Dobrý život - Tomáš Hajzler
Dobrý život
589 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Dobrý život

ve stínu konzumní společnosti

Nakladatel
PeopleComm, 2021

O čem kniha je? O tom, jak žít život, který si chcete na smrtelné posteli zopakovat. To, jak takový život žít, popsal v naší tradici Aristoteles, který hovořil o tzv. "dobrém životě". To, jak radostný a plný život žijeme ovlivňuje rodina, škola, práce...

Číst víc

O čem kniha je? O tom, jak žít život, který si chcete na smrtelné posteli zopakovat. To, jak takový život žít, popsal v naší tradici Aristoteles, který hovořil o tzv. "dobrém životě". To, jak radostný a plný život žijeme ovlivňuje rodina, škola, práce...

Číst víc
589 Kč
Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

O čem kniha je? O tom, jak žít život, který si chcete na smrtelné posteli zopakovat. To, jak takový život žít, popsal v naší tradici Aristoteles, který hovořil o tzv. "dobrém životě". To, jak radostný a plný život žijeme ovlivňuje rodina, škola, práce, kultura naší společnosti a stav planety. Tato kniha mapuje skryté stránky těchto pěti základních ekosystémů moderní konzumní společnosti a zamýšlí se nad tím, zda a jak je dnes možné dobrý (místně ukotvený, na smysluplné práci a blízkých vztazích postavený) život žít.

Osobnost člověka i lidské společnosti se skládá ze dvou složek - z tzv. persony a stínu. Persona je zidealizovaný obraz sebe sama - to, jak se prezentujeme ostatním. Stín jsou potlačené, skrývané vlastnosti. Průměrný obyvatel západního města je dnes cílem 5 - 10 tisíc reklamních sdělení denně s cílem prezentovat personu konzumní společnosti. Tu tedy intimně známe. Informace o stínech se k nám však prakticky nedostanou. Dozvědět se i o nich, zvědomit si to "neviditelné" znamená, že víme, co funguje, co je třeba změnit a co je lepší raději "zbořit" a vybudovat znovu. Vzhledem k několika krizím, které se na nás valí najednou, je právě pochopení kompletního fungování našeho systému tím nejdůležitěším, co potřebujeme udělat proto, abychom se dokázali správně postavit výzvám, které nás čekají.

V knize se dozvíte:
 • co je radost a co radovánky
 • jakých deset příběhů utváří náš pohled na svět
 • jak funguje dnešní rodina - tj. místo, kde se učíme tomu, jak žít, pracovat, fungovat s ostatními
 • jak funguje dnešní škola - jako místo, které nás přirpavuje na svět práce ve 20.století (místo, aby nás připravovalo na život ve století 21tém)
 • jak (opravdu) funguje dnešní firma, jaká je historie korporace
 • jak vznikají peníze a jakou roli hrají v našich životech
 • jak fungují nadnárodní technologické korporace jako google, facebook a další
 • detailně, v jakém stavu je planeta a co je třeba udělat pro zvrácení nebezpečí, které nám hrozí
P.S.: Od Tomáše Hajzlera si přečtěte Třináct tisíc dní, což je 146 krátkých příběhů o dobrém životě z celého světa.
Číst víc

Recenze, kritiky

Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
640
Vazba
šitá vazba
Rozměr
167×235 mm
Hmotnost
1025 g
ISBN
9788087917565
Rok vydání
2021
Naše katalogové číslo
763803
Téma
cesta ke štěstí
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
PeopleComm

