Nezmeškejte 100 Kč poukázku jako dárek k nákupu! Více info Nezmeškejte 100 Kč poukázku k nákupu! Více info
China, Inc. - Ted C. Fishman
China, Inc.
284 Kč
Knihy
E-knihy
284 Kč

Běžná cena Běžně 299 Kč

Ušetříte 5%

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • 100 Kč poukázka jako dárek k nákupu nad 999 Kč

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Čína je dnes vidět všude – ve zprávách, v ekonomickém tisku, na pracovištích, při každé návštěvě nákupního centra. Provokativní, aktuální a dramatický popis z pera novináře Teda C. Fishmana o proměně Číny v průmyslovou supervelmoc vysvětluje, k jak hlubokým změnám dochází v globální ekonomice a proč už dnes mají vliv na život nás všech.

Jak se obrovská země, dříve sužovaná chudobou a komunistickou ideologií, mohla proměnit v mocné centrum světového kapitalismu? Co znamená, že Čína dnes roste třikrát rychleji než Spojené státy americké? Že spotřebovává 40 procent betonu a 25 procent oceli, které se na celém světě vyrobí? Jaký dopad má na svět největší migrační vlna v historii lidstva, kdy 300 milionů Číňanů opouští své venkovské farmy a stěhuje se do měst? Proč mají v Číně své velké pobočky skoro všechny největší společnosti světa? Jaké důsledky má přesun firem do Číny pro pracovní sílu v Americe, Evropě i v ostatních částech světa?

Proč jsou rodící se čínské firmy tak nebezpečně konkurenceschopné? Co by se mohlo stát, až bude Čína schopná vyrobit téměř všechno (počítače, auta, letadla nebo léky), co vyrábějí Spojené státy a Evropa, a to možná za poloviční cenu? Jak její vývoj zasahuje svět a jak se promítá do života nás všech?

To jsou zásadní otázky, na něž kniha China, Inc. přináší odpovědi.

Zkušený novinář a dříve obchodník s komoditami Ted C. Fishman živě popisuje megatrendy, které dnes Čína vytváří. Popis začíná u rychle rostoucí produkce obrovských čínských levných továren a zvyšujícího se apetitu 1,3 miliardy čínských spotřebitelů – oba tyto trendy jsou živeny dosud nevídanými injekcemi zahraničního kapitálu a know-how. Cestou po bouřlivě rostoucí Číně navštívil Fishman továrny, tržiště, obchodní domy, malá i velká města, kde příběh čínského kapitalismu prožívá pětina celého lidstva.

Autor rovněž čerpá z rozhovorů čínskými, americkými i evropskými dělníky, vedoucími pracovníky a manažery, aby ukázal, jak nás všechny Čína nutí změnit pohled na sebe samé jako na spotřebitele, pracovníky, občany, a dokonce i rodiče. Výsledkem je skutečně podmanivé dílo plné pronikavých, vysoce aktuálních reportáží a vynikajících analýz, které jednou provždy změní názor lidí na budoucnost Číny i celého světa.

Potřebujeme takovou knihu. Naši politici začali jezdit do Číny, naše podniky se tam už rozhlédly. Solidní zprávy nabývají na významu. Název přebírá známou, léta už starou knihu Akio Mority, Japan, Inc., z doby, kdy Japonsko vypadalo na světovládu.

Kniha obsahuje například kapitolu o Wal-Martu a Číně. Wal-Mart je největší maloobchod na světě. Obrat je větší než HDP Švýcarska. Má větší informační síť než vláda US. Každá položka zboží se ze satelitu sleduje po celém světě. Je mimořádně vynalézavý ve vyhledávání kvalitního nejlevnějšího zboží. A přesto další pokrok bude ve využívání rozsáhlých dodávek z Číny. Nebo kapitola o bavorských vánocích a jak je napodobují v Číně. Do Bavorska přicházejí velké skupiny Číňanů a vracejí se s balíky. Příští rok se už věci z balíků budou vyrábět v Číně za zlomek ceny. V Hamburgu jsou nyní u 230 čínských kanceláří na dovoz a vývoz.

Nabízíme dále kapitolu o patentech. Čína je zčásti ctí, zčásti nikoli. Nedělá vlastně nic jiného, než co dělaly velmoci v čase kolonialismu. Výsledkem je celkové urychlení vývoje. Letos snížil prezident USA daně v průměru o $ 1 100 na osobu. Ale kdyby Američané kupovali víc v Číně, úspora na čtyřčlenou rodinu by obnášela kolem $ 75 000. Neustále se srovnávají americké a čínské poměry.

Kniha Teda C. Fishmana je nová, letošní, tedy up-to-date. Od jiných se odlišuje tím, že nejen uvádí do čínských realit, ale že je vztahuje k Americe a ke světu. Ukazuje, nebo se zamýšlí, k čemu může brzy dorůst, a jak Čína ovlivní jiné ekonomiky.
Svět asi dojde nakonec k tomu, že způsob výroby, přicházející z Asie, bude výkonnější í výhodnější. Kniha zaujme, je plná poučení ukazující rozmach Číny jako činitele světového vývoje.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,4 / 5

7 hodnocení

4
2
1
0
0

6
8.12.2018
Názor čitateľa
Ďalšia zo série kníh, ktoré popisujú súčasnosť, no hlavne budúcnosť Číny a sveta, ktorý ovplyvní jej rast. Autor popisuje vo veľkej miere vplyv týchto zmien na USA a Európu. Kniha je zaujímavá, no je plná čísel a štatistík, čo ju môže robiť trochu nudnou. Stojí však za prečítanie, lebo sa z nej dozvieme, čo nás možno čaká. Mňa osobne v knihe prekvapilo, aký ekonomický vplyv mala Čína na Západe už krátko po začiatku 21. storočia. A keďže kniha má v súčasnosti (2018) už viac ako 10 rokov, mnohé z úvah autora sa dajú overiť aj v praxi. Čti víc

Čti víc

„Musíme přečíst hodně knih, abychom zjistili, o čem je život, a musíme hodně zažít, abychom přišli na to, že buď špatně žijeme, nebo jsme četli špatné knihy. “

Zdeňka Ortová