Nezmeškejte 100 Kč poukázku jako dárek k nákupu! Více info Nezmeškejte 100 Kč poukázku k nákupu! Více info
Vypravěčka - Jodi Picoult
Vypravěčka
327 Kč
Knihy
E-knihy

Vypravěčka

Ikar CZ, 2019
Novinka
7 hodin čtení
Nakladatel
Ikar CZ, 2019

Sage se skrývá se svými jizvami na tváři i na duši v pekařství, protože je to osamělá noční práce. Její rodina má židovské kořeny, babička přežila holokaust, ale ona sama se víře brání...

Čti víc

327 Kč

Běžná cena Běžně 399 Kč

Sleva 18%
platí do 12. 11. 2019

Posíláme do šesti dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • 100 Kč poukázka jako dárek k nákupu nad 999 Kč

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Sage se skrývá se svými jizvami na tváři i na duši v pekařství, protože je to osamělá noční práce. Její rodina má židovské kořeny, babička přežila holokaust, ale ona sama se víře brání. Společnost nevyhledává, nicméně se při skupinové terapii, na níž se snaží vypořádat se smrtí maminky, seznámí a pak i spřátelí se sympatickým devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich dlouhých rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu, neboť ho již dlouhá léta tíží svědomí. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech.
Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje odbor ministerstva spravedlnosti pro lidská práva a zvláštní vyšetřování a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi?
Čti víc
Kupte společně
Vypravěčka - Jodi Picoult
Zuřivost - Sandra Brown
654 Kč
Ušetříte 144 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
512
Hmotnost
723 g
Rok vydání
2019
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Ikar CZ
Rozměr
150×233 mm
ISBN
9788024939841
Naše katalogové číslo
654735

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,7 / 5

24 hodnocení

18
4
2
0
0

Martina Plebanová
30.8.2016
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
MORÁLKA? VINA? SVĚDOMÍ? STRACH? ODPUŠTĚNÍ?… HOLOCAUST!
Podle mého názoru není holocaust ústředním tématem knihy. Hlavním motivem je vina spojená s výčitky svědomí. A co více se hodí k pocitu viny a výčitky svědomí než holocaust? Autorka Jodi Picoultová zvolila dle mého názoru velmi dobře, dotkla se tématu tou nejvíce vyhovující cestou, která se k tomu hodí.
Knihu jsem přečetla doslova jedním hltem, byla jsem z ní tolik nadšená, že mě nenechala dlouho chladnou. Stále jsem se v myšlenkách vracela k příběhu Sage Singerové, přemýšlela jsem a přemýšlela. Jak bych se v této situaci zachovala já? Proč? Příběh vás zasáhne jistě tak jako zasáhl mne. Kniha mě naučila dívat se na věci z úplně jiného pohledu, no z více pohledů. Vina vs. odpuštění. Jde to vůbec po tak hrůzném činu jakým je holocaust?
Příběh začíná Sage, na které také visí největší břemeno, příběh také ukončit. Sage je vnučka Minky. A Minka je židovská žena, jež přežila koncentrační tábor, ale nikdy o svém životě nemluvila. Odhodlala se k tomu až jako velmi stará žena. Příběh je zajímavý tím, že Sage uvízne mezi dvěma životy. Jeden páchal zlo a druhý ho musel snášet. Ale kdo je vlastně viníkem? A jaký si zaslouží trest? Máme vůbec právo soudit všechny, kdo si tuto etapu prožili?
V knize se ale nachází ještě jeden příběh. Příběh o upírovi. Příběh o lásce, který Mince zachránil život.

Provedení knihy mi v rámci čtenářských nároků vyhovovalo. Střídající se vypravěči mi vůbec nevadili, naopak líbil se mi právě pohled z více stran (z více úhlů); jediné co bych snad vytkla jako „rušivý element“ je příběh o upírovi, který se prolíná knihou. A to z důvodu, že během čtení jsem vůbec netušila, o co jde, vše jsem se dozvěděla až ke konci knihy, a teprve potom jsem se dokázala plně soustředit na význam příběhu (který je sám o sobě velmi pěkný -> láska mezi člověkem a upírem; známe mnoho takových příběhů, napadá mě Twilight sága nebo Město upírů,… ) Když si uvědomím jeho význam je to až neuvěřitelné, díky takovému příběhu zapomínaly ženy ze stejného bloku jako Minka na trápení které jim je každý den přinášeno v životě tam, tam v Osvětimi.
Knihu všem doporučuji, a to nejen proto, protože si kniha v mých oblíbencích získala první příčku. Vždy se k této knize ráda vracím. Ne protože, by byla bůhví jak krásná (myšleno spíše veselá – u takového tématu to ani nejde), ale protože je to dojemný příběh, který vás donutí se zastavit a PŘEMÝŠLET. Dvě tak protichůdné strany, na čí stranu se postavit? Tato kniha je velký čtenářský zážitek. Svou nálepku Bestseller získala náležitě!
Čti víc
Martina
17.8.2016
Úžasná kniha, jejíž různé části si mé okolí několikrát vyslechlo, protože jsem příběhem žila. Nejvíc mě dostala část z koncentračních táborů, bavila mě spojující nitka o pečení chleba, těšila jsem se na pokračování příběhu o upírech a naprosto mi sedlo pojetí, že nic není černobílé. Jako bonus mi žádná část nevyzněla jako klišé :) Čti víc
Marmelka
29.7.2016
První kniha od této autorky, kterou jsem četla. Díky Vypravěčce jsem ,,rozjela,, svůj hon na knihy s válečnou tématikou (Osvětimská knihovnice, Lékaři hanby, Smrt je mým řemeslem, Ženy z bloku č. 10 atd...) A ačkoliv další vyjmenované knihy jsou dosti silným zážitkem - musím říct, že nejvíce mě po emotivní stránce oslovila/zasáhla právě Vypravěčka. Proč? Možná právě proto, že ve mě vyvolala nejvíce protichůdných emocí.... Hrozně zvláštní pocit, když je vám líto někoho, kdo jako člen SS páchal - to co páchal.... Čti víc
5

