Ahoj krásko - Ann Napolitano, Metafora, 2024
Akce
Audiokniha
Rybí krev - Jiří Hájíček, Radioservis, 2013
Audiokniha
Akce
Audiokniha
Rybí krev - Jiří Hájíček, Radioservis, 2013
Audiokniha

Rybí krev
Akce
Audiokniha

Audiokniha Rybí krev - opisuje silný příběh o ztrátě kořenů a marném boji proti jaderné elektrárně (marném bez ohledu na vládnoucí režim), ale také o rodinných vztazích,... Číst víc

4,4 7 hodnocení
Nakladatel
Radioservis, 2013
Interpret
Délka
5:14

Audiokniha Rybí krev - opisuje silný příběh o ztrátě kořenů a marném boji proti jaderné elektrárně (marném bez ohledu na vládnoucí režim), ale také o rodinných vztazích, rozvrácených a poškozených v nevlídných časech... Číst víc

  • MP3 ke stažení
  • Čeština

212 Kč

Ihned ke stažení
Další audioknižní vydání
Rybí krev - Jiří Hájíček, Dana Černá, Radioservis, 2013
MP3 na CD
Čeština, 2013
Skladem 1 ks

258 Kč

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Rybí krev - Jiří Hájíček, Radioservis, 2013
Audiokniha
212 Kč

Více o audioknize

Kniha roku
Magnesia Litera 2013
V Rybí krvi našel autor své velké téma. Českobudějovický rodák se s příběhy lidí, jejichž domovy musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín, setkával už od mládí. Z Purkarce, který částečně zatopila Vltava po výstavbě přehrady dodávající vodu pro Temelín, dokonce pocházel rod jeho maminky. Atmosféru umírajících vesnic mohl vidět na vlastní oči, faktografické podklady našel při zkoumání dobových materiálů, konkrétní příběhy slyšel od pamětníků, roztroušených po zániku svých domovů po panelových sídlištích. Napsal silný příběh o ztrátě kořenů a marném boji proti jaderné elektrárně (marném bez ohledu na vládnoucí režim), ale také o rodinných vztazích, rozvrácených a poškozených v nevlídných časech.

Hana se po letech strávených v cizině vrací domů, aby se setkala s několika důležitými lidmi svého mládí. Rodina, přátelé z dětství, staré lásky – tato setkání probouzejí vzpomínky, ale na všech jako by ležel stín, který se zvedne až na samém konci knihy. A nejde jen o stavbu elektrárny; vedle velkého dramatu zanikajících vesnic se tu odehrává i mnoho menších dramat soukromých, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti.

Autor tu opět dokázal, že dovede čtenáře upoutat od první do poslední stránky. Stejně jako ve svých předešlých knihách Zloději zelených koní nebo Selský baroko (Magnesia Litera za nejlepší prózu) píše o obyčejných lidech, které dobře zná, a sleduje jejich příběhy s pochopením a soucitem, tentokrát navíc suverénně rozkročen mezi dvě časové roviny. Kdo chce, může číst Rybí krev jako napínavou detektivku; kdo hledá venkovský román v nejlepším slova smyslu, nebude zklamán; kdo je zvědavý na reflexi velkých společenských změn na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století a jejich důsledků, v Rybí krvi ji najde. Zatím nejlepší román Jiřího Hájíčka právem získal ocenění Magnesia Litera 2013 jako Kniha roku. 
Číst víc
Délka
5:14
Naše katalogové číslo
255531
Styl
životopisný, psychologický, filozofický, duchovní, historický
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Radioservis
Pro koho
pro muže, pro ženy
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

7 hodnocení

4
2
1
0
0

Jak se líbila audiokniha vám?

Recenze od Martinusáků

Martinus.cz
Lucie Zelinková
zaměstnanec/zaměstnankyně
11. února 2016
Mimořádně silný román

Rybí krev je mimořádně silným románem, který se vrací k době socialismu a nastoluje téma, které tehdy bylo přecházeno mlčením. Výborná je Hájíčkova kombinace zmíněného silného tématu, silných událostí, s naprosto střízlivým, až sterilním, bezemocionálním stylem vyprávění. Celek ve čtenáři zanechá zážitek na zatraceně dlouho. Oceněno Magnésií Literou, a po právu.

