Natálie Pecárová

4

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
Právě čtu
O mně

Knihovnice, co radši vlastní knihy, než aby si je půjčovala.

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři

Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?

Založit si profil
Právě čtu
O mně

Knihovnice, co radši vlastní knihy, než aby si je půjčovala.

Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Zobrazit více

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
Zobrazit více

Moje aktivity

4
Natálie Pecárová

Natálie Pecárová Nepřečtená

01.09.2021 11:49

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

01.09.2021 11:48

Jedna z věd, pro kterou jsem měla vždycky slabost, je historie. Možná to je tím, že když se člověk oprostí od dat, má vlastně blízko k literatuře. V učebnicích dějepisu se odvíjejí jedny z nejsilnějších příběhů, co kdy byly napsány, a často z nich vycházejí ta nejdůležitější poučení, jaká máme jako lidstvo k dispozici...

Tahle knížka má k učebnici daleko (hlavně protože do nikoho necpe data data i ušima a taky protože jí ani nemá být). Je to sbírka příběhů z minulosti orámovaná otázkami, co nás čeká... A kapitola o pandemii vlastně působí tak trochu jako proroctví (kniha vyšla v originále v roce 2019). Když jsem si uvědomila, že na všechny otázky typu "Umíte si představit, že by děti nechodily půl roku do školy?" uměla v pohodě odpovědět ano, došlo mi, jak jednoduše se ze škatulky nereálného sc-fi dostaneme ke skutečnosti.
A to ta pandemická kapitola byla ještě dost čajíček!

Tahle knížka je psaná pro historický nadšence a hltače historických podcastů, jako jsem já. Pokud okamžitě zapomínáte všechna data událostí, ale jejich okolnosti si pamatujete i po deseti letech, a neskutečně vás baví takový to "co by, kdyby", tak je to čtení pro vás. Jestli jste dataři, tak si to přečtěte taky, to že já si nepamatuju jedno jediný zmíněný datum neznamená, že v tý knížce žádný nebylo...

Čti víc

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

08.08.2021 14:59

Leigh Bardugo to prostě umí. Její vypravěčský talent bych chtěla mít, protože zatím mi každá její kniha, kterou jsem vzala do ruky, ubíhala sama před očima, až byl najednou konec.
Griša je young adult fantasy, a tak k tomu taky přistupuju. Nečekala jsem mistrovské dílo s větami, co se mi budou nezapomenutelně vrývat do srdce. Šlo mi spíš o samotný příběh v hezky vystavěném světě - a přesně to jsem dostala. Navíc v moc hezkém kabátku.
Už teď vím, že Griša u mě nepřekoná Šest vran, protože nemá Kaze Brekkera a naopak má až moc silnou milostnou linku, na kterou si (s cynickou třicítkou na krku) úplně nepotrpím. Ale je to YA, čert to vem. Ta knížka prostě baví!

Čti víc

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

08.08.2021 14:51

Tohle je jeden z těch textů, ve kterém bych zvýraznila každou druhou větu, podtrhala stovky slov a po stranách si napsala desítky poznámek. Je to ten text, co pobaví, ale i rozesmutní, zahřeje u srdce, i ho chvilkově zmrazí, a který se hlavně krásně čte. Nejlépe pod chundelatou dekou s horkým čajem v ruce, protože Island.

Několik let v jedné vesnici na kraji světa. Několik osudů navzájem se prolínajících a do sebe zasahujících. Radosti i bolesti. Strach i odvaha. Život. Někdy obyčejný a někdy neuvěřitelně podivný...

Tahle knížka je prostě čtenářská radost!

Čti víc

4
Natálie Pecárová

Natálie Pecárová Nepřečtená

08.08.2021 14:44

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

30.07.2021 12:32

Stává se vám občas, že přečtete knihu, líbí se vám, ale vlastně si z ní moc neodnesete a po jejím dočtení zůstáváte tak zvláštně nedotknutí? To přesně se mi stalo u Kouzel rodu Thornů...

Na tuhle knížku jsem se těšila už jen kvůli tomu, že je o knihovnících. Kdo by nechtěl číst o svojí práci v alternativní realitě, kde na udržení knihy v regále potřebujete sem tam řetěz, sem tam celou mříž, a když se nedopatřením té knize něco stane, budete na ni pravděpodobně potřebovat meč, protože se vám před očima změní na něco ne úplně přátelského...
Kam se hrabe mezinárodní desetinné třídění!

A já si tu knižní alternativní realitu zamilovala. Jen mi přišlo, že toho světa bylo tak nějak málo a že té knížce by slušelo klidně dalších dvě stě stran. Po jejím dočtení mám totiž pořád pocit, že jsem tak v půlce příběhu a že mi ho část chybí...

Čti víc

4
Natálie Pecárová

Natálie Pecárová Nepřečtená

30.07.2021 12:27

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

30.07.2021 12:25

Tahle kniha je trochu recept na ekologickou depresi.
Už dlouho jsem nečetla něco, u čeho jsem si chtěla z frustrace a pociťované beznaděje vyrvat vlasy, tak jsem si to vynahradila v plné kráse u téhle knížky. Umím si představit, že mnohem hůř se cítili (nebo ještě cítí) vědci, kteří se od konce 70. let snažili přesvědčit svět, že globální oteplování nás dožene a bude z něj průšvih. Tahle knížka je jejich příbehem.

Je to taková krátká sonda do toho, jak jsme se dostali k dnešnímu stavu věcí a že téma oteplování planety bylo už od svého počátku horkým bramborem, který mají všichni tendence přehazovat na další generace.
Vážně je to recept na instantní ekodepku, na druhou stranu je to ale i takový utvrzení, že má smysl dělat i ty malý kroky... Sice nás z průšvihu nevyvedou, ale znamenají, že 40 let popularizace faktu, že se blíží apokalypsa, vedly aspoň k nějakýmu uvědomění.

Jak ztratit Zemi ukazuje věci bez příkras a tak, jak opravdu jsou, a její čtení trochu bolí. Jenže právě proto za to stojí. Budete se chtít zvednout z gauče a něco udělat...

Čti víc

4
Natálie Pecárová

Natálie Pecárová Nepřečtená

30.07.2021 12:19

4
4

Natálie Pecárová napsala recenzi

30.07.2021 12:18

Jestli máte náladu na klasickou fantasy s magií, draky, propracovaným světem a mapou na předsádce, ke které se budete moct během čtení obracet a odhalovat spolu s vypravěčem (v tomhle případě je jich teda víc) jeho nebo její cestu, tohle je vaše kniha.

Na osmi set stranách se budete vozit na hřbetech draků a odhalovat tajemství skryté v legendách. Budete bojovat na ochozech hradů a umírat hlady a žízní na strastiplné cestě za poznáním, dobrodružstvím, pomstou i touhou po spravedlivějším světe.

Já upřímně doufám, že i když se jedná o ukončený příběh, tak se autorka do tohohle světa jednou vrátí, protože by byla škoda ho opouštět. Mně se z něj rozhodně nechtělo a klidně bych zvládla dalších osm set stran!

Čti víc

„Vlastní univerzitou našeho života je sbírka knih.“

Thomas Carlyle