Knihy
E-knihy

The Freelance Way

Best Business Practices, Tools & Strategies for Freelancers

Robert Vlach
The Freelance Way - Robert Vlach
The Freelance Way - Robert Vlach
Na volné noze - Robert Vlach

Robert Vlach (* 1978) působí jako podnikatel a podnikatelský poradce se zkušenostmi z desítek projektů a z více než 300 poradenských případů. Od roku 2005 se v Česku jako vůbec první publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze prostřednictvím...

Na skladě
Nakladatel
Jan Melvil publishing, 2019
Edice
Pod povrchem
Překlad

A protože freelancing (neboli podnikání na volné noze) je celosvětový fenomén, který Robertova kniha rozebírá do větší hloubky i šíře než zahraniční tituly, rozhodli jsme se ji vydat také v angličtině a dalších jazycích. Půjde o nejodvážnější...

Čti víc

509 Kč

Běžná cena Běžně 599 Kč

Ušetříte 15%

Na skladě, posíláme ihned

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Největší bestseller Melvilu vydaný po roce 2016 míří do světa!

A protože freelancing (neboli podnikání na volné noze) je celosvětový fenomén, který Robertova kniha rozebírá do větší hloubky i šíře než zahraniční tituly, rozhodli jsme se ji vydat také v angličtině a dalších jazycích. Půjde o nejodvážnější vydavatelský počin v 12leté historii Melvilu, a pokud se podaří, téměř jistě otevře cestu do světa také dalším českým autorům literatury faktu.

Robert knihu přepracoval pro mezinárodní čtenářské publikum a přidal přes 350 změn, obrázků, cvičení, zdrojů a příkladů ze světa včetně doporučení, která mu exkluzivně zaslali světoví autoři David Allen (GTD), David H. Hansson (Basecamp, Restart), Adam Grant (Dávat a brát) a Austin Kleon (Ukaž, co děláš). Úvodní část zkrátil a výsledný rukopis je o třetinu kratší než 760stránková česká předloha.

Oslovili jsme zkušeného překladatele Erika Pipera, který jako rodilý mluvčí rukopis převedl do svěží soudobé angličtiny, přičemž zachoval styl a ducha originálu. Na textu dále pracoval americký editor Scott Hudson a aby toho nebylo málo, Robert ještě přizval tucet zkušených freelancerů z půlky světa na závěrečnou oponenturu. Výsledkem je strhující odborná kniha, která se čte jako po másle.
——
Freelancing is by far the simplest approach to doing business on the free market. With very little capital, risk and equipment, you can turn gigs and side jobs into a successful business career, become your own boss and do meaningful, well-paid work.

Yet over time, freelancing may also prove to be quite a challenge for your self-management, for a freelancer is both an expert and a businessperson. Failing to recognize this leads many freelancers to a bitter end, so developing both your expertise and business skills is essential for attaining sustainable professional growth and better profits.

There’s just one more catch. You may soon find out that the rules for success written for companies and startups lack relevance for freelancers. Freelancing is so distinct, that what you need isn’t just any business strategy, but the freelance strategy. In other words, you need this book.

The Freelance Way is THE business book for independent professionals. It presents the best available and fully up-to-date freelance know-how, compiled from hundreds of quality sources, including surveys, the latest market data, advice from world-class experts, as well as real-life experiences and stories from hundreds of professionals in different fields and countries, which makes the book highly relevant to freelancers worldwide.

The contents of this volume cover all the basics and best practices for beginning freelancers, as well as advanced career strategies and tools for freelance veterans. There are practical tips for greater productivity, successful teamwork, smart pricing, powerful business negotiations, bulletproof personal finance, effective marketing, and much more.

Regardless if you've been in business for 20 years, or are just starting out, this book will help you to grow, avoid countless mistakes and develop a successful personal business based on your expertise and good name, to live a free, independent, and fulfilled life.

This book will help you if:

- You are a freelancer.
- You are dealing with freelance problems that people around you don’t understand.
- You are considering quitting your job to freelance and are afraid to take risks.
- You are just starting out in small business.
- You have been freelancing for a long time and want to acquire new business skills.
- You are thinking about your career strategy and where will you be in ten or twenty years.
- You are doing gigs alongside your daily job or studies and it already resembles a business.
- You are self-employed, working for a single client and want to be more independent.
- You are running a company or agency founded by you and on your good name.
- You want to understand freelancers, freelancing and the gig economy in general.

