Ostrov Entry - Peter May
Ostrov Entry

332 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Ostrov Entry - Peter May
Ostrov Entry - Peter May

Ostrov Entry

Peter May

Peter May je skotský spisovatel, novinář a scenárista. Dříve pracoval jako redaktor večerních pořadů a postupně se stal jedním z nejúspěšnějších britských scenáristů. Nyní se věnuje především psaní románů. Žije ve Francii. May se proslavil zejména svou sérií čínských thrillerů, které jsou...

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti... Číst víc

3,9 9 hodnocení
Nakladatel
Host, 2015
407 stran
6-7 hodin čtení

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti dosavadního života ve městě... Číst víc

  • Pevná vazba s přebalem
  • Čeština
349 Kč

332 Kč

-5 %
Na skladě, objednávejte ale rychle
Další knižní vydání (2)
Ostrov Entry - Peter May
Brožovaná vazba
Čeština, 2016
Na skladě
-5 %

265 Kč


Entry Island - Peter May
Brožovaná vazba
Angličtina, 2015
Více než tři týdny
-5 %

346 Kč

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o knize

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis.
Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života ve městě.
Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný.
Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali.
Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvedčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká.
Číst víc
Originální název
Entry Island
Počet stran
407
Vazba
pevná vazba s přebalem
Rozměr
140×207 mm
Hmotnost
497 g
ISBN
9788074915307
Rok vydání
2015
Naše katalogové číslo
206435
Styl
psychologický, tragický, napínavý
Jazyk
čeština
Překlad
Nakladatel
Host
Pro koho
pro ženy, pro muže
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Kupte společně
645 Kč

Hodnocení

3,9 / 5

9 hodnocení

2
5
1
1
0

Jak se líbila kniha vám?

Čtenářské recenze

lubi
11.10.2019
Prelínanie detektívky s históriou
Prelínanie súčasného vyšetrovania vraždy s historickou freskou prapraprapredka detektíva, ktorého škótske korene z ostrova Harris a Lewis sa príbehom preplteajú. Kniha a jej motívy sú čitateľský veľmi atraktívne. Chvíľami je historický príbeh strhujúcejší ako detektívny. Po prečítaní knihy sa zamyslime nad svojimi vlastnými koreňmi, históriou rodiny a čo o nich vieme... A nad krutosťou, ktorá sa vekom zahalila do iných šiat... Číst víc
Daniel Krásný
3.1.2017
Sime není Finn. A Peter May se tu na můj vkus občas až moc rozkecává o úplných blbostech. Když ale vynechám těch zhruba čtyřicet zbytečných stránek o nespavosti, prolíná v Ostrov Entry minulost se současností přímo bravurně. Stejně jako ve Skále je tu totiž více méně putna, kdo zabíjel a kdo co odskáče. Hlavní roli tu totiž hrají dva naprosto nebanální životní osudy. A za to, jak May umí klamat tělem a prokládá detektivku výtečným dramatem o rodině, za to mu patří můj dík. Číst víc
Lech Kutasewitz
11.8.2016
Pokud jste si říkali, že Peter May v Čínských thrillerech a nebo Aktech E nedosahuje takové dokonalosti jako v trilogii z ostrova Lewis, tak si určitě přečtěte Ostrov Entry.
Kniha sice do trilogie nepatří ale velká část děje se odehrává na ostrově Lewis a sem tam se dokonce v příběhu mihne nějaká lokace, kterou máme navždy spojenou s touto geniální trilogií, například Stornoway.
V této knize se ale na Hebridách odehrává jen historická/vzpomínková část příběhu a to navíc ještě hlouběji v dějinách než Muž z ostrova Lewis nebo další díly z této série. I zde se druhá část příběhu odehrává v přítomnosti, jen na druhém konci oceánu a to na odlehlých ostrovech na pobřeží Kanady. Ale i on se zas život prostých lidí na kanadském pobřeží, tak moc neliší od od života prostých obyvatelů Hebrid.
Vraždu na odlehlém ostrově, na kterém se všichni dobře znají a kde je tak nulová zločinnost, že si ani nezamykají domy odletí vyšetřovat tým kriminalistů z pevniny. Práci hlavnímu hrdinovi komplikuje nejen to, že v týmu je i jeho bývalá manželka ale i to, že jako jediný z frankofonního týmu má skotské kořeny a tak je tak trošku vyčleněn z kolektivu. Navíc ten rozchod je poměrně čerstvý a díky němu se už pěknou řádku nocí nevyspal a to mu trošku leze na mozek.
Ač se zdá, že oběť zavraždila manželka, tak policisté vyslechnou i další osoby a na povrch začnou vylézat špinavá tajemství a kruh osob, které by mohly mít motiv jednoho z manželů zabít se stále rozšiřuje.
Ihned poté, co hlavní hrdina poprvé spatří hlavní podezřelou, tak má silný pocit, že ji odněkud zná. V krátkých chvílích jeho denního snění se mu její podoba začíná plést s příběhy jeho prapraprapředka, kterého zná z vyprávění své babičky a které se odehrávali ještě v dalekém Skotsku na ostrově Lewis. Nakonec je nucen hlavní podezřelou zatknout a sám je poslán svými nadřízenými na zdravotní dovolenou. Ale po návštěvě své sestry se obě časové roviny protnou a náš hrdina se musí ještě jednou vrátit na kanadské pobřeží aby našel vraha.
Číst víc
Jitka Roškotová
2.2.2016
Krev má sílu
Všichni příznivci Petera Maye a jeho trilogie z ostrova Lewis se jistě nemohli dočkat další "ostrovní" detektivky. Já byla jedním z nich, protože trilogie s ostrova Lewis mi naprosto učarovala a Peter May se díky ní zařadil mezi mé nejoblíbenější autory. V porovnání s trilogií to má každá jeho další kniha velmi těžké. Hned v úvodu musím říct, že se mi kniha Ostrov Entry velmi líbila, doslova mě pohltila, a opět se, stejně jako většina Mayových knih, četla neuvěřitelně lehce. Nicméně má pár ALE...