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

9 hodnocení

9
0
0
0
0

Jaroslav Podloucký
13.12.2021
Kniha se mně moc líbila. Obdivuji kolik informací autor shromáždil, jak poctivě přiložil odkazy na zdroje, a hlavně, jak nad vším přemýšlel a hledal závěry a řešení. O mnoha problémech dobrého života jsem už dříve přemýšlel, ale Tomáš Hajzler mně pomohl jim porozumět. Pro mne je to kniha roku, doufám, že se i v nějakých anketách objeví. Četl jsem několik knih od autora, ale tato je nejlepší. Číst víc
Zuzana
15.7.2021
Kniha, ktorú musíte mať
A to nie je len klišé. Ak by som si zo všetkých kníh, ktoré som doteraz prečítala, mala ponechať len jednu, vybrala by som si túto. Je tam všetko, čo som si doteraz myslela o "nenormálnom" smerovaní spoločnosti a konečne to niekto vyslovil nahlas.
Tomáš všetky informácie úžasne prepája do jedného veľkého kompaktného celku: kniha je ako biblia pre ľudí, ktorí chcú žiť v súlade s vnútorným biorytmom, hodnotami a limitmi planéty. Pozýva k aktívnemu komunitnému životu, kriticky nazerá na súčasný vzdelávací systém, hovorí o slobode v práci: všetky tak potrebné témy, ktoré v bežných médiách nenájdete. A ešte oveľa viac.. Tomáš je aj vtipný a sebareflexívny. Toto nie je motivačná literatúra, akej sú plné police v kníhkupectve. Kniha je plná výživných citácií, práca so zdrojmi je unikátna, až by som povedala vedecká. Zároveň autora obdivujem, že v niektorých detailoch (napr. o developerských projektoch) píše tak otvorene, bez cenzúry. Konečne sa našiel niekto, kto má "gule" povedať to nahlas.
O tejto knihe básnim všetkým kamarátkam, že je to kniha, ktorá im zmení (alebo skôr ukotví) myslenie i život. Odvtedy, čo som knihu prečítala, sledujem aj Tomášov blog, videá a prihlásila som sa aj do odoberania newslettru.
Ak vás zaujímajú témy ako ako komunitný život, ekológia, vzdelávanie, udržateľný rozvoj (či skôr ekonomika nerastu), lokalizácia života (ako opozitum globalizácie), táto kniha je ako stvorená pre vás.
Tomášovi vyslovujem na diaľku veľké "dakujem" a pevne dúfam, že vo svojej práci bude ďalej pokračovať. Jeho kniha má potenciál naštartovať tak potrebné zmeny v myslení i konaní. ĎAKUJEM!
Číst víc
Michal V.
7.7.2021
Jako recenzi na tuto knihu bych s dovolením sdílel svůj email který jsem mu po přečtení napsal.

Ahoj Tomáši,


před nedávnem jsem dočetl tvou knihu "Dobrý život ve stínu konzumní společnosti". Už v průběhu čtení jsem si říkal že ti budu muset napsat a poděkovat ti za ni.


Tolik skvělých a důležitých informací pohromadě, vše důkladně ozdrojované to se jen tak nevidí. Neuběhl týden abych přítelkyni neinformoval o tom, jak je to skvělá kniha kterou by si měli snad všichni přečíst, a alespoň něco si z ní vzít.


Neumím si ani představit kolik práce ti to všechno muselo dát. Tak alespoň takhle přes email, ti chci sklonit poklonu a poděkovat ti že sis dal tu práci. Spousta informací které jsem se z ní dozvěděl, hlavně teda o nástupu "doby komerční", vzestupu PR a jejich intrik na zákazníka, včetně kapitole o penězích mi navíc krásně korelují s další literaturou kterou čtu a lépe se v dané problematice orientuju.


Při čtení kapitoly, kde si popisoval tvé zkušenosti s Avestus Real Estate, jsem si místy musel dělat krátké pauzy. :)
Do čtení jsem se tak zabral, že jsem cítil vyčerpání z toho kolik si musel absolvovat hovorů a debat kde se člověk nesetká s pochopením a snahou řešit nějaký problém, ba naopak slyší jen výmluvy nebo obligátní "to bohužel není možné" atd atd ... Ještě teďka když si na to vzpomenu tak mě to vysiluje.


Máš můj obdiv! Ačkoliv vím že většina dětí se na své rodiče kouká trochu jinou optikou, při dočtení další z tvých knih, si říkám že na tebe musí být tvé holky moc pyšné. Jak se dokážeš poprat s nástrahami dnešního leckdy "absurdního" světa, a hlavně se i něčemu dopracovat a nevzdat to. A hlavně sepsáním tak kvalitních a moudrých knih, které poukazují na to, jak relativně málo stačí a začne se nám tady všem hned o něco lépe žít.


