Zadní dům - Anne Franková
Zadní dům
297 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy

Zadní dům

Deník v dopisech 12. červen 1942 – 1. srpen 1944

Triáda, 2019
Na skladě
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Triáda, 2019
Edice
Delfín

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka. Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe...

Čti víc

297 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 15%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka.

Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského Rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník.

Anne si k tomu 29. března 1944 zapsala:
Milá Kitty,
včera večer mluvil v Rádiu Oranje ministr Bolkestein o tom, že po válce bude uspořádána sbírka deníků a dopisů z téhle války. Samozřejmě se hned všichni vrhli na můj deník. Vždyť si představ, jak zajímavé by bylo, kdybych vydala román Zadní dům. Už jenom z titulu by lidé měli dojem, že je to detektivka.

Od května 1944 začala deník přepracovávat a přepisovat, zanášela do něj opravy, vynechávala pasáže, které nepovažovala za dostatečně zajímavé, a jiné po paměti připisovala. Současně pokračovala v psaní původního deníku (badatelé ho později nazvali verze A – na rozdíl od přepracovaného deníku, který se označuje jako verze B). Poslední zápis Anne Frankové je z 1. srpna 1944. Již 4. srpna všech osm obyvatel úkrytu zatkla tzv. zelená policie. Pomocnice ve skrývání Miep Giesová s Bep Voskuijlovou Anniny zápisky hned v den zatčení odnesly do bezpečí. Miep Giesová je uložila v zásuvce svého psacího stolu, a až když se potvrdilo, že Anne věznění v koncentračním táboře nepřežila, předala je, aniž je četla, Anninu otci Ottovi Frankovi. Otto Frank se po zralé úvaze rozhodl, že splní přání své zemřelé dcery a zápisky vydá knižně. Za tím účelem sestavil z obou Anniných verzí, původní (verze A) a vlastnoručně přepracované (verze B), zkrácenou třetí verzi (C). Aktuálně po celém světě vydávanou, autorizovanou verzi připravila z pověření basilejského Fondu Anne Frankové německá spisovatelka a překladatelka Mirjam Presslerová. Převzala Frankův výběr záznamů z verze C a doplnila jej pasážemi z deníkových verzí A a B.

Nový, celkem už třetí překlad deníku do češtiny, pořídila Magda de Bruin Hüblová. Vrací se k názvu, jejž si Anne pro svoji zamýšlenou knihu přála a s nímž vychází deník v nizozemštině. Ke svému pojetí překladu napsala Magda de Bruin Hüblová: „K deníku Anne Frankové lze při překládání přistupovat dvěma způsoby: jako k dokumentu, což vyžaduje co nejpřesnější překlad, nebo jako k literárnímu dílu, což umožňuje jisté uhlazení textu s ohledem na mladé čtenáře. Protože se nový překlad má stát součástí souborného vydání díla Anne Frankové, v němž poprvé v češtině vyjdou i autentické, ,neučesané‘ verze A a B, přiklonila jsem se k první možnosti. Můj překlad tak zachovává víc než předchozí české překlady zvláštnosti předlohy.“

Annelies Marie FRANKOVÁ (12. června 1929 – únor 1945) v roce 1933 s rodiči a starší sestrou Margot emigrovala z Německa do Amsterodamu. Od července 1942 se tu rodina skrývala v zadní části domu, který patřil otcově firmě, aby unikla pronásledování Židů. Dospívající Anne si psala od 12. června 1942 až do prozrazení úkrytu na začátku srpna 1944 deník. Po zatčení byla rodina deportována do koncentračních táborů v Německu a na území dnešního Polska, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec Annin deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků, zdramatizován a zfilmován. Toto vydání přináší nový překlad do češtiny.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha pevná vazba s přebalem, slovenský jazyk, Slovart, 2015
Na skladě
-15%
319 Kč

Na skladě, posíláme ihned

Kniha brožovaná vazba, český jazyk, Triáda, 2019
Na skladě
-15%
297 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha pevná vazba, český jazyk, SUN, 2020
Na skladě
-5%
132 Kč

