Knihy
E-knihy

Tatér z Osvětimi

BIZBOOKS, 2018
Na skladě
TOP #20
3-4 hodiny čtení
Nakladatel
BIZBOOKS, 2018

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel...

Čti víc

269 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 23%

Na skladě, posíláme ihned

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí.

O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají.

Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.


———-
"Morální dilema, které po vydání knihy v zahraničí otevřela média, je v knize všudypřítomné, nicméně zůstává nevyřčené. Morrisová se jakéhokoliv vynášení soudů jako autorka vzdává, jako zpovídající však v rozhovoru pro BBC přiznala, že Sokolovovi pokládala i nepříjemné otázky směřující k problému kolaborace.
Absenci viny přeživšího, která se objevuje ve válečných knihách i filmech s židovskou tematikou, však Morrisová čtenáři kompenzuje viditelnou snahou vyvážit v románu dobro a zlo. Ačkoliv to v kontextu knihy, která má v názvu Osvětim, může působit trochu absurdně."
- Monika Zavřelová, MF Dnes
Čti víc
Kupte společně
Tatér z Osvětimi - Heather Morris
Atlantida holíčských Židů - Heinz Jakob Tauber
557 Kč
Ušetříte 112 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
The Tatooist of Auschwitz
Rozměr
145×205 mm
ISBN
9788026420170
Věkové doporučení
15+
Počet stran
248
Hmotnost
450 g
Rok vydání
2018
Naše katalogové číslo
310886
Vazba
pevná vazba s přebalem
Jazyk
český
Nakladatelství
BIZBOOKS

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,7 / 5

171 hodnocení

111
15
8
1
3

Katka Bařtipánová
18.2.2019
Ještě nikdy se mi nestalo, že bych o knize, kterou jsem přečetla doslova jedním dechem, nemohla říct, že byla hezká. Ale můžeme tohle říct o knize, která se odehrává na nejhorším místě v nejhorším období našich novodobých dějin? Bez ohledu na to jsem se nemohla odtrhnout. Tatér z Osvětimi je prostě kniha, od které se nebudete moci odtrhnout. A až ji budete doporučovat svým přátelům, tak taky nebudete vědět, jestli je v pořádku říct, že tahle kniha je hezká. Je super. Je to jedna z nejlepších knížek, jakou jsem v poslední době četla. A stejně ve mně tohle hodnocení nechává takový zvláštní pocit. A rozhodně ji všem i přesto doporučuji.
Čti víc
Viki
12.2.2019
sila človeka prežiť
Štýl autorky sa ľahko a rýchlo číta. Nehovorím o ľahkom čítaní toho, čo sa dialo v koncentračnom tábore. Zachytáva udalosti v koncetračnom tábore i možnosť ako prežiť ľahšie dennodennú obavu o svoj život. I na tak strašnom mieste, je možné sa zamilovať a tak ľahšie znášať svoj osud. Čo môže odradiť čitateľa od toho, keď si zakúpi knihu je, že si prečíta obal a na ňom má už rozuzlenie príbehu. Príbeh, ktorý hrdinovia prežili a šťastne sa našli. Kniha je pútavejšia, ak čitateľ nevie ako sa skončí. I keď predpokladá ako sa skončila, lebo hrdina mal možnosť nám vyrozprávať príbeh. V porovnaní s Mengeleho dievčaťom musím dať o hviezdičku menej. Autorka menej citlivo rozpráva príbeh, mám pocit, že nie je úplne angažovaná v príbehu hrdinu, neprežíva to s ním a má tam istý nadhľad. Tento pocit môže byť vyvolaný tým, že pôvodne ho autorka chcela napísať ako scenár k filmu a potom si to rozmyslela a vznikla z toho kniha. Alebo knihu písala Austrálčanka, ktorej je dianie 2. svetovej vojny viac vzdialené ako nám, ktorí v Európe žijeme. Možno by viac bola v tom angažovaná, ak by sama navštívila Osviečim a vedela o čom píše. Nakoniec je to jeden z málo príbehov z koncentračných táborov, ktorý sa skončí šťastne. Poukazuje na to, čo zmôže sila človeka chcieť prežiť.
Čti víc
Veronika Šimurdiaková
23.1.2019
Veronika
Moc knihy nečítam, pretože som sa stretla len s ťažko sa čítajúcimi knihami. Ale toto je bomba. Síce sa v knihe opisuje veľa o táboroch a veľa zlého, ale veľmi ľahko sa číta. Ak mátw celý deň voľno, prečítate ju kľudne aj za 3-4 hodiny. Najlepšia kniha, akú som kedy čítala.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Tatér z Osvětimi - Heather Morris
Atlantida holíčských Židů - Heinz Jakob Tauber
557 Kč
Ušetříte 112 Kč

„Není-li kniha zrcadlem mocné individuality, je aspoň ještě zrcadlem zajímavých chyb ducha.“

Marcel Proust