O válce - Carl von Clausewitz
O válce
834 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
834 Kč

Běžná cena Běžně 878 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Clausewitzovo vrcholné dílo O válce je navzdory roku prvního vydání (1832) stále považováno nejen za největší, ale dokonce za jedinou skutečně velkou knihu, jaká kdy byla na dané téma napsána.

Autor – filozof vojenství – v ní předkládá obecnou teorii jednotlivých aspektů války, její strategie a taktiky. Bystrá pozorování jsou následována pronikavými analyzujícími úvahami a pregnantně formulovanými závěry. Kniha zaujme jasností úsudku, ostrou ironií a nezapomenutelnými formulacemi. Právě odtud pochází slavné rčení, že „válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky.“

Zásadní hodnotou knihy je, že integruje širokou škálu aspektů vojenského soupeření - politických, strategických, taktických, operačních, analytických, historických, etických, psychologických a pedagogických. Žádný jiný soubor teoretických postulátů z dané oblasti se nepřibližuje k autorovu úspěšnému propojení tak širokého záběru úvah a žádný není tak pružně přizpůsobitelný důsledkům politického a společenského vývoje.

Carl von Clausewitz zůstává i téměř dvě století po své smrti nejčastěji citovaným, nejkontroverznějším a současně nejmodernějším teoretikem strategie. Kniha je nepostradatelným učebním pramenem pro studující v institucích profesionálního vojenského vzdělávání, stejně jako na vysokých obchodních školách i v dalších organizacích, kde je předmětem zájmu konkurence skupin lidí a jejich vzájemná interakce včetně konfliktů.

Clausewitzův spis má zásadní význam nejen pro svůj obsah, ale také proto, že zásadně ovlivnil prakticky všechny další (nejen západní) vojevůdce a vojenské myslitele, a to včetně teoretiků použití moderních zbraní a stratégů hvězdných válek.

Zápolení protivných stran nemusí vždy zahrnovat armády zapojené do fyzického boje, a tak mnohé z autorových úvah a závěrů jsou s úspěchem využívány v jiných oblastech, především v obchodě a podnikání (Clausewitz: Válku by bylo možno lépe než s kterýmkoli uměním srovnat s obchodem, který je také konfliktem lidských zájmů a činností; mnohem bližší je jí politika, na kterou je zase možno pohlížet jako na jakýsi obchod ve větším měřítku.), ale též v mezinárodních vztazích, dělbě politické moci, politologii, filozofii, diplomacii, logistice, sportovním soutěžení, využívají je odborníci v oblasti umělé inteligence i věd o přírodě, plánovači rozsáhlých civilních operací a dokonce i tvůrci počítačových her. Ve všech těchto oblastech se totiž vyskytují konflikty velkých zájmů a události, které svou strukturou odpovídají válce.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha pevná vazba, Leda, 2020
Na skladě
-5 %
834 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha pevná vazba s přebalem, Academia, 2008

Vyprodané

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
984
Vazba
pevná vazba
Rozměr
155×230 mm
Hmotnost
1140 g
ISBN
9788073356729
Rok vydání
2020
Naše katalogové číslo
781983
Téma
války, napoleonské války
Jazyk
čeština
Nakladatel
Leda

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,8 / 5

5 hodnocení

4
1
0
0
0

Ján
10.12.2020
Oprava
Poprosím Vás, opravte si informácie o živote autora. Narodil sa v roku 1780 nie v roku 1870.
Ďalej, "Bojoval v pruské armádě ve všech jejích bitvách proti Napoleonovi", to je pravda len čiatočne, pretože od roku 1812 do roku 1815 slúžil v ruskej armáde. V roku 1810 sa stal len profesorom Pruskej vojenskej akadémie, jej riaditeľom sa stal až v roku 1818 a bol ním až do roku 1830. Takže nie od roku 1880 do 1830, ako to uvádzate v informáciách o autorovi.
Čti víc
michal
7.8.2008
O válce
Dielo "O válce" patrí medzi špičkové diela vojenskej teórie a vojnového umenia. Autor sa v knihe pokúša vysvetliť vojnu ako celok so všetkým, čo k tomu patrí- celé toto úsilie sa mu celkom darí, avšak je tu niekoľko vecí, ktoré treba spomenúť. Celá kniha je písaná veľmi zložitým štýlom, je plná náročných formulácií, ktoré sú jednoducho dobové:) Kniha sa naozaj podrobne rozpisuje o všetkom, je dobrá pre odborníkov, historikov, ale aj ľudí zaujímajúcich sa o vojenstvo, treba podotknúť, že je to vedecká práca. Jej čítanie sa nedá považovať za relax, pretože sa na toto dielo treba 100%tne sústrediť, určite teda nečakajte, že ju prečítate raz-dva. Túto knihu by som porovnal s opernou skladbou- musíte si nájsť čas len pre seba a pre toto dielo, a musíte si to pomaličky, tón po tóne, slovo po slove, vychutnávať a nasávať vedomosti.

Knihu odporúčam všetkým zainteresovaným, ide naozaj o náročné čítanie, avšak po prečítaní čo i len prvej stránky pochopíte genialitu Carla von Clausewitza.

Úryvok:
( Ide o začiatok 6. kapitoly 1. knihy- Modifikace ve skutečnosti)
"V abstraktní oblasti pouhého pojmu se tedy uvažujíci rozum nemúže u ničeho zastavit, dokud nedojde ke krajnosti, neboť se tu zabývá určitou krajností, střetnutím sil, které jsou ponechány samy sobě a které se neřídí jinými zákony kromě těch, které tkví přímo v nich, kdybychom tedy chtěli z pouhého pojmu války odvodit absolutnívýchozí bor pro cíl, který vytyčujeme, i pro prostředky, kterých máme použít, pak bychom při ustavičných vzájemných účincích upadli do krajností, které by byly jen hrou představ, výtvorem sotva viditelného přediva logického dúvtipu..."
Čti víc

Čti víc

„Knihy jsou němí učitelé.“

Aulus Gellius