Mohl bych napsat snad ke každé kapitole něco, ale tím tě nebudu otravovat. Chtěl jsem ti tímhle emailem jen poděkovat, a říct že si odvedl sakra velký kus dobré práce!
Číst víc
Zdeňka
25.6.2021
Kniha je unikátní svou vůní, vazbou, obsahem a aktuálností. Kniha se čte pomalu, protože obsahuje velké myšlenky, které je potřeba pomalu zpracovávat. Tato kniha rozhodně nezůstane zaprášená v knihovničce, ale bude putovat z ruky do ruky novým čtenářům v mém okolí. Je potřeba tuto knihu šířit dál...
Pane Hajzlere, klobouk dolů.
Číst víc
Vítek Novotný
31.5.2021
"První potřebou vedoucí ke změně je uvědomit si, že je něco špatně. Jedině tak můžeme započít pokusy o nápravu." A právě Tomášova kniha otevírá oči. Jako jednu z nejzásadnějších kapitol vnímám tu o fungování korporací a jejich vlivu na vývoji společnosti. V knize je spousty zajímavých informací a propojení, po jejichž přečtení mi zapadl nejeden díl skládačky dnešního fungování světa. Není to vždy příjemné čtení a kolikrát jsem si v hlavě říkal, jak je možné, že to došlo až sem. Nicméně jsme vděčný, že někdo upozorňuje na tu spoustu věcí, které už bohužel často bereme jako normální, ale které nám všem ve výsledku velmi škodí. Beru to jako zdvižený prst, nechci totiž litovat toho, že jsem vyměnil čas strávený děláním užitečných věcí, rozvíjením blízkých vztahů a vytvářením prostoru, kde se mi dobře žije za honbu za penězi, mocí, slávou atd. Na tuto knihu se pravděpodobně nebude prášit v knihovně, ale budete se k ní často vracet a připomínat si její myšlenky. Velice si vážím také Tomáše, který není kazatelem, jež by pil víno, ale naopak se snaží jít příkladem. Knihu doporučuji všude, kudy chodím a snad přispěje k tomu, aby se více lidí zamyslelo nad svými životy a jestli směr, kterým jdeme, je ten správný. Díky. Číst víc
Zuzana Bubelová
5.5.2021
Dobrý den Tome,
email pro Vás jsem rozepsala a následně smazala několikrát. Jsem ročník 77 a tak i já cítím následky dětství v komunismu doposud :-). Vždy jsem si nakonec řekla, že je psát zbytečné, těch ohlasů a superlativů co Vám jistě chodí, proč číst další. Viděla jsem i rozhovor s Danem (PDČ), kde jste zmiňoval jak momentálně "tlačíte kamión". Máte toho jistě hodně, tak proč Vás okrádat o čas. Včera jste na FB uvedl, že ohlasy stále vítáte. Nu tak se přidám. Vaši knihu jsem přečetla docela rychle, o to déle jsem ji "rozdýchávala". Je prostě skvělá!! Těch 640 stran je skoro i málo, co všechno jste musel pročíst, nastudovat a zažít. Je v ní tolik knih, že četba této jediné vlastně šetří čas. A já jsem docela čtenář. Během čtení jsem prožila několik "docvaknutí". Spoustu věcí v dnešním světě mi "nehrálo", zdálo se divných až podezřelých, mnohokrát jsem kroutila hlavou, ale protože okolím jsem vždy byla vnímána jako "jiná", domnívala jsem se, že to tak prostě vidím asi jen já. Souzním s mnoha názory např. Jaroslava Duška, ale i ten je mnohými vnímám jako takový podivín. Ve Vaší knize mě nejvíce nadchly kapitoly 3, 4 a 5. Výchova, rodina, škola. Děti mám tři. První dva syny jsem jistě i já zkraje vedla špatně (samozřejmě v dobré víře), ale věřím, že právě díky mé snaze přečíst, poslechnout, dovědět se, jsem svůj přístup časem v mnohém zlepšila.
Od kapitoly 6 Vaší knihy už to šlo se mnou z kopce. Přístup k dětem mohu ovlivnit, ale ten zbytek ? Bylo mi fakt smutno, špatně jsem spala. Doufala jsme ve šťastný konec, ten tam ale není. No není to pohádka, že? Na knihu si vzpomenu vlastně každý den, pořád přemýšlím jak to uchopit, co udělat, aby to mělo smysl, přineslo to PODSTATNOU změnu. Včera jsem poslouchala Váš rozhovor s Petrem Ludwigem a odnesla si dvě věci. Je důležité být tím kolibříkem (historie to ostatně dokazuje) a vytvořit spojení lidí (tak jak o tom mluvil Petr), kteří smýšlejí podobně. Lidí, kteří chtějí něco udělat.
Tome, svou knihou jste řekl lidem jak to je. Odvedl jste obrovskou práci, může to vypadat, že Vy máte "hotovo". Ale mnoho čtenářů bude chtít vědět, co bude dál. Přes různé úsměvné komentáře vím, že lidí, kteří chtějí změnu je stále víc. Vy máte velký dosah, těším se, že ho využijete. Třeba v tom zmiňovaném druhém díle knihy. Udělejte to spojení. Nevím proč mě napadají slova Rudolfa Hrušínského z filmu Vesnička má středisková: "Jsi jediný kdo s tím může něco udělat. A když jsi jediný, tak prostě musíš." Ale to jen tak pro pobavení. Je nás určitě mnoho a mnoho. Např. moji ruku, nohu i hlavu máte k dispozici:-).

