Revoluční návod k překvapivému zdroji dobrého zdraví
Věděli jste, že ve svých střevech máte větší počet mikrobů, než kolik má vaše tělo buněk?
Justin Sonnenburg a Erica Sonnenburgová jsou průkopníky v nové a skutečně revoluční oblasti zkoumání lidského zdraví. Na Stanfordově univerzitě odhalují vztahy mezi lidským tělem a biliony organismů, které v něm sídlí a jež souhrnně nazýváme mikrobiota.
Mikroorganismy v našem střevě zásadně ovlivňují to, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má, a proč dochází k tak výraznému a záhadnému nárůstu nejznepokojivějších civilizačních chorob zahrnujících alergie, autismus, rakovinu i deprese. Ale tak to být nemusí.
Péče o naše střevní mikroby je možná jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které můžeme udělat pro své zdraví.
V knize se dozvíte:
Co je to mikrobiota a proč bychom se o ni měli zajímat
Proč dochází k nárůstu znepokojivých civilizačních chorob
Jak své mikroby správně vyživovat
Že spolu mozek a střevo živě komunikují
Jak může stav mikrobioty ovlivnit kvalitu našeho stáří
V knize Zdravá střeva nám autoři taky nabízejí své jídelníčky a recepty, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty.