Bílá Voda

Kateřina Tučková

Vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně, v současnosti pracuje jako kurátorka. Debutovala novelou Montespaniáda (2006), v roce 2008 vydala beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták. Za román Vyhnání Gerty Schnirch získala cenu Knižního klubu (cena čtenářů), udělovanou v rámci...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #2
Nakladatel
Host, 2022

Další formáty

Kniha
479 Kč

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny ...

Číst víc

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny ...

Číst víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů.
Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Nezaváhala ani na okamžik. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně. Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a brzy pochopí, že démoni obcházející minulost bělovodských řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.

Rozsáhlou recenzi na tuto výjimečnou knihu si můžete přečíst na našem blogu.
Číst víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Na skladě, posíláme ihned
479 Kč
-20 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
449 Kč
Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
688
Rok vydání
2022
Naše katalogové číslo
1535807
Jazyk
čeština
Nakladatel
Host
Kategorizace

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

5,0 / 5

2 hodnocení

2
0
0
0
0

Honza Jacek
před třemi dny
Kniha je určena pro dceru k narozeninám, takže jsem ji zatím nečetl (ostatně prozřetelně, protože kdybych ji četl a určitě by se mi líbila, přišla by dcera zkrátka). Ne, vážně většinu knih paní Tučkové jsem četl a byl jsem nadmíru spokojen. Myslím že tentokrát budu také Číst víc
22

prial by som si viac paperbackov od slovenských vydavateľstiev :)

Pavol Jendruš
9.5.2022
Nebyť samotného faktu, že je to Tučkovej kniha, nie som si celkom istý či by som po knihe s takouto témou siahol z obáv, či to nebude na mňa príliš religiózne.
Celkom určite by to v tomto prípade bola chyba! Autorka ňou opäť potvrdzuje svoje kvality.
.
Kniha je výborne dokumentaristicky prepracovaná s akurátne nadávkovaným a vystavaným skutočno-fiktívno-historickým príbehom. Pozorujem na sebe, že podobne ako u Tokarczukovej, aj Tučkovej vety, zvolené slová, myšlienky postáv a spôsob vyjadrovania mi imponuje tak, že by kľudne mohla písať o čomkoľvek. Teda rovno môžem konštatovať, že obe sú v posledných rokoch moje najobľúbenejšie autorky.
..
Lena Lagnerová uniká svojej duševnej letargickej ochabnutosti a dostáva sa na odľahlé, horami ukryté miesto česko-poľského pohraničia. V kláštore vedenom rehoľnou sestrou Evaristou v bielovodských lesoch hľadá útočisko v zabudnutí. Je to miesto presiaknuté mystikou, transcendentálne, kde zo všetkého cítiť božskú nadprirodzenosť, avšak Tajomno prítomnosti definuje aj tajomná Ponurosť minulosti.
.
Cez denníkové zápisky, listy a správy sa s Lenou dozvedáme o povojnovej honbe komunistického režimu na cirkev, na cirkevných hodnostárov a mníšske rády. Človek nemusí sympatizovať s cirkvou alebo byť jej priamou súčasťou, či príslušníkom, aby mal jasno v tom, čo je zlé a čo nie, aby pochopil čo je nekompromisné presadzovanie totalitného bezprávia.
Politické hry "cirkevných súdruhov" odstraňujú nepohodlných zo svojich radov pri vzývaní Červeného slova v duchu prenasledovania, vyhnanstva alebo rovno uväzňovania do okov komunizmu.
.
V románe je výrazná a každou stranou viac prítomná feministická rovina, ktorá odtajňuje práva a postavenie žien rehoľných aj tých (ne)obyčajných.
Silné ženské hrdinky a ich posolstvá ma podobne ako pri Žitkovských bohyniach uchvátili.
Surmena, Dora, Lena, Evarista…viac takýchto hrdiniek do príbehov!
Číst víc

Číst víc
Číst víc

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, zůstává očím neviditelné.“

Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry