Líbí se ti můj profil a chtěl by si mít podobný i ty?
Založit si profilO mně
Jsem knihomol z Plzně, doma mám velké množství knížek, něco přes 1300 a již několik let let mám i svůj knižní blog, kam píšu recenze a na svůj instagram také dávám knižní fotografie toho, co aktuálně čtu... Rád dostávám tipy na knížky a rád se seznamuji. Nebojte se mi tedy napsat... :)
V poslední době také čtu hodně v angličtině především v žánru MM romancí a rád komunikuji přímo s autory, pokud se nabízí ta možnost.
Oblíbené literární žánry
Oblíbení autoři
Moje srdcovky
Moje čtenářské kolekce
Moje aktivity
Ali Hazelwood se v posledním roce stala u nás hvězdou knižních romcomů, tedy romantických komedií, když jí v nakladatelství Ikar vyšla Hypotéza lásky a Hlava plná lásky. Na tyto knihy však letos navázala svou první YA romantickou komedií Šach a mat. Ta se podobně jako její dvě předchozí knihy odehrává v netradičním prostředí, namísto vědeckého prostředí se ale nyní dostáváme mezi šachisty. Hlavní hrdinka Mallory Greenleafová kdysi šachy hrála, ale pak přestala. Vše se změnilo, když se jednoho dne nechá přemluvit od své nejlepší kamarádky Easton, aby hrála s jejím týmem na jednom charitativním turnaji. A co se nestane, Mallory porazí současného mistra světa Nolana Sawyera. A tím začíná série zajímavých setkání, her i celých turnajů. Mallory čeká studium šachů v šachovém klubu Zugzwang a jisté je i to, že s Nolanem Sawyerem se neviděla naposledy. Více však již najdete v knize samotné.
Knihu kvůli svému žánrovému zařazení mezi YA nevydalo nakladatelství Ikar (jako tomu bylo u prvních dvou knih Ali Hazelwood), ale nakladatelství YOLI. I když bych částečně inklinoval možná spíše k zařazení do NA (new adult), protože se v knize o sexu baví (někdy i otevřeně) a také samotná Mallory věkově spadá již do této vyšší kategorie, jelikož jí je 18 let. Autorce však bude patřit celý rok 2024, protože tohle není jediná kniha, které se od ní v češtině dočkáme. V nakladatelství Laser vyjde na podzim fantasy Nevěsta a v létě Ikar vydá třetí dospělý romcom s názvem Teorie lásky. Překlad svěřilo nakladatelství Janě Jašové, která je v tomto oboru velice zkušená a na překladu nebylo nic, co bych mohl vytknout. Naopak český překlad podle mě jen podpořil samotnou čtivost a knížka mě tak velice bavila. Všudypřítomný humor a drzost hlavní hrdinky byly velice osvěžující prvky a stránky pod prsty utíkaly samy.
Knihu je potřeba pochválit také po technické stránce. Obálku použilo nakladatelství YOLI orginální s ilustrací lilithsaur a designem od Vikki Chu. Mimo to ale má české vydání nádhernou růžovou ořízku s černými a bílými šachovými figurkami, které doplňují srdíčka, prostě vše, co také v knize samotné najdete. Ačkoliv patřím mezi fanoušky šachů a v dětství jsem je rád hrál, trochu jsem se bál, jestli mě bude běžná romantika bavit a jak si čtení užiju. O to více jsem byl překvapený, když jsem se do knihy začetl a pokaždé se na další stránky těšil víc a víc. Právě proto hodnotím plných 5* a 100 %, protože prostě nemám, co bych Šachu a matu vytknul, i kdybych chtěl sebevíc. Ani překlepy nebo chyby v knize nebyly, resp. za celých téměř 400 stran by bohatě stačily prsty jedné ruky a to už vypovídá něco o kvalitě, kterou nakladatelství YOLI knize věnovalo. S klidným srdcem ji tak mohu doporučit všem, kteří hledají nenáročné oddechové čtení.
Královské MM romance tady byly asi i v minulosti, alespoň tu a tam něco, ale největší boom odstatrovala populární Červená, bílá a královsky modrá. A jednou z novějších královských MM romancí je Překvapivý následník od Jax Calder. Vypráví příběh Calluma, Američana, jehož otec byl jedním ze synů britské královny. Callum byl až v druhé desítce pořadí na následnictví, ale ze dne na den se vlivem kriminální činnosti ostatních následníků dostane na místo první. A do toho ještě vstoupí britský premiér Oliver Hartwell. Jakmile se Callum a Oliver potkají, začne to mezi nimi jiskřit. Vykřesají z toho i něco víc?