Na skladě, posíláme ihned

Kniha pevná vazba, slovenský jazyk, Slovart, 2020

Připravujeme,
vychází 26.8.2020

Kniha brožovaná vazba, slovenský jazyk, Archa, 1996

Vyprodané

Kniha pevná vazba, slovenský jazyk, Ikar, 2006

Vyprodané

E-knihy a audioknihy

E-kniha slovenský jazyk, Slovart, 2015
PDF
EPUB
MOBI
249 Kč

Okamžitě ke stažení

E-kniha český jazyk, Triáda, 2019
PDF
EPUB
MOBI
199 Kč

Okamžitě ke stažení

Další
Kupte společně
Zadní dům - Anne Franková
Rozchod - Nikola R. Kocian
636 Kč
Ušetříte 90 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Het Achterhuis
Rozměr
140×190 mm
ISBN
9788074742583
Naše katalogové číslo
616417
Počet stran
304
Hmotnost
380 g
Rok vydání
2019
Vazba
brožovaná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Triáda

Moje meno je Zuzana. Som človek, ktorý snáď premýšľa úplne nad všetkým a prehnane špekuluje. Rada si všímam detaily, ktoré iným unikajú. Nadovšetko milujem fotografovanie. Neprestávam čítať, zbožňujem chémiu, fascinuje ma lexikológia a tiež mám v obľube kávy pitie. Po nekonečnom čítaní, majstrovského diela, Malého princa, zostáva na prvej priečke stupnice, mojich obľúbených kníh. Zbieram odznaky a sklenené fľašky. Píšem si denník, ktorý nosím, hádam všade so sebou. Som jednoducho len malou bytosťou, vo veľkom svete človečenstva a zverstva.

Zuzana Bránická
Kníhkupec - čašník
20. července 2020

Na svoje trináste narodeniny dostáva Anna denník. Píše o vojne, ktorá ju núti schovať sa. Opisuje život ukrytá pred svetom, no pritom všetkým tak známa. Nechá nás vstúpiť do malého priestoru s množstvom ľudí, čo sa boja. A potom dovolí spoznať seba, všetkých okolo, to stiesnené prežívanie, ktoré slabších väčšmi oslabuje. Príbeh Anny je smutný, ale jej autentickosť je čitateľná, že človek jednoducho túži vedieť viac. Jej výpoveď je rozprávaním pre nás všetkých, poučením. Lebo ak bude jestvovať dievčatko, ktoré rado píše, ak bude mať túžbu obetovať sa pre iných, v očiach vášeň a predovšetkým chcieť žiť, tak ju potom musíme nechať.

Čti víc
Publico manager & eknihy
10. května 2020

Denník Anny Frankovej je dnes už klasikou – vznikol počas 2. svetovej vojny, keď sa Anna so svojou rodinou ukrývala pred Nemcami 2 roky v zadnom trakte jedného amsterdamského domu. Začína sa bezprostredne predtým, keď Anna ešte chodila do školy a jej rodičia ešte len plánovali presun do úkrytu, no inak sa všetko odohráva už za zatemnenými oknami.
Dúfam, že teraz nebudem za necitlivku, ale mňa toto dielo vôbec neuchvátilo tak ako zvyšok sveta. Možno by bolo pre niekoho zaujímavé prečítať si Annin denník práve teraz, v čase všeobecnej izolácie a preventívnej karantény, a porovnať si svoje pocity s jej - ktorá sa ledva mohla občas nadýchnuť čerstvého vzduchu. Keďže ide o autentické zápisky, nedá sa im nič vyčítať, a už vôbec nie Anne, ktorá mala vtedy 13, 14, 15 rokov. Mňa ale naozaj nebavilo čítať všetky tie (často opakujúce sa) infantilné detaily o spoločnom bývaní, varení, stolovaní a kúpaní. Určite je zaujímavý Annin vývin z dieťaťa na mladú slečnu, ktorý sa pod vplyvom ťažkej doby zásadne urýchlil, a vlastne aj samotný úkryt, ktorý si možno dnes osobne prísť pozrieť do Amsterdamu. Možno som to mala čítať, keď som mala o polovicu rokov menej.

