Babylon - R.F. Kuang, Host, 2024

Fotograf z Osvětimi
E-kniha

Svědectvi o zrůdnosti režimu

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl... Číst víc

4,4 7 hodnocení
Nakladatel
Brána, 2020
280 stran
4 hodiny čtení

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující... Číst víc

  • EPUB MOBI
  • Čeština

209 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Karin Lednická: Šikmý kostel: Třetí díl. Bílá vrána, 2024
Fotograf z Osvětimi - Luca Crippa, Maurizio Onnis, Brána, 2020
E-kniha
209 Kč

Více o eknize

Historická biografie na pomezí biografického románu vypráví osudy Wilhelma Brasse, který byl v létě 1940 internován v Osvětimi. Tam se mu podařilo přežívat díky tomu, že byl šikovný fotograf, a pro nacistickou mašinerii, libující si v přesné evidenci a dokumentaci, fotografoval vězně, ale i popravy a lékařské pokusy na lidech. Dohromady zhotovil přes 50.000 snímků. Kniha rekonstruuje pět let, které Wilhelm Brasse strávil ve vyhlazovacím táboře, a vychází z historických dokumentů a ze vzpomínek samotného autora, který zemřel v roce 2012 ve věku 94 let.
Číst víc

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

7 hodnocení

4
2
1
0
0

Jak se líbila e-kniha vám?

Čtenářské recenze

21.4.2020
Fotograf z Osvetimi
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Veľmi zaujímavá kniha na základe skutočnej udalosti. Veľmi ma potešilo, že fotograf sa dožil vysokého veku a spísal svoje memoáre. Vďaka fotografovaniu a svojej zručnosti pri fotení potrétov väzňov, ale i nacistov, mal možnosť prežiť Osvienčim.
Bohužiaľ, zážitky fotografa ho tak poznačili, že po návrate na slobodu, nebol schopný viac fotografovať.
Číst víc
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Ověřený zákazník
28.11.2019
Další kniha z Osvětimi podle skutečného příběhu. Sledujeme zde mladého Wilhelma Brasse, jehož otec byl Rakušan, ale Wilhelm se cítil být Polákem, díky své matce. Snažil se utéct,a by nebyl naverbován do wermachtu, ale byl zadržen. Jelikož nechtěl zradit Polsko - svou vlast - byl převezen do Osvětimi. Po pár měsících se dostal na místo fotografa a jeho úkolem bylo fotit nově příchozí zajatce pro bezchybnou německou evidenci. Jelikož se Němcům jeho práce zalíbila, přežíval v táboře a dostal se k focení třeba i hrůzných experimentů doktora Mengeleho.
Jako u dalších podobných knížek i tato popisuje všechny hrůzy koncentračního tábora. Při čtení můžeme být jen rádi, že ta doba je za námi. Kniha je doplněna fotografiemi, které ještě prohlubují sílu všeho utrpení.
Hvězdička dolů za to, že jsem se chvílemi trošku ztrácela v osobách a v některých německých výrazech. Ale jinak určitě zajímavý příběh, který stojí za přečtení.
Číst víc
Pavel Stránský
Neověřený nákup
16.7.2016
Kniha se četla velice dobře. Jazyk je jednoduchý a občas se setkáme s trochu krkolomnými německými výrazy.
Bylo opravdu zajímavé vidět život v táboře smrti z pohledu uvězněného fotografa. Čtenář si někdy ani pořádně neuvědomoval všechny ty hrůzy, které se tam děly. Protože ani hlavní postava, Wilhelm Brasse, si je uvědomovat nechtěl. Nemohl. Pokud chtěl žít dál a nezešílet. Avšak neotupil, neustále byl na pochybách. Trápily ho výčitky svědomí. Chce žít, proto dělá tuto práci. Bohužel, svým drobným přičiněním pomáhá této vražedné mašinérii.
Přiložené fotografie dávaly knize větší váhu. Nebyly to jen pouhé věty, které nám zprostředkovaly vědění o Brasseho životě v Auswitz, ale samotné fotografie, které zachycovaly opravdové lidské bytosti, které si prošly peklem. To osobně na mě mělo veliký emocionální dopad.
Na druhou stranu jsem čekal od knihy něco jiného. Samotný konec byl předvídatelný, chybělo napětí. Měl jsem pocit, že dílo nezachycuje to, co by mělo. Jako kdyby něco opomenula. Skutečnou podstatu tábora Osvětim.
Číst víc

„Nejlepší způsob, jak se zbavit nočních můr, je převyprávět je do záchodové mísy a pak spláchnout.“