Detektiv Sime Mackenzie právě dostal od života pěkných pár kopanců, a tak celkem přivítá možnost cesty na Magdaleniny ostrovy. Protože jako jeden z mála policistů mluví stejně dobře anglicky jako francouzsky, stává se členem osmičlenného vyšetřovacího týmu, který má na dva kilometry širokém a tři kilometry dlouhém ostrově Entry vyšetřovat vraždu nejbohatšího z tamních sta obyvatel. Banální vražda se zdá mít už od začátku jasného pachatele - podvedenou, opuštěnou a pomstychtivou manželku Kirsty Cowellovou. Jakmile ji ale Sim uvidí, je přesvědčený o tom, že ji zná, i když se s ní nikdy nemohl potkat. To ho vede k přesvědčení, že vraždu nespáchala, i když důkazy svědčí proti ní. Sime, který už delší dobu trpí nespavostí, se v podivných snech vrací do dávné minulosti na skotském ostrově Lewis (alespoň malé napojení na ostrovní trilogii!). V těchto snech má podezřelá vdova jednu z hlavních rolí. Odhalí Sime pravdu o minulosti svého prapředka i o současné vraždě?

Ačkoliv se podle anotace a udělených cen (Detektivka roku 2014, Best Read of the Year organizace ITV Specsavers Crime Thriller Club) zdá, že jde o detektivku nebo thriller, já s tímto označením moc nesouhlasím. Podle mě se jedná spíše o historický román s romantickým nádechem a detektivní příběh, odehrávající se v současnosti, je spíše jen takovým doplňkem, který by zde pomalu ani nemusel být. Vždyť i samotnému popisu "klaustrofobního" ostrova Entry nebo detektivovy složité a depresivní povahy jde zde věnováno mnohem více prostoru, než skutečnému vyšetřování vraždy. Kdyby Sim Mackenzie potkal Kirsty Cowellovou za jiných okolností, než při vyšetřování vraždy, pravděpodobně by v něm její vzhled vyvolal stejné vzpomínky a příběh jejich prapředků by se mohl rozehrát i tak. Na konci jsem sice byla překvapená, kdo a proč je skutečným vrahem, ale v podstatě to už vůbec nebylo důležité...

