Přeskočit na hlavní obsah
Den - Michael Cunningham, Odeon CZ, 2024
Klub - Matilda Voss Gustavsson, Absynt, 2022

375 Kč

Při nákupu nad 999 Kč
poštovné zdarma

Klub

Sexuální skandál ve Švédské akademii

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily... Číst víc

4,8 14 hodnocení
Nakladatel
Absynt, 2022
296 stran
4 hodiny čtení

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily ho investigativní reportáže Matildy Voss Gustavsson – právě z nich vychází... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština

375 Kč

Skladem 4 ks
Posíláme ihned

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Letní paperbacky od Hostu se slevou - Martinus.cz, 2024

Více o knize

Poprvé po sedmdesáti pěti letech se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu. Důvodem bylo sexuální násilí a jeho krytí v kruzích blízkých Švédské akademii. Odhalily ho investigativní reportáže Matildy Voss Gustavsson – právě z nich vychází i kniha Klub, příběh o zneužívání moci, mlčení a strachu.
Skandál #MeToo ve Švédsku? Mladá švédská reportérka tomu nejdřív nechtěla věřit. Poté co si vyslechla několik svědectví, se rozhodla pátrat dál. Jejím cílem nebylo jen usvědčit Jeana-Clauda Arnaulta, francouzského fotografa a významnou osobnost švédské kultury, manžela známé básnířky Katariny Frostenson členky Švédské akademie. Manželé vedli známé kulturní centrum Fórum a také grantová podpora této soukromé instituce odhalila do očí bijící střet zájmů. Matildě Voss Gustavsson se podařilo přesvědčit oběti, aby promluvily. Jako v podobných případech se spisovatelky nebo umělkyně bály, že pokud Arnaulta obviní, nikdo jim neuvěří a budou mít zavřené dveře do kulturního světa. Reportážní kniha Klub představuje necenzurovaný portrét zákulisí švédského kulturního života, a především boje o moc a jejího zneužívání. Jedním z jejich projevů byl i Arnaultův pocit beztrestnosti při sexuálním násilí na ženách. Během čtení nás napadá – pokud se tohle stalo v rovnostářském Švédsku, jací kostlivci ve skříni čekají v jiných zemích?

Jak se nám kniha líbila? Přečtěte si podrobnou recenzi na našem blogu.
Číst víc
Naše katalogové číslo
1615437
Originální název
Klubben – en undersökning
Počet stran
296
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
110×180 mm
Hmotnost
270 g
ISBN
9788082033765
Rok vydání
2022
Edice
Prokletí reportéři
Jazyk
čeština
Překlad
Původ
Švédsko
Nakladatel
Absynt
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,8 / 5

14 hodnocení

11
3
0
0
0

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Prvá otázka, ktorá ma po prečítaní napadla bola - Ako je možné, že sa takýto škandál prehliadal toľko rokov? Čítať výpovede dotknutých žien bolo veľmi silné a hlavou mi išlo, prečo si neustále "pár vyvolených" myslí, že môžu všetko a nič sa im nestane.
Táto reportáž bola naozaj silná a autorka si zaslúži obdiv, že dokázala vierohodne a dokázateľne preukázať vinu páchateľa.

