Breviář pozitivní anarchie - Vlastimil Vondruška
Breviář pozitivní anarchie
284 Kč
Knihy
E-knihy

Breviář pozitivní anarchie

Vlastimil Vondruška

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. Narozen 1955 v Kladně. Absolvoval historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze, vydal mnoho vědeckých studií z oboru dějin kultury a několik let se věnoval popularizaci...

Moba, 2016
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Moba, 2016

I když by asi přesnější název pro tuto knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechce se autor podbízet bulvárně laděným titulem. Vynikající český spisovatel a historik se ve své nové knize snaží především o objektivitu...

Čti víc

284 Kč

Běžná cena Běžně 299 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do 8 dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

I když by asi přesnější název pro tuto knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechce se autor podbízet bulvárně laděným titulem. Vynikající český spisovatel a historik se ve své nové knize snaží především o objektivitu. Na základě faktů přesvědčivě dokazuje, že se na cestě, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakují fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo se tam vrátit. A rozhodně se to nemůže povést současným vládcům, kteří mnohdy činí nesmyslné kroky. Naše momentální směřování dle autora do ráje rozhodně nevede, přesto tato kniha nešíří poplašné zprávy, ale je "pouze" vynikající historickou analýzou.
Čti víc
Kupte společně
Breviář pozitivní anarchie - Vlastimil Vondruška
Americký císař - Martin Pollack
521 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
304
Hmotnost
424 g
Rok vydání
2016
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Moba
Rozměr
125×205 mm
ISBN
9788024373256
Naše katalogové číslo
248930

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,3 / 5

3 hodnocení

2
0
1
0
0

R. S.
27.4.2017
Namísto úvodu, s dovolením, rovnou zde můj objev. Tuhle knihu psali dva lidé. A říkám to s plnou vážností.
Původní text napsal skvělý spisovatel a historik. Výsledkem bylo dílo velice poutavé, poučné a vůbec hodnotné. Krasný průřez dějinami Evropy a hlavně Českých zemí. Kapitoly jsou psány nejen chronologicky, ale i tematicky. Například historie migrace, případně vývoje populace a podobně. Kapitoly o štěstí a hlavně poslední, která přirovnává dnešní dobu k době pádu římské říše mi utkvěli v hlavě. Ani ne tak pro svoji originalitu, komu by migrační krize nepřipomínala vpád barbarů do Evropy, že ano, ale spíš elegancí s jakou jsou napsány. Pár výroků z nich rozhodně stojí za zapamatování.
Co se ale stalo poté, bylo pro tuhle knihu zdrcující. Dílo pana historika si vzal do rukou neznámý hospodský myslitel. A tvořil. Opravdu nejde věřit tomu, že člověk takhle znalý historie a schopný napsat takhle poutavý text je ten samý co je schopný z těchhle faktů vyvodit takhle do nebe volající nesmyly s takovou hospodskou rétoriku. Dobrých dvacet procent knihy dotvořeno panem myslitelem je často nejen v rozporu s tím co napsal pan historik, ale ještě častěji v rozporu samo se sebou. Původně jsem si chtěl podtrhnout výroky s kterýma nesouhlasím, případně výroky, které z uváděné skutečnosti nevyplývají, ale mi bylo jasné, že tudy cesta nevede. Je jich totiž příliš na to, aby šli rozebírat samostatně. Bohužel takovýma hle vsuvkami je protkána celá kniha. Občas jenom text v závorce, občas odstavec, někdy kapitolka. Ze začátku málo, později se pan myslitel rozepsal víc. Používá přitom stejný vzorec. Vymyslí si nějakého imaginárního nepřítele. Třeba Evropskou unii, Brusel, feministky, ekology, aktivisty, nebo jeho oblíbený výraz ideologové. A samozřejmě politiky. Ti pochopitelně za všechno můžou. Následně jim vloží do úst myšlenku, nebo činy. Třeba Brusel dělá to a to, ideologové říkají, aktivisté prosazují a podobně. Podotýkám, že v knize není jediný odkaz na zdroj, ze kterého pan myslitel čerpal, pominu-li zmínku o wikipedii. Nakonec famózně tahle tvrzení vyvrací. A nechápe jak můžou být takhle hloupí. Přitom rád použije věty jako například renomované studie potvrdili, průzkumy prokázali a podobně. Také bez uvedení zdrojů. Ne, že by občas s něčím nešlo souhlasit. Ale forma jakou pan myslitel používá je prostě nestravitelná. Celé tyhle myšlenky jsou vedeny hlavním motivem, a tím je migrační krize. Pan myslitel nám občas skrytě, občas na rovinu odhaluje svůj rasizmus. Opravdu nepřeháním. A nemám problém tyhle řádky v knize najít. S chabou argumentační základnou shazuje islám vůči křesťanství, ty, co nepracují bychom samozřejmě neměli živit a tak dále. Ale to už k hospodským myslitelům tak nějak patří.
Před závěrem ještě jedno malé pro a jedno proti. Příjemné osvěžení jsou citáty v šedých rámečcích vsunuté do textu k danému tématu. Na druhé straně názvu knihy jsem opravdu nepochopil.
Závěrem znovu připomínám, že nehodlám vyvracet jednotlivá tvrzení pana hospodského myslitele. Rozhodně by ale stálo za to vyškrtat z knihy všechny tyhle tyhle skvosty. Nebylo by to těžké, tyhle dva rukopisy jde snadno oddělit. Knížka by byla tenči o nějakých dvacet procent možná i víc ale hlavně o tisíc procent hodnotnější. Velká škoda, že si pan Vondruška, historik a skvělý vypravěč, svou krásnou knížku nechal takhle znetvořit.
Čti víc
Jirka C.
28.11.2016
Výborná knížka, která až nepřirozeně (ve srovnání s médii) nazývá věci, chování lidí i události pravými jmény. Celoživotní znalosti, zkušenosti a názory tak vzdělaného spisovatele shrnuté v jedné knížce. Navíc založené na jasných historických analýzách, přístupných svým jazykem i stylem komukoliv. Doporučuji jako povinnou četbu na střední škole. Čti víc
Jirka
24.11.2016
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Kniha veskrze aktuální, která nádherně ukazuje naši povýšenost a domnělou "vyspělost" naší civilizace. A ze které se dozvíte, že vše to, co prožíváme, už tu v mnoha formách bylo a stále se opakuje. Politikaření, korupce, různé formy demokracie ve všech historických společenských zřízeních, krize politické i imigrantské, změny klimatu ovlivňující ekonomiku i různé formy propagandy. A jen díky tomu, že na minulost a historii koukáme povýšeně jako na něco překonaného a nehodláme se z ní poučit, opakujeme stejné chyby, které mají důsledky. Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Breviář pozitivní anarchie - Vlastimil Vondruška
Americký císař - Martin Pollack
521 Kč

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla. “

John Ruskin