Nezmeškejte 100 Kč poukázku jako dárek k nákupu! Více info Nezmeškejte 100 Kč poukázku k nákupu! Více info
Jackaby - William Ritter
Jackaby
284 Kč
Knihy
E-knihy

Jackaby

Host, 2015
4 hodiny čtení
Nakladatel
Host, 2015
1. díl série
Jackaby
Překlad

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese...

Čti víc

284 Kč

Běžná cena Běžně 299 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do tří dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • 100 Kč poukázka jako dárek k nákupu nad 999 Kč

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese.

Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá.

Čti víc
Kupte společně
Jackaby - William Ritter
Případ ukradeného zubu - William Ritter
568 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
280
Hmotnost
364 g
Rok vydání
2015
Vazba
pevná vazba s přebalem
Jazyk
český
Nakladatelství
Host
Rozměr
135×205 mm
ISBN
9788074914843
Naše katalogové číslo
206444
Martinus logo
Lucie Zelinková
zaměstnanec/zaměsnankyně
23. února 2016

Jackaby mě věru překvapil. Je jednou z knih, které dokazují, že Young Adultovská produkce Hostu není tak úplně pro teenagery, ale spíše pro dospělé čtenářstvo.
Jackaby se pohybuje mezi detektivkou a fantasy, prolínají ho trolové a víly a naprosto kouzelně vykresluje maloměstskou Ameriku přelomu 19. století. Osvěžující a milé čtení!

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

3,9 / 5

16 hodnocení

7
3
4
2
0

Daniel Krásný
2.1.2017
Mnohem lepší než se tady straší.
Ritter není písmenkový onanista a dávkuje sherlockovské fantasy svižně a bez zbytečných keců. A zatímco tematicky velmi podobné Řeky Londýna jsem měl kvůli popisnosti problém dočíst, Jackaby mi utekl jak ranní vlak. Jako jo. Je to celé absolutně zaměnitelné a autor posouvá hranice fantastična, jak se mu to zrovna hodí. Ale přesto sympatie. A být mi o deset let míň, napíšu si o tom status na Facebook.
Čti víc
5

Jsem milovník knih a dobrých příběhů, více není nutné vědět.

Kateřina Plickova
15.8.2016
Život mladé dívky na konci 19.století, která nemá hlavu plnou vdavků a movitého snoubence vedle sebe, není lehký. To poznává i mladá Abigail, mladá dáma připlouvající roku 1892 do městečka New Fiddleham, aby si našla uplatnění a konečně nastartovala svůj život správným směrem. Shodou náhod získá zaměstnání u všeobecně špatně přijímaného podivína Jackabyho. Detektiv - nedetektiv s podivnou pověstí a ještě nepochopitelnějším vystupováním Abigail nabídne novou šanci na život za velkou louží, dívka ale začíná tušit, že nová zkušenost bude vykoupena její vírou v neotřesitelnou realitu i obecně přijímaným způsobem uvažování.

A městem zatím obchází tajemná hrůza...

Knihu o podivném vyšetřovateli ještě podivnějších jevů jsem zakoupila jako dar a až později mi došlo, že se jedná o titul ze stále rostoucí kategorie pro čtenáře na prahu dospělosti, moderně nazývaná young adult. Zaujal mě hlavně neobyčejný design obálky, očekávala jsem příběh ve stylu Ospalé díry, ale ani poněkud jednodušší zápletka s nepříliš složitými postavami nebyla zklamáním.

Jednoduché popisy děje i situací a relativně přímočaré uvažovaní hrdinů dělá z Jackabyho výtečnou odpočinkovou knihu, která neurazí. Vtipné situace i veskrze lidská vypravěčka Abigail provází čtenáře celou knihou ve stopách svéhlavého vyšetřovatele.

