Zadní dům - Anne Franková
Zadní dům
332 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Zadní dům

Deník v dopisech 12. červen 1942 – 1. srpen 1944

Na skladě
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Triáda, 2019

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka. Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe...

Čti víc

332 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka.

Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského Rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník.

Anne si k tomu 29. března 1944 zapsala:
Milá Kitty,
včera večer mluvil v Rádiu Oranje ministr Bolkestein o tom, že po válce bude uspořádána sbírka deníků a dopisů z téhle války. Samozřejmě se hned všichni vrhli na můj deník. Vždyť si představ, jak zajímavé by bylo, kdybych vydala román Zadní dům. Už jenom z titulu by lidé měli dojem, že je to detektivka.

Od května 1944 začala deník přepracovávat a přepisovat, zanášela do něj opravy, vynechávala pasáže, které nepovažovala za dostatečně zajímavé, a jiné po paměti připisovala. Současně pokračovala v psaní původního deníku (badatelé ho později nazvali verze A – na rozdíl od přepracovaného deníku, který se označuje jako verze B). Poslední zápis Anne Frankové je z 1. srpna 1944. Již 4. srpna všech osm obyvatel úkrytu zatkla tzv. zelená policie. Pomocnice ve skrývání Miep Giesová s Bep Voskuijlovou Anniny zápisky hned v den zatčení odnesly do bezpečí. Miep Giesová je uložila v zásuvce svého psacího stolu, a až když se potvrdilo, že Anne věznění v koncentračním táboře nepřežila, předala je, aniž je četla, Anninu otci Ottovi Frankovi. Otto Frank se po zralé úvaze rozhodl, že splní přání své zemřelé dcery a zápisky vydá knižně. Za tím účelem sestavil z obou Anniných verzí, původní (verze A) a vlastnoručně přepracované (verze B), zkrácenou třetí verzi (C). Aktuálně po celém světě vydávanou, autorizovanou verzi připravila z pověření basilejského Fondu Anne Frankové německá spisovatelka a překladatelka Mirjam Presslerová. Převzala Frankův výběr záznamů z verze C a doplnila jej pasážemi z deníkových verzí A a B.

Nový, celkem už třetí překlad deníku do češtiny, pořídila Magda de Bruin Hüblová. Vrací se k názvu, jejž si Anne pro svoji zamýšlenou knihu přála a s nímž vychází deník v nizozemštině. Ke svému pojetí překladu napsala Magda de Bruin Hüblová: „K deníku Anne Frankové lze při překládání přistupovat dvěma způsoby: jako k dokumentu, což vyžaduje co nejpřesnější překlad, nebo jako k literárnímu dílu, což umožňuje jisté uhlazení textu s ohledem na mladé čtenáře. Protože se nový překlad má stát součástí souborného vydání díla Anne Frankové, v němž poprvé v češtině vyjdou i autentické, ,neučesané‘ verze A a B, přiklonila jsem se k první možnosti. Můj překlad tak zachovává víc než předchozí české překlady zvláštnosti předlohy.“

Annelies Marie FRANKOVÁ (12. června 1929 – únor 1945) v roce 1933 s rodiči a starší sestrou Margot emigrovala z Německa do Amsterodamu. Od července 1942 se tu rodina skrývala v zadní části domu, který patřil otcově firmě, aby unikla pronásledování Židů. Dospívající Anne si psala od 12. června 1942 až do prozrazení úkrytu na začátku srpna 1944 deník. Po zatčení byla rodina deportována do koncentračních táborů v Německu a na území dnešního Polska, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec Annin deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků, zdramatizován a zfilmován. Toto vydání přináší nový překlad do češtiny.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha pevná vazba s přebalem, slovenský jazyk, Slovart, 2015
Na skladě
-5 %
356 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha brožovaná vazba, český jazyk, Triáda, 2019
Na skladě
-5 %
332 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Kniha brožovaná vazba, slovenský jazyk, Archa, 1996

Vyprodané

Kniha pevná vazba, slovenský jazyk, Ikar, 2006

Vyprodané

Kniha pevná vazba, český jazyk, SUN, 2020

Vyprodané

E-knihy a audioknihy

E-kniha slovenský jazyk, Slovart, 2015
PDF
EPUB
MOBI
249 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

