
17. září 2020

Čornejův Žižka je vskutku mimořádné dílo, ale rozhodně není knihou pro každého. Přeci jen - 600 hutně akademických stran textu - to už vyžaduje pořádné knihomolské zakousnutí. Daný rozsah umožňuje autorovi přiblížit Žižkovu dobu čtenáři v opravdu živých barvách. Připravte se ale také na dlouhé (opravdu dlouhé!) výčty historických postav a méně podstatných okolností, o nichž nemůže mít běžný smrtelník ponětí. Čornej je duší i tělem akademik a jeho text předpokládá u čtenáře jisté základní předporozumění a základní terminologickou znalost.
Pro Žižkovu postavu je symptomatické, že vždy byla využívána v ideologických bojích. Katolíci ho vykreslovali jako nelidskou zrůdu, husité jako světce, později se Žižka stal nosným symbolem českého nacionalismu a dokonce bojovníkem za vítězství komunismu.
Zásadním přínosem knihy je, že odhaluje všechny tyto ideologické nánosy jako falešné, čímž nám umožňuje se od těchto ideologických schémat, zarytých někde hluboko v naší mysli, osvobodit. Text ukazuje, že Žižka byl především poměrně prostým člověkem své doby a později též náboženským radikálem, jehož husitská "revoluce" katapultovala do předních vrstev společnosti.
Text nijak nezastírá, že bratr Žižka se dlouho živil jako lupič a později vraždil a upaloval nepřátele, vyvražďoval se svými bratry města a kláštery. Podle Čorneje bylo Žižkovo působení v husitském hnutí motivováno především autentickými osobními pohnutkami: touhou odčinit hříchy svého mládí a vykoupit svou duši násilným svatým bojem za boží zákon. Ačkoliv je pro dnešního čtenáře taková motivace jen stěží přijatelná, je potřeba Žižkův život nahlížet k kontextu pozdního středověku a uvědomit si, že obě strany tragického konfliktu se chovaly stejně krutě a používaly pro legitimizaci války stejné ideologické zaštítění.
Kniha Jan Žižka zdaleka nepromlouvá jen o dávno zesnulém Božím bojovníkovi, ale také o nás samotných. O našich dějinách, které musíme přijmout a vypořádat se s nimi upřímně a bez příkras, abychom nebyli nuceni je znovu prožít.

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

4 hodnocení

4
0
0
0
0

Marie Pánová
27.8.2021
Ověřený nákup
Dobrý den, kniha obsahuje spoustu historických faktů, je velice zajímavá, ale je to čtení na dlouhé období. Měli jsme ji půjčenou z místní knihovny, ale protože je krásně zpracovaná, raději jsme si ji koupili. Bude určitě poučná pro naše děti i vnoučata. Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Knihy nás mění, polepšují a vylepšují, pokud jsme polepšení schopni a pokud o ně stojíme.“

Miroslav Horníček