Pokud tedy máte chuť si odpočinout v tmavých uličkách jednoho rostoucího amerického městečka a doprovázet přitom podivína s naditými kapsami, neváhejte a připojte se s Abigail k tajemnému šetření podivných případů. Nebudete litovat.
Čti víc
katka Kratochvílová
21.3.2016
Přiznám se, nalákala mě obálka, které má nakladatelství HOST čím dál tím lepší. Počet stran pak dával tušit, že knihu zhltnu na jeden zátah, což se také stalo, protože je svou jednoduchostí nesmírně čtivá.
Co se týče kvality, to už je jiná, ale pěkně popořadě:
Příběh je poměrně neotřelý, se zajímavou zápletkou, sympatickým Jackabym, který mluví i jedná jako jedenáctý doktor Who; mladou asistentkou slečnou Rookovou, která naopak jedná velmi troufale, na dobře vychovanou dámu 19. století. Další Jackabyho spolubydlící ať už (ne) mrtvá slečna Jenny nebo kačer Douglas přináší méně či více vtipného osvěžení.

Co příběh postrádá je jakákoliv atmosféra, dobová mluva, která by příběh řadila skutečně do doby 19. století (skutečně dívky mířily na vysokou?), zajímavá zápletka se mění ve velmi plytkou, protože pozorný čtenář pachatele rozpozná hned z kraje knihy.

Knihu, přestože jsme se na ni těšila, nehodnotím tedy nijak valně. Je to dle mého dílko, které se snaží svézt na vlně excentrických géniů typu Sherlock nebo Doktor WHo, ale do dobře napsaného románu má přece jen trochu daleko.
Čti víc
Sabina Poláková
1.3.2016
Někteří trvají na tom, že je šarlatán. Jiní jej vychvalují do nebes. Jeho jméno je R.F. Jackaby, detektiv, který se specializuje na paranormální jevy a objasňuje neobjasnitelné. Vidí i to, co ostatním zůstává skryto. Jeho svět se hemží rarachy, vílami a dalšími podivuhodnými tvory. Lehce vás zbaví všech potíží s nadpřirozenem, protože jeho bystrému oku nic neunikne. Snad jen obyčejné, ale podstatné detaily.

Právě proto Jackaby potřebuje asistentku, konkrétně mladou Abigail Rookovou, která právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Abigail nutně potřebuje práci a náhodou se setkává s excentrickým detektivem Jackabym. Jelikož je Abigail všímavá a s detektivem se skvěle doplňuje, získá místo jeho asistentky. Hned během prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu. Ve městě řádí sériový vrah. Stojí před nimi velká výzva. Musí odhalit, kdo nebo co je vrah a zneškodnit jej dříve, než přibudou další oběti.

,,Nevěřím na všechny ty okultní záležitosti. Nevěřím na domácí skřítky, šotky a na Santa Clause. ″
,,Jistě, že ne, to by byla hloupost. Tedy, nemyslím pochopitelně šotky a skřítky, ty jsou skuteční, ale ty nesmysly se Santa Clausem. ″
(úryvek z Jackaby)

William Ritter přináší čtenářům příběh plný nadpřirozena, neotřelého humoru a napětí. Ale tou pravou třešničkou na dortu, která dělá tuto knihu jedinečnou, je detektiv R.F. Jackaby. Kam se na něj hrabe Sherlock Holmes, ten nevidí skřítky a další podivné bytosti na každém kroku. Stejně jako jeho jmenovaný knižní předchůdce, i Jackaby nosí stylovou čepici, k případům přistupuje vědecky a ostatní si o něm myslí, že je blázen. A nemůžete se jim divit. Jackaby, soukromý poradce pro nadpřirozené jevy, nosí v kabátu kouzelnou ladičku, na hlavě čepici z vlny sněžného muže, v domě bydlí s duchem a svým předchozím asistentem Douglasem, který je vlivem nešťastné náhody dočasně kačer.

Příběh je vyprávěn z pohledu Abigail. Kromě jí a detektiva, v knize najdete i další zajímavé vedlejší postavy. Jednou z nich je například pomocný detektiv Charlie Cane. Všichni společně se pouštějí do vyšetřování a vůbec netuší, proti čemu stojí. Detektivní zápletka je zajímavá, ale vraha nejspíše odhalíte dříve, než by jste si přáli. Jednoduchou zápletku ovšem plně vyváží charakter detektiva R.F Jackabyho a celková originalita knihy.