Čti víc

„Písanie pre mňa znamená úľavu, pri ňom sa stráca môj zármutok a ožíva odvaha! Avšak, a to je vážna otázka, podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké, bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka? Dúfam v to, ach tak veľmi v to dúfam, veď keď píšem, dokážem zachytiť všetko, svoje myšlienky, svoje ideály, svoje predstavy.“

Na jednu Anninu otázku by sme mohli odpovedať áno. Práve denník, ktorý si viedla, sa stal veľkým dielom so skrytým svedectvom brutalít a utláčania zo strany nacistického režimu. To druhé sa Anne nikdy nepodarilo. Nestala sa z nej ani novinárka ani spisovateľka. Ale napísala niečo vzácne. Slová mladého dievčaťa, ktoré muselo dospieť veľmi rýchlo, pretože realita okolo nej bola až príliš krutá. Musela sa vyrovnávať nie len s okolitým svetom, v ktorom vládla vojna, nevraživosť a nenávisť ale aj sama so sebou a so samotnými spolubývajúcimi – ukrývajúcimi. Napriek tomu, že zúfalstvo s pribúdajúcimi mesiacmi ukrývania narastalo, strach z odhalenia sa stupňoval, naopak zásoby jedla ubúdali, Anna sa zdá byť zo všetkých ukrývajúcich tá, čo si zachovávala najväčšiu odvahu, optimizmus aj chuť do života. Dôvodom bolo hlavne to, že mala svoje sny a zároveň verila, že ľudská duša nemôže byť taká zlá a že všetko sa predsa musí na dobré obrátiť.

Denník písalo len 13 - ročné dievča, ktoré žilo v uzavretom priestore, bez možnosti vyjsť von, bez možnosti robiť čo chcela, jej možnosti bytia boli obmedzené na: ráno vstať, večer zaspať a popri tom v napätí očakávať koniec vojny. V knihe nájdete predovšetkým spoveď, pocity , stiesnenosť, myšlienky a celý vnútorný svet skrývajúceho sa.

Knihu odporúčam prečítať každému. Je to svedectvo, ktoré by nám navždy malo pripomínať, že to čo sa stalo by sa už nikdy nemalo zopakovať. Nech Annina viera v dobro človeka je naozaj opodstatnená.

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,3 / 5

271 hodnocení

163
53
40
12
4

Nejužitečnější recenze

18

Rodina o mne hovorí, že som blázon, ale na druhej strane, že majú minimum problémov s vymýšľaním darčekov pre moju osobu. Stačí sa opýtať, akú knihu chcem :) Som si istá, že existujú aj väčší knihomoli ako ja, ale ani ja sa nedám zahanbiť :)

