
Praha NOIR
Audiokniha Praha NOIR - 14 povídek předních českých spisovatelů v podání 14 výtečných českých herců Číst víc
- MP3 ke stažení
- Čeština
299 Kč
Potřebujete poradit knihu?
Zeptejte se online knihkupce!
Audiokniha Praha NOIR - 14 povídek předních českých spisovatelů v podání 14 výtečných českých herců Číst víc
Zeptejte se online knihkupce!
Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!
Český spisovatel je známý především svými humoristickými romány a povídkami. Vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě UK. Po studiích vystřídal mnoho různých zaměstnání - pracoval například jako noční hlídač, metodik kulturního domu atd.), v současnosti vyučuje tvůrčí psaní na Literární akademii. První povídky v časopisech začaly Šabachovi vycházet v 70. letech. Pro něj typickou uměleckou formou se však záhy stala novela, často podávaná jako sled dílčích příběhů. Texty těchto novel často vychází z anekdoty či nějakého hospodského vypravování. Šabachovo dílo dále charakterizuje výrazná autobiografičnost. Společenskou a politickou situaci 50. let znázorňuje v knihách Jak potopit Austrálii (1986), Hovno hoří (1994) a Babičky (1998). Přechod k vážnějšímu tématu a celistvější podobě příběhu přichází v díle Zvláštní problém Františka S. (1996). Šabachova díla už se dočkala několika adaptací, k těm nejzdařilejším a nejpopulárnějším patří Hřebejkovy filmy Šakalí léta a Pelíčky a Trojanův snímek Občanský průkaz.
Vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně, v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), v roce 2008 vydala beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták. Za román Vyhnání Gerty Schnirch získala cenu Knižního klubu (cena čtenářů), udělovanou v rámci ceny Magnesia Litera 2010, a zároveň byla nominovaná na cenu Magnesia Litera 2010 za prózu, na Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Jiřího Ortena. Román Žítkovské bohyně (2012) patří mezi nejúspěšnější tituly českého knižního trhu, dodnes se prodalo více než 90 000 výtisků. Filmová práva koupila společnost Bionaut a v koprodukci připravuje celovečerní film a televizní seriál. Nebývalý úspěch má i divadelní hra podle románu, která bývá beznadějně vyprodaná.
Jedna z nejvýznamnějších současných českých spisovatelek a laureátka Magnesie Litery a Ceny Jiřího Ortena. Petra Soukupová vystudovala na pražské FAMU obory scénáristika a dramaturgie. Působila jako scenáristka v sitcomu Comeback, od roku 2011 pracuje jako dramaturgyně seriálu Ulice. Soukupové vyšlo několik románů, z nichž převažují niterné psychologické příběhy (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem). Soukupová také napsala populární knihu pro děti Bertík a čmuchadlo. Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko, která pak byla zařazena do knihy Zmizet, získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku. Román Pod sněhem se od svého vydání v březnu 2015 držel na předních pozicích celostátního žebříčku prodeje knih nepřetržitě po několik týdnů. Knihy Petry Soukupové už byly přeloženy do šesti zemí, konkrétně do Slovinska, Polska, Bulharska, Chorvatska, Itálie a Bosny a Hercegoviny. Petra Soukupová žije v Praze se svou dcerou Marlou.
„Několik z nich se zavrtělo na židlích. Možná to byl signál, že ho konečně začínají chápat. Na druhou stranu to ale úplně klidně mohly být hemoroidy. U státních zaměstnanců člověk nikdy pořádně neví, na čem je.“