Moc Vás zdravím, přeji vše dobré, budu se těšit.
Zuzka
Číst víc
Branislav
15.4.2021
Dobrý život, ve stínu konzumní společnosti.
Konečne je na trhu kniha, ktorá skutočne pomenováva veci pravým menom, také aké sú. Naozaj žijeme, život v konzumnej spoločnosti a kniha mnohým otvorí oči, aby videli, že tento život nie je ten, ktorý žijeme v pravde, ale v klamstve, kde klameme mnohí sami seba. Určite knihu vrelo odporúčam, všetkým tým, ktorí sa zamýšľajú nad zmyslom života. Kniha ukáže človeku, čo nevidíme resp. o čom všetci dobre vieme len pred tým zatvárame oči. Človeku čo nie je ľahostajný osud planéty ako aj osud ľudí celej spoločnosti určite odpovie na otázky ako ďalej a zistí, že dobrý život sa dá žiť aj v konzumnej spoločnosti. Číst víc
Ondřej Beneš
27.3.2021
Ahoj Tome, protože už tvoje výstupy sleduji pět let, mnohé věci psané v této knize jsem už pochytil před napsáním knihy. Tady je ale vše podstatné systematicky seřazené na jednom místě. Nejvice mě zaujala kapitola věnující se historii korporací. Budu sdílet a doporučovat. Číst víc
Petr Kročil
23.3.2021
Nedovedu popsat s jakým nadšením jsem knihu a jednotlivé kapitoly četl. Je to úžasné a komplexní dílo s řadou příkladů z celého světa. Kniha dobře a srozumitelně vysvětluje důležitá témata v dnešní společnosti: rodina, výchova a vzdělávání dětí, vztahy, budování komunit, soběstačnost, podpora místních živnostníků, minimalizace odpadů a zachování přírody. Témata jsou doplněná i o vlastní zkušenosti autora. Je zde uvedena řada silných příběhů, které mohou být inspirací ale i návodem, jak žít dobrý život. Vřele doporučuji. Číst víc
Jaroslav
18.3.2021
Hodnotím knihu velmi kladně, nejlepší naučná kniha, jakou jsem četl. Zaujala mne celá, nejvíce nadějný pozitivní závěr – Co dělat v našich základních životních rolích. Kniha mi otevřela oči v mnoha směrech. Dle mého názoru je to velmi kvalitní návod, jak začít řešit současnou neudržitelně rozdělenou společnost a také klimatickou změnu. Přeji si, aby si knihu přečetlo co nejvíce lidí, a opravdu jsme začali měnit naše chování a fungování společnosti. Číst víc

Číst víc

„Být odvážný neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.“

Koralina - Neil Gaiman
Koralina
Neil Gaiman