Vítejte! Vytvořte si u nás během chvilky vlastní účet a začněte nakupovat knihy rychleji, pohodlněji a levněji. Nakupujete u nás poprvé?

Knihy od: Margaret Atwood

Od autora Margaret Atwood máme v nabídce 28 titulů

1.
Margaret Atwood  ·  Argo (2017)
NOVINKA (4)
Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se... (více o knize)
Naše cena: 250 Kč  (tedy ušetříte 16%) obvykle posíláme do 8 dnů
2.
Kus temnoty  E-KNIHA
Margaret Atwood  ·  Práh (2017)
OKAMŽITÝ DOWNLOAD EPUB MOBI
Největší žijící kanadská spisovatelka s živelností sobě vlastní přetváří zápletku Shakespearovy tvůrčí závěti BOUŘE (1611) tak, aby v duchu alžbětinského barda poukázala nejen na křivdy a mříže, které nás uvnitř vězní... (více o eknize)
Naše cena: 249 Kč  (tedy ušetříte 29%) ihned ke stažení
3.
Margaret Atwood  ·  Random House (2005)
(1)
The Republic of Gilead offers Offred only one function: to breed... (více o knize)
Naše cena: 256 Kč  (tedy ušetříte 5%) obvykle posíláme do 4 dnů
4.
Aldous Huxley a Margaret Atwood  ·  Vintage (2015)
This title comes with introductions by Margaret Atwood and David Bradshaw. Far in the future, the World Controllers have created the ideal society. Through clever use of genetic engineering, brainwashing and recreational ... (více o knize)
Naše cena: 317 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
5.
Margaret Atwood  ·  Práh (2017)
Největší žijící kanadská spisovatelka s živelností sobě vlastní přetváří zápletku Shakespearovy tvůrčí závěti BOUŘE (1611) tak, aby v duchu alžbětinského barda poukázala nejen na křivdy a mříže, které nás uvnitř vězní, ale i na svátost odpuštění... (více o knize)
Naše cena: 332 Kč  (tedy ušetříte 5%) obvykle posíláme do 4 dnů
6.
Margaret Atwood  ·  Vintage (2010)
(4)
Offred is a Handmaid in the Republic of Gilead. She has only one function: to breed. If she deviates, she will, like dissenters, be hanged at the wall or sent out to die slowly of radiation sickness. But even a repressive state cannot obliterate ... (více o knize)
Naše cena: 330 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
7.
Margaret Atwood  ·  Epos (2001)
NA SKLADĚ (4)
Šokujúca vízia Ameriky budúcnosti od nositeľky BOOKER PRIZE 2000. Zaujme pútavým dejom a nadčasovým posolstvom. V románe „Príbeh služobníčky“ sa autorka obracia k budúcnosti. Geniálne poňatá, ohromujúca evokácia Ameriky za totalitného režimu poskytuje... (více o knize)
Naše cena: 273 Kč  (tedy ušetříte 5%) posíláme ihned
8.
Margaret Atwood  ·  Bloomsbury (2013)
A man-made plague has swept the earth, but a small group survives, along with the green-eyed Crakers – a gentle species bio-engineered to replace humans. Toby, onetime member of the Gods Gardeners and expert ... (více o knize)
Naše cena: 728 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
9.
Margaret Atwood  ·  Virago (2014)
The sun brightens in the east, reddening the blue-grey haze that marks the distant ocean. The vultures roosting on the hydro poles fan out their wings to dry them. the air smells faintly of burning. The waterless flood - a manmade plague ... (více o knize)
Naše cena: 302 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
10.
Margaret Atwood  ·  Virago (2014)
NA SKLADĚ
Toby, a survivor of the man-made plague that has swept the earth, is telling stories. Stories left over from the old world, and stories that will determine a new one. Listening hard is young Blackbeard, one of the innocent Crakers, ... (více o knize)
Naše cena: 302 Kč  (tedy ušetříte 5%) posíláme ihned
11.
Margaret Atwood  ·  Anchor (2017)
(4)
The seminal work of speculative fiction from the Booker Prize-winning author, soon to be a Hulu series starring Elizabeth Moss, Samira Wiley, and Joseph Fiennes... (více o knize)
Naše cena: 399 Kč  (tedy ušetříte 5%) obvykle posíláme do 3 dnů
12.
Margaret Atwood  ·  Virago (2006)
'Whenever I resolve to write less and do something healthful instead, like ice dancing - some honey-tongued editor is sure to call me up and make me an offer I can't refuse... (více o knize)
Naše cena: 351 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
13.
Margaret Atwood  ·  Ullstein (1985)
Ein schmales Buch, das es in sich hat, das Parabeln und Mini-Romane enthält, autobiographische Konfessionen, Krimis, Horrorgeschichten, Science-fiction, einiges über Männer, etliches über Vampire, alles über Frauenromane... (více o knize)
Naše cena: 423 Kč  (tedy ušetříte 5%) obvykle posíláme do 14 dnů
14.
Margaret Atwood  ·  Vintage (2017)
Felix is at the top of his game as Artistic Director of the Makeshiweg Theatre Festival. His productions have amazed and confounded. Now he’s staging a Tempest like no other. It will boost his reputation. It will heal emotional wounds... (více o knize)
Naše cena: 329 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
15.
Margaret Atwood  ·  Virago (2013)
Pigs might not fly but they are strangely altered. So, for that matter, are wolves and racoons. A man, once named Jimmy, lives in a tree, wrapped in old bedsheets, now calls himself Snowman. The voice of Oryx, the woman he loved, teasingly haunts him... (více o knize)
Naše cena: 302 Kč  (tedy ušetříte 5%) obvykle posíláme do 3 dnů
16.
Margaret Atwood  ·  Bloomsbury (2009)
In this wide-ranging history of debt Margaret Atwood investigates its many meanings through the ages, from ancient times to the current global financial meltdown. Many of us wonder: how could we have let such a collapse happen?... (více o knize)
Naše cena: 229 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
17.
Margaret Atwood  ·  Vintage (2016)
NA SKLADĚ
‘It’s got a thunderstorm in it. And revenge. Definitely revenge.’ Felix is at the top of his game as Artistic Director of the Makeshiweg Theatre Festival. His productions have amazed and confounded. Now he’s staging a Tempest ... (více o knize)
Naše cena: 467 Kč  (tedy ušetříte 5%) posíláme ihned
18.
Margaret Atwood  ·  Vintage (2017)
(4)
A stunning bespoke gift package featuring an iconic design from the prize-winning artist, Noma Bar, eye-catching sprayed edges and ribbon. The perfect present for those who like their beauty with a bit of bite... (více o knize)
Naše cena: 510 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
19.
Margaret Atwood  ·  Virago (2007)
Sometimes I whisper it over to myself: Murderess. Murderess. It rustles, like a taffeta skirt along the floor.' Grace Marks. Female fiend? Femme fatale?... (více o knize)
Naše cena: 389 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
20.
Margaret Atwood  ·  Anchor (2016)
Stan and Charmaine, a young urban couple, have been hit by job loss and bankruptcy in the midst of a nationwide economic collapse. Forced to live in their third-hand Honda, where they are vulnerable to roving gangs, ... (více o knize)
Naše cena: 330 Kč  (tedy ušetříte 5%) dodání titulu může trvat i více než 3 týdny
12

Zúžení výběru

Oddělení
Kategorie
Autoři
Formát
Více Méně
Jazyk
Více Méně
Sklad
Barva obálky
Kniha má schopnost dokazovat mi o člověku to, co nevidím, co o něm nevím. (Maxim Gorkij)
Kávička