Past na královnu - Otomar Dvořák
Past na královnu
149 Kč
Knihy
E-knihy

Past na královnu

Vášnivá cizinka na českém trůnu

Alpress, 2014
Okamžitý download
EPUB
MOBI
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Alpress, 2014
Edice
Klokan

Pro malou vévodkyni Žofii, trpící na zchudlém hradě neláskou rodičů, si jednoho dne přijede protřelý strýc, aby z ní vychoval dámu a výhodně ji provdal. Ani na mysl by mu nepřišlo, že se do ní zamiluje sám český král!

Čti víc

149 Kč

Běžná cena Běžně 274 Kč

Ušetříte 46%

Okamžitě ke stažení

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Pro malou vévodkyni Žofii, trpící na zchudlém hradě neláskou rodičů, si jednoho dne přijede protřelý strýc, aby z ní vychoval dámu a výhodně ji provdal. Ani na mysl by mu nepřišlo, že se do ní zamiluje sám český král! Ale dvorské intriky a výbušná Václavova povaha hrozí udusit počáteční okouzlení. Proto bude muset mladičká královna využít všechen svůj diplomatický um, aby si své postavení i lásku udržela.
Čti víc
Kupte společně
Past na královnu - Otomar Dvořák
Smrtící bílá - Robert Galbraith, J.K. Rowling
418 Kč
Ušetříte 355 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
316
Nakladatelství
Alpress
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
188545
Rok vydání
2014

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

5,0 / 5

1 hodnocení

1
0
0
0
0

Eva Zajícová
10.10.2009
Smyslná a kacířská královna?
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
(měla jsem možnost číst tuto knihu již v rukopise, neboť se s autorem dobře znám :-) A myslím, že jde zatím o nejlepší z jeho doposud vydaných historických románů.)
O Žofi Bavorské, druhé ženě krále Václava IV., máme většinou zkreslené představy. Pro historiky je jen jakousi epizodní figurkou v pozadí hektických událostí přelomu 14. a 15. století. Také romány či filmy ji líčí buď jako naivní a rozmařilou krásku, nebo naopak jako vážnou a zbožnou paní, která chodí do Betlémské kaple poslouchat kázání Mistra Jana Husa. Jaká byla tato královna ve skutečnosti?
Z útržkovitých zpráv, roztroušených v různých dobových dokumentech, vyplývá, že šlo o mimořádně vzdělanou a inteligentní ženu, kterou již v raném mládí poznamenal problematický vztah k rodičům. Její otec, vévoda Jan Mnichovský z rodu Wittelsbachů ji dal na vychování ke svému bratru Fridrichovi, jenž vládl na bavorském hradě Landshutu a proslul jako vynikající diplomat, intrikán a svatební dohazovač. Strýc Fridrich patrně moc dobře věděl, proč s sebou vzal sice teprve třináctiletou, ale velmi půvabnou a chytrou Žofii na diplomatickou cestu do Čech. Potřeboval totiž získat krále Václava IV. jako spojence proti svazu rýnských měst. Doufal, že přítomnost půvabné dívky naladí českého krále příznivěji. A dopadlo to lépe, než očekával: čerstvý vdovec Václav se do mladičké bavorské vévodkyně zamiloval. Svatba se konala hned následujícího roku.
Mladá královna se nám jeví jako renesanční milovnice života, vášnivá tanečnice (zachovala se skandální zpráva o tom, jak během hostiny na Karlštejně tančila s rakouským vyslancem na stole), milovnice knih (společnou „svatební“ bibli si nechal královský pár vyzdobit eroticky dráždivými obrázky nahého krále a královny!) podporovatelka umění, ale i schopná manažerka, která pozvedla k prosperitě svá věnná města a neváhala vést „soukromou válku“ s odbojnými šlechtici a v neposlední řadě podporovatelka charity a sociální pomoci vdovám, sirotkům a starým lidem. Mnohdy ve skrytu držela otěže vlády za psychicky labilního krále Václava IV. Snažila se ho smířit s arcibiskupem Janem z Jenštejna i s českou šlechtou, jenže to bylo nad její síly. Později se stala oddanou stoupenkou Mistra Jana Husa, dokonce se kvůli tomu rozešla ve zlém se svojí rodinou. Po Husově upálení právě ji považoval papež za „nejnebezpečnější kacířku v Čechách“. Její příklon ke katolíkům a králi Zikmundovi považují „ideologičtí vykladači husitství“ za zradu. Ona však své ideály nezradila; pouze rázně odmítla husitský extremismus, spojený s násilím a ničením. Po smrti svého muže převzala vládu jako „vladařka“ a měla za úkol zastavit chaos v zemi. Postavila proti husitským radikálům silné vojsko a dokázala je přinutit, aby opustili Prahu. Dá se říct, že byla jediná, kdo „porazil Žižku“.
Život této vzdělané, ambiciózní a krásné ženy byl vskutku plný šokujících protikladů. Musela se vyrovnat s podivným vztahem k otci, strýci a manželovi, popletla hlavu mnoha mužům (za její tajné milence byli považováni hofmistr Jíra z Roztok, nejvyšší purkrabí Čeněk z Vartenberka a dokonce i švagr Zikmund, nemluvě o zvlášť důvěrném vztahu s Janem Husem) a její vítězství byla vykoupena mnoha prohrami.
Ve svém románu, napsaném formou fiktivní Žofiiny zpovědi, se zkušený autor Otomar Dvořák pokusil o vylíčení jejího života od dětství a romantického období dospívání, kdy byl strýcův hrad Landshut centrem rytířské kultury a umění „pěvců lásky“ minnesängrů, přes tajemnou atmosféru křivoklátských lesů, kde mladičká Žofie poznává vášnivého lovce Václava, až po hektický život v centru země, v gotické Praze, kde je zatažena do zrádné sítě dvorských intrik. Vztah královských manželů málem končí rozkolem – ale vražedný pokus otrávit krále Václava, je opět sblíží. Manželé k sobě najdou cestu, založenou na hlubším vzájemném pochopení.
Tento „happy end“ byl ovšem jen dočasný, a proto autor pracuje na další knize, která bude volným pokračováním Žofiiných osudů, a dovede je až k oněm posledním rokům, které trávila uprostřed bouře husitských válek jako exulantka v Prešpurku (dnešní Bratislavě).
V životním příběhu královny Žofie Bavorské se Otomar Dvořák snaží odhalit, co této ženě pomohlo překonat na křehké bárce osudu ono rozbouřené moře intrik, zrad, zákeřných vražd, šílenství, nepochopení a válek. Předpokládá, že to byla především její nezměrná vůle, s níž se snažila vybudovat své království lásky a štěstí. A nejen pro sebe, ale i pro českou zemi.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Past na královnu - Otomar Dvořák
Smrtící bílá - Robert Galbraith, J.K. Rowling
418 Kč
Ušetříte 355 Kč

„Kniha je jako zahrada, kterou nosíš v kapse.“

latinské přísloví