Vývoj života

Deset velkých vynálezů

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Nakladatel
Kniha Zlín

Další formáty

Kniha
360 Kč

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života. Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co je to vědomí? Proč umíráme? V posledních...

Čti víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života. Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co je to vědomí? Proč umíráme? V posledních několika desetiletích došlo k převratným novým objevům, které nám umožnily nahlédnout životu pod pokličku. Dnes už máme technologie i dostatečné zdroje k porovnávání celých genových sekvencí, zkoumání atomické struktury bílkovin, zobrazování přemýšlejících neuronů a dokonce i k podrobnému studiu geochemie hornin, s jehož pomocí odhalujeme i změny, kterými v minulosti prošlo složení vzduchu. Tyto objevy pomohly objasnit otázku vývoje života mnohem přesněji a podrobněji než kdykoli předtím. Lane s pomocí této pokladnice nového vědeckého poznání mistrně rekonstruuje dějiny života a popisuje deset největších vynálezů evoluce zvolených podle jejich dopadu na žijící svět, významu pro dnešní organismy a konečně i pro jejich symboličnost. Kdo by si pomyslel, že vývoj očí začal u na světlo citlivých míst na řasách, která sloužila k regulaci fotosyntézy? Nebo že se stavební bloky DNA samovolně zformovaly v hydrotermálních průduších? Lane vysvětluje, jak každý z velkých vynálezů evoluce - od DNA po sex, od teplokrevnosti k vědomí a konečně i ke smrti - znamenal zásadní změnu pro život a často i pro samotnou planetu. Výsledkem je fantastická, snadno srozumitelná analýza důvtipnosti přírody a zásadní dílo pro každého, kdo někdy pochyboval o vědecké podloženosti evoluce nebo přemýšlel, odkud jsme se tu vlastně vzali.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

-5 %
360 Kč

Posíláme do pěti dní

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
EPUB
MOBI
269 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

5,0 / 5

6 hodnocení

6
0
0
0
0

AJ
11.4.2021
(fire)
Knihy som si objednal v češtine miesto angličtiny z obavy že nebudem rozumieť odborným výrazom a môžem povedať že im nerozumiem ani v češtine.
Napriek jazykovej bariére knihu jednoznačne odporúčam. Nič lepšie na úvod do tajov života asi nie je. 100% spokojnosť. Vynikajúca kniha.
Čti víc
axon
5.12.2015
Lane k poznaniu
Kniha hovorí o 10 veciach, ktoré pozná každý a sú základom života. Mnohí o nich aj často hovoria, hlavne o kapitolách dna, sex, vedomie a smrť. Som si však istý, že nikto z tárajov, ktorí berú do úst tieto pojmy od postpubertánych speakerov v rádiách až po teológov vám o základných pojmoch života nepovie toľko, ako práve biochemik Nick Lane. Povie to navyše zrozumiteľne a prístupne, takže aj laik má šancu. Na druhej strane je kniha tak nesmierne hustá, že prakticky každý odsek skrýva celú oblasť, do ktorej sa možno ponoriť na celý vedecký život (napr. fotosyntéza). Nick má navyše dar spájať tieto fakty do homogénneho rozprávania, ktoré pôsobí samozrejme a pritom je fascinujúce. Skvelé a obohacujúce čítanie pre tých, ktorí majú radi záhady ale zároveň veria faktom. Čti víc

Čti víc

„K dobré knize je třeba dobrých čtenářů.“

Victor Hugo