Pokud vás ještě nenalákala kombinace Sherlocka Holmese, doktora Who a nadpřirozena, kniha na vás vytasí svoji poslední zbraň. A tou je ironie a humor. O vtipné hlášky není nouze. Je prakticky zaručené, že si čtení budete užívat a skvěle se bavit.

"Nenechte se zabásnout!" nabádala jsem ho naléhavě.
"To mi připomíná," řekl Jackaby a zastavil se, "že u mě v kanceláři je sklenice nadepsaná 'kauce'. Kdybyste ode mě do večera nedostala žádnou zprávu, tak ji prostě přineste na stanici v Mason Street, ano? Bývám v první nebo v druhé cele. Budete hodná. Brzy na shledanou!"
(úryvek z knihy)

Kniha je velmi čtivá, zábavná a čiší z ní atmosféra Nové Anglie v 19. století. Lze ji proto jen doporučit všem milovníkům historické fantasy. A pokud máte v oblibě Sherlocka nebo doktora Who, tato kniha je pro vás takřka nutnost. Je tu velká pravděpodobnost, že vás okouzlí a detektiv Jackaby vám padne přesně do noty.
Čti víc
Fantasy Svet.net
28.2.2016
Jackaby
V knize se setkáváme s poměrně dobře použitými nápady z oblasti mytologie i vtipnými momenty, které vznikají při konfrontacích mezi jednotlivými rozdílnými charaktery. Co mi však vadilo byla jistá chaotičnost jak během scén, tak v dialozích, které autor viditelně ještě nezvládá na lepší úrovni. Občasné zbytečné vysvětlování na místech, kde vůbec nemusí být a absence téhož ve chvílích, kdy by to dokázalo prohloubit příběh, je rovněž chybou spíše pro starší a náročnější čtenáře. Často se setkáváme s opakováním zřejmého a nimráním se v Abigailině minulosti a jejích vztazích k rodičům, které přece jen mohlo být trochu lépe rozvedeno a popsáno jiným způsobem.

Avšak většina nešvarů se zde objevuje spíše po stránce stylistické než příběhové. Vzhledem k tomu, že jde o prvotinu, doufám, že se autor v dalších dílech více vypíše a tyto nedostatky se odstraní. Napětí a akce je zde také pomálu, přesto nebo právě proto je čtení Jackaby velmi příjemnou odpočinkovou záležitostí. Myslím, že cílová skupina, tedy mladiství, zde budou spokojeni. Hlavně v případě, že hledají dobrodružnou a detektivně laděnou oddechovku s příběhem, do něhož se dá rychle a snadno začíst, a nevadí jim ženská hrdinka v hlavní roli. Rozhodně jde o velmi zajímavý titul s krásnou obálkou a pěkným zpracováním. (Petra Slováková / Fantasy-svet.net)
Čti víc
Ivana Nedošínská
24.2.2016
William Ritter čtenáře ve svém prvním románu zavádí do prostředí Nové Anglie v roce 1892. Celý příběh vypráví Abigail Rooková, která se tak trochu nečekaně a nerozvážně, s touhou po dobrodružství, objeví v New Fiddlehamu a seznámí se s R. F. Jackabym. Jackaby je detektiv, ovšem takový, se kterým jste se pravděpodobně ještě nepotkali. Zabývá se paranormálními jevy. Abigail hledá v neznámém městě práci a po marném hledání ji konečně najde - ano, u Jackabyho. Z Jackabyho a Abigail se postupně stává dvojka, která se perfektně doplňuje - zatímco Jackaby žije ve svém paranormálním světě, Abigail se zaměřuje na to, co je naprosto všední a přirozené a co našemu detektivovi naopak uniká. A tento oboustranný pohled na věc se jim ještě bude hodit.

"Ale takový je Jackaby v kostce. Věda a magie, krása a chaos, věci, které si většinou odporují - jakmile se do nich zaplete Jackaby, najednou neplatí běžná pravidla. Přes všechny své chyby je to skutečně pozoruhodný muž."