About the author

Robert Vlach is a senior business consultant, specialized in supporting independent professionals and business owners. In 2005, he founded one of the largest national freelance communities in Europe and later, in 2012, Europe's first think-tank for freelancers which meets regularly in Prague and other cities. He has been holding freelancing courses for more than a decade, and has consulted on over 300 business cases with individuals, startups, and companies. Robert lives with his family in the Czech Republic and Spain.
Čti víc
Kupte společně
The Freelance Way - Robert Vlach
Faktomluva - Hans Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling
836 Kč
Ušetříte 162 Kč

Recenze, kritiky

“As freelancers, we know why we should run our indie careers as a business, but how is often a challenge. This essential book delivers actionable advice and practical tips you can use to build a solid business foundation right now.”
— Melissa Joulwan, author of the best-selling Well Fed cookbook series

“Are you an experienced entrepreneur? Then this book will save your ass several times over. Are you a newbie freelancer starting out? It may even save your life! The Freelance Way is one of the most useful books that I have read on my journey to a free(lance) life.”
— Michelle Losekoot, freelance writer and digital storyteller with major brands like Puma, T-Mobile, and O2

“Just because you're a freelancer, you don't have to figure it all out on your own. There is a wealth of knowledge and wisdom out there from people who have succeeded on their own terms as independent professionals — and Robert Vlach puts it in your hands with The Freelance Way.”
— Mark McGuinness, creative coach and host of The 21st Century Creative Podcast

“There’s an estimate that freelancers will make up the majority of the workforce by 2027. Do you want to succeed in this new economy? By buying this book, you can make Robert your personal advisor. I don’t know anyone who could be a better guide for you on this journey.”
— Peter Fabor, founder of Surf Office’s international network of company retreat venues

“I had the privilege to work with Robert many years before he wrote this book. He is the best business advisor I’ve ever had and he played a significant role in my career move from the corporate world to freelancing. The Freelance Way is a must-read for anyone leaving the corporate bubble and taking back control of their professional identity and destiny.”
— Eva Skornickova, leading data privacy and GDPR advisor, former diplomat to Canada and top executive in Fortune 500 companies

“For Robert, freelancing is not a fancy hashtag. For Robert, freelance means business. His truly eye-opening book is here to help you in setting the right prices, keeping your inbox sane and preventing the most common deadly mistakes.”
— Michal Kasparek, writer and editor-in-chief at FINMAG.cz

“Robert is passionate about creating and realising individual business stories, taking that inspirational spark and enthusiasm for an idea and making it real. To make it real you need to understand the details and dynamics of doing business. Robert’s book is a must read, full of practical and actionable advice, allowing you to discover the entrepreneur in you and to make that passionate idea come to life. I can’t recommend this book enough.”
— Maxwell Colonna-Dashwood, three-time UK barista champion and entrepreneur at Colonna Coffee, author of The Coffee Dictionary

Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Na volné noze
Rozměr
152×226 mm
ISBN
9788075550774
Naše katalogové číslo
614231
Počet stran
456
Hmotnost
808 g
Rok vydání
2019
Vazba
pevná vazba
Jazyk
anglický
Nakladatelství
Jan Melvil publishing

Recenze

Jak se vám kniha líbila?


Dan Křápek
19.1.2019

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.

Na volné noze je kniha nabita spoustou užitečných informací, bez kterých se jakožto nezávislý profesionál neobejdete. Shánění klientů, cenotvorba, sebepropagace, ale i např. project management nebo tvorba a řízení procesů. I přesto si ale myslím, že největší přidaná hodnota této knihy je způsob, jakým autor předává své dlouholeté zkušenosti v oblasti práce a jednání s lidmi - právě to jsou věci, které přinášejí této publikaci nadčasovost a zajišťují její relevanci na mnoho let dopředu. Zejména pak části o dobrém jméně a reputaci se vám, jakožto začínajícímu freelancerovi, vyplatí pořádně nastudovat.

Obsah je uspořádaný do logických celků a autor se postupně přesouvá od širších témat (reputace, tržní postavení, klady a zápory podnikání), ke konkrétnějším (profesionální IT, cenotvorba, finance a prevence rizik) a pokryje tak celé spektrum toho, co by nezávislý profesionál měl ovládat. Poslední kapitola o podnikatelských “levelech” pak nabízí lehce filozofický pohled na freelancerův kariérní rozvoj.