Lenka Sujová
5
21.4.2015
Túto knihu som si chcela prečítať už veľmi dávno, avšak bol problém dostať sa ku nej. Som veľmi vďačná za jej opätovné, dokonca doplnené vydanie. Podľa mňa bola Anna mladá, talentovaná baba, ktorá by to bola ďaleko dotiahla a som si istá, že by sa z nej stala vysnívaná spisovateľka a novinárka. Jej denník odporúčam hlavne tínedžerom, ktorí sa chcú dozvedieť nielen o tejto smutnej časti svetovej histórie, ale o tom, aký bol život mladých ľudí v tom období, a že sa od nás až tak veľmi nelíšili svojími problémami a osobnými trablami. Ale myslím si, že človek v každom veku si z obsahu denníka môže vziať niečo pre seba....naozaj vrelo odporúčam.
Čti víc
Terezka
2
5.2.2017
Na tuto knihu som velmi dlho pozerala a chcela ju precitat na zaklade väcsinou dobrych recenzii ale zistila som,ze denniky nebudu mojim oblubenym zanrom.Chybaju tam dialogy,pretoze vacsinou tam pise osoba co si mysli a opisuje iste veci.
Cakala som,ze to bude kniha kde su fakty,nejake jej postrehy ale to tam zial nebolo takze na fakty a "zazitky" z vojny si budem musiet najst inu knihu.K jej docitaniu som sa uz len dokopavala pretoze ma to uz doslova ku koncu nudilo.
Ale ved kazdy nech si urobi usudok po precitani :)
Čti víc
Veronika Berdakova Pavlíková
26.6.2020
Denník Anny Frankovce
Ako vždy sa zas a znova musím pozastaviť nad nezmyselnosťou vojny. Toto je v podstate denník, myšlienky pocity mladého dievčaťa, ktoré sa počas vojny s rodinou skrývalo. Mala plno snov, ideálov, jej charakter sa iba formoval. Jej svet a sny sa zameriavali na obdobie po ukončení vojny. Tešila sa do školy, na život... a nakoniec ich niekto prezradil... Vojna jej vzala život. Je to nefér a veľmi smutné. My sa nad tým iba zamyslíme... oni to prežili - zomreli. Vyše dvoch rokov sa skrývali a aj tak museli znášať aj priame útrapy vojny a do roka po nájdení zomreli. Neskutočne smutné. Čti víc
Eva
17.6.2020
Treba si precitat
Necitam smutne knihy a tato nie je smutna. Som fascinovana touto dievcinou, neuveritelne inteligentnou. Verim, ze by z nej bola v neskorsom veku uspesna spisovatelka. Plakala som len na konci a nie kvoli denniku, ale kvoli udalostiam, ktore tam zachytene neboli. Zelala by som si, aby si tuto knihu precitalo co najviac mladych ludi. Čti víc
10
17.6.2020
Bez toho, aby o tom vedela, tvorila pre preživší svet dielo s neoceniteľnou hodn
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Denník Anny Frankovej nie je sám o sebe skutočne smutným ani depresívnym dielom. Stáva sa ním až v momente, keď ho čítate so zreteľom na osud pisateľky.

Pri pohľade na predošlé recenzie vidím, že mnohí v denníku hľadali vojnovú literatúru, to je však len častý omyl. Hoci je mladá Anna Židovka, ktorá sa skrýva pred nacistami, je predovšetkým úplne obyčajným dievčaťom. Omnoho viac, než o vonkajšie udalosti, sa zaujíma o seba a svoj vnútorný svet.

Pravdaže, autorku nemožno nijakým spôsobom súdiť ani jej nič vyčítať – nielenže spočiatku ani len netušila, že jej denník sa jedného dňa dostane do rúk verejnosti, no jej mladosť a tvrdé životné podmienky jej odpúšťajú akýkoľvek egocentrizmus, ktorý bezpodmienečne patrí k dospievaniu. V dvoch rokoch zápiskov vidíme prirodzenú, a predsa fascinujúcu premenu múdreho malého dievčatka v ženu, ktorá mala všetky predpoklady jedného dňa vyrásť vo veľkú osobnosť. Bohužiaľ pre ňu osud prichystal len utrpenie, bolesť a život predčasne ukončený v koncentračnom tábore.

Anna mala pisateľský talent, nádeje, sny a vieru v budúcnosť. Hoci jej zápisky, v ktorých opisuje predovšetkým bežné dni v úkryte, tvrdo a bezcitne kritizuje všetkých okolo seba vrátane svojej matky a zaoberá sa predovšetkým svojimi pocitmi, môžu niektorí považovať miestami až za nezáživné, ja som ich doslova hltala. Bolo úžasné sledovať proces jej dospievania, myšlienkové pochody, početné chyby, ktoré v ňom robila, ale aj postup, ktorým objavovala sama seba. Autorka neuveriteľne úprimným spôsobom maľuje vlastný dozrievajúci obraz. Omnoho viac, než to, čo o sebe píše, o nej prezrádza tajomný jazyk medzi riadkami a činy, ktoré niekedy opisuje až s obdivuhodne kritickým postojom k vlastnému konaniu. Chce byť pochopená, ale zároveň sama svojím správaním sabotuje všetky svoje snahy. Niežeby za to mohla – je to stratené malé dievča, ktoré je nútené rásť v podmienkach, aké si dnes ani len nedokážeme predstaviť.

