Uvnitř mé hlavy - Francesca Zappia
Uvnitř mé hlavy
256 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
256 Kč

Běžná cena Běžně 269 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Alex je „divná“, alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má Alex u sebe taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou? Proč by zrovna on měl mít o její společnost zájem...?
Hořkosladký debutový román o síle opravdového přátelství a lásky, při kterém se budete smát. Pro fanoušky Rainbow Rowellové!
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Made You Up
Počet stran
3685 hodin čtení
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
130×210 mm
Hmotnost
325 g
ISBN
9788075490414
Rok vydání
2016
Věkové doporučení
14-18
Naše katalogové číslo
240216
Styl
romantický
Jazyk
čeština
Nakladatel
YOLi CZ
Kategorizace

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,8 / 5

11 hodnocení

9
2
0
0
0

Niki
20.5.2019
Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla!! Doporučuju všem , já nejsem uplně vášnivý čtenář knihu obvykle čtu opravdu dlouho. Tato kniha mě, ale tak vtáhla, že sem jí četla všude, na zastávce, ve škole v autobuse. Prostě všude, už se moc těším až vydají Eliza and her monsters v češtině..!!! ? Čti víc
Tereza Dvořáková
3.8.2016
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Hlavní postavou a zároveň i vypravěčkou knihy je Alexandra Ridgemontová, která už odmalička trpí schizofrenií a paranoiou. Alex má určité své návyky, rituály a proto prohledává své okolí, kontroluje, zda nemá v jídle jed nebo štěnici - věří, že ji pronásledují komunisté. Kvůli halucinacím a bludům si nikdy nemůže být ničím stoprocentně jistá. Její nemoc převrací určité skutečnosti naruby a hrdinka nedokáže vždy odhadnout, co je pouhým klamem.

Alex po jednom incidentu nastupuje na novou střední školu a snaží se skrýt před světem svoji duševní poruchu. Ale jde to opravdu těžce, když cestou do školy vídáte například fénixe. Alex má svoji pomůcku a tou je fotoaparát. Fotí, kudy chodí a bludy většinou na fotkách zmizí a to opravdové zůstane.

Každý den se musí Alex sama sebe ptát – Je to skutečné nebo je to jen v mé hlavě? Žila v domnění, že její kamarád z dětství byl jen její halucinací, ale pak ho potká v nové škole. A teď si není jistá, čemu má vlastně věřit.

„Nic už nebylo chutné, příjemné nebo hezké. Nevěděla jsem, jestli je to mnou nebo těmi novými léky. Z jídla se mi chtělo zvracet, pokrývky i šaty škrábaly a kroutily se, všechna světla mě oslepovala. Svět zešedivěl.“

I když kniha Uvnitř mé hlavy zpracovává závažné téma schizofrenie, tak autorka tenhle příběh nadlehčila - pomocí humoru, který postupně dávkuje. Problémy schizofreničky tak nepůsobí tak depresivně. Některé hlášky vyloženě pobaví a u čtení se i zasmějete.

„Hrudník měl tak nabušený, až se mi zdálo, že mu svaly vyskočí z košile a někoho sežerou. Na mé halucinační stupnici dostal dvojku. Ty svaly se mi nezdály.“

Jako velký plus vnímám originální téma o schizofrenii jsem nikdy dřív žádnou knihu nečetla, ale Uvnitř mé hlavy mě podnítilo zjistit si více informací o této psychické poruše.

Příběh je opravdu hořkosladkou ukázkou podpory kamarádů a zároveň nedostatečné opory rodičů. Chvílemi mi bylo hlavní hrdinky neskutečně líto a ze závěru knihy jsem byla naprosto v šoku, protože to, co jsem se dozvěděla, jsem tedy vážně nečekala. Ještě teď o knize přemýšlím.

„Vy jste měli být ti, kterým může věřit, vy jste měli být ti, za kým přijde, když si nebude jistá. Ale ona místo toho musí dělat hromady fotek, protože když vám něco řekne, začnete jí vyhrožovat blázincem.“

Uvnitř mé hlavy je debut, který má na svědomí mladá americká autorka Francesca Zappia, která kromě čtení a psaní knih ráda maluje, kouká na horory a je fanynkou pokémonů.
Čti víc
Martina Čuboková
21.7.2016
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Dokážete si představit, jaké to je, když máte halucinace? Kdy si nejste jisti, zda to, co vidíte či slyšíte, je pravda nebo jen vaše představa? Alex je schizofrenička, která má nastoupit do nové školy, jelikož v té staré nastříkala sprejem na podlahu tělocvičny velkými písmeny Komunisti! A to proto, že ji pronásledují a sledují a chtějí jí ublížit. Ano, Alex má pocit, že ji chce někdo ublížit, proto nejdřív obhlídne okolí, kde se pohybuje.
Nemá moc kamarádů, kdo by se chtěl také bavit s bláznem? Ale při příchodu do nové školy kamarády získá. A to díky klubu, do kterého je za trest zařazena. Musí si odčinit prospěšné práce za zničenou tělocvičnu. Takhle se seznámí s Milesem, vedoucím klubu, který má také své problémy a tajemství. Alexino tajmenstí o nemoci zjistí po jedné párty, kdy se Alex zjevuje krvavý Miles a ona upadne do šoku. Miles chápe, jak se Alex cítí a neodsuzuje ji, jelikož sám má v rodině psychicky nemocnou osobu, kterou je jeho matka.
Alex se do nové školy zařadila dobře a díky klubu má kamarády, na které se může spolehnout. Ale její nemoci neporučí a i když se snaží užívat své léky, objevují se dny, kdy stav Alex se velmi zhorší. Miles se jí snaží pomáhat, jelikož se do sebe zamilují.
Ale po zjištění, že její mladší sestra Charlie je dávno mrtvá a Alex ji stále vidí a povídá si s ní, sama usoudí, že nadešel čas, aby byla pod lékařským dohledem, který jí může velmi pomoc a ona se bude moc dát do pořádku.
Měla jsem možnost pracovat přes rok s lidmi trpící schizofrenií. Vím, jaké to je pro okolí, když mají své dobré a špatné dny. Je to velmi náročné čekat, s jakou náladou a rozpoložením za vámi přijdou. Ale pokud je to těžké pro okolí, jaké to musí být pro jedince samotné? Nebýt si jist, zda to, co vidí či slyší, je realita? Zda mohou lidem věřit? My jim řekneme, že to s nimi myslíme jen dobře, ale jak oni mohou vědět, když jim podáváme jejich léky, které potřebují, aby mohli fungovat, že je nechceme otrávit a nedáváme jim jinou tabletku? Společnost reaguje na duševní onemocnění schizofreií velmi negativně a mají z těchto jedinců strach. Nejspíš je to pochopitelné, nemůžete si být jisti, jak ten člověk zareaguje. A přitom jsou to "normální" lidi, kteří mohou být velmi inteligentní a především za svou nemoc nemohou.
Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Přátelé jsou lidé, kteří si mohou půjčovat moje knihy a stavět na ně mokré sklenice.“

Robinson Jeffers