Stařec a smrt - Jiří Stránský
Stařec a smrt
194 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Stařec a smrt

Novela

2-3 hodiny čtení
Nakladatel
Hejkal, 2007

Hrdinou nejnovější knihy spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského, známého široké veřejnosti jako tvůrce seriálu Zdivočelá země, je starý muž, téměř devadesátiletý Vilém, který byl za totality několikrát vězněn...

Čti víc

194 Kč

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Hrdinou nejnovější knihy spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského, známého široké veřejnosti jako tvůrce seriálu Zdivočelá země, je starý muž, téměř devadesátiletý Vilém, který byl za totality několikrát vězněn. Minulost a osudy vězněných kamarádů se v jeho vzpomínkách samozřejmě objevují, ale podstatně větší roli hraje současnost - rodinné problémy, rozvod milované vnučky Aničky, ztracené přátelství s někdejším kamarádem Karlem, nyní tchánem Vilémovy dcery. Nejdůležitější osobou pro Viléma je ale jeho manželka Milka, která sice už před třemi lety zemřela, ale on si s ní přesto den co den povídá... Novela je oslavou celoživotní lásky a oddanosti, která nekončí ani manželčinou smrtí.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
1722-3 hodiny čtení
Vazba
pevná vazba
Rozměr
115×205 mm
Hmotnost
288 g
ISBN
8086026590
Rok vydání
2007
Naše katalogové číslo
41543
Styl
filozofický, duchovní
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Hejkal

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

1 hodnocení

1
0
0
0
0

Stanislava Adámková
6.4.2016
Kdo nezažil samotu, neví, jako moc bolí. Ztráta protějšku přináší bolest a zármutek.

Válka poznamenala mnohé, v lidských duších zanechala hluboké rány, které se znovu a znovu otevírají a vyvolávají nehezké vzpomínky. Pro mnoho odsouzených mužů, kteří byli za totality vězněni, to znamenalo také odloučení od domova, od milované rodiny. To samé si prožil i hlavní hrdina knížky „Stařec a smrt“ Vilém – devadesátiletý pán, který jedno takové manželství poznamenané válkou prožil. I přes mnohé nesoulady si v nepřejících dobách byli s manželkou Milkou velkou oporou a jejich láska neskončila ani smrtí. Vzpomínku na svoji milovanou ženu si Vilém nesl dál ve svém srdci a rád si s ní o všem povídal, i když už s ním nebyla.

„Kdo v srdích žije, stále žije.“

Již samotný název knížky demonstruje myšlenku, že její hrdina je osamělý a útěchu nachází právě v rozhovorech se svojí zesnulou manželkou. Ale není tomu tak. I přesto, že je Vilém obklopen spoustou lidí, kteří by s ním rádi byli, straní se jich a raději je sám.

V knížce se seznámíme s Julií – Vilémovou a Milčinou kamarádkou – která byla za války pro Milku velkou oporou i pomocnicí ve výchově jejích a Vilémových dětí. A jako by se teď – po své smrti – chtěla Milka Julii nějak revanšovat – naléhá na svého Viléma, aby jí zavolal a pozval na oběd.

Dále se seznámíme také s Vilémovou dcerou Janou, která se svého tatínka snaží přemluvit, aby s nimi strávil společné Vánoce na Šumavě, dále také s jeho vnučkou Aničkou a pravnuky Jírou a Frantou. Ve Vilémově příběhu se také objeví kamarád Hubert a dívka Modřenka, kteří dokážou (nejen) Viléma rozveselit a přivést na jiné myšlenky.

Knížka „Stařec a smrt“ od Jiřího Stránského, který se českému národu vryl do paměti především díky seriálu Zdivočelá země, je plná lidskosti a laskavosti. Pokaždé, když si čtu – ať už v časopise či v knížce – příběh nějakého manželství, kterému jejich společnou cestu zkřížila válka, říkám si, že o současných „manželství“, která ztroskotávají již při první banální hádce, se nedá mluvit jako o skutečném manželství.

Autorův styl psaní je velmi poutavý, tudíž se do jeho příběhu rychle vžijete. Jiří Stránský píše především o vážných tématech, ale přeci jenom se v jeho knížkách setkáte s laskavým a inteligentním smyslem pro humor. Kapitoly o Vilémových pravnucích jsou přesně tak humorné – představte si, jaké to asi je, když dva neposedné kluky, kteří vyrůstali v cizině, dostane na povel jejich stařičký pradědeček. To si užijí legraci úplně všichni!

I tuto knížku, pro jejíž sepsání se autor inspiroval životem svého kamaráda z kriminálu Jiřího Krupičky – světově uznávaného geologa, esejisty a filozofa – vám vřele doporučuji. V okamžiku, kdy dočtu nějakou knížku od pana Stránského, těším se na další. Vy, čtenáři, kteří se zajímáte o knížky tohoto zaměření (a navíc z pera českých autorů), rozhodně sáhněte po tvorbě Jiřího Stránského. Většinu jeho knížek si jistě velmi oblíbíte!
Čti víc

Čti víc

„Knihy nás mění, polepšují a vylepšují, pokud jsme polepšení schopni a pokud o ně stojíme.“

Miroslav Horníček