E-kniha český jazyk, Triáda, 2019
PDF
EPUB
MOBI
199 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Het Achterhuis
Počet stran
3044-5 hodin čtení
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
140×190 mm
Hmotnost
380 g
ISBN
9788074742583
Rok vydání
2019
Edice
Delfín
Naše katalogové číslo
616417
Téma
deníky, společnost, fašismus, války, holocaust, nacizmus
Styl
životopisný, válečný, filozofický, humorný
Jazyk
čeština
Překlad
Nakladatel
Triáda

Na svoje trináste narodeniny dostáva Anna denník. Píše o vojne, ktorá ju núti schovať sa. Opisuje život ukrytá pred svetom, no pritom všetkým tak známa. Nechá nás vstúpiť do malého priestoru s množstvom ľudí, čo sa boja. A potom dovolí spoznať seba, všetkých okolo, to stiesnené prežívanie, ktoré slabších väčšmi oslabuje. Príbeh Anny je smutný, ale jej autentickosť je čitateľná, že človek jednoducho túži vedieť viac. Jej výpoveď je rozprávaním pre nás všetkých, poučením. Lebo ak bude jestvovať dievčatko, ktoré rado píše, ak bude mať túžbu obetovať sa pre iných, v očiach vášeň a predovšetkým chcieť žiť, tak ju potom musíme nechať.

Čti víc
Publico manager & eknihy
10. května 2020

Denník Anny Frankovej je dnes už klasikou – vznikol počas 2. svetovej vojny, keď sa Anna so svojou rodinou ukrývala pred Nemcami 2 roky v zadnom trakte jedného amsterdamského domu. Začína sa bezprostredne predtým, keď Anna ešte chodila do školy a jej rodičia ešte len plánovali presun do úkrytu, no inak sa všetko odohráva už za zatemnenými oknami.
Dúfam, že teraz nebudem za necitlivku, ale mňa toto dielo vôbec neuchvátilo tak ako zvyšok sveta. Možno by bolo pre niekoho zaujímavé prečítať si Annin denník práve teraz, v čase všeobecnej izolácie a preventívnej karantény, a porovnať si svoje pocity s jej - ktorá sa ledva mohla občas nadýchnuť čerstvého vzduchu. Keďže ide o autentické zápisky, nedá sa im nič vyčítať, a už vôbec nie Anne, ktorá mala vtedy 13, 14, 15 rokov. Mňa ale naozaj nebavilo čítať všetky tie (často opakujúce sa) infantilné detaily o spoločnom bývaní, varení, stolovaní a kúpaní. Určite je zaujímavý Annin vývin z dieťaťa na mladú slečnu, ktorý sa pod vplyvom ťažkej doby zásadne urýchlil, a vlastne aj samotný úkryt, ktorý si možno dnes osobne prísť pozrieť do Amsterdamu. Možno som to mala čítať, keď som mala o polovicu rokov menej.

Čti víc

„Písanie pre mňa znamená úľavu, pri ňom sa stráca môj zármutok a ožíva odvaha! Avšak, a to je vážna otázka, podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké, bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka? Dúfam v to, ach tak veľmi v to dúfam, veď keď píšem, dokážem zachytiť všetko, svoje myšlienky, svoje ideály, svoje predstavy.“

Na jednu Anninu otázku by sme mohli odpovedať áno. Práve denník, ktorý si viedla, sa stal veľkým dielom so skrytým svedectvom brutalít a utláčania zo strany nacistického režimu. To druhé sa Anne nikdy nepodarilo. Nestala sa z nej ani novinárka ani spisovateľka. Ale napísala niečo vzácne. Slová mladého dievčaťa, ktoré muselo dospieť veľmi rýchlo, pretože realita okolo nej bola až príliš krutá. Musela sa vyrovnávať nie len s okolitým svetom, v ktorom vládla vojna, nevraživosť a nenávisť ale aj sama so sebou a so samotnými spolubývajúcimi – ukrývajúcimi. Napriek tomu, že zúfalstvo s pribúdajúcimi mesiacmi ukrývania narastalo, strach z odhalenia sa stupňoval, naopak zásoby jedla ubúdali, Anna sa zdá byť zo všetkých ukrývajúcich tá, čo si zachovávala najväčšiu odvahu, optimizmus aj chuť do života. Dôvodom bolo hlavne to, že mala svoje sny a zároveň verila, že ľudská duša nemôže byť taká zlá a že všetko sa predsa musí na dobré obrátiť.