Číst víc

Čtenářské recenze

21.5.2021
Silný príbeh o snahe zachrániť malé dedinky a ich "malých" obyvateľov pred veľký
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Hlavná časť románu sa odohráva v 80. a 90. rokoch minulého storočia, okolo roku 1989, časť o takmer 20 rokov neskôr. Hlavná hrdinka Hana vyrastá v malebnej juhočeskej dedinke v konzervatívnej rodine s prísnym otcom medzi priateľmi a ľuďmi s rovnakým osudom – všetci prídu o svoj domov, lebo ich dedinka musí byť vysídlená a zlikvidovaná kvôli výstavbe atómovej elektrárne Temelín. Keď je jasné, že snahy o záchranu rodnej hrudy sú márne a musia ustúpiť „veľkej veci“, uteká za novým životom do zahraničia. Po rokoch sa vracia domov, aby zacelila staré rany vo vzťahoch so svojimi blízkymi. Hájíček presvedčivo a veľmi citlivo vykresľuje jednotlivé postavy, vzťahy medzi nimi, mladých aj starších s ich radosťami, starosťami, ľudskou bezmocnosťou, krivdami a tajomstvami, a to až do špiku kostí, až sa človek pri čítaní cíti ako jeden z nich. Je to silný príbeh s realisticky podanou atmosférou a podľa mňa osloví najmä tých, ktorí si z tej doby aspoň niečo odžili na vlastnej koži. Nie je to žiadny akčák, skôr naopak, ide o pomaly až monotónne plynúci príbeh, avšak napodiv práve tak sa mi to zdalo v celom kontexte prirodzené, akoby všetko chcelo svoj čas. Je to kniha o veľkých udalostiach danej doby a o ich dopade na životy a osudy „malých“ obyčajných ľudí. Nemusí to sadnúť každému, ale ja za mňa výborné. Číst víc
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Ověřený zákazník
29.11.2020
Příběh Hany, která se vrací v roce 2008 do rodné vesnice, která musela ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Chce zde uzavřít staré záležitosti a bolesti a udělat si ve svém životě pořádek.

Tato kniha přináší téma, o kterém jsem zatím nikde nečetla a moc mě to zaujalo – téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohl stát Temelín. Sledujeme zde pocity lidí, kteří mají opustit svůj dům, ve kterém žili celý svůj život. Také to, jak je obec informovala, nebo spíše neinformovala a jejich boj s větrnými mlýny.

Zároveň se v knize dozvídáme o životě Hany. O její rodině, přátelích i láskách. Příběh, který mohl prožít každý z nás.

Moc se mi líbil vykreslený vtah lidí ke svým chalupám a chaloupkám a celkově život na vesnici. Toto téma je mi blízké, tak jsem si to moc užila.

Jednu hvězdičku strhávám za to, že v první polovině knihy mi přišel děj trošku rozvleklý, některé situace se tam na můj vkus moc často opakovaly. Ale jinak kniha jako celek je super a opravdu ji doporučuji k přečtení. Dozvíme se v ní o naší celkem nedávné minulosti a to opravdu zajímavě a čtivě.
Číst víc
Katarína Caletková
Ověřený nákup
3.8.2019
Super
Výborne napísaná dedinská próza 80. a 90. rokov 20. storočia. Príbeh Hany, ktorá sa v spomienkach vracia do rodného kraja. Spomína na staré priateľstvá,krivdy ,na dobré aj zlé vzťahy v rodine. Páčil sa mi opis ľudských osudov,bezmocnosť ľudí proti vtedajšiemu systému. Naozaj dobré čítanie. Číst víc

„Jejich životy jsou součástí mého příběhu a jiných příběhů, které se pod slunečnou oblohou vsouvají do jediného příběhu lidského života.“

Peníze od Hitlera - Radka Denemarková, 2021
Peníze od Hitlera
Radka Denemarková