Jsem milovník knih a dobrých příběhů, více není nutné vědět.

Kateřina Plickova
23.3.2016
Máme právo soudit smrtelné hříchy? Máme právo kritiozvat životy druhých, pokud svůj vlastní neumíme žít? A hlavně, je možné vydat verdikt nejvyšší, zvláště, když nás o něj někdo požádá?
Mladá Sage žije svůj život pekařky v katolické pekárně. Nejedná se o nic světoborného, ale samotářská práce jí pomáhá vyrovnat se svými chybami a hříchy. I když neví, jestli je vůbec spáchala, každý den se za ně trestá. Nestačí pro ni obludná jizva na tváři, cítí na sobě neviditelný cejch viny a je přesvědčená, že jej vidí i ostatní. Proto se ukrývá do noci, tmy, světa žitných chlebů a sladkého pečiva. Život je pak o něco jednodušší, když má řešit jen nastavené časovače na správné vzejití kvásku. Tomu totiž rozumí.
Pak ale její život zasáhne on.
Nenápadný stařík Josef Weber. Všemi oblíbený učitel němčiny na místní škole v penzi, bývalý trenér a celkově oblíbený chlap. Sage jej vidí stejnýma čima, dokud se jí nepřizná ke zrůdné skutečnosti. Býval člen SS, německý voják, velitel v Osvětimi.
Sagin doposud přímočarý život nabírá nový směr a zavádí ji do ulic evropských měst v první polovině minulého století, a to prostřednictvím vyprávění starého muže.
Šokovaná Sage kontaktuje úřady a na scénu vstupuje Leo Stein. Vyšetřovatel nacistických zločinů.
Společně pak přesvědčí Saginu babičku Minku, aby po letech konečně promluvila o hrůzách pracovního tábora Osvětim, kde přežila, i když jen zázrakem.
Babička svolí a rozevře před nimi svět hrůzy a bolesti, jež je protkán dětskou naivitou a vírou v lepší zítřky, která se zmenšuje s postupnou likvidací židovské komunity Lodže, polského města, kde babička jako dítě žila se svou rodinou. Odsuny a nenápadné kopance německého lidu i vojáků snáší ona i její okolí s jistou dávkou hrdosti.
Naděje ale brzy zhasínají a mladá dívka brzy zažívá hrůzy konečného řešení na vlastní kůži. Nevzdává svůj boj proti kolektivní zvůli a nakonec přežije. Poznamenaná, jiná. Živá proti vůli miliónům.
Příběh Vypravěčky čtenáře zasáhne. Není to příliš dlouho, kdy se zvěrstva v knize popsaná odehrála a důkazy, jak snadné je na ně zapomenout, je možné vidět dnes a denně. V televizi, v novinách, v názorech nevzdělaných.
Právě proto je důležité, aby podobné příběhy vznikaly a přístupnou formou stále dokola opakovaly, že už se to nesmí nikdy opakovat. Vyprávění babičky Minky je důležitější, než se na první pohled zdá.
Proto děkuji Jodi Picoult za tuto nádhernou knihu a za možnost vyslechnout si Minčino vyprávění. Už teď vím, že jsem ho neposlouchala naposledy.
Čti víc
Petra Legátová
23.10.2015
Nema chybu
Genialne napsane, cetla jsem ji uz nekolikrat a pokazde se od ni nemuzu odtrhnout. Poprve jsem ji cetla fakt jednim dechem skoro do rana. Bylo mi lito, ze uz ji mam prectenou, tak jsem ji cetla uz mockrat. Svele provazany dej minulosti a soucasnosti. Čti víc
Kristýna Zmatlíková
5.9.2015
geniální!!!
Naprosto geniálně napsaná kniha. Četla jsem ji jedním dechem ve dne i v noci a nemohla se odtrhnout dokud jsem ji nedočetla. Na rozdíl od jiných knih jsem se začetla hned a nedokázala od děje odejít, byla jsem natolik zvědavá, co se bude dít na dalších stránkách, že to nešlo. Skvěle napsané z pohledu jednotlivých postav. Opravdu nemám co dodat, snad jedině, že doporučuji!!! Čti víc
Romana
7.5.2015
nádherná kniha
a strhující příběh. Začátek působil na mne poněkud rozpačitě. Ale po pár stránkách přišel zlom a od knihy se nedalo odejít. Je to příběh , který nutí k zamyšlení. Jakou minulost si nosí v sobě lidé kolem nás? Ke knize se určitě brzy vrátím. Podobně na mne působily knihy Kateřiny Tučkové. Nám přeji více takových autorů a knih. Čti víc
Anka
2.4.2015
skvelá kniha
Práve som Vyprávěčku dočítala a musím povedať, že mám obrovskú chuť ju začať čítať hneď znova!!! Ešte raz prežiť tento príbeh, lebo autorka knihu napísala tak, že som ju nielen čítala, ale vtiahla ma do deja tak, že som ho prežívala s hlavnými postavami. Odporúčam Čti víc
Lenka
27.3.2015
Mluvíte se svou babičkou o minulosti?
Odkud pocházíme, kdo jsme. Nakolik prožitky našich předků ovlivnily náš život? je možné, že poznání nám pomůže najít vlastní místo v životě? Ptejte se svých babiček a dědečků na jejich život. Možná se dozvíte něco, co zásadně změní váš pohled na sebe a vaše místo ve světě.