Číst víc

Čtenářské recenze

41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Ověřený zákazník
4.9.2023
Kniha, ktorá otvára oči
Nahlásiť Jean-Clauda Arnaulta ako sexuálneho násilníka mali hneď všetky ženy, na ktorých bolo páchané, lenže to neurobili kvôli strachu z vylúčenia z určitých kruhov a uzatvorenia brán do sveta úspechu. Alebo na to mali iné dôvody. Francúzsky fotograf a významná osobnosť švédskej kultúry, ktorý je manželom známej poetky a členky Švédskej akadémie Katariny Frostenson, s ktorou viedli známe kultúrne centrum Fórum, sa dopustil mnohých ohavností, pred ktorými si okolie zatváralo oči, i keď o tom vedelo. Vyberal si slabé ženy, možno naivné, ale ťažko ich súdiť, nech radšej nie sme v ich koži. Pocit hanby mnohým kázal mlčať, až raz prehovorili a škandál #MeToo bol na svete.
Sexuálne násilie je častokrát prehliadané a trpí ním veľa žien a určite aj mužov. Lenže mne sa chcelo grcať ešte z niečoho iného. Zo samotnej Katariny. Čo je to za ženu? Čo je to za človeka? Vedieť o všetkom, odvracať pohľad a ticho mlčať. Aká je vlastne jej psychika, nielen Jean-Claudova? Mňa až udivovalo, ako moc a postavenie môžu všetko. Ale asi by nemalo. U nás to je podobné, ale v ružovom. Moc, sláva a peniaze hýbu svetom. Ale netreba sa báť! Treba rozprávať a hlavne o ťažkých témach a pomáhať slabším. Práve to spravila autorka tejto knihy. Škandalózne odhalenie možno pomohlo niektorým obetiam a my len môžeme dúfať, že sa niečo také opakovať nebude. Ale tomu neverím.
Podľa mňa kniha otvára oči, ale celkový štýl písania mi celkom nesadol. Ide však opäť o šokujúce svedectvo, ktoré by ste si mali prečítať aj vy.
Číst víc
6
Ověřený zákazník
26.3.2023
Autorka této šokující investigativní absyntovky shromáždila materiály, rozhovory a výpovědi osmnácti žen, které se dostaly do hledáčku muže, který stojí u zrodu nebo zániku kohokoliv, kdo chce do kulturního prostředí švédské “dekadentní” společnosti proniknout. Arnaultovo avantgardní Forum je místo, kde se střetává kulturní smetánka, umělci nebo členi Švédské akademie a kde víceméně dochází i k nevybíravému obtěžování žen za přítomnosti ostatních, kteří nad chováním Arnaulta zavírají oči.
Je otázkou i pro naši společnost, co má být považováno za znásilnění. Domnívám se, že rovněž náš právní systém má v této oblasti mezery. Jak by jinak veřejnost posoudila to, když jsou ženy ochotné se s mužem, který je nějakým způsobem omezil na svobodě ochotny setkat znovu, důvěřovat mu a po druhé se splést a opět se stát obětmi? Princip něco za něco? Ale kde jsou hranice?

Více již v samotné absyntovce. Jako vždy.
Číst víc
16.1.2023
Výborné spracovanie témy
Kniha švédskej novinárky je výborne napísaná, bavili ma opisy novinárskej práce, práce redakcie na prípade, práce autorky so zdrojmi, rozhovory s preživšími a svedkami, postupné rozkrývanie celého škandálu, až po vykreslenie spoločenskej kultúry a postavenia a roly žien v nej, rodových stereotypov, elitárstva, nadradenosti, korupcie a rodinkárstva v kultúrnych kruhoch a victim blamingu. Číst víc
30.10.2022
Klub
Statisticky vzato zná většina z nás ve svém okolí alespoň jednu oběť sexuálního násilí. Téměř nikdo však nevěří, že se mezi jeho přáteli a známými vyskytuje sexuální násilník. Jestliže oběť znásilnění vnímáme jako osobu poznamenanou na celý život, pak i trest podle této logiky musí být věčný a pachatel se v našich očích mění v monstrum. Právě proto se domníváme, že člověk schopný dopustit se znásilnění nemůže mít nic společného s těmi, jež důvěrně známe, či dokonce máme rádi; představu násilníka tak klademe kamsi zcela mimo naše sociální vazby. V průběhu tohoto podzimu se však ukazuje, že takových násilníků je nespočet a že žijí přímo mezi námi."

Je až neskutočné, ako dlho sa takéto niečo prehliadalo... aj tu zjavne platilo, že pod lampou býva najväčšia tma...
Číst víc

Nakladatelství Absynt

Číst víc

„Několik z nich se zavrtělo na židlích. Možná to byl signál, že ho konečně začínají chápat. Na druhou stranu to ale úplně klidně mohly být hemoroidy. U státních zaměstnanců člověk nikdy pořádně neví, na čem je.“

Složka 64 - Jussi Adler-Olsen, 2013
Složka 64
Jussi Adler-Olsen