Veľkým plus tohto vydania je aj fotografická príloha. Pri pohľade na spiacu maličkú Annu sa človek neubráni smutnej myšlienke: „Kto by dokázal ublížiť tomuto nevinnému dievčatku?“ Dnes to už vieme.

Pravda je aj to, že Annin denník má v istom zmysle omnoho vyššiu výpovednú hodnotu, než akýkoľvek historický dokument. Vďaka nemu v plnej hrôze vidíme, že „vojna“ nie je len akýsi abstraktný pojem, čo mal „jednoducho“ na svedomí „milióny životov“. Kniha totiž predostiera jeden jedinký z nich – jeden malý, no zato celistvý a farebný svet, ktorý ale vďaka večnému písmu naberá na mrazivej reálnosti. Anna totiž viac nie je len štatistika, ale ľudská bytosť, ktorá prehovára zo záhrobia skrz slová, ktoré napísala pred takmer osemdesiatimi rokmi. Ukazuje nám, že vojna nie je kdesi ďaleko – v bezpečnej časopriestorovej vzdialenosti, z ktorej sa nás nedokáže dotknúť. V skutočnosti je v každom z nás. Rozdiel je len v tom, či sme nútení ju vidieť na vlastné oči alebo máme to šťastie, že si ju môžeme len predstavovať.
Čti víc
11

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
18.5.2020
Najznamejsi dennik sveta, dennik Anny Frankovej Vas privedie k mladsiemu ja a pripomenie Vam starosti a badanie z casov dospievania. Stanete sa svedkami vyvoja osobnosti mladeho mudreho dievcata pocas dvoch rokov, ktore stravila v ukryte. Kniha je svedectvom tazkych casov, strachu a prenasledovania pocas druhej svetovej vojny. Zivot v tajnosti a v malom priestore s inymi ludmi, bez vlastneho sukromia, je vycerpavajuci. Uprimna Anna Vam prirastie k srdcu, o to je tazsie poznat osud jej a jej blizkych. Vzhladom k Anninmu veku je z dennika citit talent na pisanie, no citanie sa Vam moze zdat obcas zdlhave, predsa len sa jedna o dennik. Unikatnost tohto diela sposobila hlavne doba v ktorej bolo pisane a tiez jeho autenticke podanie. Čti víc
4
22.11.2019
Pre kazdeho bez ohladu na vek...
Tazko sa mi hladaju slova pre knihu, ako tato. Anna, mlade dievca, velmi rozumna, tuzila snad po beznych veciach, po akych tuzime aj my. Podelila sa s nami o svoje najhlbsie myslienky. Najviac ma zaujala ta reflexia - to, ako sa Anna pocas pribehu meni, dospieva, menia sa jej nazory a pohlady. Na konci knihy ma to vsetko nejako zasiahlo a uvedomila som si, co som to vlastne precitala... Zanechalo to vo mne mnoho dojmov. Čti víc
7
10.11.2019
Jedna z mála knižiek, pri ktorej som si poplakala. Druhá svetová vojna bola hrozná udalosť, ktorá, dúfam, ľudstvo naučí, čo nerobiť. Anna bola úžasné a statočné dievča, ktoré si zažilo hrozné časy a veľmi verne to zachytila aj vo svojom denníku. Knižku by si mali prečítať všetci, človek si potom začne viac všímať okolie a vážiť si aj maličkosti, ktoré mu prídu samozrejmé. Čti víc
2

Som hrdá mamina, cukrárka, knihomoľka. Milujem pečenie, zbožňujem knihy :)

Lucia Hricová
31.10.2019
Hmmm....
Myslím si, že od tejto knihy som asi čakala priveľa. Mňa tak strašne nebavila. Možno to bude tou formou, že bola písaná "denníkom". Dosť ma to aj mrzí, ale fakt sa nerada nútim do čítania a tu neprichádzal moment, kedy by ma fakt kniha strhla úplne. Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Zadní dům - Anne Franková
Rozchod - Nikola R. Kocian
636 Kč
Ušetříte 90 Kč

„Spálené knihy osvítily svět.“

Ralph Waldo Emerson