Denník písalo len 13 - ročné dievča, ktoré žilo v uzavretom priestore, bez možnosti vyjsť von, bez možnosti robiť čo chcela, jej možnosti bytia boli obmedzené na: ráno vstať, večer zaspať a popri tom v napätí očakávať koniec vojny. V knihe nájdete predovšetkým spoveď, pocity , stiesnenosť, myšlienky a celý vnútorný svet skrývajúceho sa.

Knihu odporúčam prečítať každému. Je to svedectvo, ktoré by nám navždy malo pripomínať, že to čo sa stalo by sa už nikdy nemalo zopakovať. Nech Annina viera v dobro človeka je naozaj opodstatnená.

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,4 / 5

321 hodnocení

186
58
41
13
5

Nejužitečnější recenze

19

Rodina o mne hovorí, že som blázon, ale na druhej strane, že majú minimum problémov s vymýšľaním darčekov pre moju osobu. Stačí sa opýtať, akú knihu chcem :) Som si istá, že existujú aj väčší knihomoli ako ja, ale ani ja sa nedám zahanbiť :)

Lenka Sujová
5
21.4.2015
Túto knihu som si chcela prečítať už veľmi dávno, avšak bol problém dostať sa ku nej. Som veľmi vďačná za jej opätovné, dokonca doplnené vydanie. Podľa mňa bola Anna mladá, talentovaná baba, ktorá by to bola ďaleko dotiahla a som si istá, že by sa z nej stala vysnívaná spisovateľka a novinárka. Jej denník odporúčam hlavne tínedžerom, ktorí sa chcú dozvedieť nielen o tejto smutnej časti svetovej histórie, ale o tom, aký bol život mladých ľudí v tom období, a že sa od nás až tak veľmi nelíšili svojími problémami a osobnými trablami. Ale myslím si, že človek v každom veku si z obsahu denníka môže vziať niečo pre seba....naozaj vrelo odporúčam.
Čti víc
Terezka
2
5.2.2017
Na tuto knihu som velmi dlho pozerala a chcela ju precitat na zaklade väcsinou dobrych recenzii ale zistila som,ze denniky nebudu mojim oblubenym zanrom.Chybaju tam dialogy,pretoze vacsinou tam pise osoba co si mysli a opisuje iste veci.
Cakala som,ze to bude kniha kde su fakty,nejake jej postrehy ale to tam zial nebolo takze na fakty a "zazitky" z vojny si budem musiet najst inu knihu.K jej docitaniu som sa uz len dokopavala pretoze ma to uz doslova ku koncu nudilo.
Ale ved kazdy nech si urobi usudok po precitani :)
Čti víc
3

