Knihy
E-knihy

Ženy z bloku 10

Lékařské pokusy v Osvětimi

Ikar CZ, 2018
Na skladě
Nakladatel
Ikar CZ, 2018
Překlad

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách...

Čti víc

284 Kč

Běžná cena Běžně 299 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům.
Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat.
Čti víc
Kupte společně
Ženy z bloku 10 - Hans Joachim Lang
Mengeleho děvče - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
581 Kč
Ušetříte 67 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Die Frauen von Block 10
Rozměr
135×207 mm
ISBN
9788024935584
Naše katalogové číslo
304351
Počet stran
328
Hmotnost
328 g
Rok vydání
2018
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Ikar CZ

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

3,8 / 5

5 hodnocení

1
2
2
0
0

Kateřina Plickova
2.7.2016
Co všechno musí lidská bytost podstoupit, aby přišla o svou identitu, o své blízké, o celý svůj život? Co všechno se musí stát, aby se život jedince smrskl na pouhé několikamístné číslo na předloktí?

Miliony lidí to v letech 1940-1945 zažili a zbylo jen málo, aby o tom mohli vyprávět. Nacistická mašinérie pracovala rychle, efektivně a spolehlivě.

Po okupaci evropských států nacisté a jejich přisluhovači započali nelítostné selekce a deportace do táborů smrti, kde bylo jen málo naděje. Rodiny byly nemilosrdně trhány na kusy a páleny v obrovských pecích. Nikdo si nebyl jistý, jak skončí každý neradostný den v táboře.

Koncentrační tábor Osvětim patří mezi nejproslulejší svými hrůzami a koncentrací zvůle za ostnatým drátem. Všichni vězni trpěli bez rozdílu, přes to však existovala zvláštní skupina vězeňkyň, vybraných k jinému, než pracovnímu účelu. Na těchto systematicky vybíraných ženách zkoušeli nacističtí lékaři metody sterilizace, aby je mohli pak využit masově pro likvidaci celých národů. Pokusných sterilizací nebyli ušetřeni ani muži.

Kniha obsahuje šokující svědectví přeživších žen, které zůstaly zmrzačené po zbytek svých životů. Program sterilizace splnil svůj účel a postižené ženy již většinou děti mít nikdy nemohly. Bývalé vězenkyně popisují životní těžkosti spojené se svým údělem, kniha však přináší i cynické obhajoby nacistických doktorů, kteří se neštítili provádět zákroky a mrzačit zdravé lidi.

Kniha nepaří mezi lehkou četbu, mohu ji však doporučit každému, kdo se nebojí nahlédnout do šokujících zákoutí evropských dějin a nechce zavírat oči před zvůlí, která po několik dlouhých let opanovala Evropu.

Vždyť kdo nezná svou historii, je odsouzen ji opakovat.
Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Ženy z bloku 10 - Hans Joachim Lang
Mengeleho děvče - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
581 Kč
Ušetříte 67 Kč

„Knihy mají své osudy a své životy. A hynou nezájmem čtenářů. Nikdo by nevyslovil pochybnosti o Odysseji, ale jen málokdo ji ještě čte.“

Miroslav Horníček