Němci

Jakuba Katalpa
Doupě - Jakuba Katalpa
Doupě - Jakuba Katalpa
Němci - Jakuba Katalpa

Spisovatelka a výtvarnice, narozená v Plzni. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. Románový debut Je hlína k snědku? byl v roce 2007 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku a Hořké moře získalo v roce 2009 nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Za román Němci získala v...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
6 hodin čtení
Nakladatel
Host, 2012

Další formáty

Kniha
od 246 Kč

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se...

Čti víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít.
Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu?
Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.

Jakuba Katalpa (vlastním jménem Tereza Jandová, nar. 1979) je spisovatelka a výtvarnice. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. Její románový debut Je hlína k snědku? byl v roce 2007 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku a Hořké moře získalo v roce 2009 nominaci na Cenu Jiřího Ortena.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha 2012, pevná vazba
Na skladě
-5 %
379 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha 2014, brožovaná vazba
Na skladě
-5 %
246 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

E-knihy a audioknihy

E-kniha 2012
PDF
EPUB
MOBI
199 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
4246 hodin čtení
Rok vydání
2012
Naše katalogové číslo
140281
Styl
filozofický, duchovní
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Host

Nejsem já to ostuda, že mou první knihou od Katalpy byl až Zuzanin dech? Jsem! Napravuju to tedy dočítáním jejích dřívějších knih a i když jsem měla v plánu původně číst jiné knihy, tenhle pěkný malý paperback od nakladatelství Host mě zlákal a slupla jsem tu knížku za víkend. Po literární stránce tedy kvalitou vítězí Zuzanin dech, ale kvůli samotnému příběhu bych doporučila víc Němce, protože jde o ne tak profláklou část historie, která mě osobně v tuhle chvíli zajímá víc, než druhá světová válka, které kolem nás bylo, přiznejme si, v poslední době v nové literatuře opravdu hodně, ačkoliv nijak nezpochybňuju, že jde o nesmírně důležité téma, které zkrátka je třeba si pořád připomínat. Na Němcích mě nejvíc zaujalo, že ukazují druhou světovou z pohledu těch, kterých se vlastně zásadně nedotkla — z pohledu občanů Říše, kteří nevěděli a vlastně ani vědět nechtěli, co se stalo s jejich židovskými známými, kteří se najednou vypařili. Zároveň taky kniha vypráví o tom, co se dělo pak; že poválečný “happyend” se nekonal v žádném lidském příběhu a že neštěstí svým způsobem pokračovalo dál, ale jinak. No, co si budem, je to poměrně nevlídná kniha, která vás štěstím zrovna nenaplní, ale jde o dobrý a kvalitní literární zážitek, který vřele doporučuju k přečtení.

Čti víc

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,4 / 5

12 hodnocení

7
3
2
0
0

4

Knihovnice, co radši vlastní knihy, než aby si je půjčovala.

Natálie Pecárová
25.7.2021
Tahle kniha mě míjela tolik let, až bych si měla ubrat čtenářské body za ignoranci. Věděla jsem, že existuje, ale nevěnovala jsem jí přílišnou pozornost, protože se zabývá obdobím lidských dějin, které je nesporně důležité, ale v literatuře dle mého názoru občas trochu zneužívané kvůli jeho nevyčerpatelné studnici lidského utrpení - druhou světovou válkou.
Jenže!
Je kniha o druhé světové a pak je Kniha o druhé světové... A Němci určitě patří do té druhé kategorie.

Lidské utrpení v ní najdeme, ale je vzdálené a odosobněné - a většinu času se netýká hlavních hrdinů. Ti totiž prožívají léta 1939 až 1945 z té druhé strany barikády, z pohledu říšských občanů, na které válka sice dopadá, ale působí dalece. A když se její realita náhodou přiblíží, je tak děsivá, že se raději zavírají oči a rozdávají rány pěstí. A to je na Němcích skvělé, neukazují osudy hrdinů ani padouchů, ale obyčejných lidí. Takových, které je možná těžké obdivovat, ale není těžké je pochopit... Protože strach je silným motivátorem, i když třeba jen k nečinnosti a žití života bez větších změn.
Čti víc
Ondrej
10.3.2021
Tema aj spracovanie
U nas nezvycajna tema vztahov a osudov ludi pred a pocas vojny v Nemecku a hlavne potom v protektorate. Pekne vykreslene postavy a putave citanie. Čti víc
Eliška Vodičková
17.12.2012
Názor zákazníka
krásná kniha,poutavý děj,skvělý jazyk Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Pospěšte, abyste přečetli nejlepší knihy. Není jich mnoho a může se státi, že váš život uplyne, než-li je přečtete. “

Henry David Thoreau