Srovnání se zmiňovanou Červenou, bílou a královsky modrou je na místě, ale rozhodně se nejedná o lacinou kopírku. Jax Calder zde pouze velice zdatně a šikovně aplikovala prvky, které obecně fungují vyměňování si SMS zpráv, hledání možných okamžiků na setkání mezi milenci, konflikt mezi americkým a britským stylem a hrozící únik do veřejné sféry nebo neustálé přemýšlení o tom, jak by takový vztah (ne)mohl v praxi fungovat. Alžběta Kalinová si kreativně poradila i s některými překladatelskými oříšky, ať už se jedná o jazykové hříčky nebo o rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou. Kniha se četla jedním dechem a na konci si jen přejete, aby ta kniha ještě nekončila. Pár drobných vad na kráse by se tu ale našlo, jedná se však o drobnosti chybějící uvozovky nebo jiné drobné korekturské chybičky a pak občas trochu zmateční zarovnání vyměňovaných SMS zpráv, takže se párkrát hůře orientovalo, kdo píše kterou zprávu. Krásné byly u každé kapitoly také obrázky pro každého z vypravěčů Calluma i Olivera -, ale v jednom případě se to pomíchalo a u Callumovy kapitoly zůstal Oliverův kufřík namísto Callumovy korunky.
Jax Calder v této sérii vydala ještě další dvě knihy. První z nich s Překvapivým následníkem nijak nesouvisí, ale ta zatím poslední vypráví příběh nevlastního bratra prince Calluma prince Nicholase. Opět se tak vrátíme do stejného univerza. Zatím však nevíme, jestli nakladatelství Fragment má v plánu vydat i tyto dvě navazující knihy. Pokud o ně stojíte, rozhodně nic nezkazíte tím, když to dáte do Fragmentu vědět, aby poznali, jaký zájem o tuto sérii je.
Nejnovější kniha od české autorky Lenky Hnátové nese název Vynucených 7 dní a sleduje příběh dospívajícího Rikiho a jeho bývalého švagra Marka. Jak tohle dopadne?
Příběh je v podstatě jednoduchý. Mladý, téměř 17letý, Riki se jednoho dne zjeví u dveří svého bývalého švagra Marka a tvrdí mu, že ho miluje a chce s ním žít jako jeho partner. Jenže Marek je heterosexuál a nevěří, že se na tom dá něco změnit. Riki je však odlišného názoru a tak má celý týden na to přesvědčit Marka o opaku a o tom, jak je dobré, když se o něj stará někdo, kdo ho miluje. Nic víc, nic míň. Ale to všechno vám kniha Vynucených 7 dní nabízí.
Lenka Hnátová svou nejnovější LGBT knihu rozdělila do kapitol podle jednotlivých dní a ty pak na několik dalších podkapitol. Během knihy je vidět vývoj v chování Marka, který si postupně přestává být tak skálopevně jistý svým přesvědčením. Riki naopak neustává a je si stále jistý tím, že se mu i přes jisté peripetie podaří Marka získat. Čtení Vynucených 7 dní rozhodně není nuda, ale zároveň je to lehké oddechové čtení, ideální pro chvíle odpočinku, třeba na léto k vodě. Ačkoliv se jedná o MM romanci, tak v knize nenajdeme dlouhé explicitní popisy erotických scén, protože kniha se zaměřuje spíš na vývoj postav a na jejich emoce, než na tuto naturalistickou stránku. I vzhledem k Rikiho věku to dává docela smysl. Občas se ale některé motivy opakují, což mi někdy vadilo, že se zas a znova vracelo něco, co bylo zmíněno o pár kapitol dříve.
Kniha je propracovaná po grafické stránce všude jsou bubliny, což je přezdívka, kterou dal Marek Rikimu. Zároveň jsou velice zajímavě černou barvou odlišeny pasáže v knize, které jsou vzpomínkami na minulost. Když jsme u grafické stránky, tak se ve stejném duchu nese i záložka, placky a také velký hrnek na kafe či čaj, všechny tyhle dárkové předměty jsou k dispozici na eshopu nakladatelství Canc, které Vynucených 7 dní vydalo. Co už je o poznání slabší a za mě možná nejslabším článkem celé knihy, je obálka od Theresy Black. Možná jsem jen zmlsaný některými jinými českými obálkami, možná je to tím, že si až příliš rozšiřuji obzory anglickými knihami. Sečteno podtrženo, znám prostě hezčí obálky a jelikož jsem impulzivní čtenář, který dá na první pohled, jen podle obálky by mě asi kniha neoslovila. Ale oslovilo mě téma věkového rozdílu a byl jsem zvědavý, jak si s ním poradí v žánru LGBT romance česká autorka Lenka Hnátová, se kterou se známe osobně.