Dívka, která sní o tom, že bude spisovatelkou. Spolu se svou nejlepší kamarádkou budou žít v Londýně a jako dámy popíjet luxusní koktejly. Možná by tomu tak bylo, kdyby nepřišla druhá světová válka a ona dívka nebyla polskou židovkou.

Sage, mladá pekařka, která trpí pocitem viny ze smrti vlastní matky, spí s ženáčem a nenávidí vlastní obličej, zhyzděný jizvami. Má jedinou přítelkyni, svou šéfovou, bývalou jeptišku Mary. Osamělý život ji naprosto vyhovuje a kontakt s lidmi dobrovolně nevyhledává.

Josef, stařec, který se významnou mírou podílel na společenském životě města, muž, kterého by všichni chtěli mít za dědečka, se stane novým přítelem Sage. Nepotřebuje společnici, ale někoho, kdo mu pomůže zemřít.

Konflikt dobra a zla, morální otázka, na kterou hledá Sage odpověď, i když ví, že žádná nemůže být ta správná, jsou čtenáři předloženy jasně. Romantická linka neruší hlavních příběh a nestrhává na sebe příliš mnoho pozornosti. Stejně tak se Jodi Picoult znamenitě vyhýbá zdlouhavým popisům intimních scén. Příjemným překvapením pro mě bylo, že v případě příběhu Minky se žádné zamilování nekonalo, i když příběh byl rozehrán tak, že by se dalo tušit…

Vypravěčka měla obrovský potenciál, který Jodi Picoult využila jen částečně. Tématika koncentračních táborů je do určité míry samonosná, autorka vypráví poutavě a čtenáře do příběhu vtahuje po pár stranách. Bohužel ale nevyužívá naplno příběhu psaného Minkou a často opakuje stejné části vícekrát. Konec je očekávány, zde je jasně vidět, že detektivní styl, který si kniha částečně žádala, není Picoult vlastní. Vyprávění Minky o koncentračních táborech je mrazivé a uvěřitelné. Přes to jsem ale měla občas pocit, že podobnou scénu znám z jiné knihy či filmu.

Vypravěčka není knihou, o které by se děti za dvacet let učily ve škole. Je ale tím dílem současné literatury, který stojí za přečtení a zamyšlení. A pokud by se díky ní alespoň někteří čtenáři začali ptát svých rodičů a prarodičů na to, co v životě zažili, a přemýšleli o tom, jak to ovlivnilo jejich vlastní život, splnila Vypravěčka mnohem víc, než jiné knihy z předních příček prodejnosti.
Čti víc
26.10.2014
Perfektní
Velice, velice, velice působivá kniha. Dotkla se mě víc, než kterákoli jiná knížka o 2. světové válce, snad ještě víc, než Sofiina volba. Zvlášť líčení hrůz koncentračního tábora je opravdu dechberoucí a snad poprvé v životě se mi stalo, že by mě uprostřed příběhu rozplakalo úmrtí jedné vedlejší postavy. Je to kniha, která jde do hloubky, až na dřeň, rozpaluje ve vás spoustu emocí a nabízí spoustu zajímavých otázek, na které si čtenář musí odpovědět sám. + na konci vás čeká ještě jedno megapřekvapení jako třešnička na dortu. Inteligentní, čtivé, moudré. Kupujte. Čti víc
Simona Birošová
29.11.2014
Názor čitateľa
Neviete niekto náhodou či sa nechystá slovenský preklad tejto knihy, veľmi rada by som si ju prečítala :) Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Vypravěčka - Jodi Picoult
Zuřivost - Sandra Brown
654 Kč
Ušetříte 144 Kč

„Četba dobré knihy je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá. “

André Maurois