Obě postavy na mě působily velmi sympaticky. Jackaby je trošku snílek a popleta a někdy jedná unáhleně, vždycky však vymyslí takové řešení situace, které byste prostě nečekali. A to se mi líbilo - příběh zkrátka není předvídatelný, nevíte, kterým směrem se bude ubírat. Abigail je chytrá žena, která je na rozdíl od Jackabyho racionální a stojí nohama pevně na zemi - alespoň prozatím. Uvidíme, jak dlouho jí to vydrží.

"O to, jak se věci jeví ostatním, jsem se přestala zajímat," prohlásila jsem. "Jak mi nedávno někdo řekl, ostatní se obyčejně mýlí."

Autorovi se podařili v díle spojit několik žánrů - román, fantasy a detektivku. Pozornost čtenáře upoutá především detektivní zápletka, kterou Ritter okořenil velkou dávkou tajemna a fantazie. V příběhu se objevují víly, duchové, trolové a další nadpřirozené bytosti a nevysvětlitelné jevy, což se někomu nemusí líbit, ale podle mého názoru to knize jenom prospívá. Dostala jsem se tak k úplně jiné detektivce, než které jsem dosud přečetla, což ji jednoznačně přidává na originalitě. Líbí se mi, jakým stylem je celý příběh napsán včetně pěkně popsaného charakteru postav. Některé pasáže vám vykouzlí úsměv na rtech, v jiných se budete bát o své hrdiny. Dalo by se říct, že autor každému nabízí to, co má rád a je jen na čtenáři, aby si to našel. Chcete se dostat do světa plného nadpřirozených bytostí? Jackaby vás tam rád zavede. Já už se moc těším na další díl.

Ukázka

Zavrtěla jsem hlavou. Ne že bych nevěřila na duchy - ale byla to víra stejně nezávazná jako víra v obří krakatice, šťastné mince nebo Belgii. Všechno to byly věci, které dost možná existovaly, ale kterými jsem se nikdy neměla příležitost tak či onak vážněji zabývat. Na duchy jsem zkrátka nikdy moc nemyslela - snad jen jako malá, když jsem před usnutím vystrašeně zírala do tmy.
Začínala jsem zjišťovat, že Jackaby dokázal tohle zákoutí mé duše otevřít. Byl to tichý koutek, který jsem obývala, když jsem byla mladší. Zákoutí, kde bylo možné všechno, kde kouzla nebyla jen neuvěřitelnou vidinou, ale očividnou skutečností - jakkoliv neustále unikající z našeho dosahu. Tenkrát jsem věděla, že existují strašidla a příšery, a s radostí jsem to přijímala, protože mi bylo jasné, že podle stejné logiky musí existovat i čarodějové, kouzelné hůlky a létající koberce. Nikdy jsem tuhle část své duše neuzamkla docela - jak jsem dospívala, jen jsem ji postupně přestala navštěvovat. Vstup jsem nechala odemčený jako dveře do té zakramařené pokladnice v patře nade mnou, která jen čekala, až se někdo bude ochomýtat kolem.
Čti víc
Ivana Ganovská
23.2.2016
Jackaby pro mě byl největším knižním zklamáním loňského roku. Tolik jsem se těšila na excentrického šílence ve stylu Sherlocka či Doktora, které tolik miluju, v tajuplném příběhu a krásném prostředí, ale nedostalo se mi ničeho z toho. Postavy byly plytké a bez zajímavějších charakterových rysů a vůbec jsem si je neoblíbila, na "emancipovanou" slečnu Rookovou jsem byla téměř alergická, fantastický potenciál totálně nevyužitý a děj tak nudný a předvídatelný, že už před půlkou je vám jasné, kdo je padouch a kdo podivný hrdina. Knihu jsem pořád odkládala a nebyla jsem schopna ji dočíst, jak mě mrzel ten promarněný potenciál. Všem, co čekají něco víc než epizodu průměrného fantasy seriálu, nedoporučuju. Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Jackaby - William Ritter
Případ ukradeného zubu - William Ritter
568 Kč

„Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.“

Voltaire