Václav Havel – Politická tragédie v šesti dějstvích - John Keane
Václav Havel – Politická tragédie v šesti dějstvích
344 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
344 Kč

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

 Anglický historik a novinář John Keane byl jedním z těch zahraničních žurnalistů, kteří měli možnost seznámit se s osobou Václava Havla již před mnoha lety; Havel ho zaujal nejen jako hluboký a citlivý člověk, nejen jako velký dramatik, nejen jako problematický politik, ale především jako komplexní osobnost obsahující nezvykle bohatou škálu nejrůznějších možných aspektů lidské povahy.

V šesti tématicky odlišených kapitolách se tedy Keane pokusil vykreslit nejen portrét státníka, ale zejména možné důvody a příčiny, které vedly především v druhé polovině 90. let k jistým rozporuplnostem a ke skutečnosti, že Václav Havel pravděpodobně nedostál všem cílům, jež si kdysi předsevzal.
"John Keane je jedním z nejvýznamnějších britských politických myslitelů a autorů, jejichž dílo má celosvětový význam..."

(Times)

"... Kniha, která u nás vzbudila rozruch hned poté, co vyšla anglicky, je předně první Havlovou biografií, kterou je možno brát vážně. Z textu vyzařuje to, co předchozím pokusům o Havlův životopis tak citelně chybělo: léta práce a rozhled autora..."

(Petr Zídek, Lidové noviny)

"... Jde o solidní biografickou studii, ve které ovšem nechybějí ani pasáže o vztahu Václava Havla k ženám. Z českého překladu knihy Večerník Praha čerpal v seriálu, který u čtenářů vyvolal značnou odezvu. Drtivá většina hlasů byla souhlasná..."

(Večerník Praha)

"Napsat životopis Václava Havla je těžké. Buď je to seriózní, rozborem dokumentů podložený text, a pak se špatně prodává, nebo je to bulvár, na němž autor vydělá, ale slušní lidé se jej štítí. Johnu Keanovi, řediteli Střediska pro studium demokracie a profesorovi na Universiy of Westminster v Londýně, se podařil kompromis. Jeho kniha ... není pouze bulvár ani jen odborná publikace, ale živé dílo, které zaujme širokou vrstvu čtenářů..."

(Jiřina Šiklová, Respekt)

"Kniha britského novináře Johna Keana ... v podstatě představuje první pokus uchopit jako celek více než šedesát let trvající životní příběh Václava Havla, jedné z nejvýznačnějších osobností české duchovní a politické scény 20. století..."

(Josef Mlejnek, MF Dnes)

"... Biografie anglického profesora Johna Keana Václav Havel – Politická tragédie v šesti dějstvích v ČR vyšla teprve před několika dny, ale už suverénně vede žebříček nejprodávanějších knih..."

(Večerník Praha)
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
4326 hodin čtení
Vazba
pevná vazba
Naše katalogové číslo
2348
Jazyk
český
Nakladatel
Volvox Globator

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,0 / 5

1 hodnocení

0
1
0
0
0

AR
16.2.2012
Václav Havel očima cizince
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Bristký profesor John Keane nám ve své knize (vydané již roku 1999) nabízí objektivní zhodnocení Václava Havla nejen jako politika, ale i člověka. Popisuje jeho děství v buržoazní rodině, kdy byl veden k rozvíjení svého ducha. Četl filosofické spisy a jako starší založil spolek Šestatřicátníci. Šlo o skupinu mladých lidí, kteří diskutovali o různých filosofických tématech a trávili tím odpoledne. Keane si všímá, jak už tehdy uznávali ostatní členové spolku Havla jako přirozeného vůdce. Po převratu líčí Havla jako člověka lehce zmateného, později však znechuceného. Kapitola hovořící o uvěznění Havla je bezprostřední, upřímná, líčí Havlův strach z toho, že ztratí svou "duši" a stane se zlomeným mužem a proto píše své manželce Olze, nikoli jen z lásky, ale také proto, aby udržoval kontakt s okolním světem. Mnohdy se na Olgu zlobí proto, že nepíše dostatečně dlouhé či podrobné dopisy. Keane se také nevyhýbá vyprávění o Havlových mimomanželských vztazích a píše, že Havel nikdy nepochyboval, že s ním Olga zůstane. Můžeme tím získat obraz Havla jako muže arogantního.

Je zajímavé, že ačkoli se to mnohdy líčí jinak, tak Havlův nástup na post prezidenta a muže v čele země je vyprávěn v šestém dějstvím, které má příhodný název "Pád". Keane jako politický teroretik nezamlčuje Havlovy politické přešlapy, lehké opojení mocí a nenechává se unést takzvanou "disidentskou aurou". Vykresluje nám portrét muže, který je výborný dramatik a filosof, ale příšerný politik. Havel jako filosof hlásá život v pravdě, všímá si autor, ale zcela jasně se tomu jako politik mnohdy vyhne.

Ačkoli nemám Havla ráda, ani cokoli s jeho osobou, Keane ho popsal tak, jak by žádný Čech nedokázal. A proto tato kniha stojí za přečtení.
Čti víc

Čti víc
Čti víc

„Literatura je literaturou, když ji člověk jistí svým životem.“

Eda Kriseová