Vánoce
Mezi tradicí a módou - Alena Nachtmannová
Mezi tradicí a módou
523 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Publikace podává ucelený přehled vývoje oděvní kultury v Čechách 17. století s přesahy do století předcházejícího i následujicího ...

Čti víc
523 Kč

Běžná cena Běžně 550 Kč

Ušetříte 5 %
Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Publikace podává ucelený přehled vývoje oděvní kultury v Čechách 17. století s přesahy do století předcházejícího i následujícího.
Shrnuje proměny tzv. vysoké módy - oděvu špiček společnosti, které vytvářely dobový estetický ideál a ovlivňovaly vkus vrstev níže postavených. Aristokratické prostředí navíc s oděvem spojovalo i určitý způsob chování, vystupování, rituály a gesta, jež hrály v tehdejším společenském kontaktu prvořadou roli a jimž je věnována také přiměřená pozornost.
Navazující kapitoly se dotýkají odívání nižší šlechty,měšťanstva, venkovanů a lidí bez domova, popř. prostých vojáků. Všechny tyto společenské vrstvy různým způsobem přijímaly módní novinky a přizpůsobovaly se vkusu špiček podle vlastních ekonomických možností i nároků, které na oděv kladly. Díky specifickým podmínkám venkova po třicetileté válce a nesmírně tvořivému přístupu tamního obyvatelstva k oděvu začíná právě v této době vznikat lidový kroj. Cesta od módního oděvu ke kroji je sledována v jedné kapitole na příkladu Turnovska.
Další část knihy je věnována proměnám odívání v průběhu lidského života od dětství, přes dospělost s odlišením oděvu svobodných, lidí žijících v manželství, popř. vdovců a vdov. Podrobně je také popsán slavnostní oděv: křestní, svatební, pohřební a smuteční. Samostatná kapitola je věnována popisu jednotlivých oděvních součástek, jejich vzhledu, použitým materiálům, barevnosti, výzdobným prvkům a oděvní terminologii. V poslední kapitole je pozornost obrácena k péči o oděv a jeho ukládání, které významným způsobem ovlivnilo vybavení interiéru, a k úloze žen při zhotovování oděvu a péči o něj v rámci rodiny.
Publikace vychází z detailního studia obrazových pramenů a pramenů písemných, které v oblasti dějin oděvu u nás dosud téměř nebyly využívány. Písemná pramenná základna kombinuje pozůstalostní inventáře, jež umožňují zachytit složení šatníku, používané materiály, výzdobné prvky i barevnost, a prameny osobní povahy (korespondenci, deníky, paměti), popř. literární díla (cestopisy, dobové romány a poezii), díky nimž je možno sledovat osobní názory na oděv a módu, individuální přístup k odívání a společenské rituály s oděvem spojené.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Mezi tradicí a módou
Počet stran
304
Vazba
pevná vazba
Rozměr
190×248 mm
Hmotnost
1205 g
ISBN
9788086516516
Rok vydání
2012
Naše katalogové číslo
387591
Jazyk
český
Nakladatel
Národní památkový ústav

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

1 hodnocení

1
0
0
0
0

Lenka Pajer
10.12.2020
Dejiny odievania
Kniha od Nachtmanovej patrí k veľmi dobre spracovaným publikáciám k dejinám odievania v Českom kráľovstve v období renesancie a baroka. Je bohatá na velmi kvalitné reprodukcie, odborný text, ktorý je zrozumiteľný aj bežnému čitateľovi a veľmi dobrý slovník odevného názvoslovia. Doporučujem každému nadšencovi histórie a odievania. Čti víc

Čti víc

„K dobré knize je třeba dobrých čtenářů.“

Victor Hugo