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
26.6.2021
Anna nám ukazuje, že aj keď je najhoršie ešte stále to nie je tak zlé. Celá jej rodina bola odvážna, nebojácna, inteligentná tak ako aj Anna. Jej denník zachytáva pocity a opisy mladého, dospievajúceho dievčaťa z dní počas 2.svetovej vojny v Amsterdame. Čti víc
Jaroslav
29.4.2021
Autentická kniha
Kniha bola určená mojej neteri a veľmi sa jej páčila, lebo denník bol písaný autenticky a ľahko sa dalo vcítiť do pocitov hlavnej hrdinky. Človek si uvedomí pri čítaní tejto knihy, že by sme už nikdy nemali dopustiť, aby boli ľudia prenasledovaní kvôli svojmu pôvodu. Čti víc
4
11.1.2021
Anna
Zo začiatku som sa musela prehrýzť nutkaním knihu odložiť. Ak sa však dostane do roku 1944, čítanie Vám pôjde rýchlejšie. Je zaujímavé sledovat dospievanie a myšlienky dieťaťa (roky 1942 a 1943) a dospievajúcej ženy. Hlavne v tomto obdobi obmedzovania slobody človek ľahšie pochopí a vie sa vžiť do pocitov obyvateľov zadného domu. Čti víc
5
27.12.2020
Síce mi trvalo trochu dlhšie kým som ju dočítala, no v konečnom dôsledku bol príbeh tohto denníka tak silným, že ma donútil premyšľať a ďakovať Bohu za to, že som sa v tomto období nenarodila pretože sa v nej žilo neuveriteľne ťažko a zverstvá páchané na ľuďoch nemali obdobu. Odporúčam každému koho zaujímajú dejiny a chce sa dozvedieť viac práve o tomto období a fungovaní koncentračných táborov. Čti víc
3
17.12.2020
Denník dospievajúceho dievčaťa, nie vojaka
Anne Frankovej nechýbal mládežnícky elán a neutíchajúca viera v dokonalú budúcnosť. Dva roky skrývania sa nepotláčalo jej optimizmus a nádej. Citové zameranie nepadlo kritickému prežívaniu v úkryte, ale dospievajúcemu dievčaťu s bežnými problémami – nepochopenie zo strany dospelých, pocit osamelosti a zaľúbenosť. Stala sa z nej uvedomelá zrelá dievčina. Z opisov prežívania v netypickej domácnosti sa vykľuli hlbokomyseľné úvahy o zmýšľaní dospelých, o sebaponímaní a o priateľstve, ba či láske. Čti víc
24
14.12.2020
Anna Franková si píše denník, ktorý je emocionálnou spoveďou mladej dievčiny, židovky, ktorá bola nútená sa počas vojny dva roky skrývať v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame.
Nikdy som nebola fanúšičkou vojnovej, či povojnovej literatúry, avšak i tieto diela by sme mali poznať, čítať a to nielen očami, ale i srdcom, aby sme nezabudli na zverstvá, ktorých boli ľudia v minulosti schopní. Po Hane je toto druhá kniha so židovskou tematikou, ktorá sa mi krátko pred Vianocami dostala do rúk.
Mnohým je táto kniha známa, o čom svedčia i početné hodnotenia a recenzie na Martinuse, či iných online kníhkupectvách či osobných blogoch. Mnohí ju čítali v knižnej, či nedávno vyjdenej komiksovej podobe a podaktorí si zakúpili audioknihu ako ja. Denník Anny Frankovej rozhodne stojí za prečítanie, či vypočutie si. Je to spoveď mladého dievčaťa, ktorému i dnes budú mnohé mladé devy rozumieť, keďže dospievanie v akomkoľvek období prináša so sebou problémy, ktoré zdieľajú generácie a generácie dievčat.
Čti víc
2

Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.

Zuzana Hušlová
1.11.2020
Úžasná kniha, v ktorej sa dozvedáme aké ťažké to v druhej svetovej vojne mali tí, ktorí sa museli skrývať, len preto, že sa "nepáčili" vtedajšej spoločnosti. Dozvedáme sa to vďaka mladému dievčaťu, ktoré si vo veku 13 až 15 rokov píše denník o všetkom čo prežíva. Mladé dievča, ktoré namiesto toho aby si užívalo život naplno, chodilo von a zabávalo sa s priateľmi, sa musí ukrývať spolu so svojou rodinou a žiť v strachu z toho, že ich možno jedného dňa nájdu, a že môžu všetci čoskoro zomrieť. Napriek tomu všetkému je Anna inteligentné a veselé dievča plné snov do budúcnosti, ktoré verí, že na svete ešte stále existuje dobro, a že vojna spolu so všetkým zlom, ktoré so sebou prináša, čoskoro pominie. Čti víc
6
23.9.2020
Knihu som dlho odkladala, hlavne kvôli tomu, že je to denník ktorý písalo dievča..., nakoniec sa mi neskutočne páčila. Páčil sa mi samozrejme opis vojny a obdobia okolo vojny z tohto zaujímavého pohľadu. Zaujímavý bol opis mladého dievčaťa, ako si žila pred vojnou, jej pocity, trápenia... Kniha mi prišla vtipná opismi života v zadnom dome a ohováranie ostatných skrývajúcich. Anna mi bola veľmi sympatická, bola svojská, vzdorovitá, trocha drzá, samostatná a cieľavedomá. Zaujímala sa o históriu a čítala zaujímavé knihy. Na svoj vek rozumná, v knihe je niekoľko úžasných myšlienok, donúti človeka premýšľať. Kniha je ideálnym čítaním do karantény. Ak sa ľudia v 2 svetovej vojne dokázali tak dlho schovávať v takých ťažkých podmienkach a v neustálom strachu, tak všetky dnešné problémy a neustále sa sťažovanie na všetko mi prídu ako malichermosti. Čti víc

Čti víc

„Knihy je třeba číst s takovou rozvahou a opatrností, s jakou byly napsány. “

Johann Gottfried Von Herder