Otvíráme první kamenné knihkupectví v Brně. Přidejte se k nám
Klub - Matilda Voss Gustavsson, Absynt, 2022

311 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Klub

Sexuální skandál ve Švédské akademii

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily... Číst víc

4,8 14 hodnocení
Nakladatel
Absynt, 2022
296 stran
4 hodiny čtení

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily ho investigativní reportáže Matildy Voss Gustavsson – právě z nich vychází... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština

311 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

Doprava zdarma od 999 Kč
Více než 5 000 výdejních míst
Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Jsem ráda, že moje matka zemřela - Jennette McCurdy, Ikar CZ, 2023

Více o knize

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily ho investigativní reportáže Matildy Voss Gustavsson – právě z nich vychází i kniha Klub, příběh o zneužívání moci, mlčení a strachu.
Skandál #MeToo ve Švédsku? Mladá švédská reportérka tomu nejdřív nechtěla věřit. Poté co si vyslechla několik svědectví, se rozhodla pátrat dál. Jejím cílem nebylo jen usvědčit Jeana-Clauda Arnaulta, francouzského fotografa a významnou osobnost švédské kultury, manžela známé básnířky Katariny Frostenson členky Švédské akademie. Manželé vedli známé kulturní centrum Fórum a také grantová podpora této soukromé instituce odhalila do očí bijící střet zájmů. Matildě Voss Gustavsson se podařilo přesvědčit oběti, aby promluvily. Jako v podobných případech se spisovatelky nebo umělkyně bály, že pokud Arnaulta obviní, nikdo jim neuvěří a budou mít zavřené dveře do kulturního světa. Reportážní kniha Klub představuje necenzurovaný portrét zákulisí švédského kulturního života, a především boje o moc a jejího zneužívání. Jedním z jejich projevů byl i Arnaultův pocit beztrestnosti při sexuálním násilí na ženách. Během čtení nás napadá – pokud se tohle stalo v rovnostářském Švédsku, jací kostlivci ve skříni čekají v jiných zemích?

Jak se nám kniha líbila? Přečtěte si podrobnou recenzi na našem blogu.
Číst víc
Originální název
Klubben – en undersökning
Počet stran
296
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
110×180 mm
Hmotnost
270 g
ISBN
9788082033765
Rok vydání
2022
Edice
Prokletí reportéři
Naše katalogové číslo
1615437
Jazyk
čeština
Překlad
Původ
Švédsko
Nakladatel
Absynt
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,8 / 5

14 hodnocení

11
3
0
0
0

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Prvá otázka, ktorá ma po prečítaní napadla bola - Ako je možné, že sa takýto škandál prehliadal toľko rokov? Čítať výpovede dotknutých žien bolo veľmi silné a hlavou mi išlo, prečo si neustále "pár vyvolených" myslí, že môžu všetko a nič sa im nestane.
Táto reportáž bola naozaj silná a autorka si zaslúži obdiv, že dokázala vierohodne a dokázateľne preukázať vinu páchateľa.

