Knihy
E-knihy
Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková

Vyhnání Gerty Schnirch

Kateřina Tučková

vyštudovala dejiny umenia a bohemistiku na FF MU v Brne, v súčasnosti pracuje ako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), v roku 2008 vydala beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták. Za román Vyhnání Gerty Schnirch získala cenu Knižného klubu (cena čitateľov), udeľovanú v rámci...

OneHotBook, 2016
MP3 ke stažení
Nakladatel
OneHotBook, 2016
Interpret

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika-měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců po

Čti víc

299 Kč

Okamžitě ke stažení

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o audioknize

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika-měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století. Kromě bolestných otázek viny, odplaty a odpuštění mezi Čechy a Němci, jež tento neobyčejně plastický a působivý román klade, se stáváme svědky netradičního vztahu matky a dcery, který je deformován nejen omezeným prostředím, v němž se jako české Němky vystrnaděné na okraj společnosti směly pohybovat, ale také vzájemným nepochopením dvou generací, obtížnou komunikací a nemožností zprostředkovat osobní zkušenost.
Kniha Vyhnání Gerty Schnirch vyhrála cenu Magnesia Litera 2010 - Knižní klub cena čtenářů.
Byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu a Cenu Jiřího Ortena (vše za rok 2010)
Čte Vilma Cibulková, držitelka Českého lva, ceny Thálie ...
Čti víc
Kupte společně
Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková
Šlehačková oblaka - Tereza Salte
548 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Délka
15:50
Rozměry
8594169480206
Naše katalogové číslo
255535

Recenze

Jak se vám audiokniha líbila?

4,6 / 5

26 hodnocení

1
0
0
0
0

Petr Čapek
10.5.2014
Názor zákazníka
Autorka postupně čtenáře provádí válečnými léty i léty následujícími. Nejprve sledujeme očima mladé dívky, které válka rozdělí její česko-německou rodinu, vezme matku, postupně odcizí židovskou kamarádku a v zárodku zničí její první lásku k českému chlapci. Během válečných let Gerta násilně dospěje a porodí zdravou, ačkoliv zoufale nechtěnou dcerku. Barbora je sice důkazem spáchaného násilí, přesto se po narození stane jedinou Gertinou útěchou, jediným důvodem, proč přežít peklo. Postupně tak projdeme několika neradostnými dekádami našich dějin, abychom se s hlavní hrdinkou rozloučili na prahu nového tisíciletí.


Samotný pohnutý osud hlavní hrdinky je natolik silný, že nechá chladným jen málokterého čtenáře či posluchače. Útlak a hrůzy poválečných let jsou zde vylíčeny opravdu věrohodně. Až může některým čtenářům nad těmito zvěrstvy zůstávat rozum stát.

Celkovou atmosféru knihy v její audio podobě navíc výborně podtrhuje charakteristický nakřáplý hlas Vilmy Cibulkové, který výborně odráží trpkou životní zkušenost, kterou hlavní hrdinka prochází. A právě Vilma Cibulková byla při výběru interpreta trefou do černého, která se odráží na celkové kvalitě audioknihy. I přes svůj rozsah, skoro 16 hodin, nemusíte mít strach, že by vás kniha začala nudit. Velmi silný příběh v podání Cibulkové rozhodně udrží vaší pozornost až do konce a zaujme nejednoho milovníka kvalitní literatury.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková
Šlehačková oblaka - Tereza Salte
548 Kč

„Dům bez knih je jako tělo bez duše“

Julius Zeyer