Epištoly o elitách a lidu - Vlastimil Vondruška
Epištoly o elitách a lidu
284 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy

Epištoly o elitách a lidu

Vlastimil Vondruška

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. Narozen 1955 v Kladně. Absolvoval historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze, vydal mnoho vědeckých studií z oboru dějin kultury a několik let se věnoval popularizaci...

Moba, 2018
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Moba, 2018

Další formáty

E-kniha
199 Kč

Volné pokračování úspěšné knihy Breviář pozitivní anarchie, která podrobně rozebírala nejrůznější problémy současnosti. Jim se věnuje i nový titul, ale tentokrát z pohledu dvou odlišných vrstev – elity a lidu...

Čti víc

Další formáty

284 Kč

Běžná cena Běžně 299 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do šesti dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Volné pokračování úspěšné knihy Breviář pozitivní anarchie, která podrobně rozebírala nejrůznější problémy současnosti. Jim se věnuje i nový titul, ale tentokrát z pohledu dvou odlišných vrstev – elity a lidu. Autor uvádí titul slovy: „Elitu chápu jako skupinu lidí, která díky svému mocenskému postavení určuje běh života lidu. Za to požívá jistou úctu a obživu. Lid, to jsou ti ostatní, jejichž běh života je určován vládci. Dostává se mu poznání z úst učenců a těší ho tvorba talentovaných umělců. Pokud však elity vnucují lidu postoje, poznání a zábavu, s níž bytostně nesouhlasí, nerozumí jí a nemíní ji přijmout za svou, reptá. V takových dobách pak vycházejí knihy podobné této.“
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha
-5%
284 Kč

Posíláme do šesti dní

E-knihy a audioknihy

EPUB
MOBI
199 Kč

Okamžitě ke stažení

Další
Kupte společně
Epištoly o elitách a lidu - Vlastimil Vondruška
Breviář pozitivní anarchie - Vlastimil Vondruška
568 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
264
Hmotnost
346 g
Rok vydání
2018
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Moba
Rozměr
125×205 mm
ISBN
9788024383170
Naše katalogové číslo
426573

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,5 / 5

2 hodnocení

1
1
0
0
0

Zuzana Rokosová
29.10.2018
Neuvěřitelně trefná kniha o současných poměrech na pozadí minulosti.
Vlastimil Vondruška je většině čtenářů znám jako autor historických detektivek nebo Husitské či Přemyslovské epopeje, přesto už přivedl na světlo světa i jiné knihy. Pochopitelně kromě historických prací. Epištoly o elitách a lidu volně navazují na Breviář pozitivní anarchie. Jedná se o knihy víc než současné a věnující se momentálním poměrům ve společnosti.

Hned na začátku knihy autor vysvětluje, co chtěl říci názvem a také čtenářům sděluje, že ne každý literární kritik ví vše nejlépe. Z toho si můžeme vzít, že nikdo není bezchybný. Ani on. A v průběhu celé knihy se nedočkáte ničeho, jako je „objektivní“ nebo vynucená pravda. A nikdo vám nebere právo na váš vlastní názor. Můžete s panem Vondruškou souhlasit a nemusíte.
Autor nám líčí historický vývoj určitých společenských a právních norem. Poukazuje na skutečnost, jak vše fungovalo dříve, většinou na základě zdravého rozumu, a jak to funguje dnes. Většinou zcela bez rozumu.

Obávám se ale, že se kniha vůbec nedostane k těm, kteří by ji „potřebovali nejvíce“. Celá první kapitola je psána poněkud nepřístupným jazykem. Jistě, elitám – nebo těm, kteří mezi ně skutečně patří, nebude kniha připadat nijak složitá, používá běžný jazyk vzdělaných lidí, ale pokud jde o masy, nebo chcete-li lid, pak bych řekla, že se úvodní kapitola jeví prostě nestravitelná. Což je velká škoda. Pak už se totiž V. Vondruška přesune do sféry esejí, kde se vtipně a hravě obouvá do všeho, co mu na našich poměrech připadá neuvěřitelné. I tak by ale příště mohl zkusit fejetony. Jako vždy napřed shrne historický vývoj, který je prokládán citáty velikánů a až pak nám předloží naší situaci. V některých případech se vše může jevit neskutečně humorně a předkládáno s nadsázkou, z jiných přímo cítíte autorovu nevoli a umíte si představit, jak vrtí hlavou nad zprávami v televizi a diví se, jakým směrem se svět ubírá. Nevyhýbá se žádným současným tématům – od volby prezidenta, přes právo na držení zbraně, uprchlickou krizi až po „hnutí“ Me too nebo kavárny Hate free. Je celkem jasné, že pro některé své názory bude jistě označen spoustou hanlivých slov, pravdou ale zůstává, že říkat si naštěstí ještě smíme, co chceme.

Skvělé je, že nikoho nenutí, aby s ním souhlasil. Jak sám řekl, pokud vám jeho šlehy nevyhovují, napište si vlastní.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství MOBA.
Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Epištoly o elitách a lidu - Vlastimil Vondruška
Breviář pozitivní anarchie - Vlastimil Vondruška
568 Kč

„Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.“

Voltaire