Po přečtení čtyř Mayových knih mám pocit, že autor má ve velké oblibě pády z výšky. V každém díle trilogie jsme narazili na pád ze skály, ze střechy, z mostu nebo alespoň pád letadla. Ani tady pády nechybí. Drsné počasí a vysoké útesy k tomu asi prostě svádějí...

Stejně jako v trilogii, i zde se neustále prolíná současnost s minulostí. Tentokrát ovšem nejde pouze o vzpomínky hlavního hrdiny na jeho dětství, ale o historické události, které se odehrály před takřka 150 lety v rámci jednoho rodinného klanu. Historický příběh z poloviny 19. století se mi opravdu líbil, a když si odmyslím romantickou lásku nerovného páru, byl i neuvěřitelně zajímavý a věnoval se jedné z často opomíjených a velmi ostudných kapitol britské historie. Ačkoliv jsem vystudovala světovou historii, s tak sugestivním a zajímavým popisem nuceného a krutého vystěhovávání Skotů z Vysočiny, jsem se dosud nesetkala a ráda si o něm ještě něco přečtu.

Už v trilogii z ostrova Lewis May naprosto famózně popisoval tamější melancholickou a drsnou krajinu. Je těžké se do těch odlehlých a nehostinných koutů země nezamilovat, ať už jsou na severu Evropy nebo Kanady. V Ostrově Entry se k tomu přidaly i brilantní popisy životních podmínek pachtýřů, jejich vyhnání z půdy i strastiplné cesty do Kanady, kam dorazili zcela bez prostředků.

Naroubování historického příběhu na současnost mi ale místy přišlo už trochu na hraně a šroubované. Už jen to, že hlavní hrdinové vypadají naprosto dokonale stejně jako jejich prapředci a dostali i stejná jména je až moc velká náhoda, A to, do jakých detailů si Sim dokáže ve svých snech vybavit deníkové zápisy svého prapředka, které mu kdysi v dětství četla babička, také nepůsobí právě věrohodně a uvěřitelně.

Srovnávat Ostrov Entry s trilogií z ostrova Lewis moc nejde už jen pro (podle mě) rozdílný žánr. I před všechnu výše zmíněnou kritiku se mi kniha opravdu líbila, ale doporučila bych ji spíše milovníkům historických románů, než milovníkům thrillerů a detektivek. Peter May by měl příště možná napsat raději historický román a nešroubovat výborný historický příběh za každou cenu a naprosto zbytečně na banální detektivku.

Peter May je a vždy bude vynikajícím vypravěčem a dokáže vás do děje dokonale vtáhnout. Příběh (tentokrát hlavně historická část) vás plně pohltí a máte pocit, že osudy hlavních hrdinů prožíváte s nimi a na kůži přitom cítíte všudypřítomný studený vichr a déšť. Jeho knihy jsou jedněmi z mála, u kterých vám příběh běží před očima skoro, jakoby se jednalo o film. To vše díky autorovým brilantním popisům. Už jen kvůli nim stojí Mayovy knihy rozhodně za přečtení...
Číst víc

Recenze, kritiky

"Peter May jde ve stopách skvostné trilogie z ostrova Lewis v dalším pohlcujícím příběhu…" The Times

"May svým výjimečně srozumitelným vyprávěčským stylem a s pochopením pro klaustrofobii z ostrovního života spřádá hypnotické kouzlo, přeskakuje z generace na generaci a dokazuje, že je autor, kterého je třeba si považovat." Daily Mail

"Dějové linky se proplétají elegantně jako keltské uzly, dokud je May na koncích nesváže. Výsledek je fascinujícím pohledem na ostudné a často opomíjené stránky britské historie." The Independent

Číst víc
Číst víc
Kupte společně
645 Kč

„Na dětství nemám jedinou šťastnou vzpomínku. Tím nechci říct, že jsem během těch let nikdy nezakusil pocit štěstí nebo radosti. Utrpení je zkrátka totalitní: vše, co se vymyká jeho záběru, vymaže. “

Skoncovat s Eddym B. - Édouard Louis
Skoncovat s Eddym B.
Édouard Louis