Číst víc

Čtenářské recenze

27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Ověřený zákazník
4.9.2023
Kniha, ktorá otvára oči
Nahlásiť Jean-Clauda Arnaulta ako sexuálneho násilníka mali hneď všetky ženy, na ktorých bolo páchané, lenže to neurobili kvôli strachu z vylúčenia z určitých kruhov a uzatvorenia brán do sveta úspechu. Alebo na to mali iné dôvody. Francúzsky fotograf a významná osobnosť švédskej kultúry, ktorý je manželom známej poetky a členky Švédskej akadémie Katariny Frostenson, s ktorou viedli známe kultúrne centrum Fórum, sa dopustil mnohých ohavností, pred ktorými si okolie zatváralo oči, i keď o tom vedelo. Vyberal si slabé ženy, možno naivné, ale ťažko ich súdiť, nech radšej nie sme v ich koži. Pocit hanby mnohým kázal mlčať, až raz prehovorili a škandál #MeToo bol na svete.
Sexuálne násilie je častokrát prehliadané a trpí ním veľa žien a určite aj mužov. Lenže mne sa chcelo grcať ešte z niečoho iného. Zo samotnej Katariny. Čo je to za ženu? Čo je to za človeka? Vedieť o všetkom, odvracať pohľad a ticho mlčať. Aká je vlastne jej psychika, nielen Jean-Claudova? Mňa až udivovalo, ako moc a postavenie môžu všetko. Ale asi by nemalo. U nás to je podobné, ale v ružovom. Moc, sláva a peniaze hýbu svetom. Ale netreba sa báť! Treba rozprávať a hlavne o ťažkých témach a pomáhať slabším. Práve to spravila autorka tejto knihy. Škandalózne odhalenie možno pomohlo niektorým obetiam a my len môžeme dúfať, že sa niečo také opakovať nebude. Ale tomu neverím.
Podľa mňa kniha otvára oči, ale celkový štýl písania mi celkom nesadol. Ide však opäť o šokujúce svedectvo, ktoré by ste si mali prečítať aj vy.
Číst víc
5
Ověřený zákazník
26.3.2023
Autorka této šokující investigativní absyntovky shromáždila materiály, rozhovory a výpovědi osmnácti žen, které se dostaly do hledáčku muže, který stojí u zrodu nebo zániku kohokoliv, kdo chce do kulturního prostředí švédské “dekadentní” společnosti proniknout. Arnaultovo avantgardní Forum je místo, kde se střetává kulturní smetánka, umělci nebo členi Švédské akademie a kde víceméně dochází i k nevybíravému obtěžování žen za přítomnosti ostatních, kteří nad chováním Arnaulta zavírají oči.
Je otázkou i pro naši společnost, co má být považováno za znásilnění. Domnívám se, že rovněž náš právní systém má v této oblasti mezery. Jak by jinak veřejnost posoudila to, když jsou ženy ochotné se s mužem, který je nějakým způsobem omezil na svobodě ochotny setkat znovu, důvěřovat mu a po druhé se splést a opět se stát obětmi? Princip něco za něco? Ale kde jsou hranice?

Více již v samotné absyntovce. Jako vždy.
Číst víc
16.1.2023
Výborné spracovanie témy
Kniha švédskej novinárky je výborne napísaná, bavili ma opisy novinárskej práce, práce redakcie na prípade, práce autorky so zdrojmi, rozhovory s preživšími a svedkami, postupné rozkrývanie celého škandálu, až po vykreslenie spoločenskej kultúry a postavenia a roly žien v nej, rodových stereotypov, elitárstva, nadradenosti, korupcie a rodinkárstva v kultúrnych kruhoch a victim blamingu. Číst víc
13

Som nenapraviteľný knihomoľ, ktorý miluje knihy a snažim sa k tomu inšpirovať iných.

Michal Horoščák
Ověřený zákazník
7.1.2023
Výborná absyntovka
Mne sa kniha veľmi páčila. Veľmi dobre je napísaná, pretože hneď čitateľ po jej prečítaní zistí, že autorka na tom pracovala určite veľmi ťažko, nepretržite a dala si veľmi záležať. Číst víc
30.10.2022
Klub
Statisticky vzato zná většina z nás ve svém okolí alespoň jednu oběť sexuálního násilí. Téměř nikdo však nevěří, že se mezi jeho přáteli a známými vyskytuje sexuální násilník. Jestliže oběť znásilnění vnímáme jako osobu poznamenanou na celý život, pak i trest podle této logiky musí být věčný a pachatel se v našich očích mění v monstrum. Právě proto se domníváme, že člověk schopný dopustit se znásilnění nemůže mít nic společného s těmi, jež důvěrně známe, či dokonce máme rádi; představu násilníka tak klademe kamsi zcela mimo naše sociální vazby. V průběhu tohoto podzimu se však ukazuje, že takových násilníků je nespočet a že žijí přímo mezi námi."

Je až neskutočné, ako dlho sa takéto niečo prehliadalo... aj tu zjavne platilo, že pod lampou býva najväčšia tma...
Číst víc

Nakladatelství Absynt

Číst víc

„Pokud chceš vědět, jaký někdo doopravdy je, všimni si, jak se chová ke svým podřízeným, ne k sobě rovným.“

Harry Potter a Ohnivý pohár - J.K. Rowling, Jim Kay (ilustrátor), 2019
Harry Potter a Ohnivý pohár
J.K. Rowling, Jim Kay (ilustrátor)