Co jsem si odnesl
- Klientovi neprodáváte jen službu, ale také vztah
- Dobré jméno je ustálené kvalitativní spojení mezi vámi a tím, co děláte
- Pokud si chcete rychle vybudovat dobré jméno, tak se rozhodně nepouštějte do hodinářství :)
Čti víc
Matěj Mrázek
10.12.2018
Jedná se o pořádnou bichli, nabitou informacemi. Na přečtení je trochu náročnější delší teoretický úvod, kniha se více rozjede asi v třetině. Vyplatí se být pečlivý a pozorně číst i zdánlivě nenápadné poznámky - já takto například objevil klub Toastmasterů, který mě v podnikání podpořil hned v několika směrech.
Čti víc
Eva Lachová
27.10.2018
Robertova kniha je moc prima čtení o podnikání na volné noze. Já podnikám 16. rok (v kavárně a realitách) a tak oceňuji, že Robert má velký přehled o mnoha oborech, dokáže poradit začínajícím i pokročilým, zkušeným lidem, vidí i budoucnost jasněji než já. Knížka se moc dobře čte, hlavní myšlenky jsem si odnesla z dvoudenního semináře a následně si vše znovu detailně přečetla. Potěšilo mě, že podnikání Robert vidí podobně jako já - budování dobrého jména (každodenní poctivá práce) je důležitější než velká reklama a marketing. Poznatky a doporučení o správné cenotvorbě svých služeb jsem hned uvedla do praxe a fungují skvěle. Doporučuju přečíst kdykoliv, ať nehledáte již objevené principy úspěšného dlouhodobého podnikání a máte se fajn. Kniha vám rozptýlí hodně obav, hlavně ženám s dětmi.
Čti víc
Hanka
15.10.2018
Ačkoli podnikám již téměř dvacet let, Robertova kniha pro mně byla užitečná ve dvou ohledech. Spoustu věcí, které dělám, ať už podvědomě nebo cíleně, jsem si potvrdila jako správné a mohla je pustit z hlavy. O to cennější byly podněty, které nabízely jiný pohled nebo bořily zažité návyky. Robertova argumentace vždy stála za promyšlení a u několika věcí jsem skutečně změnila názor. A konečně, vážím si hlavně otevřenosti, s jakou autor předkládá své zkušenosti a kolik příkladů uvádí. To v našich šířkách nebývá obvyklé. Děkuji.
Čti víc
Gabka Koscova
10.8.2018
Must-have pre vsetkych freelancerov
Musim sa priznat, ze som neprecitala celu knihu od zaciatku az do konca. Hned ked som si ju kupila som ale zhltla prvu tretinu. Nedokazala som si predstavit v com bude kniha lepsia oproti skoleniu, ktore som u Roberta absolvovala a oproti knizke Freelance Bible, ktoru Robert na skoleni odporucal. Ale knizka predcila ocakavania. Takmer v kazdej kapitole som si nasla nejaku drobnost, u ktorej som si uvedomila, ze mozem nieco ako freelancer robit lepsie. V priebehu nasledujuceho roku som sa ku knizke vracala a prechadzala konkretne kapitoly. Kedykolvek som riesila nejaky freelance problem, v knizke som nasla riesenie. Odporucam jednoznace pre vsetkych freelancerov. Je to must-have v knihovnicke. Lepsi zdroj informacii fakt nenajdete :)
Čti víc
Milan Holub
2.8.2018
Na začátku jsem byl nedůvěřivý k rozsahu knihy. Čím více jsem ale knihu četl, tím více mi všechno, o čem autor píše a jak řadí kapitoly, dávalo komplexní a ucelený přehled, kde by mi bylo líto cokoli vypustit. Tak nakonec jsem i já zastáncem rozsahu 745 stran. Navíc se dá kniha číst i po jednotlivých kapitolách, pokud má člověk na volné noze nějaký konkrétní problém.
Knihu jsem si koupil natěšený jako jeden z prvních hned po vydání, ale k přečtení jsem se dostal až tyto prázdniny. Přesto jsem nenašel nic, co by bylo „zastaralé“ – kniha je psána „nadčasově“.
Pro mě jako učitele marketingu byla největší symfonií kapitola Portfolio klientů (jak pečovat o klienty). Profesionální služby v tom nejlepším a nejširším slova smyslu poskytují jen opravdové výjimky (ve všech oborech podnikání), úroveň poskytovaných služeb je u nás dle mých zkušeností stále žalostná. A stejně zajímavá mi přišla i kapitola Freelance marketing. Ale strhující čtení pro mě byla celá kniha.
Kniha je vhodná jak pro začínající podnikatele, tak pro lidi, kteří už roky podnikají - každý si najde pro sebe to svoje, což svědčí o inspirativnosti a praktičnosti publikovaných myšlenek. Jedním slovem: za tuto knihu moc DĚKUJI.
Čti víc
Jiří Chlebus
7.6.2018
Od chvíle, kdy vyšla tato kniha, máš jako freelancer dvě možnosti: 1) vymýšlet kolo nebo 2) vzít funkční kolo, použít ho a vylepšit či upravit svým potřebám. Číslo jedna si zvolila řada z nás, protože jsme vlastně ani neměli jinou možnost. Podnikám 10 let a tehdy žádné strukturované rady – jak podnikat – neexistovaly. Na mizerně naceněné zakázky mě taktně upozornila má účetní, která měla v cenotvorbě větší přehled, než já. A podobných failů bylo více. Kniha Na volné noze je sic bichle, ale svým obsahem a rozsahem je rozhodně nejkvalitnější materiál, který při podnikání na volné noze můžeš vzít do ruky. A já ti to tiše závidím.
Čti víc
Agi Archer
25.5.2018
Po x letech strávených na pozicích PR & Marketing Managera jsem uvítala tuto knihu jako skvělý manuál, jak co nejlépe zvládnout přechod ze zaměstnance na freelancera. Na knize je super, že vychází jak z teorie, tak je doplněna i o osobní zkušenosti Roberta. Díky za to!! Agi Archer
Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
The Freelance Way - Robert Vlach
Faktomluva - Hans Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling
836 Kč
Ušetříte 162 Kč

„Nikdy nepůjčuj knihy, protože nikdo ti je nikdy nevrátí. Jediné knihy v mé knihovně jsou ty, které mi půjčili jiní.“

Anatole France